اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

دیگر رسانه ها

واکسن ایرانی-کوبایی با ایمنی بالا می‌آید/ افزایش ظرفیت تولید ماهانه به ۶ تا ۷ میلیون دوز در مهرماه

دیر پروژه فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای تولید مشترک ایران و کوبا با بیان اینکه واکسن ایرانی-کوبایی در برابر جهش‌های ویروس ایمنی‌زایی دارد گفت: هدف گذاری شده ظرفیت تولید واکسن را در پاییز امسال به ۶ تا ۷ میلیون دوز برسانیم.

واکسن ایرانی-کوبایی با ایمنی بالا می‌آید/ افزایش ظرفیت تولید ماهانه به ۶ تا ۷ میلیون دوز در مهرماه

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، روزنامه ایران گفت‌وگویی با احسان مصطفوی، مدیر پروژه فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای تولید مشترک ایران و کوبا انجام داده است که بخش‌های مهم آن در ادامه می‌آید. 

واکسن ایرانی-کوبایی در برابر جهش‌های ویروس ایمنی‌زایی دارد

- اگرچه جهش‌های ویروس کرونا دغدغه جدی در کنترل کرونا محسوب می‌شود ولی خوشبختانه جهش‌ها بطور جدی روی اثربخشی واکسن‌ها تأثیر نداشته‌اند.

- بالاخره ذات جهش این است که جزء کوچک ویروس را  دچار تغییر می‌کند ولی لزوماً این گونه نیست که اثرات واکسن را از بین ببرد.

- اخیراً کشور کوبا گزارش‌هایی منتشر کرده که گویای این است خوشبختانه این واکسن را  در برابر جهش‌های شناخته شده مورد بررسی قرار دادند و مشاهده کردند واکسن در برابر جهش‌های ویروس همچنان ایمنی‌زایی خودش را حفظ می‌کند.

هدف‌گذاری تولید ۶ تا ۷ میلیون دوز در مهرماه

- در حال حاضر ما بخش تولید را دنبال می‌کنیم و قرار است آماده سازی واکسن در اواخر خرداد اتفاق بیفتد اما برای اینکه واکسیناسیون را با واکسن تولید مشترک پاستور و کوبا شروع کنیم مسأله عمده این است که باید تأییدیه و مجوزهای لازم را گرفته باشیم تا بتوانیم واکسیناسیون عمومی را شروع کنیم.

- با اینکه این دو کار موازی هم پیش می‌رود اما لازمه‌اش این است که نتایج کازآمایی بالینی فاز سوم را داشته باشیم.

- با مشخص شدن نتایج کارآزمایی بالینی فاز سوم خوشبین هستیم بتوانیم ظرفیت تولید کشور را روز به روز افزایش دهیم و بر این اساس بتوانیم پاسخگوی نیاز کشور هم با واکسن داخل هم با واکسن‌هایی که وارد می‌شود در ماه‌های آتی باشیم.

- برنامه‌ریزی اول ما این است به زودی که خیلی دیر نخواهد بود ظرفیت تولید را از یک میلیون دوز در ماه شروع کنیم و بتدریج افزایش دهیم.

- آن چیزی که هدف گذاری شده این است که بتوانیم ظرفیت تولید واکسن را در پاییز امسال به ۶ تا ۷ میلیون دوز برسانیم.

عوارض جانبی خاص تا به امروز گزارش نشده

- تا به امروز  بیش از ۱۰ هزار نفر از ۲۴ هزار نفری که قرار بود واکسن بزنند تزریق دوز اول واکسن را داشته‌اند. هدفگذاری این است در دو هفته آینده تزریق واکسن ۲۴ هزار نفر تمام شود.

- فعلاً ۱۰ هزار نفری که واکسن زده‌اند عوارض جانبی خیلی خفیف بوده و نیاز به درمان دارویی خاصی نداشته است. عوارض واکسن در مورد همه گروه‌های سنی و جنسی بررسی شده است.

- یکی از اهداف جانبی مطالعه که با این جمعیت انبوه محقق شده این است که عوارض جانبی خاص تا به امروز گزارش نشده گرچه نیاز به تزریق با دوزهای بعدی هم هست.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول