اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده توانا فارس نوجوان

سیاسی  /  دولت

روحانی: توافق انجام شده و غربی‌ها پذیرفته‌اند که همه تحریم‌های اصلی را بردارند

رئیس جمهور با اشاره به مذاکرات وین گفت: همه طرف‌‌های مذاکره قبول کرده‌اند که تمام تحریم‌های اصلی نفت، پتروشیمی، کشتیرانی، بیمه، بانک مرکزی و چه و چه را بردارند.

روحانی: توافق انجام شده و غربی‌ها پذیرفته‌اند که همه تحریم‌های اصلی را بردارند

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، حجّت‌الاسلام حسن روحانی، صبح امروز (پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت) در آیین بهره‌‌‌برداری از طرح‌های ملّی وزارت نفت گفت: بسیار خوشحالم که این پنجشنبه هم مثل ۶۷ پنجشنبه قبلی شاهد افتتاح پروژه‌هایی بودیم و امروز بیش از یک میلیارد و سیصد میلیون دلار پروژه افتتاح شد و این بسیار حائز اهمیت است که در شرایط تحریم و کرونا به این نقطه رسیدیم.

وی با بیان اینکه دیروز بیست و نهم اردیبهشت سالگرد انتخابات سال ۹۶ بود گفت: نه آن‌هایی که آن روز انتخاب کردند و نه نامزدهای آن روز، هیچ کس نمی‌دانست چه بار سنگینی بر دوش دولت دوازدهم خواهد بود. کسی فکر نمی‌کرد در این چهارسال وارد بزرگترین جنگ اقتصادی تاریخ ایران شویم و وارد یک پاندمی بشویم که در طول قرن بی‌سابقه بوده است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه افتتاح‌های هر هفته به دنیا نشان داد ملت ایران همانند یک سرو بلندقامت مقاوم است و مسیر خودش را ادامه می‌دهد و تحریم نمی‌تواند مانع آن‌ها برای پیشرفت شود، گفت: در یکسال گذشته 17 پتروشیمی  افتتاح کرده‌ایم. کسی اگر دقیق گوش نکرده باشد و یکدفعه به او بگوییم 17 پتروشیمی در یکسال اخیر افتتاح شده است می‌گوید شوخی می‌کنید، مگر ممکن است در چنین شرایطی 17 پتروشیمی به بهره‌برداری رسیده باشد؟

روحانی با بیان اینکه در بخش پتروشیمی به معنای واقعی شاهد جهش تولید بوده‌ایم، گفت: از اول دولت یازدهم تا امروز تقریباً‌ ظرفیت پتروشیمی را داریم به دو برابر می‌رسانیم.

وی ادامه داد: امروز در کشور ما همه روی این اتفاق نظر دارند که ایران به توسعه نیاز دارد و باید تولید را رونق دهد. همه یکپارچه هستند که اقتصاد را باید به حرکت در بیاوریم. دلیل تجربه این چندسال بگویم که درباره اینکه اصل در چیست و استراتژی اصلی ما کجا باید باشد اختلاف بود و اینکه مقام معظم رهبری به طور مرتب و حمایت از تولید را مطرح می‌کنند همه برای این است که گفتمان اصلی در کشور ما رشد است و همه ما در موضوع رشد و توسعه یکپارچه شده‌ایم و به این هدف می‌رسیم و ملت این را پذیرفته است و از همه سیاسیون، احزاب و جناح‌ها در این مدت جلوتر بوده‌اند و بهتر تشخیص می‌دهند و می‌فهمند.

روحانی خاطرنشان کرد: رشد و توسعه بدون جذب سرمایه، بدون اقتصاد دانش بنیان و بدون اراده دولت و همه ارکان حاکمیت برای تعامل سازنده با جهان امکان پذیر نیست و باید همه بخش‌ها، قسمت‌ها کنار هم قرار گیرند تا کشور در مسیر رشد حرکت کند.

وی افزود: وزارت نفت از آغاز دولت یازدهم یکی از پیشتازان در توسعه کشورمان بوده است و از همه بخش‌های وزارت نفت تشکر می‌کنم که در بنزین و گازوییل و گاز خودکفا و صادر کننده هستیم اما قبل از دولت یازدهم در چندماه سرد سال واردکننده گاز بودیم.

رییس جمهوری افزود: در گازوییل و بنزین هم وارد کننده بودیم که امروز در همه این بخش‌ها صادر کننده هستیم و این افتخار بسیار بزرگی است.

روحانی تصریح کرد: اگر پتروشیمی نبود شاید در این سه سال و نیم در جنگ اقتصادی خیلی به زحمت می افتادیم. ‌ ۳.۴ درصد صادرات غیرنفتی ما مربوط به پتروشیمی است و این پتروشیمی، فولاد و بقیه صادرات غیرنفتی بود که جای نفت را گرفت.

وی اضافه کرد: اینکه ترامپ و پمپئو شکست خورد و دنیا را به حیرت وا داشته ایم به این دلیل بود که ملت ایران با تمام توان به صحنه آمد از جنگ نترسید و مقاومت و مقابله کرد. آنها جلوی صادرات نفت ما، موانع فراوانی ایجاد کردند اما ما فوری صادرات غیرنفتی را جایگزین صادرات نفت کرده‌ایم.

روحانی گفت: در هشت سال دولت یازدهم و دوازدهم در مقایسه با قبل از آن ۱۳۰ میلیارد دلار به صادرات غیرنفتی ما اضافه شده است. اینکه می‌گویند این دولت چه کار کرده است؛ یک قلم آن این است که این دولت ۱۳۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی نسبت به ۸ سال قبل یعنی تقریباً ۵۹ درصد افزایش صادرات غیرنفتی داشته‌ است که این افتخار ماست.

وی ادامه داد:  با تلاش و حرکت بخش‌های مختلف کشور امروز به این نقطه رسیده‌ایم که هر پنجشنبه چه در دوران کرونا و تحریم، افتتاح‌های عظیمی با سرمایه ۲۹ هزار میلیارد تومان فقط امروز افتتاح کرده‌ایم و این افتتاح تنها در یک روز بود در یک روز یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار افتتاح داریم و این نشان می‌دهد مسیر درست را انتخاب کرده‌ایم و اینگونه شد که به وین آمده‌اند.

 امروز اگر در وین آمده اند و در حال مذاکره هستند و قبول دارند که تمام تحریم‌های اصلی را برخواهند داشت، به دلیل این افتخارات است. این بحث‌هایی که می‌کنیم راجع به موارد جزیی است و گرنه در مسائل اصلی چون تحریم نفت، پتروشیمی  کشتیرانی، بیمه، بانک مرکزی و بانک‌ها و چه و چه، همه را قبول کرده‌اند و تمام شد.

وی افزود: گام اصلی و بزرگ را برداشته‌ایم و توافق اصلی انجام شده است البته در مواردی هم در حال بحث هستیم تا به توافق نهایی برسیم، اما دولت کار را انجام داده است. سه ماه قبل همه ذهنم مشغول بود که آیا این دولت و ما می‌توانیم؟ ولی توانستیم کمر کرونا و تحریم را بشکنیم.  

روحانی با اشاره به واکسن کرونا، اظهار کرد: با واکسنی که دارد وارد می‌شود و با واکسن داخلی که ساخته می‌شود در پایان دولت اطمینان نسبی در بحث کرونا خواهیم داد. البته همه باید پروتکل‌ها را تا پایان سال مراعات کنند، اما تا پایان دولت، کمر کرونا و تحریم را می‌شکنیم و این افتخار برای ملت ایران و صبوری آنان است.

وی افزود: هر چه داریم از ملت ایران است، هر چه داریم از هدایت رهبر معظم انقلاب داریم و امیدوارم خداوند پیروزی نهایی را نصیب ما کند.

همچنین رییس‌جمهوری در حاشیه افتتاح طرح‌های ملی صنایع پتروشیمی وزارت نفت،  افزود: نکته مهمی وزیر نفت مطرح کردند و اینکه اگر ترامپ، تحریم و جنایت علیه ملت ایران نبود و گذاشته بودند دولت دوازدهم مسیر قبلی خود را ادامه دهد مردم [افتتاح] دوبرابری را شاهد بودند و این مساله بسیار مهمی است.

رییس دولت دوازدهم گفت: مهم این است که از پا نیفتادیم و روحیه خود را از دست ندادیم و با قدرت در جنگ اقتصادی طرح‌های خود را ادامه دادیم و امروز پیروزی‌ها و موفقیت‌های بسیار بزرگی داشتیم.

روحانی افزود: همانطور که قول دادیم از ابتدای سال ۹۹ تاکنون ۱۷ طرح پتروشیمی را افتتاح کردیم که در تاریخ صنعت پتروشیمی کشور بی‌نظیر است که در یکسال این همه طرح و پروژه در صنعت پتروشیمی افتتاح شود.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    بازار globe
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول