اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی توانا

جامعه  /  رفاه و آسیب های اجتماعی

پوشش درمانی و کاهش آسیب بیش از یک میلیون نفر از معتادان/فعالیت 9 هزار مرکز خدمات بازتوانی

رئیس سازمان بهزیستی گفت: ایران با تاسیس بیش از ۹ هزار مرکز ارائه خدمات درمان، بازتوانی و توانمندسازی معتادان با تحت پوشش قرار دادن سالیانه حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر، توانسته است به بزرگترین شبکه درمان و کاهش آسیب در منطقه دست پیدا کند.

پوشش درمانی و کاهش آسیب بیش از یک میلیون نفر از معتادان/فعالیت 9 هزار مرکز خدمات بازتوانی

گفت: جمهوری اسلامی ایران پ در کنار ارائه خدمات به داوطلبان درمان، برای بهبود و بازتوانی معتادان سخت در دسترس، بی‌خانمان و ارتقاء مداخلات موردنیاز این گروه، اقدام به طراحی الگوی نوین و جامعی تحت عنوان طرح تحول مدیریت معتادین سخت در دسترس و بی‌خانمان با رویکرد درمان دادگاه مدار و مدیریت مورد کرده است که به صورت آزمایشی در تعدادی از استان‌ها به اجرا در آمده و با شناسایی و رفع چالش‌ها در آستانه توسعه در سطح ملی است.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری فارس، وحید قبادی دانا، رئیس سازمان بهزیستی کشور در نشست ویژه دیپلمات‌های مقیم تهران که به مناسبت سالروز جهانی مبارزه با سو مصرف مواد مخدر برگزار شد،گفت: آنچه همگان بر آن اتفاق نظر دارند و شواهد نیز بر آن مهر تایید می‌زند این است که مصرف مواد غیر قانونی، اختلال مصرف مواد و اعتیاد یکی از مهمترین آسیب های اجتماعی در کل دنیا است که از گستردگی و بار قابل توجهی نیز برخوردار بوده و کیفیت زندگی نوع بشر را به چالش کشیده است؛ بنابراین ضروری است تا برای مقابله همه جانبه با آن عزمی جهانی را بسیج کرد.

وی افزود: بر اساس آخرین گزارش دفتر مقابله با جرم و مواد سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۸ حدود ۲۶۹ میلیون نفر از مردم دنیا حداقل یک بار در سال گذشته از یک ماده غیرقانونی اعتیادآور استفاده کرده بودند که معادل 5.4 درصد از جمعیت جهانی ۱۵ تا ۶۴ سال است و احتمال می‌رود تا در سال 2030 این تعداد به ۲۹۹ میلیون نفر برسد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: با توجه به شرایط ژئوپلیتیکی ایران و گستردگی مرزهای آن با کشورهایی که تولیدکننده مواد مخدر و الکل محسوب می‌شوند و نیز به علل دیگر از جمله جمعیت جوان به عنوان جمعیت آسیب پذیر و در عین حال مولد، سابقه تاریخی درگیری با موضوع تولید و مصرف مواد در ایران، ارتباط فراوان با کشورهایی با الگوی مصرف متفاوت و موفقیت کم در کنترل تولید مواد در این کشورها و علیرغم تعهد بالای ایران برای مقابله با آن، مسئله اختلال مصرف مواد همچنان یکی از چالش های کشور محسوب می شود.

قبادی دانا ادامه داد: امروزه درک روزافزونی در مورد اهمیت کاهش تقاضای مواد در کنار مبارزه با عرضه مواد به وجود آمده است و بر همگان روشن شده است که کاهش تقاضای مواد بدون در نظر گرفتن برنامه‌های جامع زیانکاهی (کاهش آسیب) و بازتوانی کامل ممکن نیست. بنابراین سیستم درمانی باید به نحوی عمل کند که نه تنها به درمان افراد مبتلا به اختلال مصرف مواد پردازد بلکه موفق به بازتوانی کامل آنان شود.

وی با اشاره به اینکه بازتوانی به مجموعه اقداماتی اطلاق می‌شود تا فرد به زندگی مستقلی دست یابد و سه هدف اصلی بهبود، ارتقاء کیفیت زندگی و بازگشت و یکپارچگی اجتماع، برای بازتوانی در نظر گرفته می شود، گفت: در همین چارچوب مفهومی و به گواه آمار و شواهد میدانی، جمهوری اسلامی ایران در سالهای اخیر تلاش کرده است تا با توسعه متوازن و با تنوع‌بخشی گسترده به شیوه مداخلات، خدمات درمان و بازتوانی متنوعی را در اختیار جامعه هدف قرار دهد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: به این ترتیب با برنامه‌ریزی منسجم، ظرفیت‌سازی و تامین امکانات درمان، بازتوانی و حمایتی در کشور به تدریج تعداد خدمت گیرندگان در سطوح مختلف افزایش قابل توجهی یافته است تا جایی که هم اینک جمهوری اسلامی ایران با تاسیس و راه اندازی بیش از ۹ هزار مرکز ارائه خدمات متنوع درمان، بازتوانی، توانمندسازی، جامعه پذیری و صیانت در کنار مراکز کاهش آسیب و با تحت پوشش قرار دادن سالیانه حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر، توانسته است به بزرگترین شبکه درمان و کاهش آسیب در منطقه دست پیدا کند.

قبادی دانا بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران از دیرباز با نگاه علمی و اتخاذ تدابیر جامع، انتخاب رویکردهای نوین، تاکید بر اقتدار افزایی و توانمندسازی آحاد جامعه با هدف توسعه مشارکت اجتماعی و همچنین با برنامه‌ریزی منسجم، مبتنی بر شواهد در درمان و کاهش آسیب اعتیاد پیشرو بوده و توانسته است با تکیه بر ظرفیت‌های علمی خود بهره گیری از نخبگان و صاحب‌نظران عرصه های مرتبط و نیز با تعامل سازنده و مستمر با نهادهای مسئول در سطح ملی و بین المللی، نهادهای مدنی و تشکل‌های غیر‌دولتی، خیریه ها و بخش خصوصی اقدام به طراحی و استقرار الگوهای نوین پیشگیری و درمان اعتیاد کند و خدمات قابل توجهی را به جامعه ارائه دهد.

به گفته وی، ایران در کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی و به ویژه اعتیاد در چارچوب سیاست‌های کلی نظام و قوانین و اسناد الزام‌آور بالادستی، تعهدات بین المللی و نیز مبتنی بر مبانی نظری متقن و با رعایت تمامی ارزشها، اصول و مبانی مداخلات موثر از جمله توجه به ابعاد مختلف هویت انسان و رعایت کرامت و منزلت نوع بشر، توجه به همه ابعاد وجودی انسان اعم از جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی، توجه به سلامت به عنوان حق مسلم نوع بشر، تاکید بر مشارکت و اقتدار افزایی آحاد جامعه، اقدام کرده است.

قبادی دانا گفت: ایجاد فرصت خود شکوفایی به افراد، تاکید بر مسئولیت اجتماعی جوامع در قبال افراد و اعضای آن و تاکید بر اصول اختصاصی در کنترل و کاهش اعتیاد شامل (توجه به دوران کودکی و نوجوانی به عنوان زمان طلایی برای پیشگیری از اعتیاد؛ توجه به پیشگیری همگانی، انتخابی و موردی به طور همزمان است.

وی ادامه داد: تاکید بر ارائه مداخلات مبتنی بر شواهد جامع و بهنگام؛ به کارگیری فناوری‌های نوین و طراحی مداخلات انعطاف‌پذیر متناسب و تغییرات اجتماعی؛ توجه به اعتیاد به عنوان بیماری مزمن و عودکننده با ویژگی‌های رفتاری بارز؛ تاکید بر استقرار پیوستار خدمات از درمان، کاهش آسیب، بازتوانی و جامعه پذیری؛ تاکید بر ارائه خدمات یکپارچه و تک دوزی شده و متناسب با ملاحظات و ویژگی گروههای هدف است.

رئیس سازمان بهزیستی بیان داشت: توجه و اولویت بندی و واقع‌گرایی در انتخاب اهداف؛ تاکید بر اختلالات همبود با اختلال مصرف مواد؛ توسعه متوازن مداخلات مبتنی بر نیاز جامعه و توجه به گروههای خاص از جمله زنان، کودکان و نوجوانان؛ استفاده از رویکردهای انگیزشی برای ترغیب معتادان به درمان؛ استفاده از انگیزه های بیرونی برای ارتقاء پیامدهای درمانی و تغییر رفتار) به طیف گسترده‌ای از خدمات و برنامه‌ها در سطح کشور دست پیدا کرده است که بسیاری از آنها در کاهش بار اعتیاد سهم قابل قبولی داشته و نتایج ارزیابی ها و ارزشیابی های به عمل آمده نیز موید اثربخشی آنان است.

رییس سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد: نمونه بارز برنامه‌های درمان و کاهش آسیب اعتیاد در کشور، الگوه‌های متنوع درمان و کاهش آسیب شامل درمان سرپایی، درمان اقامتی با تکیه بر رویکرد گروه‌های همتا، اجتماعات درمان مدار، مراکز جامع با الگوی نوین درمان مبتنی بر استمرار بهبودی، مراکز درمان موضوع ماده ۱۶، مراکز گذری کاهش آسیب، تیم های سیار، سرپناه شبانه و واحدهای سیار کاهش آسیب و موبایل ون هستند.

قبادی دانا بیان داشت: جمهوری اسلامی ایران همزمان و در کنار ارائه خدمات به داوطلبان درمان، برای بهبود و بازتوانی معتادان سخت در دسترس، بی‌خانمان و ارتقاء مداخلات موردنیاز این گروه، اقدام به طراحی الگوی نوین و جامعی تحت عنوان طرح تحول مدیریت معتادین سخت در دسترس و بی‌خانمان با رویکرد درمان دادگاه مدار و مدیریت مورد کرده است که به صورت آزمایشی و برای امکان‌سنجی در تعدادی از استان‌ها به اجرا در آمده و با شناسایی و رفع چالش ها در آستانه توسعه در سطح ملی است.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران با توجه به ملاحظات اختصاصی گروه‌های هدف خاص برای درمان زنان، مراکز مادران و فرزندان و برای افراد زیر ۱۸ سال الگوی بهبود و بازتوانی اختصاصی طراحی کرده است.

قبادی دانا افزود: در حوزه توانمندسازی و جامعه پذیری با راه‌اندازی مراکز جامعه پذیری و صیانت، کارهای موثری در زمینه خدمات پس از درمان در دست اقدام دارد و در ادامه روند حمایت اجتماعی از بهبودیافتگان به آنها حرفه آموزی، وام اشتغال، مسکن و سایر تسهیلات ارائه می‌دهد.

وی بیان کرد: از این اصول پذیرفته شده درمان موثر در اعتیاد توجه به ابعاد زیستی، روانی و اجتماعی به طور همزمان و طراحی مداخلات منعطف و متناسب با ویژگی های فردی گروههای هدف و به عبارتی تکدوزی کردن خدمات و تامین تنوع کافی از الگوهای مختلف، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و  رعایت این اصول مستلزم داشتن الگوهای متنوع درمان و ازجمله تنوع در درمانهای زیستی و دارویی مبتنی بر شواهد است.

رییس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در بین الگوهای درمانی که شواهد، اثربخشی آنها را تایید کردند استفاده از داروهای مخدر و شبه مخدر در قالب برنامه درمانهای نگهدارنده و جایگزین از معروف‌ترین آنها است.

قبادی دانا با بیان اینکه طی دو دهه گذشته درمان نگهدارنده با متادون تحت عنوان MMT در کشور ما در قالب مراکز درمان سوء مصرف مواد گسترش چشمگیری داشته است، گفت: همین اینک با فعالیت بیش از ۷ هزار مرکز بزرگترین شبکه درمان نگهدارنده در منطقه را شامل می‌شود.

وی افزود: گرچه این الگوی درمان، تاثیرات موفق فراوانی در کنترل و کاهش آسیب اعتیاد و بهبودی افراد با اختلال مصرف مواد داشته است اما بدیهی است که به تنهایی قادر به پاسخگویی به تمامی نیازهای گروه‌های هدف نیست و لازم است در کنار این الگوی درمانی از سایر الگوها و سایر داروها نیز بهره برد. با این توضیح که سال‌های گذشته استفاده از شربت تریاک با قرص بوپرنورفین به عنوان یک داروی شبه مخدر نسبی برای درمان اعتیاد آغاز شده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه بوپرنورفین داروی ضد درد شبه مورفینی صناعی است که از ویژگی های درمانی منحصر به فردی برخوردار بوده و بر اساس کارآزمایی‌های بالینی متعدد در درمان اعتیاد موثر است، اظهارکرد: بوپرونورفین از آلکالوئید تبایین مشتق می‌شود که علاوه بر آثار ضددرد در درمان اختلال مصرف مواد نیز کاربرد دارد.

قبادی دانا اظهار کرد: اما به دلایل قیمت بالاتر نسبت به متادون و شربت تریاک، آشنایی کمتر درمانگران، نداشتن پوشش بیمه و تمایل کمتر بیماران برای استفاده از ان در سال‌های گذشته از اقبال زیادی برخوردار نبوده است.ِ

وی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر ستاد مبارزه با مواد مخدر برای ترویج استفاده از این دارو و برطرف کردن موانع استفاده از آن، طی همکاری نزدیک با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با کمک مراکز رشد و نوآوری و شرکت های دانش بنیان اقدام به تولید پیش ساز و محصول نهایی بوپرنورفین و بوپرنورفین نالوکسان کرده است، گفت: ورود شرکت‌های دانش‌بنیان در این عرصه باعث شده تا تولید دارو با قیمتی ارزانتر در داخل کشور میسر شود و علاوه بر قطع وابستگی به خارج امکان تولید گسترده و حتی صادرات آن به سایر کشورها فراهم شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ابراز امیدواری کرد که در آینده با آموزش و آشنایی بیشتر درمانگران، تدوین پروتکل‌های سهل تر، آگاه‌سازی جامع و پوشش بیمه ای استفاده از این دارو برای درمان بیماران مبتلا به اختلال سوء مصرف مواد گسترش یابد.

مبارزه با موادمخدر مستلزم احساس مسئولیت مشترک از سوی همه کشورهای دنیا است

محسن اسپری ،مدیرکل امور بین‌المللی وزارت امور خارجه در نشست ویژه دیپلمات‌های مقیم تهران که به مناسبت سالروز جهانی مبارزه با سو مصرف مواد مخدر برگزار شد، گفت: تولید و مصرف مواد مخدر در جهان نسبت به درصد جمعیتی، در حال افزایش است.

وی افزود: بازارهای موادمخدر پیچیده و مملو از کانابیس، هروئین و صدها ماده صنعتی است و در سالهای اخیر نیز شاهد گسترش مواد خطرناکی هستیم که در گزارش اخیر سازمان ملل در سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ منعکس شده است.

مدیرکل امور بین‌المللی وزارت امور خارجه بیان داشت: 275 میلیون نفر در دنیا مواد مخدر تا سال ۲۰۲۰ مصرف کرده‌اند و بیش از ۳۶ میلیون نفر از اختلالات مصرف مواد مخدر رنج می برند.

اسپری گفت: کوکائین مربوط به اقشار مرفه در جهان است و کووید ۱۹ مشکلات ناشی از موادمخدر را افزایش داده است که این موضوعات، دستاوردهای توسعه پایدار را به مخاطره می‌اندازند.

وی اذعان داشت: جمهوری اسلامی ایران در کنار بزرگترین تولیدکننده تریاک جهان –افغانستان- قرار دارد و متحمل هزینه‌های مادی و معنوی فراوانی شده است و علی رغم تحمل این هزینه‌ها، با تحریم های ظالمانه در تجهیزات مبارزه با مواد مخدر مواجه است.

مدیرکل امور بین‌المللی وزارت امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران سهم خود را در مبارزه با موادمخدر ایفا می‌کند و این در حالی است که موادمخدر معضلی مشترک و جهانی است و ابعادش فراتر از مرزها است و هیچ کشوری از خطرات آن مصون نیست؛ لذا مبارزه با موادمخدر مستلزم احساس مسئولیت مشترک از سوی همه کشورهای دنیا است.

تلاش‌های ایران در مبارزه با مواد مخدر قابل تقدیر است

الکساندر فدولوف،نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در تهران در نشست ویژه دیپلمات‌های مقیم تهران که به مناسبت سالروز جهانی مبارزه با سو مصرف مواد مخدر برگزار شد، گفت: جمهوری اسلامی ایران، به دلیل همسایگی با افغانستان، یکی از مسیرهای اصلی قاچاق مواد مخدر از افغانستان به مقصدهای مختلف سوم، به خصوص اروپا، بوده است و طبق گزارش سالانه مواد مخدر ۲۰۲۱، در سال ۲۰۱۹ ایران کشفیات ۹۰ درصد از تریاک جهان، ۲۰ درصد از هروئین جهان، ۷۲ درصد از مورفین جهان، و ۵ درصد از حشیش جهان را به خود اختصاص داد.

وی افزود: دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در طول دو دهه اخیر همکاری قوی با دولت جمهوری اسلامی ایران در زمینه های مختلف از جمله ظرفیت سازی نیروهای انتظامی ایران داشته است و همواره مساعدت فنی به دولت جمهوری اسلامی در زمینه مقابله با قاچاق غیر قانونی مواد مخدر و مواد پیش ساز فراهم کرده است.

نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در تهران بیان داشت: در زمینه مدیریت مرزها و کنترل مواد مخدر، دفتر UNODC در جمهوری اسلامی ایران همواره از حمایت و همکاری نزدیک ستاد مبارزه با مواد مخدر بهره برده است، ما همچنین مفتخریم که از طریق جلسات تخصصی متنوع و فراهم آوردن حمایت فنی به منظور تقویت ظرفیت و دانش نیروی انتظامی ایران در زمینه امنیت مرز هوائی و تحلیل اطلاعات، با پلیس مبارزه با مواد مخدر، پلیس فرودگاه، پلیس مهاجرت، وزارت کشور، و سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران همکاری نموده ایم.

فدولوف گفت: دفتر UNODC در ایران، در طول سال ها، مراکز تربیت سگ پلیس مبارزه با مواد مخدر و سازمان گمرک را با فراهم آوردن مساعدت فنی، سگ های مواد یاب و آموزش سگ ها و کاربرها، با هدف افزایش ظرفیت عملیات و تحرک تیم های سگ های مواد یاب در گمرک و پلیس ایران، حمایت کرده است.

وی افزود: برای اولین بار در ایران و پیرو اعلام برنامه اصلاح توسعه سازمان ملل متحد توسط دبیر کل این سازمان، دفتر UNODC ، دفتر یونیسف و سازمان بهداشت جهانی در ایران با حمایت دولت جمهوری اسلامی ایران و با حمایت مالی اتحادیه اروپادر دسامبر ۲۰۱۸ پروژه مشترک پیرامون “پاسخ به نیازهای نوظهور و ارتقای مقاومت جامعه آسیب پذیر، با تأکید ویژه بر حفاظت کودکان، جوانان و زنان از آسیب های ناشی از مواد مخدر” را آغاز کردند. این پروژه با رکن چهارم از سند چارچوب مساعدت توسعه سازمان ملل متحد – “کنترل مواد مخدر” که ریاست آن به طور مشترک به عهده دفتر UNODC و ستاد مبارزه با مواد مخدر است، مرتبط می باشد.

نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در تهران بیان کرد: در سطح منطقه‌ای، ما به حمایت خود از ابتکار سه جانبه، به ویژه واحد برنامه ریزی مشترک در تهران میان افغانستان، ایران و پاکستان ادامه می دهیم. در سطح بین المللی، دفتر UNODC از حضور فعال و عضویت جمهوری اسلامی ایران در کمیسیون مواد مخدر و سایر مکانیسم ها چند مشارکتی حمایت می کند.

فدولوف گفت: در دسامبر ۲۰۱۹، دفتر UNODC از انتصاب مرکز مطالعات ملی اعتیاد ایران (INCAS) در تهران به عنوان “مرکز منطقـه ای تحقیق و ظرفیـت سازی”، با هدف فراهم آوردن بستری برای ارتقای همکاری منطقه ای و تقویت اجرای برنامه های علمی و مبتنی بر شواهد کاهش تقاضای مواد مخدر در ایران و در منطقه حمایت کرد.

وی افزود: دفتر UNODC در ایران و من به عنوان نماینده دفتر UNODC به تعهدات خود در همکاری و حمایت از تلاش های قابل تقدیر و بسیار موفق ستاد مبارزه با مواد مخدر و نیروی انتظامی ایران علیه جریان مواد مخدر و شبکه های جرائم سازمان یافته مواد مخدر پایبند می مانیم.

بسیج همه ارکان جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با مواد مخدر

اسکندر مومنی،دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: در نشست ویژه دیپلمات‌های مقیم تهران که به مناسبت سالروز جهانی مبارزه با سو مصرف مواد مخدر برگزار شد، گفت: طبق گزارش سالانه مواد مخدر ۲۰۲۱ در سال ۲۰۱۹ ایران کشفیات ۹۰ درصد از تریاک جهان ۲۰ درصد از هروئین جهان ۷۲ درصد از مرفین جهان و پنج درصد از حشیش جهان را به خود اختصاص داد.

وی افزود: از دلایل این موفقیت، بدون تردید موضع گیری جمهوری اسلامی ایران در کشف مبارزه با مواد مخدر است و اگر همه مجامع بین ‌المللی همانند این استراتژی عمل کنند، بدون تردید ساماندهی خواهد شد.

دبیرکل ستاد با بیان اینکه مبارزه جمهوری اسلامی ایران با موادمخدر، براساس برخی مولفه‌ها است، گفت: آموزه‌های دینی نخستین مولفه است، تا آنجا که خداوند در قرآن می فرماید اگر کسی انسانی را نجات دهد گویی همه انسان ها را نجات داده است. همچنین در فرهنگ، تاریخ و ادبیات ما این موضوع ریشه دوانده، چنانچه شاعر پرآوازه ایران حکیم سعدی شیرازی می فرماید «بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند.»

مومنی با بیان‌ اینکه مقام معظم رهبری تاکید و اهتمام ویژه‌ای بر امر مبارزه همه‌جانبه با قاچاق انواع مواد مخدر و توزیع آن دارند و این امر را جهادی بزرگ قلمداد می‌کنند، اظهار داشت: ایشان همواره تاکید خاص بر مبارزه قاطعانه با انواع مواد مخدر چه در داخل و چه در مرزها دارند.

ایران صادقانه و قاطعانه با موادمخدر مبارزه می‌کند

مومنی همچنین با بیان اینکه ایران صادقانه و قاطعانه با موادمخدر مبارزه می‌کند، گفت: از نظر جمهوری اسلامی ایران، سلامت و کرامت انسان‌ها و امنیت در دنیا، یکپارچه است و تفاوتی میان جوان ایرانی و غیر ایرانی وجود ندارد؛ لذا با موادمخدر چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور مقابله می‌کند.

وی همچنین اظهار کرد: مولفه بعدی ساختار ستاد مبارزه با موادمخدر است که به دلیل اهمیت این موضوع، ریاست آن بر عهده ریاست جمهور است و بیش از ده‌ها دستگاه انتظامی، امنیتی و فرهنگی عضو آن هستند در حالی که در بسیاری از کشور‌ها این ساختار به یک وزارتخانه یا زیرمجموعه وزارتخانه‌ای واگذار شده است.

کشف 1200 تن مواد مخدر در سال 99

دبیرکل ستاد با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همه اجزای کشور را برای مبارزه با مواد مخدر در ابعاد مختلف بسیج کرده است، گفت: سال ۹۹ سال ویژه ای برای ایران در کشف مواد مخدر بود و حدود ۱۲۰۰ تن مواد مخدر در این سال کشف شد، به دست آوردن این حجم از آمار کشف مواد مخدر بدون بسیج همگانی و بدون ساختار و اهتمام حاصل نمی شد به عبارتی می توان گفت همه ارکان جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با مواد مخدر بسیج شده اند.

مومنی اظهار داشت: رویکرد جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با موادمخدر، متوازن است و بر مبارزه همه جانبه و همسو با مواد مخدر تاکید دارد و همراه با رویکرد مقابله‌ای، به رویکردهای درمان، پیشگیری و توانمندسازی توجه جدی دارد و این ۴ حوزه را همسو پیش می‌برد.

به گفته وی، در حوزه کاهش تقاضا و پیشگیری از اعتیاد، طرح یاریگران زندگی در حال اجرا است که در اجرای آن، همه آحاد جامعه، سازمان‌ها، اساتید دانشگاهی، هنرمندان و مردم برای کاهش شیوع مصرف موادمخدر کمک می‌کنند.

دبیرکل ستاد با بیان اینکه ایران در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر قرار دارد، تاکید کرد: بدون تردید اتخاذ رویکرد متوازن و یکپارچه براساس کنوانسیون‌های بین‌المللی، از راه‌های موثر در برون رفت از معضل جهانی اعتیاد است و تاکید بر یک مولفه، ما را به هدف خود نمی‌رساند و در این امر همه کشورها باید مشارکت کنند.

از بهانه‌جویی‌های سیاسی کشورها در مبارزه با موادمخدر پرهیز شود

مومنی گفت: در آستانه پنجمین دور از برنامه همکاری با سازمان ملل متحد در عرصه مبارزه با مواد مخدر، لازم است اشاره کنم که همکاری با دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمان ملل متحد در تهران، از سال 1999 با تاسیس دفتر تهران در این سال و اجرای پروژه نوروز آغاز شد و هم اکنون بیش از 22 سال از همکاری مشترک جمهوری اسلامی ایران با سازمان ملل متحد در عرصه مبارزه با مواد مخدر می گذرد و در آستانه پنجمین برنامه مشترک هستیم.

وی در ادامه ضمن استقبال از ادامه همکاری ها با سازمان ملل متحد، تاکید کرد: لازم است سازمان ملل متحد تدابیر لازم را به منظور افزایش منابع مالی مستقل در امر مبارزه با مواد مخدر و به تبع آن پرهیز از بهانه جویی های سیاسی و رفتارهای یکجانبه گرایانه برخی کشورها، بعمل آورد.

مومنی  همچنین ضمن تبریک مجدد سالروز جهانی مبارزه با سوء مصرف و قاچاق مواد مخدر و سپاس از همکاری همه دفاتر سازمان ملل متحد همچون UNODC، و یونیسف با جمهوری اسلامی ایران در جهت پیشبرد اقدامات مشترک در عرصه مبارزه با مواد مخدر، تاکید کرد: معضل جهانی مواد مخدر یک مساله انسانی، تخصصی و فراگیر بوده و سیاسی شدن آن نه تنها کمکی به مبارزه با این مساله نمی کند، بلکه می تواند به انحراف فرایند مبارزه موثر و جامع در این خصوص، منجر شود.

وی ادامه داد:بر همین اساس، ضمن تاکید بر عزم و اراده جدی جمهوری اسلامی ایران برای ادامه همکاری با سازمان ملل متحد و همه کشورها، آرزو می کنم تا در سایه همکاری و همدلی بتوانیم به جهانی امن و عاری از کرونا و مواد مخدر برای خود و فرزندان مان دست یابیم.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول