اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

خانواده

رمز و رازهای خنک نگه داشتن خانه در تابستان داغ/ ترفندهای صرفه‌جویی در مصرف برق

این روزهای گرم تیر ماه را تصور کنید که در زمان استفاده از خنکای مطبوع کولر یک مرتبه برق می‌رود یا خود کولر دچار نقص می‌شود و از کار می‌افتد، چه راه حل‌هایی برای خنک نگه داشتن هوای2 خانه به ذهنتان می‌رسد تا در یک روز گرم تابستان از آن بهره ببرید.

رمز و رازهای خنک نگه داشتن خانه در تابستان داغ/ ترفندهای صرفه‌جویی در مصرف برق

گروه خانواده: لامپ اضافی خاموش:گرمای تیر ماه امسال همچون همه تابستان ها باعث شده که مصرف برق بیش از هر زمان دیگری در سال باشد ، برای فرار از گرمای زیاد نشستن زیر کولر تجربه مطبوع و لذت بخشی است  حال تصور کنید که در یکی از همین روزهای گرم کولر شما از کار افتاده و دچار نقص شده یا اینکه برق به دلیل مصرف بالا قطع شده است. در این شرایط آیا شما هم کنترل خود را از دست می‌دهید و عصبانی می شوید یا اینکه تصمیم می گیرید به یک نوعی خانه را خنک نگه دارید؟

شاید به نظر نرسد که در این گرماگرم تابستان راه هایی باشد تا بتوانید خود را در منزل خنک نگه دارید حتی زمانی که برق رفته و هوای بیرون نیز جز نسیم سوزانی بیش نیست تلاش می کنیم در این گزارش چند راهکار برای خنک نگه داشتن فضای منزل و خود شما پیشنهاد دهیم که در ادامه می‌خوانید: 

از پرده ها برای خنک کردن خانه استفاده کنید

براساس تحقیقات سی درصد گرمای خانه به صورت ناخواسته از طریق پنجره های باز وارد منزل می شود بنابراین در طول روز می توانید با کشیدن پرده ها و ایجاد سایه به خنک کردن منزل کمک کنید حتی زمانی که وسیله سرمایشی هم خاموش باشد. حتی پرده های ضخیم اما با رنگ روشن کمک به خنک ماندن منزل می کند البته منظور این نیست که خانه را تاریک کنید بلکه سایه انداختن در خانه با پرده های روشن و ضخیم کمک کننده است.

در صورتی که خانه بزرگی دارید بهتر است با بستن برخی درب ها کمک کنید تا خنکی از اتاقی که در آن حضور دارید خارج نشود، بنابراین با بستن درب های بدون استفاده کمک می کنید که فضای دیگر اتاق ها خنک باقی بماند، حتی کانال کولری در اتاقی که بلااستفاده است می تواند بسته باشد تا خنکی به دیگر اتاق ها بیشتر وارد شود. این کار می تواند در شب ها بالعکس انجام شود تا خنکی در منزل جریان پیدا کند مثلا در طول شب درب ها را باز کنید تا هوا جریان یابد و خانه خنک تر شود.

 

پنکه به جای کولر میتواند مفید باشد

اگر کولر منزل خراب شده یا خوب کار نمیکنید می توانید با پنکه در اتاقی که هستید جایگزین کنید و کمک بزرگی به جریان انداختن هوا دارد. برای یک اتاق کوچک یک پنکه کوچک هم کفایت می کند حتی یک پنکه رومیزی هم می تواند کارگشا باشد. در خیلی شهرها مثل شهرهای شمالی از پنکه های سقفی هم استفاده می کنند که مناسب است و میتواند در فصل های مختلف تنظیم متفاوتی داشته باشد. بنابر تنظیمات این پنکه ها در فصل تابستان پنکه سقفی می بایست خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخد چرا که خانه را خنک نگه می دارد.

برخی افراد در منازلشان پنکه هایی با مخزن آب درست می کنند مثل اینکه بطری هایی پشت پنکه تنظیم می کنند تا با وزش باد قطرات آب هم بپاشد و محیط را مطبوع کند حتی قرار دادن یک کیسه یخ هم کارگشا است با این روش باد پنکه منزل را خنک می کند. برخی اوقات برای خنک کردن محیط هایی مثل حمام و توالت یا آشپزخانه از فن ها استفاده کنید.

 

شما نیاز دارید شیوه صحیح تازه و خنک نگه داشتن فضای خانه را بیاموزید و آن شامل تهویه هوا به روش درست است چرا که هوای سرد از پایین وارد شده و هوای گرم که سبک تر است به بالا می رود.فن توالت، آشپزخانه و حمام کمک کننده است تا هوای گرم داخل خانه خارج شود بنابراین بهتر است مسیرهای ورود و خروج هوا را کنترل کنید تا بسته نباشند. دستگاه های تهویه هوا هم که نزدیک سقف خانه وصل می شوند، به خروج هوای گرم کمک می کنند.

همه می دانیم که لامپ های معمولی باعث گرمای زیاد می شوند در حالیکه استفاده از لامپ های کم مصرف هم برای انرژی برق و هم گرمای منزل مناسب تر است بهتر است در طول تابستان از لامپ های کم مصرف بیشتری استفاده کنید. سعی کنید در طول روز از روشن کردن لامپ ها خودداری کنید و نورطبیعی را استفاده کنید.

 

از لامپ های کم مصرف و ملافه‌های خنک غافل نشوید

بهتر است با تغییر دادن لامپ ها فکری هم به حال ملافه ها و لباس های خنک بکنید با تغییر لباس ها با لباس های خنک و نخی بهتر است ملافه ها را هم نازک تر و از رواندازهای خنک و تابستانی استفاده کنید. این ملافه ها باعث عرق  کردن کمتر می شوند و تاثیر زیادی بر دمای محیط می گذارند. یکی دیگر از راهکارها برای خنک کردن هنگام شب استفاده از کیسه های یخ اطراف تخت است که باعث تغییر دمای محیط می شود.

 

در نقاط گرمسیری که هنگام غروب دمای هوا کاهش می یابد، از خنکی هوای بیرون می توان استفاده کرد با باز گذاشتن گنجره ها هوای خنک به داخل خانه می آید و با پنکه جریان این هوا بهتر می شود. حتی خوابیدن در پشه بند روی تراس ها و پشت بام ها هم لذت بخش است.

 

*دوش آب ولرم دمای بدن را تنظیم می کند

در فصل گرما دوش آب ولرم به جای آب داغ می تواند مطبوع و خنک کننده باشد پس مطمئن باشید که چون اجدادمان می توانیم از گرما حتی بدون کولر و پنکه هم جان سالم به در ببریم . بهتر است در ایام گرم از ادویه جات زیاد و گرم و چای داغ استفاده نکنید.

 

*آب زیاد بنوشید

برای خنک نگه داشتن بدن بهتر است از مواد غذایی مثل آب خنک همراه با لیمو تازه و همینطور خوردن بستنی های یخی خیلی کارساز است و به رفع تنش های بدنی نیز کمک می کند به طور تقریبی برای 16 ساعت می بایست 8 جرعه آب در هر ساعت بنوشید و همین خنک کننده بدن است. حتی افشره میوه های مختلف هم اشتها به مصرف آب را زیاد می کند.

استفاده از یخ و بستنی های یخ زده درست شده در فریزر خیلی کمک کننده است  حتی دیگر مواد غذایی مثل شیر را هم می توانید با طعم دار کردن در فریزر نگه دارید.

*در و پنجره ها را درز گیری کنید

یکی از راه های جلوگیری از هدر نرفتن هوای گرم و سرد در تابستان و زمستان درزگیری کردن درب و پنجره ها است از سویی برای اتاق ها تهویه قرار دهید و از سوی دیگر هم با درزگیرهای آماده که دارای چسب هستند و یا درزگیرهای دست دوز خانگی درب و پنجره ها را درزگیری کنید. حتی با روش های خلاقانه می توانید کولر دستی بسازید یا می توانید پنجره های اطرافتان را به گونه ای بپوشانید که محیط خنک تر شود.

حتی در داخل یخچال می توانید دستمال های مربوط قرار دهید و با گرمای زیاد هوا از آنها برای خنک کردن خود استفاده کنید حتی در گذشته کشورهای زیادی مثل مصر باستان مشاهده شده که پتوهایشان را مرطوب می کردند و با گرمای هوا از آنها استفاده می کردند تا کمی گرمای محیط کم شود.

 

به عنوان نکته پایانی براساس آناتومی بدن بخش هایی از اندام ها هستند که زودتر نسبت به سرما واکنش نشان می دهند و همینطور بدن را خنک می کنند مثلا دست و گردن و مچ دست به کاهش دما حساس تر هسند چرا که رگ ها در این قسمت ها به پوست نزدیک تر هستند استفاده از روش های خنک کننده در این نقاط در گرما کارساز است چرا که زودتر بدن را خنک می کند. لباس کمتر پوشیدن نیز در گرما به خنک شدن بدن کمک می کند و در کنارش یک دوش آب خنک در روزهایی که برق رفته یا کولر کار نمیکند دمای بدن را تعدیل می کند.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول