اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

اجتماعی  /  حقوقی و قضایی

رئیسی: چرا نسبت به مقابله با کرونا تصمیمات به موقع گرفته نمی‌شود؟

رئیس قوه قضاییه گفت: چرا علی رغم نظر صریح وزارت بهداشت و مراکز علمی و دانشگاهی نسبت به مقابله با کرونا تصمیمات به موقع گرفته و انجام نمی‌شود؟

رئیسی: چرا نسبت به مقابله با کرونا تصمیمات به موقع گرفته نمی‌شود؟

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح امروز شورای عالی قوه قضاییه با اشاره به ویژگی های ماه مبارک رمضان در مناجات شعبانیه، اظهار داشت: ماه رمضان ماه خودسازی و ماه ضیافت الهی است که خدا در این مهمانی با بهترین نعماتش از مهمانان خود پذیرانی می کند.

رئیس قوه قضاییه گفت: همه نعمات و برکات متعلق به خداوند متعال است ولی بهترین آنها «مقام ربانی» است که خداوند با این مقام از عباد صالحش پذیرایی می کند و با صیام و قیام و تلاوت قرآن و درک لیلة القدر، بندگانش را به مقام والای ربانی می رساند تا انسان جلوه اسماءالحسنی شود.

آمار نشان می‌دهد جرم و جنایت در ماه رمضان کاهش می‌یابد

آیت الله رئیسی یکی از برکات ماه رمضان را دوری از گناه و معصیت و جرم و جنایت و گفت: ماه رمضان بستری معنوی و فرهنگی است که خداوند برای دوری از گناه و معصیت و گرایش به عبادت و بندگی و پاکی عطا فرموده و آمار نشان می دهد در این ماه، میزان جرم و جنایت در جامعه کاهش می یابد.

رئیس دستگاه قضا با بیان این که پیشگیری از جرم و جنایت منحصر به پیشگیری های کیفری نیست، تصریح کرد: رشد اخلاق و معنویت و توجه به خدا از زمینه های بسیار مهم و کارآمد در پیشگیری از جرم و جنایت در جامعه است که جنبه بازدارندگی مؤثر دارد.

آیت الله رئیسی بر همین اساس خاطر نشان کرد که توجه به اخلاق و معنویت در تمام ایام سال نیز بهترین وسیله و زمینه دوری از گناه و جرم و هرگونه آسیب اجتماعی است.

تأکید آیت الله رئیسی بر افزایش کمک های مؤمنانه به نیازمندان

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با تقدیر از حرکت مؤمنانه مردم و نهادهای انقلابی و گروه های جهادی در طول دوران مواجهه با ویروس کرونا، بر همت مضاعف همگانی در توجه به آسیب دیدگان از این بیماری تأکید کرد و گفت: مردم عزیز در پرتو نورانیت ماه رمضان تصویر دیگری از همدلی و توجه مضاعف به نیازمندان را به نمایش خواهند گذاشت.

آیت الله رئیسی با اشاره به خیز مجدد پدیده شوم کرونا در کشور، تصریح کرد: آغاز موج جدید کرونا مردم را دچار آسیب های جدی تری کرده و موجب افزایش خسارت های جانی و مالی شده است که این وضعیت اقتضاء می کند ضوابط بهداشتی و تدابیر ویژه ای لحاظ شود.

مسئولان تصمیم گیر باید پاسخگوی تأخیر در مقابله با موج جدید کرونا باشند

رئیس دستگاه قضا در ادامه به طرح پرسش از مسئولان اجرایی پرداخت که چرا علیرغم هشدارهای وزارت بهداشت و درمان و مراکز علمی و دانشگاهی نسب به اوج گیری دوباره کرونا و خطرات آن به موقع تصمیم گیری و اقدام نکرده اند؟

آیت الله رئیسی گفت: زمان شناسی در هر کاری مهم است و در جایی که با جان و زندگی و معیشت مردم مرتبط است، مهم تر می شود و این سؤال جدی مردم از مسئولان تصمیم گیر است که چرا با تأخیر با موج جدید کرونا مقابله شد که شاهد اشکالات و خسارات آن هستیم و حتماً باید در این خصوص پاسخگو باشند.

دستور ویژه رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری به پرونده شهادت محیط بانان زنجانی

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با ابراز تأثر از شهادت محیط‎ بانان زنجانی گفت که از بدو بروز این حادثه، نیروی انتظامی و دادگستری به سرعت وارد عمل شدند اما در عین حال بر ضرورت تسریع در رسیدگی دقیق به مسأله و کیفر عبرت آموز مجرمین این پرونده برای جلوگیری از تکرار اتفاقات مشابه تأکید کرد.

آیت الله رئیسی حمایت حقوقی و قضایی از مرزبانان و محیط بانان و همه کسانی که در میدان حفظ و حراست از مرزها، محیط زیست و ثروت ملی هستند را ضروری دانست و به همکاران دستگاه قضا در بخش های مختلف تأکید کرد که خود را موظف به پشتیبانی قانونی از آنها بدانند.

تقدیر آیت الله رئیسی از بازگرداندن تعدادی از زندانیان ایرانی از عراق

رئیس قوه قضاییه در ادامه سخنانش از مسئولان قضایی و دیگر مقامات عالی عراق به خاطر اجرایی کردن توافقات صورت گرفته در جریان سفر اخیر هیأت عالی قضایی جمهوری اسلامی ایران به این کشور برای بازگرداندن تعدادی از زندانیان ایرانی تقدیر کرد و گفت که تعداد دیگری از این زندانیان نیز در راه بازگشت به وطن هستند.

آیت الله رئیسی نسبت به تداوم همکاری های قضایی کشورمان با عراق و کشورهای همسایه و دیگر کشورهای مرتبط با ایران  کشورمان ابراز امیدواری کرد و متذکر شد: انتقال ایرانیان زندانی در کشورهای دیگر موجب کاهش مشکلات و دغدغه های آنها و خانواده‎‌هایشان می شود.

دستور رئیس قوه قضاییه برای ورود بخش‎ه‌ای نظارتی قوه به ترک فعل‎ها و قصورها

آیت الله رئیسی همچنین با تأکید بر رسیدگی به ترک فعل ها و قصور مسئولان از سوی بخش های مختلف نظارتی قوه قضاییه از جمله دادستانی، سازمان بازرسی و سازمان قضایی نیروهای مسلح تأکید کرد: اگر به موقع با برخی قصورها و ترک فعل ها برخورد شود، شاهد خسارت در حوزه های مختلف نخواهیم بود.

رشد ۴.۵ برابری صدور سند کاداستری در سال ۹۹ نسبت به چهل سال گذشته

در این جلسه دکتر خداییان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ارائه گزارشی از عملکرد سال گذشته این سازمان پرداخت و از رشد 4.5 برابری صدور اسناد کاداستری در سال 99 نسبت به چهل سال گذشته خبر داد.

وی در همین زمینه افزود: میزان صدور اسناد کاداستری در سال ۹۷، ۱۱ میلیون هکتار، در سال ۹۸، ۸ میلیون هکتار و در سال گذشته با یک جهش قابل توجه به ۴۷ میلیون هکتار رسید.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور همچنین از تثبیت ۵۴ میلیون هکتاری اراضی در سال ۹۹ خبر داد که به گفته او، این رقم در سال ۹۸، ۲۴ میلیون هکتار بوده که با رشد تقریباً ۲ برابری مواجه شده است.

خداییان یکی از ملزومات اجرای طرح کاداستر را تهیه و به روزرسانی نقشه پوششی کل کشور عنوان کرد که مستلزم عکسبرداری هوایی و عملیات فنّی تطبیق تصاویر بوده و از به کارگیری شرکت های دانش بنیان برای قطعه بندی کشور به 5 بخش و تهیه این نقشه در سال جاری خبر داد.

خداییان از وصول ۲۶۰ هزار میلیارد تومانی معوقات بانکی توسط سازمان متبوعش در سال گذشته توسط سازمان ثبت و رشد ۱۴۲ درصدی این رقم نسبت به سال ۹۸ نیز خبر داد و افزود: ۶۰۰ هزار پرونده اجرا در سال ۹۹ مختومه شد و این در حالی است که تمام مراحل مربوط به این موضوع الکترونیکی انجام شده است.

رشد 40 درصدی رسیدگی به پرونده‎‌های قضائی در دیوان عالی کشور

حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور نیز در این جلسه ضمن تقدیر از حضور رئیس قوه قضائیه در اولین جلسه هیات عمومی دیوان در سال جدید، به ارائه آماری از پرونده های موجود در دیوان عالی کشور پرداخت و گفت که میزان ورودی پرونده ها به دیوان عالی کشور در سال ۹۷، ۶۰ هزار فقره، در سال ۹۸، ۷۵ هزار مورد بوده که در سال ۹۹ به ۸۷ هزار پرونده رسیده بود.

وی در عین حال گفت که به موازات این میزان ورودی پرونده، روند رسیدگی به آنها نیز سرعت خوبی داشته و در سال ۹۷ به ۵۸ هزار پرونده، در سال ۹۸ به ۷۰ هزار پرونده و در سال گذشته نیز به ۹۳ هزار پرونده رسیدگی شده که حکایت از رشد ۴۰ درصدی رسیدگی و تعیین تکلیف پرونده های دیوان عالی کشور دارد.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول