اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

سیاسی  /  احزاب و تشکل ها

سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب: تا آخر هفته تکلیف کاندیدای جریان انقلاب مشخص می‌شود

امیرابراهیم رسولی با تأکید بر اینکه شورای ائتلاف نیروهای انقلاب هیچ رقابت درون‌جناحی ندارد، گفت: فکر می‌کنم تا آخر هفته تکلیف کاندیدای جریان انقلاب مشخص خواهد شد.

سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب: تا آخر هفته تکلیف کاندیدای جریان انقلاب مشخص می‌شود

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، امیر ابراهیم رسولی سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه۱۹اردیبهشت) در نشستی که با اصحاب رسانه در باشگاه خبرنگاران جوان برگزار شد، اظهار داشت: اساسا سیاستمان در شورای ائتلاف این بود که عجله نداریم و استراتژی ما با نگاه به شرایط روز و رقبا و حتی شرایط کرونا بوده است ولی فکر می‌کنم که تا آخر هفته تکلیف کاندیدای جریان انقلاب مشخص خواهد شد. 

وی در پاسخ به سوالی از ابتدا بر اساس محورهایی جلو آمدیم ولی آنچه برای ما مهم است اجماع روی یک کاندیدا است و با توجه به برنامه ها و نظرسنجی ها فکر می‌کنیم به کاندیدای واحد می رسیم، اظهار داشت: بنای شورای ائتلاف بر ثبت نام کاندیداها هست و نظرسنجی ها می‌گوید آقای رئیسی و قالیباف در جریان نیروهای انقلاب بالاترین رای را به خود اختصاص دادند ولی اگر آقای رئیسی هم ثبت نام کنند یک فداکاری اتفاق افتاده چون دوستان در شرایطی وارد ثبت نام می شوند که کشور از لحاظ اقتصادی در بحران قرار دارد و جریانی که بانی وضعیت موجود هست پاسخگو نیست. 

رسولی افزود: مطالبات درمورد حضور آقای رئیسی جدی هست و البته آقای قالیباف هم در کنار آقای رئیسی حرکت خواهند کرد کما اینکه آقای قالیباف در سال ۹۶ با فداکاری کنار آقای رئیسی ایستاد و جریان انقلاب با یک کاندیدا وارد انتخابات شد. 

سخنگوی شورای ائتلاف با بیان اینکه امروز رئیس شورای ائتلاف بعد از چند روز مطالبات مردمی ۲۲۰  فقره از درخواست‌های دفاتر شورای ائتلاف را طی نامه ای به آقای رئیسی فرستاد و در روزهای آینده در این زمینه تصمیم خواهند گرفت، تصریح کرد: باید تا دقیقه حتی ۹۲ منتظر بمانیم تا استراتژی جریان انقلاب مشخص شود.

رسولی در مورد ایجاد رقابت درون جریانی میان اصولگرایان خاطرنشان کرد: باید صبر کنیم تا کاندیداها برای ثبت نام بیایند تا بعد از آن تصمیم گیری شود ولی هیچ رقابت درون جناحی نداریم و اشاره ای هم به جناح رقیب می‌کنیم که جناح رقیب هم کاندیداهای زیادی را معرفی کرده است.

رسولی با تاکید بر اینکه تنها رقیب ما بانی‌های این اوضاع و جناح رقیب است، اظهار کرد: مردم از این شرایط خسته اند، از شعار خسته اند و کسی که می آید باید بتواند دولتِ گره گشایی داشته باشد و بحث رقابت درون جریانی نیست و تمام کسانی که فکر می‌کنند می‌توانند، وارد میدان شوند.

سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در خصوص توقع مردم ازدولت آینده و نامزدهای احتمالی در آینده گفت: اسامی مختلفی در جریان انقلاب وجود دارد اما اختلافی با هم نداریم و همه تلاش می کنیم تا دولت سوم روحانی تشکیل نشود و اگر این اتفاق رخ دهد به تکلیف خودمان عمل نکرده ایم.

وی افزود: مردم حق دارند که بدانند نیروهای نماینده شان چه کسی است. اینطور نیست که جوانگرایی همین طور باشد و باید با برنامه ریزی صورت بگیرد.

رسولی با اشاره به اینکه در بیانیه گام دوم، برخی اشتباهاتی را در مورد جوانگرایی داشته اند و درحال حاضر دولتی باید باشد که  گره‌گشا باشد و نمی شود در یک لحظه از لپ لپ گزینه ای درآورد، بیان داشت: شرایطی که دوستان درست کردند یک شبه درست نمی شود و باید کارهای زیادی انجام داد.

وی در مورد برنامه های شورای ائتلاف برای انتخابات شورای شهر گفت: آخرین خبر این است که در شورای ائتلاف  «شورای انتخاب» خواهیم داشت و در کنار آن مشارکت مردم در انتخاب لیست است و همچنین مجمع عمومی در کشور خواهیم داشت. 

َسخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب افزود: ۳۰ نفر چهره شناخته شده هر شهر هستند که انتخاب می شوند و پس از آن اقشار مختلف شرکت می کنند که در لیست شورا باشند و ما سعی کردیم که از همه اقشار و احزاب در این لیست باشند.

وی تاکید کرد: درجه اول اهمیت کارآمدی است زیرا برف یا باران می آید تهران قفل می شود و به همین دلیل افرادی می آیند که کار سیاسی نکنند بلکه مشکلات مردم را حل کند. نامزدهای مختلفی داریم که هم جوانگرایی و تجربه در آن حضور دارد.

رسولی در خصوص دیدگاه شورای ائتلاف به ابلاغیه شورای نگهبان بیان کرد: موضوع قانونی بود و مشکلی وجود ندارد. برخی دوستان نزدیک انتخابات همیشه معترض هستند و تخریب گر هستند. طرف سوء پیشینه دارد و زندان بوده، چرا شرکت می‌کند؟ آنها می خواهند هزینه بگذارند.

وی ادامه داد: شرایط سنی هم قانون مجلس است و شورای نگهبان برای تسریع امور اعلام کرده و دستش درد نکند. آنکه ریگ به کفشش است ثبت نام نمی کند.‌ دوستان در پایان دولت همیشه می گویند ما قدرت نداشتیم اما به این سوال پاسخ نمی‌دهند که پس چرا شرکت می کنید؟

سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب افزود: اگر خاطرات تاجزاده در دهه ۶۰ در سازمان مجاهدین خوانده شود او ضد انقلاب کنونی را ساخته و دیگر زمان آن گذشته که به فهم جوانان توهین شود.

وی افزود: معاون وقت وزارت ارشاد اذعان کرده که فاکتورهای رستوران تاجزاده را در فرانسه حساب می‌کرده است و تاجزاده با اعلام کاندیداتوری فقط می خواهد هزینه رد صلاحیت را تحمیل کند.

رسولی با طرح این سوال که رئیسی پرچمدار مبارزه با فساد است و کارنامه این افراد چیست؟ تصریح کرد: با قانون اساسی و ولایت فقیه مشکل دارد و کاندیدا هم می شود ولی دیگر این بازی ها جواب نمی دهد، چون امروز بازی ما با کسانی است که می گفتند «تَکرار می‌کنم» و کشور را دچار مشکلات شدید اقتصادی کردند و بعد هم گفتند پوزش می‌خواهیم و این روش ها پوسیده و دیگر جواب نمی دهد.

سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: شورای نگهبان وصل به منابع چهار گانه است و وقتی سندی از مراجع چهار گانه به دست شورای نگهبان برسد بر علیه فردی که تائید صلاحیت شده و در دقیقه نود هم باشد باید رد صلاحیت شود و این کاملا عقلانی است.

وی افزود: استراتژی انتخاباتی خود را به وقتش به صورت عملیاتی اعلام می کنیم ولی نظر سنجی ها نشان می دهد مردم از شرایط موجود خسته اند و دیگر نمی خواهند مسیر قبل را بروند. با کاندیدای واحد شورای ائتلاف سعی می کنیم نماینده مورد نظر را بیاوریم و به پیروزی امیدواریم و این پیروزی قابل دسترسی است. هر کسی که می خواهد طرفدار دولت سوم روحانی باشد بیاید و وارد میدان شود.

رسولی تاکید کرد: کسی که می خواهد جلوی خواسته مردم بایستد، وارد شود. برای ما فرقی نمی کند چه کسی می خواهد رقیب ما باشد و تلاش می کنیم این برنامه را با مردم به پیش ببریم.

سخنگوی شورای ائتلاف نیروی های انقلاب درباره انتخابات شورای شهر و لیست شهر تهران گفت: در عالم سیاست نمی توان ۱۰۰ درصدی صحبت کرد ولی تلاش می کنیم که به لیست واحد برسیم. جبهه پایداری جبهه ایستادگی و ... همه جبهه نیروهای انقلابی هستند و هر کدام چارچوب پایداری و کارآمدی را قبول داشته باشند با ما خواهند بود. تلاش می کنیم که به یک لیست برسیم؛ ما اختلاف روش و بینش داریم ولی اختلاف سلیقه نداریم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر دلیل مخالفت برخی دوستان اصولگرا با کاندیداتوری ابراهیم رئیسی توضیح داد: کسانی که با آمدن رئیسی مخالفت می کنند از آمدن رئیسی هراس دارند و جزو دوستان هم هستند؛ علتش هم تلاش برای آوردن فرد دیگری است. ولی تلاش ما آوردن کاندیدایی است که نامزد مردمی باشد. در جریان نیروهای انقلاب دو کاندیدای اصلی رئیسی و قالیباف حضور دارند که جلسات مستمر، همگرایی جدی و همفکری دارند و کار را در کنار ائتلاف جلو می برند،در نهایت هم خودشان تصمیم خواهند گرفت. اینکه دقیقه ۹۰ چه تصمیمی از سوی این دو فرد گرفته شود بر عهده خودشان است و ائتلاف چیزی به آنها تحمیل نخواهد کرد.

رسولی در پاسخ به سوالی با این عنوان که آیا آقای رئیسی و قالیباف در جایگاه فعلی باشند، بهتر نیست؟ گفت: ما باید به همه امور در حوزه اجتماعی و سیاسی اهمیت دهیم، قانون این اجازه را داده است اگر کسی رئیس قوه ای است و در خود دیده که می‌تواند در جایگاه دیگر خدمت بیشتری کند و مردم هم می‌خواهند، می‌تواند قانونی وارد شود.

سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب ادامه داد: حضور آقای رئیسی در انتخابات یک مطالبه کشوری است و نمی‌توانیم بی تفاوت به این مطالبات باشیم. ما هم مطابق قانون عمل می کنیم و قانون منعی ندارد و مردم هم می‌خواهند پس دیگر حرفی باقی نمی ماند.

سخنگوی شورای ائتلاف در پاسخ به این سوال که مشارکت پایین باعث رای آوری شما می شود، گفت: حتما به دنبال مشارکت هستیم‌، ما می گوییم مشارکت بالا، هرکسی خواست رای آورد اما وضع مردم را خوب کند. درباره مشارکت باید بگوییم چه کسانی باعث شدند که فضای انتخابات امروز سرد باشد؟ شمایی که در ۸ سال گذشته رفتارتان، تدبیرتان و ... باعث شد مردم سرخورده شوند و مشارکت کم شود، شما کاری کردید که مشارکت کم شود و حالا می گویید مشارکت کم شده است.

وی ادامه داد: در مجلس هشتم و نهم مشارکت بالا بود اما باز هم جبهه رقیب رای نیاورد وقتی رای نمی آورید از این حرف ها می زنید. برخی در مجلس دهم چه کردند که مردم حاضر به حضور در انتخابات مجلس یازدهم نشدند؟

رسولی در پاسخ به سوالی درخصوص خبر نمایندهع سابق ورامین مبنی بر ثبت نام رئیسی در انتخابات در روز عید فطر گفت: ایشان نماینده سابق ورامین است اما من به عنوان سخنگو می گویم که ما به جای آیت الله رئیسی تصمیم نمی‌گیریم و او باید خودش تصمیم ورود بگیرد و ما فقط نظرات مردم را منعکس خواهیم کرد و به او اتتقال خواهیم داد‌.

وی در پاسخ به این سوال که چه تضمینی وجود دارد که نامزد مورد نظر شما هم بعد از اتمام پست نگوید اختیار نداشتم؟ اظهار داشت: معتقدم که رفتار جریانات طول تاریخ نشان دهنده این است که آیا این ادعا را خواهند داشت یا خیر؛ رفتار اصلاحات همواره نشان داده که قبل از گرفتن قدرت بهانه دارند و بعد از قدرت هم غر می زنند. شما شاهد هستید که آقای قالیباف به عنوان رئیس مجلس یک بار بهانه نیاورده است، هرجا که او وارد شده کار کرده است او آنقدر که با معاونان وزرا جلسه گذاشته است رئیس جمهور آنقدر جلسه نگذاشته است و تا دان مرغ هم پیگیری کرده است و در همین شرایط محکم پای کار است پس جریان ما جریان بهانه گیر نیست.در شورای شهر اول شاهد بودید که چه بلایی سر مردم با سیاسی کاری آوردند اما شورای شهر دوم محکم ایستاد و کار کرد پس مقایسه کاملا قابل لمس است، تمام اینها هم مستند است نه به صورت نمایشی در کلاب هاوس، همه چیز را نباید سیاسی کاری کرد باید اشتباه را پذیرفت، یک نمونه وجود ندارد که از جریان نیروهای انقلاب مسئولیت بگیرد و بعد غر بزند بلکه انجام وطیفه کرده است.

رسولی افزود: مگر کاندیدای ما شرایط امروز کشور را نمیداند، میداند اما در خود توانایی می بیند،ما به عنوان شورای ائتلاف می بینیم که با توجه به مطالبات مردم و کارنامه، رای او در نظر سنجی ها بالاست؛ در همه نظر سنجی ها رای قالیباف، رئیسی بالاست ،اگر رئیسی بیاید حتما فداکاری کرده است زیرا اینها رئیس قوه هستند و جایگاه دارند پس به دنبال جایگاه نیستند، تاریخ تضمین می کند که اینها به دنبال غر زدن نخواهند بود.

سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در پاسخ به این سوال که شنیده شده شورای ائتلاف از سیاست اشتراک صفر استفاده کرده است، گفت: این سیاست اشتراک صفر یک سیاستی است که در جلسه شورای ائتلاف درباره آن بحث شده است و هنوز قطعی نشده اما قابل بررسی است اما هنوز به جمع بندی نرسیده است. این یعنی محکم با سر لیست های خود رقابت خواهند کرد و تقریبا افرادی که طبل تفرقه را بکوبند باید تبعات آن را بپذیرند.

وی افزود: به یقین میگویم که بر طبق نظر سنجی ها از یک نفر که از بالاترین آرا در نطرسنجی ها برخوردار است حمایت خواهیم کرد و تکلیف خیلی زود روشن خواهد شد. مهمترین موضوع برای مردم امروز تعیین تکلیف معیشت است، من نه آقازاده ام و نه برخلاف شایعات داماد کسی هستم و در کف خیابان شاهدم که مشکل اصلی مردم امروز مسکن و اشتغال و خرج روزانه شده که ارمغان دوستان در این زمان است، من کارمند دغدغه خرید ویلا را ندارم بلکه مردم میگویند هرکاری می کنید فقط وضعیت ما را بهبود دهید و من معتقدم که ما می توانیم این کار را انجام دهیم زیرا تجربه و ابزار کافی را در کشور در اختیار داریم.

رسولی درباره برنامه های اقتصادی شورای ائتلاف برای انتخابات، بیان کرد: شورای ائتلاف یک حزب نیست و کارکردهایی دارد که در کنار کاندیدا قرار می گیرد و کمک می کند، شورای ائتلاف مشکلات مردم را جمع می کند و بررسی می کند، آسیب ها جمع آوری و سازماندهی می شود و این داده ها به کاندیداها داده می شود، کاندیدای اصلی جریان ما باید بیاید و بعد از آن برنامه های ریز را ارائه بدهیم. به عنوان نمونه معضلات صنایع را جمع آوری کردیم و بعد از آن به کاندیدا می دهیم، کاندیدایی که از شورای ائتلاف می آید باعث می شود در کنار مجلس انقلابی منشا اثرات بزرگی در کشور باشد و دولتی که از دل جریان نیروهای انقلاب می آید در کنار مجلس می‌تواند کمک کند تا مشکلات معیشتی را از بین ببرد، حداقل صف مرغ را نخواهیم داشت، حتما موضوع بورس و برجام است بعضی ها فکر می کنند فقط خودشان بلد هستند که مذاکره کنند و حتما شورای ائتلاف هم می‌تواند براساس سیاست های کلی نظام پیش برود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: کارگروهی تشکیل شده و گزینه ای که وارد مجلس می شود مورد اجماع خواهد بود و کمک خواهد کرد. باید فردی کاردان و بدون حاشیه باشد تا به مجلس کمک کند. این فرد مورد اقبال مردم و احزاب است‌‌.

رسولی در خصوص اینکه آیا فرد انتخاب شده خانم است یا خیر گفت: در این باره بعدا صحبت می کنیم‌. البته درگذشت خانم رهبر هم تسلیت می گویم؛ با او سابقه همکاری در مجلس داشتم.

سخنگوی شورای ائتلاف درباره وجود نام سه نفر در سر لیست شورای شهر گفت: در سر لیست به سمت افراد معتمد و باسابقه می روند نه افراد جوان، هنوز در شورای ائتلاف برای سر لیست جمع بندی نشده ولی سر لیست مهم نیست و مهم کارآمدی است. هیچ اختلافی در سر لیست وجود ندارد و  اتحاد مهم است؛ در سر لیست افراد مورد اعتماد عمومی و با تجربه حضور دارند.

رسولی گفت: بین تمام جبهه ها در جبهه اصولگرا وحدت وجود دارد و از پایداری و ایستادگی همگی حضور دارند. ما شورای وحدت و ائتلاف داریم و برای آن دور هم جمع شدیم.

سخنگوی شورای ائتلاف در پاسخ به ساز و کار رسیدن به نامزد نهایی جریان متبوع خود گفت: مهمترین ملاک ما برای رسیدن به نامزد واحد نظر سنجی یعنی مطالبه مردم است، من رقم این نظر سنجی ها را نمیگویم اما بدانید که مجری ما با همه این نظر سنجی ها مرتبط است و براساس استدلال عمل می کنیم. براساس این نظرسنجی ها میگوییم که مطالبه از رئیسی وجود دارد و به قالیباف اقبال وجود دارد و در کنار نظرسنجی هم حتما کارنامه و برنامه را مد نطر قرار می دهیم، البته برای ما کارنامه از اولویت بیشتری برای ما برخوردار است زیرا باید دید که با کدام کارنامه قرار است برنامه ها را به اجرا بگذارد، امیدوارم که شاهد انتخابات پرشوری باشیم.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول