اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

اقتصادی  /  تعاون و اشتغال

ایجاد سالانه 1 میلیون شغل وعده مشترک اکثر کاندیداهای انتخابات

با توجه به ناکامی دولت روحانی در ایجاد اشتغال، ایجاد سالانه 1 میلیون فرصت شغلی جدید فصل مشترک برنامه اکثر کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در بخش اشتغال است.

ایجاد سالانه 1 میلیون شغل وعده مشترک اکثر کاندیداهای انتخابات

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، علی رغم شعارهای فراوانی که دولت روحانی در حوزه اشتغال داد و منابع فراوانی که در این زمینه مصرف شد، این دولت در این زمینه هم کارنامه درخشانی بر جای نگذاشت.

براساس آمارهای مرکز آمار ایران، در سال 1392 نرخ مشارکت اقتصادی (برای جمعیت 10 ساله و بیشتر) 37.6 درصد بوده و جمعیت شاغلان بیش از 21 میلیون و 337 هزار نفر بوده و همچنین نرخ بیکاری 10.4 درصد و تعداد بیکاران بیش از 2 میلیون و 488 هزار نفر بوده است. براساس آمارهای همین مرکز آماری، در سال 1399 نرخ مشارکت اقتصادی (برای جمعیت 15 ساله و بیشتر) 41.3 درصد بوده و جمعیت شاغلان بیش از 23 میلیون و 263 هزار نفر بوده و همچنین نرخ بیکاری 9.6 درصد و تعداد بیکاران بیش از 2 میلیون و 474 هزار نفر بوده است. در نتیجه، در دولت روحانی، تعداد خالص اشتغال ایجاد شده مجموعا حدود 1 میلیون و 925 هزار نفر بوده یعنی سالانه حدود 275 هزار نفر، شغل ایجاد شده است.

ضمنا باید به این موضوع مهم اشاره کرد که بررسی های مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نشان می دهد بخش اعظم اشتغال ایجاد شده در دولت روحانی، ارتباطی به سیاست های این دولت نداشته و توسط بخش خصوصی و در کارگاه های زیر 5 کارکن بوده است.

* برنامه کاندیداهای انتخابات در بخش اشتغال

با توجه به همین موضوع، کاندیداهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، برنامه های زیادی در حوزه اشتغال دارند که در ادامه آمده است (ترتیب نامزدها براساس حروف الفباست):

*سعید جلیلی: ایجاد 4.3 میلیون شغل تا سال 1404

*محسن رضایی: پرداخت حقوق به تمامی زنان خانه داری که 6 ماه آموزش ببینند و دارای دو فرزند و بیشتر باشند

*سید ابراهیم رئیسی: الف- ایجاد 4 میلیون فرصت شغلی جدید با تاکید بر اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاهی تا سال 1404، ب-وجود یک نفر شاغل در هر خانوار موجود در سه دهک درآمدی پایین تا سال 1404.

*علیرضا زاکانی: ایجاد اشتغال برای تمامی ایرانیان و حمایت از بیکاران با درآمدهای ناشی از اخذ مالیات بر مجموع درآمد از ثروتمندان

*سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی: ایجاد 4 میلیون شغل تا سال 1404

*محسن مهرعلیزاده: ایجاد «حداقل» 1.8 میلیون نفر فرصت شغلی جدید تا سال 1404

*عبدالناصر همتی: ایجاد سالانه 1 میلیون شغل

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول