اخبار فارس من فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

فارس من

همزمان با اعلام همدردی؛ مهم‌ترین راهکارهای مردم در «فارس‌من» برای تشنگی خوزستان چیست؟

همزمان با ابراز همدردی، مخاطبان در «فارس‌من» راه‌حل‌های فراوانی برای مبارزه با بحران آب در خوزستان ارائه کرده‌اند. این گزارش مرور داغ‌ترین آنهاست.

گروه فارس من خبرگزاری فارس؛ گذشته از آنها که دلسوز ایرانی‌ها نیستند، تلاش‌ها برای رفع مشکلات خوزستان ادامه دارد. از نیروهای مسلح گرفته که تانکر-تانکر درحال آبرسانی به مردم هستند. تا گروه‌های جهادی و هیأت‌های مذهبی که اعلام کردند به‌جای جشن‌های عید غدیر، راهی آن دیار هستند. سازمان هدفمندی یارانه‌ها نیز اعلام کرده بیش از ۵ هزار میلیارد ریال برای تسکین مشکلات آبرسانی اختصاص داده است.

 

لحظه آبرسانی به هورالعظیم

نمایندگان مردم، ائمه جمعه و باقی رسانه‌ها نیز برای ابراز همدردی و حمایت از اهالی آن دیار به‌خط شدند. «فارس من» نیز مانند همیشه در کنار آنها است. کمپین‌های فراوانی برای اعلان پشتیبانی یا ارائه راهکار در جهت کاهش آلام خوزستان این‌روزها تشنه تأسیس شده است. مطالباتی که از تک‌تک مقامات مسؤل می‌خواست برای رفع و رجوع فوری مشکلات پیش‌آمده آستین بالا بزنند. این گزارش مرور برخی داغ‌ترین راهکارها برای مدیریت ماجرا است.

 

اول| چهار پیشنهاد برای رسیدگی فوری به کارون و هورالعظیم

کارون شریان حیاتی خوزستان است. درست مانند «هورالعظیم» بزرگ‌ترین تالاب ایران. خشک شدن آنها علاوه بر انسان‌ها، آثار غیرقابل جبرانی بر محیط‌زیست و حیاط دیگر گونه‌ها دارد. نکته دیگر «ریزگردهای سرگردانی» است که در صورت خشک شدن تالاب نفس‌های میلیون‌ها ایرانی را به شماره خواهد انداخت. به این ترتیب روشن است رسیدگی هرچه سریع‌تر به این موارد از نخستین اولویت‌ها است.

مرد ماهی‌گیر در کنار خشکی‌های هورالعظیم

پویش بچه‌های «دیدبان شفافیت و عدالت»، ناظر به همین مسائل است. پویشی که با یادآوری اهمیت کارون و تالاب هورالعظیم برای زیست‌بوم خوزستان، نسبت به خشکی آنها هشدار می‌دهد.  کمپین آنها درنهایت با ارائه چهار راهکار آرزو می‌کند: «امید است با اقدامات مسئولین و لطف پروردگار در نزول رحمت الهی هر چه سریعتر مشکلات این دو عنصر مهم محیط‌زیست کشور حل شود.» اما راهکارهای ارائه‌شده از این قرارند:

 

  1.  مدیریت صحیح حق آبه‌های سدهای بالا دست بویژه کرخه و دز و رهاسازی تدریجی به تالاب
  2.  تغییر الگوی کشت در مناطق بالادستی
  3. احداث دو واحد بزرگ آب شیرین‌کُن در منطقه شادگان و خرمشهر و استفاده از آب دریا برای احیای تالاب
  4. لایروبی و کانال‌سازی رودخانه‌های فصلی منتهی به تالاب برای آب‌گیری در فصل زمستان و بارندگی

 

دوم| مطالبه از دستگاه قضا؛ با دست‌اندازان به منابع آبی خوزستان برخورد کنید

تشنگی امروز خوزستان حاصل سال‌ها ندانم‌کاری است؛ سال‌ها بی‌اعتنایی؛ سال‌ها نامهربانی با محیط‌زیست. البته که مدیران گذشته باید حساب پس دهند. این‌که چگونه نسبت به مدیریت مناسب منابع آب غفلت شد. این‌که چرا نیروگاه‌های غیر برق‌آبی برای تولید الکتریسیته گسترش نیافت؟ این‌که چگونه بعضی برداشت‌های غیرمجاز از سرچشمه‌های کارون، کرخه و دز صورت گرفت؟ همه و همه مورد مطالبه افکار عمومی است.

خشکی دریاچه سد کرخه

کمپینی به همین مناسبت در «فارس من» شکل گرفت؛ کمپینی که از مسؤلان ارشد دستگاه قضا این‌طور مطالبه می‌کرد: «ما مردم ایران از قوه قضاییه درخواست داریم به موضوع تخلف دولت در برداشت غیرقانونی از سرشاخه‌های بالادستی رودخانه های خوزستان(کرخه-کارون-دز) ورود کند و با بررسی کارشناسانه و قانونی موضوع ضمن مجازات خاطیان ،پاسخ قانع کننده ای به افکار عمومی بدهد.»

 

دوران ندانم‌کاری تمام شده است؛ مردم این روزها خواستار محاکمه مسببان اوضاع امروز جامعه هستند. حتی آنها که می‌توانستند تمام این سال‌ها قدمی یا دِرمی برای تشفی خاطرات خلق‌الله بردارند. حتماً باید به «ترک فعل‌»ها رسیدگی کرد؛ بویژه در پرونده خوزستان. همه آنها که نسبت به چنین مقوله‌ای بی‌تفاوت بودند.

 

سوم| آقای رئیسی! لوله‌کشی به روستاهای خوزستان در اولویت است

این‌که هم‌چنان صدها روستای خوزستان تشنه‌کامند، باعث تأسف است. این‌که هنوز باید تانکر-تانکر برای مردمان شریف آنجا آبرسانی کرد. نیروهای نظامی البته این روزها حسابی سنگ‌تمام گذاشتند. از وزارت دفاع گرفته تا سپاه و تا نیروهای ارتش. همه این اقدامات اما مُسکن است. چاره احیای سیستم آبرسانی و لوله‌کشی برای روستاهای مختلف است. موضوعی که در مطالبات پرشمار مردم درباره خوزستان نیز مورد توجه همیشه قرار داشته است.

تلاش برای آبرسانی به روستاهای محروم خوزستان

مثلاً این پویش که از سران سه‌قوه و بویژه رئیس‌جمهور منتخب می‌خواهد هرچه سریع‌تر موضوع لوله‌کشی به روستاهای خوزستان را در صدر اولویت قرار دهند: «دسترسی به آب تمیز و پاکیزه برای استحمام و انجام کارهای روزمره حق هر شهروندی است. دولت وظیفه دارد برای آنها فراهم کند. چرا این مردم که همیشه از جان خود برای کشورشان مایه گذاشته‌اند باید در این بحران به سر ببرند؟ چرا باید از جوی‌های کنار خیابان آب بدن خود را تأمین کنند؟»

 

امضاکنندگان در ادامه خطاب به حجت‌الاسلام رئیسی رئیس‌جمهور منتخب نوشته‌اند: «جناب آقای رئیسی هم‌اکنون که دولت آینده دست شماست و مدت کمی تا روی کار آمدن شما مانده، ما مردم انتظار زیادی داریم تا رسیدگی به خوزستان و لوله‌کشی به روستاهای آن را در صدر لیست کارهایتان قرار دهید.» امیدواریم. البته که مردم چشم امیدی دیگر نه از روحانی نه از دولتش دارند. امید که دولت آینده جورکِش تمام این کوتاهی‌ها باشد.

 

چهارم| انتقال آب از رودخانه‌های خوزستان را متوقف کنید

یکی از ایده‌های خطرناکی که دولت روحانی پیگیری می‌کرد، انتقال آب کارون بود. برای دشت مرکزی ایران. علیرغم آنکه آقای رئیس‌جمهور بویژه در وعده‌های انتخاباتی سال ۹۲ بارها گفته بود مقابل چنین تحرکاتی خواهد ایستاد. لکن این تحرکات تا همین اواخر دولت نیز ادامه داشت. البته که اصل پروژه که قرار بود توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) انجام شود، متوقف شده است. برای اطلاعات بیشتر این گزارش را بخوانید.

اوضاع بحرانی مخزن سد دز

هم‌چنین برخی شایعات پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری وجود داشت که ابراهیم رئیسی برنامه‌هایی برای از سرگیری پروژه انتقال آب از خوزستان در سر دارد. بعلاوه محدود کردن کشاورزی در این استان. البته که این شایعه‌ها نیز کذب محض بود و قویاً از جانب ستاد انتخاباتی وی تکذیب شد. همین اخبار ضد و نقیض البته موجبات نگرانی مردم شده است. پُر بی‌راه هم نیست؛ چرا که چنین مسأله‌ای می‌توانست حسابی روی اکوسیستم استان اثر منفی داشته باشد.

 

کمپین مردم برای اعتراض به این مطلب در «فارس من» تشکیل شده است. کمپینی که از مسؤلین می‌خواهد مانع هرگونه برنامه احتمالی برای انتقال آب از کارون شوند: «ما مردم خوزستان سالهاست که از کمبود آب جهت مصارف کشاورزی و استفاده دام و کیفیت پایین آب شرب رنج می‌بریم. در این شرایط خواهان توقف سریع تمامی طرح‌های انتقال آب از تمامی رودخانه‌های استان خوزستان می‌باشیم.»

 

پنجم| بارورسازی ابرها راهی مؤثر برای جبران نزولات آسمانی

ریشه همه گرفتاری‌ها خشکسالی است؛ کاهش نزولات آسمانی. چه کمبود برق، چه نبود آب مناسب برای احشام و زمین‌های کشاورزی خوزستان قهرمان. یکی از روش‌های پیشنهادی مردم اما برای جبران این مسأله تلاش برای بارورسازی ابرها است. اقدامی که می‌تواند دست‌کم روی کاغذ اندکی از باران‌های نیامده را جبران کند. کمپین پیشنهادی این مسأله در «فارس من» نیز تشکیل شده است.

بارورسازی ابرها

لُب این مطالبه در نظر گرفتن ساز و کار بارورسازی ابرها برای مقابله با خشک‌سالی‌های خوزستان است. در بخشی از این پویش آمده است: «با توجه به کم آبی بحرانی امسال لازم است در خصوص بارور کردن ابرها که امروزه در دنیا راهکاری مرسوم است اقدام شود تا بلکه حدودی از مشکلات کم‌آبی و بحران محصولات کشاورزی در آینده کاسته شود.» امید که این راهکار نیز مورد توجه وزارت محترم نیرو قرار گیرد.

 

حال خوزستان خوب نیست؛ زمین‌های کشاورزی و دام‌های مردم حسابی تشنه‌اند. همه باید برای رفع مشکلات حسابی تلاش کنند. ایرانی‌ها اما در گرفتاری‌ها مانند همیشه پشت‌به‌پشت هم ایستاده‌اند. تواتر پویش‌هایی که برای همدردی با خوزستانی‌ها تأسیس شدند، گواه ماجرا است. «فارس من» مانند همیشه در کنار شما آماده میزبانی از دیدگاه‌های شما است. تا آخرین لحظه کنار غیورمردان خوزستانی ایستادگی خواهیم کرد.

 

گزارش از محمد آزادی

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول