اخبار فارس من فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

فارس من

لغو امتحانات حضوری، حمایت از بورس و برگزاری انتخابات در زمان مقرر؛ مطالبات ده‌ها هزار امضایی «فارس من»

از مطالبه لغو امتحانات حضوری تا حمایت از بازار سرمایه؛ این گزارش مرور کمپین‌های ده‌ها هزار امضایی «فارس من» در هفته گذشته است.

لغو امتحانات حضوری، حمایت از بورس و برگزاری انتخابات در زمان مقرر؛ مطالبات ده‌ها هزار امضایی «فارس من»

گروه فارس من خبرگزاری فارس؛ مرور داغ‌ترین مطالب فارس‌من ضروری است؛ برای فهم بهتر اجتماع. برای این‌که بدانیم کدام موارد بیشترین اهمیت را برای افکارعمومی دارا است. سامانه‌ای که حالا بیش از ۳ میلیون مخاطب فعال دارد؛ کاربران دغدغه‌مندی که مسأله‌شان مطالبه‌گری و حق‌طلبی است. این گزارش مرور داغ‌ترین سوژه‌های «درحال‌رشد» ما است؛ مطالباتی که ظرف همین چند روز گذشته ثبت شده و خیلی زود ده‌ها هزار امضا جمع‌آوری کردند.

 

اول| ده‌ها هزار امضا برای بورس؛ به داد سهامداران برسید!

بازار سرمایه نخستین اولویت بود؛ وقتی برای تأمین سرمایه دولت به آن نیاز داشت. ده‌ها هزار میلیارد تومان کسری بودجه که مرتفع شد، بورس هم به حاشیه رفت! میلیون‌ها سهامدار ماندند و بازاری که عملاً بی پشت‌وپناه رها شده بود. وزارت اقتصاد حتی از صندوق‌های دولتی سرمایه‌گذاری هم حمایت نکرد. «پالایشی یکم» همین حالا چند ده درصد توی ضرر است. نگرانی‌های مردم ادامه داشت؛ کسانی که تماشاچی آب رفتن سرمایه‌هایشان زیر سرمایه نگاه دولت بودند.

هزاران مطالبه در این رابطه در «فارس من» شکل گرفت؛ مطالباتی که هرکدام بنحوی از مقامات اجرایی می‌خواست وعده‌هایشان را برای حمایت از بازار سرمایه عملی کنند. یکی از تازه‌ترین آنها همین چند روز پیش شکل گرفت. کمپینی با عنوان «تقاضای رسیدگی فوری به مشکلات بازار سرمایه» پویشی که به‌سرعت توانست نزدیک به ۵۰۰۰۰ امضا بعنوان حمایت جمع‌آوری کند. لُب مطالبه‌شان ساده است؛ عمل به وعده‌ها، پشتیبانی از سرمایه‌های مردم.

 

در بخشی از این پویش آمده است: «نتیجه جنگ اقتصادی عدم فروش نفت و کسری شدید بودجه دولت بود. افزایش نرخ ارز و فروش بسیار سنگین و بی‌سابقه سهام دولتی جور این کسری بودجه را کشید. چند صد هزار میلیارد تومان از دل این بازار توسط دولت و شبه دولتی‌ها در قالب فروش سهام و مالیات و اوراق تأمین مالی شد. حالا که بوی صلح به مشام می‌رسد سربازان زخمی رها شده و دولت هیچ مسئولیت‌پذیری را در قبال این افراد نمی پذیرد.»

امضاکنندگان کمپین معتقدند دولت ناب‌ترین فرصت را برای مشارکت مردم در اقتصاد و هدایت نقدینگی از دست داد. هجوم بی‌مطالعه به بازار رمزارزها و خروج مبالغ هنگفت ارز نتیجه این بی‌اعتمادی است: «از همین رو معتقدیم اگر به فوریت به کمک بازار سرمایه نرسید این شکاف بی‌اعتمادی عمیق‌تر خواهد شد و تبعات آن بار دیگر به اقتصاد کشور به تبع آن مخاطره سلامت جامعه بازمی‌گردد.»

 

بخشی از پیشنهادات ارائه‌شده در این پویش برای نجات بازار به شرح زیر است:

تزریق یک درصد صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار

حضور رئیس سازمان بورس در جلسات هیأت دولت

کاهش دخالت دستوری در امور شرکت‌های بورسی و به ویژه قیمت‌گذاری

تخصیص بخشی یا تمام مالیات نقل و انتقال سهام به صندوق تثبیت

ایجاد یک راه‌حل برای توسعه صندوق‌های پروژه در بورس و ارائه واحدهای سرمایه‌گذاری در آنها برای مردم

کاهش نرخ سود سپرده بانکی

جلوگیری از فروش سهام عدالت تا اطلاع ثانوی

ارائه تخفیف به خوراک پالایشگاه‌ها یا عرضه خوراک در بورس

اصلاح و یا تغییر ترکیب شورایعالی بورس با محوریت اشخاص حرفه‌ای و بخش خصوصی

 واقعی‌سازی نرخ تسعیر ارز بانک‌ها

افزایش اعتبارات کارگزاری‌ها و حذف سقف اعتبار برای اشخاص حقیقی

پذیرش سهام به عنوان وثیقه تسهیلات در بانک‌ها

 

 

دوم| ده‌ها هزار امضا برای لغو امتحانات حضوری پایه‌های نهم و دوازدهم

اصرار وزیر برگزاری امتحانات نهایی به‌صورت حضوری است؛ پایه نهم و دوازدهم. اگرچه اولیا و دانش‌آموزان از تبعات بیماری نگرانند. آدم‌کُش بی‌رحمی که حالا خانه به خانه در حال ربودن عزیزان ما است. چه جان‌های نازنینی که در همین پیک تازه همه‌گیری از بین ما نرفت. تصور کنید حالا اجتماع ده‌ها دانش‌آموز در اماکن عمدتاً غیراستاندارد و سربسته آموزش‌وپرورش چه قربان‌گاه مناسبی برای کروناست.

نگرانی‌های دانش‌آموزان و اولیای آنها به‌جاست؛ برای همین کمپین اعتراضی آنها در «فارس من» شکل گرفت. کمپینی که ظرف چند روز توانست بالغ بر ۷۷ هزار امضا بعنوان حمایت جمع‌آوری کند. در بخشی از این پویش آمده است: «همه ما دانش‌آموزان ‌از مسئولین آموزش و پرورش تقاضا داریم که امتحانات نهم و دوازدهم را مجازی برگزار کنند. وقتی دروس را مجازی آموزش دیدیم حضوری امتحان دهیم؟! از شما خواهشمندیم که امتحانات را مجازی برگزار کنید.»

 

همکاران من در گروه تعلیم و تربیت خبرگزاری با قید اولویت پیگیر مطالبه هستند؛ اگرچه مرغِ آموزش‌وپرورش هم‌چنان یک پا دارد! باید منتظر ماند و در روزهای آینده اوضاع همه‌گیری را رصد کرد. به امید کاهش هرچه سریع‌تر بیماری. به امید شفای همه گرفتاران در این ماه مبارک.

 

سوم| ده‌هزار امضا برای برگزاری انتخابات در زمان مقرر

تصور حتی یک روز تأخیر در برگزاری انتخابات هولناک است؛ این‌که دولت مستقر را بیشتر از هشت سال باید تحمل کرد! دولتی که در هشت سال حکمرانی ثمرتی جز گرانی و نگون‌بختی برای مردم نداشت. زمزمه‌های تعویق انتخابات در فضای مجازی به‌بهانه همه‌گیری افکار عمومی را نگران کرده است. البته که باید مراقب سلامت تک‌تک رأی‌دهندگان بود. البته که در فضای باز باید رأی‌گیری کرد. البته که حداکثر شیوه‌نامه‌های بهداشتی را باید مراعات کرد.

کمپین مردم برای همین در «فارس من» تشکیل شد. کمپینی که قویاً مطالبه برگزاری انتخابات رأس زمان مقرر را داشت: «باتوجه به اتفاقات مشکوک اخیر به نظر می‌رسد عده‌ای از مسئولین در حال زمینه‌سازی برای تعویق انتخابات هستند. طبق قانون انتخابات ریاست‌جمهوری مصوب ۵/ ۴/ ۱۳۶۴ ماده ۳۳: هرگونه اختلال، تطمیع یا تهدید، ایجاد رعب و وحشت و غیره در امر انتخابات جرم تلقی شده و مسببین آن باید مجازات شوند.»

 

مطالبه‌گران طبق همین بندهای قانونی از شورای محترم نگهبان و قوه قدرتمند قضائیه خواسته‌اند با مسببان این شایعات و کسانی که رؤیایشان تعویق انتخابات است، به‌شدت برخورد کنند. البته که در این کمپین بر مراعات حداکثری پروتکل‌های بهداشتی تأکید شده: «از تمام دست‌اندرکاران می‌خواهیم تا تدابیر لازم بهداشتی، امنیتی، روانی و... برای حضور حداکثری مردم در پای صندوق‌های رای را قبل از آنکه بهانه‌ای شود برای دشمنان ملت اتخاد کنند.»

 

کمپین حسابی مورد توجه عموم مخاطبان فارس من قرار گرفت؛ پویش آنها حالا بالغ بر ده‌هزار امضا بعنوان حمایت داشته و هم‌چنان در حال رشد است.

 

چهارم| مطالبه کارکنان اورژانس ۱۱۵ برای شمول تعرفه خدمات پرستاری

کمپین آنها همین چند روز پیش ثبت شد؛ زحمت‌کشان اورژانس. کسانی که در بسیاری از موارد حقیقتاً فرشته نجات مردمند. لُب مطالبه‌شان این است: در تدوین و اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری حق و حقوق آنها را نباید فراموش کرد. مطالبه‌ای که توانست بالغ بر ۲۰۰۰ امضا جمع‌آوری کرده و یکی از داغ‌ترین کمپین‌های هتفه گذشته فارس من تبدیل شود.

در بخشی از این پویش آمده است: «آیا جدا دانستن این نیروها از پرستاران بیمارستانی در بحث قانون تعرفه گذاری، آنهم با توجیه رایگان بودن خدمات آنان وعدم پرداخت حقوق بر مبنای فی فور سرویس چیزی جزء ظلم و تضییع حقوق آشکار نمی‌تواند باشد؟ آیا بجای پاک کردن صورت مسئله و حذف شاغلین در حوزه پیش بیمارستانی شایسته نیست برای حل مشکل فرمول و یا اعتبار اقدامی کرده و راهکار ارائه داد؟»

 

این روزها در آستانه لیالی مبارک قدر برای همه دعا کنیم. برای بیماران کرونایی بیشتر. برای همه مخاطبان ارزشمند فارس من؛ کسانی که فارس را محرم دردهای خود دانسته‌اند. خدا مشکلات و گرفتاری‌های همه را رفع کند.

 

گزارش از محمد آزادی

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول