پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۴:۱۲

اجتماعی  /  سلامت

آسیب شناسی دقیق، برنامه ریزی علمی و انسجام بین بخشی، مقدمه مقابله با سقط های جنایی

سازمان پزشکی قانونی به موضوع مطرح شده توسط مخاطبان سامانه فارس من با عنوان «ادعاهای غیرعلمی درباره سقط جنین» پاسخ داد.

آسیب شناسی دقیق، برنامه ریزی علمی و انسجام بین بخشی، مقدمه مقابله با سقط های جنایی

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، سازمان پزشکی قانونی به موضوع مطرح شده توسط مخاطبان سامانه فارس من با عنوان «ادعاهای غیرعلمی درباره سقط جنین» پاسخ داد.

مخاطبان سامانه فارس من در نقد نامه رئیس سازمان پزشکی قانونی به دادستان کل کشور نوشته‌اند، به برخی محتوای منتشره در این متن انتقادات جدی وارد است.

«مثلا مواردی که درباره داروهای ضد بارداری یا سقط جنین مطرح شده است. مثلاً پیشنهاداتی که در رابطه با به دست آوردن آمار سقط جنین غیرقانونی ارائه شده است یا نکاتی که درباره آموزش سلامت جنسی به نوجوانان مطرح شده است یا مواردی که در رابطه با بارداری‌های نامشروع و لزوم تعیین تکلیف آنها برای احتراز از عمل سقط قید شده است.»

سازمان پزشکی قانونی در پاسخ به این موضوع توضیحات زیر را در اختیار خبرگزاری فارس قرار داده است:

«۱. به اطلاع می‌رساند سازمان پزشکی قانونی کشور در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی (مد ظله) در موضوع جمعیت و دستور صریح ریاست محترم قوه قضاییه برای پیشگیری از سقط‌های جنایی که آمار آن قابل توجه است، با تشکیل کمیته‌ای متشکل از نمایندگان محترم دادستانی تهران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی و مدعوینی از دیگر نهادهای ذیربط، جلساتی را پیرامون آسیب‌شناسی و بررسی ابعاد و علل گوناگون و ارائه راهکارهای پیشگیری از این حرام مسلم شرعی تشکیل داد تا پس از بررسی کارشناسی، نسبت به جمع‌بندی و انعکاس نتایج جلسات به دادستان محترم کل کشور اقدام نماید.

جمع بندی نتایج جلسات برگزار شده با حفظ امانت تنظیم و همراه با پیوست‌هایی که در موارد متعدد به آن‌ها ارجاع شده است به دادستانی کل کشور ارسال تا پس از تجزیه و تحلیل نتایج، برنامه‌های اجرائی آن جهت پیشگیری از سقط جنایی به دستگاه‌های مرتبط ابلاغ گردد.

۲. در این جلسات تلاش شده تا با نگاهی جامع به تمامی جوانب موضوع توجه و راهکارهای عملی جهت رفع مشکل ارائه شود لذا در جمع‌بندی صورت گرفته به علل مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، بهداشتی، پزشکی، نظارتی، آموزشی، قضایی و تقنینی توجه شده و در کنار تاکید جدی بر رفع علل فرهنگی-اجتماعی به عنوان بهترین روش مواجهه با این معضل، راهکارهایی جهت رفع سایر موانع مطرح شده است.

از جمله مواردی که در کنار اقدامات فرهنگی و اجتماعی و نیز پیشنهادات اقتصادی مطرح شده است، تشدید اقدامات قضایی است لذا به روز رسانی مواد قانونی مربوط به سقط جنین و پیش بینی مجازات‌های مناسب بازدارنده در آن و همچنین هماهنگی میان مراجع قضایی، دادسرای ویژه جرائم پزشکی، سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و انجمن‌های علمی و صنفی در برخورد با افراد خاطی که معاونت یا مباشرت در سقط داشته‌اند توصیه شده است.

تشدید نظارت ها از سوی اداره نظارت بر درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر فعالیت مطب‌ها، کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها و همچنین نظارت دقیق و مستمر سازمان غذا و دارو در خصوص توزیع و مصرف داروهای موجد سقط و در نتیجه ناامن شدن بستر تخلف از جمله پیشنهادات دیگر ارائه شده جهت مدیریت و کاهش این معضل بوده است.

در کنار اقدامات نظارتی وزارت بهداشت، همچنین پیشنهاد شده است تا نیروی انتظامی نسبت به شناسایی باندهای توزیع غیرقانونی داروهای موجد سقط و معرفی آنان به مراجع قضایی اقدام نماید.

تقویت برنامه های مراقبت از بارداری موجود در وزارت بهداشت، بسترسازی جهت ارائه مشاوره به مادران باردار در صورت بروز مشکلات اجتماعی، روانی یا جسمانی و امکان ارجاع مادران باردار به مراکز مشخص جهت رفع مشکل، ارائه برنامه‌های آموزشی مستمر جهت مراقبین سلامت مادران (متخصصین زنان و ماماها)، حین و پس از تحصیل، درخصوص روش های منطبق بر اخلاق حرفه‌ای در برخورد با مادران باردار دارای سابقه بیماری یا دارای فرزندان بیمار و یا جنین مبتلا به ناهنجاری، آموزش الزامی تیم ارزیابی و پایش مادران باردار و ارزیابی آنان جهت کسب صلاحیت و مجوزهای لازم جهت انجام پایش‌های مادران باردار به منظور افزایش دقت و صحت تشخیص مشکلات حین بارداری، توصیه به هماهنگی میان سازمان‌های ذیربط از جمله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان بهزیستی، کمیته امداد، شهرداری‌ها و.. جهت ارائه حمایت‌های روانی، مالی، بهداشتی و درمانی به مادران باردار تحت پوشش آن‌ها و احداث مهد کودک‌های استاندارد با هزینه کم برای زنان شاغل و خودداری از اعمال محدودیت در مصرف داروهای پیشگیری از بارداری جهت کمک به کاهش بارداری‌های برنامه‌ریزی نشده همگی از جمله راهکارهای پیشنهادی به منظور رفع این مشکل بوده‌اند.

با توجه به عدم امکان تعمیم مطالعات انجام شده در خصوص میزان سقط‌های جنایی وقوع یافته در کشور به کل جمعیت و لزوم پایش مناسب وضعیت باروری و پیگیری وضعیت بارداری‌ها و به منظور پایش مستمر نتایج اقدامات و مداخلات صورت گرفته، همچنین پیشنهاداتی جهت راه‌اندازی سامانه‌های مناسب به این منظور مطرح شده است.

پیشنهاد ارائه آموزش سلامت جنسی به نوجوانان به منظور احتراز از برقراری روابط جنسی خارج از رابطه زوجیت و آشنایی با عوارض ناشی از ان بوده است. گذشته از اینکه تمامی پیشنهادات فوق جمع‌بندی مذاکرات انجام شده در جلسات جهت بررسی و اتخاذ تصمیمات بعدی بوده‌اند و هیچ یک به منزله نظریه نهایی و یا تصمیم متخده نمی‌باشد.

آموزش های در راستای منویات مقام معظم رهبری (مد ظله) و جلوگیری از سقط‌های جنایی و کاهش جمعیت صورت پذیرفته، به سند استعماری ۲۰۳۰ که با اهدافی مغایر با فرهنگ و اعتقادات مذهبی حاکم بر کشور اسلامی ما تدوین شده است کاملاً بلا وجه به نظر می‌رسد.»

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول