اخبار فارس من فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

تعلیم و تربیت  /  مدرسه

مطالبه دانش‌آموزان از نامزدهای ریاست‌جمهوری: پای درددل نوجوانان بنشینید!

تعدادی از دانش‌آموزان از نامزدهای ریاست جمهوری خواستند که پای صحبت‌های آنها بنشینند و مطالبات دانش‌آموزان را گوش دهند.

مطالبه دانش‌آموزان از نامزدهای ریاست‌جمهوری: پای درددل نوجوانان بنشینید!

خبرگزاری فارس ـ گروه تعلیم و تربیت: میزگرد هیأت رئیسه چهارمین کنگره هم‌فکری بسیج دانش‌آموزی با رویکرد رأی اولی‌ها در خبرگزاری فارس برگزار شد.

در این نشست علیرضا یار احمدی دبیر کنگره ملی بسیج دانش‌آموزی، هادی ناطق‌فر رئیس کنگره علوی بسیج دانش‌آموزی، محمد حسن منصوری منشی برادران کنگره علوی، امیرعباس حافظیان فرد نایب رئیس کنگره علوی، یگانه نادری رئیس کنگره فاطمی بسیج دانش‌آموزی، فاطمه ملک‌زاده نایب رئیس کنگره فاطمی، مریم عالی بازرس کنگره، خانم سرلک و آقای محمدی هم از اعضای ادوار گذشته کنگره حضور داشتند. 

یار احمدی: مجموعه کنگره ملی همفکری بسیج دانش‌آموزی در دو سطح خواهران و برادران به ترتیب «فاطمی» و «علوی» نام دارد که عالی‌ترین رده تصمیم‌ساز در مجموعه بسیج دانش‌آموزی است؛ کنگره متشکل از 160 خواهر و 160 برادر است که 5 خواهر و 5 برادر از هر استان حضور دارند که از سطح مدرسه، شهرستان و استان، بعد از انتخابات و رأی‌گیری و انتخاب اصلح وارد کنگره ملی می‌شوند.

از این تعداد 4 نفر عضو هیأت رئیسه می‌شوند که شامل رئیس، نایب رئیس، بازرس و منشی هستند و شأن آنها نمایندگی دانش‌آموزان بسیجی کل کشور است؛ در مجموعه بسیج دانش‌آموزی قریب به 5 میلیون‌ دانش‌آموز هستند.

در بحث فضای مشارکت حداکثری و رأی اولی‌ها و نقش نوجوان در فضای تبلیغی انتخابات و مطالبه آنها از نامزدهای ریاست جمهوری، این میزگرد برگزار می‌شود. 

**نامزدهای رئیس‌جمهوری قطعاً باید یک برنامه منسجم برای یک تحول اساسی در نظام آموزشی داشته باشند

ناطق‌فر: وظیفه یک نماینده هم پاسخ دادن و هم پاسخ خواستن است و که در موضوع انتخابات یک سری مطالبات را درحوزه تعلیم و تربیت و سیستم آموزشی کشوربه نمایندگی از دانش‌آموزان، از کسانی که نامزد برای انتخابات ریاست‌جمهوری شدند، داریم. 

از طرف دیگر، یک وظیفه مهم نمایندگان کنگره بسیج دانش‌آموزی این است که باید تلاش کنیم تا آگاه‌سازی برای دانش‌آموزان چه آنهایی که می‌توانند رأی دهند و چه آنهایی که نمی‌توانند رأی دهند، انجام دهیم. یعنی تلاش می‌کنیم تا انتخاب اصلح و مشارکت حداکثری را داشته باشیم. 

یک مسأله مهم که از نامزدهای ریاست‌جمهوری مطالبه می‌کنیم، این است که فردی که می‌خواهد 4 سال سکان یک کشور را به دست بگیرد قطعاً باید یک برنامه منسجم و خیلی خوب برای یک تحول اساسی در نظام آموزشی داشته باشد.

به عنوان مثال یکی از مشکلات، کنکور است چرا که 12 سال تحصیلی در کنکور خلاصه می‌شود و آینده دانش‌آموز نیز در گروی آن است که یک ضعف بزرگ در نظام آموزشی است و باید اصلاح شود.

* مردم با شرکت در انتخابات، مزه مردم‌سالاری دینی را می‌چشند

نادری‌: عالی‌ترین مظهر حضور مردم در سیاست کشور، انتخابات است و انتخابات ریاست‌جمهوری از این نظر مهم هست که زمینه چرخش نخبگان سیاسی و اقتصادی را فراهم می‌کند و مردم با شرکت در انتخابات، مزه مردم‌سالاری دینی را می‌چشند.

انتخابات ریاست‌جمهوری از جهات ملی، حقوقی، دینی و سیاسی برای ما مورد اهمیت است؛ به عنوان مثال از جهت ملی این است که شرکت مردم در انتخابات نشان‌دهنده هویت، اراده و عزم جمعی است یا از جهت حقوقی این است که حق طبیعی و مسلم هر فرد ایرانی است که در انتخابات کشور، نقش و سهم داشته باشد.

 منصوری: بنده درباره اقداماتی که کنگره برای انتخابات انجام می‌دهد، صحبت می‌کنم؛ یک کمیته موقت انتخابات را تشکیل دادیم که در بحث حضور حداکثری و رأی اولی‌ها کار می‌کند. 

به عنوان مثال سلسله نشست‌هایی در پارک‌ها با حضور کارشناسان انتخابات برگزار می‌شود و به شبهات دانش‌آموزان درباره انتخابات پاسخ می‌دهند که این طرح در استان مازندران کلید خورد و به تمام استان‌ها در حال گسترش هستیم.

*رأی اولی برای انتخاب اصلح باید بررسی کرده و آگاهانه تصمیم بگیرد

ناطق‌فر: نوجوانان ما آینده‌سازان کشور هستند و برای اینکه کشور موفقی داشته باشیم باید اگر در سن رأی دادن هستند، تصمیم‌گیری کنند و اگر نتوانستند رأی دهند، در مشارکت حداکثری و به انتخاب فرد اصلح به خانواده کمک کنند.

ملک‌زاده: رأی اولی‌ها از نامشان مشخص است که برای اولین بار است رأی می‌دهند. تا قبل از آن والدین برای آنها تصمیم‌گیری می‌کنند ولی وقتی به سن رأی دادن می‌رسند، خودشان قدرت تصمیم‌گیری دارند.

رأی اولی برای انتخاب اصلح باید بررسی کرده و آگاهانه تصمیم بگیرد تا بتواند تصمیم خوبی بگیرد.

* کاندیداهای ریاست‌جمهوری برنامه خود را در حوزه سیستم آموزشی کشور بیان کنند

عالی: نظام تعلیم و تربیت زیرمجموعه دولت است و در این سال‌ها عملکرد این نظام قوی نبوده است و نواقص زیادی را در آن می‌بینیم. از گزینش دبیران و شیوه‌ تدریس تا محتواها و فضاهای آموزشی، چالش‌ها و مشکلاتی را می‌بینیم.

نادری: تمام افکار و ابعاد تربیتی ما در مدرسه شکل می‌گیرد؛ مدارس کشور ما تک بعدی شده است و نظام تعلیم و تربیت ما به نظام پزشکی و مهندسی سوق پیدا می‌کند و فقط روی بعد علمی و آموزشی تأکید دارند و به جنبه‌ فرهنگی و تربیتی به ویژه در مدارس خاص کمتر توجه می‌شود.

باید تمام ابعاد تربیتی در دانش‌آموزان به طور متوازن رشد کند و محیط مدرسه از تک بعدی بودن دور شود. 

ناطق‌فر: 3 عنصر اصلی در تعلیم و تربیت شامل خانواده، نظام آموزشی و جامعه هست. مجری نظام آموزشی، قوه مجریه است پس انتخابات ریاست‌جمهوری برای نظام تعلیم و تربیت بسیار مهم است. 

حافظیان فرد: یکی از ارکان مهم انقلاب، تعلیم و تربیت است؛ انتظاری که از کاندیداهای ریاست‌جمهوری داریم این است که برنامه خود را در حوزه سیستم آموزشی کشور بیان کنند و یکی از معیارهای ما رأی اولی‌ها برای انتخاب فرد اصلح، برنامه او در حوزه تعلیم و تربیت است.

ما دانش‌آموزان به دنبال مطالبه اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش هستیم و کاندیداها برنامه‌های خود را برای اجرای این سند بدهند چرا که در این یک دهه، اقدامات انجام شده مفید نبوده است.

سند تحول بنیادین و بیانیه گام دوم انقلاب صرفا با بخشنامه زدن و تشکیل ستادهای جزئی اجرا نمی‌شوند بلکه یک برنامه خیلی منسجم برای اجرای آنها نیاز است. 

* به همه ابعاد تعلیم و تربیت توجه شود

یار احمدی: هر فردی که کاندید ریاست جمهوری می‌شود، بگوید جایگاه آموزش و پرورش، معلم و دانش‌آموزان در برنامه‌های آنها کجاست؟ 

متأسفانه در این فضا اگر توجه هم می‌شود صرف معیشت معلمان توجه می‌شود که مسأله اقتصادی می‌شود؛ البته این موضوع را مهم می‌دانیم اما اهم نیست.

اهم به نظر ما، فضای دانشگاه فرهنگیان است و همچنین اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است و نکته دیگر دانش‌آموزان هستند که آینده‌سازان کشور هستند. نامزدهای ریاست‌جمهوری برای این موارد چه برنامه‌ای دارند.

* اگر رئیس‌جمهور می‌شدم به دانشگاه فرهنگیان توجه می‌کردم

نادری: اگر رئیس‌جمهور می‌شدم به دانشگاه فرهنگیان توجه می‌کردم؛ چون این دانشگاه نقش بسیار مهمی در آینده کشور دارد و بر همین اساس هم به وضعیت دانشگاه و هم وضعیت دانشجومعلمان توجه می‌کردم. 

محمدی: وقتی حرف از تربیت می‌شود باید ببینیم تربیت از کجا آغاز می‌شود؟ مهمترین رکن در کشور، تربیت نیروی انسانی است؛ تربیت نیروی آموزش دهنده در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی تربیت می‌شود.

دانشگاه فرهنگیان انقدر مظلوم شده است که یک وزیر به آن دانشگاه رانتی کشور می‌گوید!

نکته بعدی این است که زمانی تغییر در آموزش صورت می‌گیرد که تغییر در معلم و تغییر در کتب درسی صورت گیرد. پس مهم‌ترین رشد هر جامعه، دانشجو معلم است.

* وزارت آموزش و پرورش، وزیری می‌خواهد تا بتواند سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را اجرا کند

حافظیان فرد: وزارت آموزش و پرورش، وزیری می‌خواهد تا بتواند سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را اجرا کند. 

اگر رئیس جمهور شوم، یک وزیری را انتخاب می‌کنم که دغدغه آموزش و پرورش را داشته باشد و در یک برنامه چند ساله، سیستم آموزشی را اصلاح کند.  

* نامزدهای ریاست‌جمهوری پای صحبت‌های دانش‌آموزان بنشینند

نادری: از تمام هموطنان عزیزم دعوت می‌کنم که در انتخابات حضور حداکثری داشته باشند تا نظام انقلاب اسلامی مصون بماند و همچنین از نامزدهای ریاست‌جمهوری دعوت می‌کنم تا در جلسه‌ای گوش شنوای دانش‌آموزان باشند و از نقطه نظرات دانش‌آموزان استفاده کنند.

ناطق‌فر: از تمام واجدین انتخابات برای مشارکت حداکثری در انتخابات ریاست جمهوری 1400 دعوت می‌کنم و همچنین با توجه به اینکه این انتخابات، اولین انتخابات بعد از بیانیه گام دوم انقلاب است، از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری تقاضا دارم برای اولین بار یک زمانی را برای مطالبات و خواسته‌های دانش‌آموزان و نوجوانان اختصاص دهند و برای نشستن پای صحبت‌های دانش‌آموزان وقت بگذارند تا بتوانیم مطالبات دانش‌آموزی را به گوش نامزدها برسانیم.

# انتخابات 1400

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول