اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

فرهنگ  /  کتاب و ادبیات

«کار من بود» منتشر می‌شود/ چگونه مشروطه به کودتا ختم شد؟

کتاب «کار من بود» نوشته محمد رحمانی به زودی توسط انتشارات «راه یار» چاپ و راهی بازار نشر می‌شود.

«کار من بود» منتشر می‌شود/ چگونه مشروطه به کودتا ختم شد؟

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، کتاب «کار من بود»؛ چگونه مشروطه به کودتا ختم شد، نوشته محمد رحمانی به زودی و به همت انتشارات «راه یار» منتشر می‌شود.

در مقدمه این کتاب در دست انتشار که به گفته دست‌اندرکارانش، بیش از آنکه برای پژوهشگران و محققان تاریخ نگارش شود، برای عموم علاقمندان به تاریخ است، درباره چرایی توجه به دوره پهلوی علی‌رغم کتاب‌های متعدد چنین آمده است:

«پس از انتشار کتاب تاریخ مستطاب آمریکا تصمیم گرفتیم کتاب مشابهی را با موضوع تاریخ پهلوی تولید و منتشر کنیم... «کار من بود» حاصل ایده‌ای است که از سال ۱۳۹۶ به تدریج پخته و کامل شده. در طرح فعلی تلاش می‌کنیم یک دور تاریخ پهلوی را از زمینه‌های سقوط قاجار تا پیروزی انقلاب اسلامی روایت کنیم. تاکنون کتاب‌های بسیاری درباره تاریخ پهلوی منتشر شده است که از آنها بی‌خبر نیستیم. اما طرح ما با تمامی آنها تفاوت‌هایی داشت که تصمیم گرفتیم به حول و قوه الهی آن را تا پایان ادامه دهیم؛

با توجه به مخاطبان این مجموعه، بیشتر بر تاریخ روایی به جای تاریخ تحلیلی تکیه می‌کنیم. تلاش ‌می‌کنیم در کنار رعایت گزیده‌گویی و پرهیز از جزئیات و حواشی نامربوط، گفتنی‌های تاریخ پهلوی را از قلم نیندازیم. همچنین با منطقی قابل دفاع، دوران پهلوی را به بخش‌های متعددی تقسیم کرده‌ایم تا بتوانیم هر بخش را در قالب کتابی کوچک و ارزان منتشر کنیم تا خرید و مطالعه کتاب‌ها برای علاقه‌مندان آسان‌تر باشد. 

هیچ مورخی نمی‌تواند کاملا فارغ از گرایش‌های شخصی‌اش تاریخ‌نگاری کند. ما نیز از این قاعده مستثنا نیستیم. اما تمام تلاش خود را به کار گرفته‌ایم که تاریخ پهلوی را بدون جهت‌گیری‌های منفی و مثبت مرسوم روایت کنیم و اجازه دهیم مخاطب، خودش، در پس روایت اتفاقات مختلف به قضاوت بنشیند. با این هدف سعی کردیم تا حد ممکن از منابعی استفاده کنیم که منتسب به انقلاب اسلامی نباشند؛ منابعی که پیش از انقلاب اسلامی یا خارج از ایران منتشر شده باشند.

اگرچه این مجموعه برای عموم علاقه مندان تاریخ معاصر تولید و منتشر شده است، تلاش کرده‌ایم اصول پژوهش حرفه‌ای را نیز در آن کاملا رعایت کنیم. در پژوهش تنها از منابع معتبر و تا حد ممکن دست‌اول استفاده شده و تمام توان خود را به کار گرفته‌ایم که همه منابع قابل اعتنا را ببینیم و چیزی را از قلم نیندازیم... به نظر خودمان مهم‌ترین ویژگی این مجموعه، چیز دیگری است.

تاکنون بیش از صد عنوان کتاب از خاطرات رجال سیاسی و نظامی دوران پهلوی در ایران و بیشتر خارج از ایران، منتشر شده است. طرح اصلی ما در این مجموعه، روایت تاریخ پهلوی با تکیه بر روایت شفاهی رجال سیاسی و نظامی این دوران بوده است. تاریخ شفاهی در مقایسه با گونه‌های دیگر روایت تاریخ، ویژگی‌های ممتازی دارد که دقیقا در این انتخاب مدنظر ما بوده است. پرداختن به جزئیات اتفاقات، روایت انسانی تاریخ با اشاره به انگیزه‌ها و احساسات بازیگران، برخورداری از زبانی صمیمی و ساده در روایت، حفظ بازتاب شخصیت بازیگران در روایت‌ها و... بخشی از این ویژگی‌هاست.

البته نمی‌توانستیم برای ارائه روایتی پیوسته و منطقی، تنها از منابع شفاهی استفاده کنیم؛ اما تکیه حداکثری بر این منابع همواره مدنظرمان بوده است. البته قوت و ضعف منابع شفاهی در مقاطع تاریخی و موضوعات مختلف، متفاوت است.»

«کار من بود»؛ چگونه مشروطه به کودتا ختم شد، اولین جلد از عناوین ناشر در رده کتاب‌های «روزگار ایران» است که با همکاری موسسه فرهنگی خاکریز ایمان و اندیشه به رشته تحریر درآمده و در روزهای آتی، چاپ و راهی بازار نشر می‌شود.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول