اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

اجتماعی  /  سلامت

«ضرب شست کرونا» به پایتخت‌نشینان؛ ناقوس خطر کووید 19 پُرصداتر شد!

این روزها علی‌رغم تعطیلات 6 روزه در استان تهران، وضعیت کرونایی به سمت بحرانی‌تر شدن پیش می‌رود و ناقوس خطر کرونا این بار بلندتر به صدا درآمده و مراکز درمانی در وضعیت ویژه قرار گرفته‌اند.

«ضرب شست کرونا» به پایتخت‌نشینان؛ ناقوس خطر کووید 19 پُرصداتر شد!

 گروه سلامت خبرگزاری فارس:کرونا این روزها جان دوباره ای گرفته و انگار در گرمای طاقت فرسای تابستانی قوت و بنیه دوچندانی کسب کرده و بی محابا می تازد؛ به طوری که اکنون شرایط استان تهران و به دنبال آن بیشتر مناطق کشور شرایطی خاص و ویژه ای است و مراکز بهداشتی و درمانی روزهای پرکار و شلوغی را پشت سر می گذرانند.

با توجه به اینکه اکنون در روز آخر تعطیلات 6 روزه استان تهران و البرز به سر می بریم اما بنا به گفته متولیان حوزه سلامت و کارشناسان و صاحب نظران این تعطیلات تأثیرات مثبتی در روند کاهشی شیوع کرونا نگذاشته و تغییرات مثبتی در روند افزایشی بیماران مشاهده نشده است.

علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران  امروز شنبه دوم مردادماه، بر ضرورت تغییر شیوه مدیریت بیماری کرونا و آسیب شناسی اقدامات صورت گرفته در ماه های اخیر تاکید کرد و گفت: در حوزه اقتصاد باید برای معیشت مردم اقدامات موثر انجام شود.

زالی درباره وضعیت کرونای استان تهران در خیز پنجم، گفت: در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۱۴۰۰ بیمار جدید در بیمارستان‌های تهران بستری شدند که حدود ۱۷۷ نفر از آنان در بخش مراقبت‌های ویژه به سر می برند.

وی با بیان اینکه مجموع بیماران کرونایی سرپایی و بستری در ۲۴ ساعت گذشته به ۱۶ هزار نفر می رسد، گفت: اگر تعداد مراجعان سرپایی به کمتر از ۱۰ هزار نفر در روز نرسد نباید در انتظار تنزل تعداد بیماران بستری باشیم.

 118 بیمارستان زیر بار کرونایی‌ها

زالی شمار بیمارستان هایی که در تهران به ارایه خدمات درمانی به بیماران کرونایی مشغول اند را ۱۱۸ بیمارستان و تعداد مراکز بهداشتی را ۵۵۱ مرکز اعلام کرد.

وی  با بیان اینکه امروز بین ۱۴۰۰ تا ۱۶۰۰ بیمار با مکانیسم بستری موقت درمان شده اند، از برنامه ریزی برای افزایش مراکز بستری موقت بیماران کرونایی با همکاری سه دانشگاه علوم پزشکی استان تهران در روزهای آتی خبر داد.

رئیس ستاد مقابله با  کرونا در کلانشهر تهران تعداد بیماران بستری در بیمارستان های تهران را هم اکنون ۸۷۹۷ نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۲۱۴۵ بیمار در بخش های مراقبت های ویژه بستری هستند.

زالی با بیان اینکه هنوز به نوک قله خیز پنجم کرونا نرسیده ایم، پیش بینی کرد تعداد بیماران بستری در بیمارستان ها در روزهای آتی به ۹هزار نفر نیز برسد.

بستری موقت؛ راهکاری برای جلوگیری از بحرانی شدن وضعیت بیمارستان‌ها

وی درمان بیماران کرونایی از طریق بستری موقت را که حدود هشت ساعت زمان می برد، راهکار موثری برای جلوگیری از به چالش کشیده شدن وضعیت بیمارستان ها عنوان کرد.

زالی مدیریت خیز پنجم کرونا را مستلزم همراهی و همکاری مردم شریف تهران دانست و گفت: امروز میزان مرگ و میرهای ناشی از کرونا در تهران ۹۸ نفر بوده است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با انتقاد از عدم اجرای صحیح و کامل لاک داون شهر تهران، اظهار کرد: لاک داون شهر یا نباید صورت گیرد و یا اینکه در صورت تصمیم به تعطیلی باید تمام ملاحظات برای اجرای کامل آن انجام شود.

وی ادامه داد: تعطیلی تهران در حالی سپری شد که بسیاری از پاساژها، مراکز خرید و رستوران ها فعال بودند و بسیاری از سفرها نیز صورت گرفت.

زالی با بیان اینکه تعطیلی شهر به عنوان یک استراتژی باید حداقل بین ۱۰ تا ۱۴ روز باشد، افزود: در غیر این صورت تعطیلی در کنترل اپیدمی موثر نخواهد بود.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران بر ضرورت تغییر شیوه مدیریت بیماری کرونا و آسیب شناسی اقدامات صورت گرفته در ماه های اخیر تاکید کرد و گفت: در حوزه اقتصاد باید برای معیشت مردم اقدامات موثر انجام شود.

وی با تاکید بر لزوم حمایت از اقشار فرودست و آسیب پذیر یادآور شد: هم اکنون حدود ۱۵ و نیم میلیون نفر از نیروهای شاغل در کشور در کارگاه های یک تا چهار نفره کار می کنند که بسیار آسیب پذیرند و باید اقدامات حمایتی برای آن ها در نظر گرفته شود.

 زالی ضمن اشاره بر مشکلات اقتصادی دولت از جمله تحریم ها، بر ضرورت برنامه ریزی برای توزیع بسته های حمایتی برای اقشار آسیب پذیر با هدف مقابله با بیماری کرونا تاکید کرد.

وی با بیان اینکه برخی از کشورها از جمله سنگاپور حدود ۱۳ درصد از درآمد ناخالص ملی خود را صرف بسته های محرک اقتصادی کرده است، گفت: این درحالی است که این رقم در کشور ما حدود نیم درصد درآمد ناخالص ملی است.

زالی با بیان اینکه بدون حل مشکلات معیشتی مردم لاک داون اجباری اقدام موثری برای کنترل کرونا نخواهد بود، تصریح کرد: کسبه برای همکاری با مشکلاتی همچون هزینه های بیمه، عوارض، مالیات،اجاره و کاهش درآمد روبه رو هستند.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران بر ضرورت تغییر راهبرد تاکید کرد و گفت: برای لاک داون کردن شهر باید ملاحظات اقتصادی و اجتماعی را مدنظر قرار دهیم.

وی با بیان اینکه در دوران کرونا سرمایه اجتماعی حاکمیت کاهش یافته است، گفت: حاکمیت باید هرکاری را برای کنترل کرونا انجام دهد و مردم نیز باید به برنامه های حکمرانی اعتماد کنند، این موضوع همچون یک اتوبان دوطرفه است.

زالی همچنین با بیان اینکه مشکلات اجتماعی مردم باید به مسئله اجتماعی تبدیل شوند، گفت: از ابتدای شیوع کرونا توفیق نداشته ایم این بیماری را به یک مسئله اجتماعی تبدیل

کنیم.

شکست کرونا؛ شعاری غیرعلمی است

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: باید مراقبت کنیم که دچار نخوت و غرور کاذب نشویم، جمله " کرونا را شکست می دهیم" یک گزاره غیر علمی بود که آن را از زبان هیچ دانشمندی نمی شنویم.

زالی اضافه کرد: نهایتا می‌توانیم کرونا را کنترل کرده و به تقلیل برسانیم و ریشه کن کردن آن برای مدت‌ها نشدنی است.

وی با اشاره به اینکه بشر در قرن های اخیر رخداد هایی همچون طاعون، وبا، آنفلوآنزای اسپانیایی و آنفلوآنزای آسیایی را تجربه کرده است که مرگ و میر بالاتر از یک میلیون نفر داشته اند، گفت: از شرع قرن ۲۱ تا کنون بشر ۱۲ بیماری نوپدید را تجربه کرده است.

قرن ۲۱؛ قرن برخورد با بیماری های نوپدید

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با تاکید بر اینکه  قرن ۲۱ قرن برخورد با بیماری‌های نوپدید است، تاکید کرد: اکر امروز کووید ۱۹ را به تقلیل برسانیم نیز پدیده های دیگری در پیش خواهد بود.

زالی با بیان اینکه سوش‌های جدیدی از کرونا در حال شکل گیری است، افزود: باید فرایندهای مختلفی را در برابر این سوش ها در نظر گرفت.

کرونا دلتا بستری‌ها را 50 درصد افزایش داده است

وی اضافه کرد: سویه دلتا، ۵۰ درصد میزان بستری های بیمارستانی را افزایش و اثربخشی داروهای درمانی و همچنین واکسن را کاهش می دهد.

کرونای لامبدا واکسن گریز ترین سویه کرونا

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران  سویه لامبدا را واکسن گریزترین سویه کرونا تا کنون عنوان کرد و ادامه داد: همچنین سویه دلتا پلاس از سویه دلتا نیز واکسن گریزتر است.

کاهش مرگ‌های کرونایی با واکسیناسیون

وی کاهش اثربخشی واکسن‌ها در برابر سویه های جدید را دور از انتظار ندانست و گفت: البته واکسن‌ها در برابر مرگ و میر و ابتلای شدید ۹۰ تا ۱۰۰ درصد اثربخشی دارند و در کشورهایی که اکثر افراد واکسینه شده‌اند بیشتر مرگ و میرها در افراد غیرواکسینه رخ می‌دهد.

 زالی اثر بخشی واکسن ها در برابر ابتلای متوسط تا شدید را نیز ۶۰ تا ۹۰ درصد عنوان کرد و گفت: اما ممکن است واکسن‌ها در برابر ابتلای خفیف و بی علامت اثربخشی کافی نداشته باشند؛ به همین خاطر باید در کنار واکسیناسیون همچنان پروتکل های بهداشتی رعایت شود.

تسریع واکسیناسیون شانس جهش های ویروس را کاهش می‌دهد

وی تاکید کرد: اگر سرعت واکسیناسیون را بالا ببریم به سمت ایمنی جمعی حرکت خواهیم کرد و هرچه سرعت واکسیناسیون بالاتر باشد شانس جهش‌های ویروس کمتر می شود.

کاهش 5 تا 7 برابری مرگ و میر در افراد واکسناسیون شده

زالی یادآور شد: مطالعات ما نشان می‌دهد در استان تهران شانس مرگ و میر و بستری در بخش مراقبت‌های ویژه در گروه‌های سنی بالای ۷۰ سال که واکسینه شده‌اند، پنج تا هفت برابر نسبت به افرادی که واکسن نزده‌اند کاهش می‌یابد.

جزئیات وضعیت واکسیناسیون در تهران

وی با بیان اینکه تا کنون بیش از یک میلیون و ۷۴۹ هزار واکسن در استان تهران تزریق شده است که ۵۶۹ هزار واکسن، دوز دوم بوده است،گفت: البته اگرچه ۷۰۹ هزار فرد بالای ۶۵ سال در تهران وجود دارد، اما ۴۰ درصد کادر بهداشت و درمان کشور، تعداد زیادی از بیماران خاص و سایر گروه های پرخطر نیز در تهران واکسینه شده اند.

 تأمین واکسن افراد بالای 60 سال

زالی افزود: برای دز اول و دوم واکسیناسیون افراد بالای ۶۰ سال در تهران منابع کافی لجستیک شده است.

وی بهترین راه حل برای کاهش ازدحام مردم برای واکسیناسیون را مکانیسم نوبت دهی عنوان کرد.

رئیس ستاد مقابله با کرونا تاکید کرد: مراکز واکسیناسیون خودرویی برای افرادی که توان مراجعه سرپایی به مراکز واکسیناسیون را ندارد طراحی شده است.

 زالی با بیان اینکه تا قبل از شیوع کرونا تعداد پرونده های الکترونیکی سلامت شهروندان تهرانی کمتر از ۱۰ درصد بوده است، از روند صعودی این پرونده‌ها خبر داد و گفت: اگر تعداد این پرونده‌ها کامل تر بود مکانیسم نوبت دهی بسیار ساده تر صورت می گرفت.

وی  درباره آمار واکسیناسیون در تهران، توضیح داد: در افراد بالای ۸۰ سال ۷۴ درصد، در افراد بین ۷۵ تا ۸۰ سال ۷۶ درصد، در افراد بین ۷۰ تا ۷۵ درصد نیز حدود ۷۸ درصد واکسینه شده اند.

زالی تعداد واکسن‌های سینوفارم تزریق شده در استان تهران را ۶۶ درصد، آسترازانکا را ۲۲ درصد و ۱۲ درصد باقی را برکت و اسپوتنیک وی عنوان کرد و گفت: این نسبت ممکن است در روزهای آتی تغییر یابد اما تدارکات برای دوز دوم واکسن ها متناسب با همین مقادیر است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه در خیز پنجم کرونا فشار فراوانی بر دوش بیمارستان ها و نیروهای انسانی حوزه بهداشت و درمان است، خواستار تزریق منابع و اعتبارات مادی به بیمارستان‌ها و نیروهای انسانی شد.

تعطیلات 6 روزه هیچ سودی ندارد

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، به تعطیلی ۶ روزه استان‌های تهران و البرز اشاره کرد و اظهار داشت: متأسفانه در این تعطیلات شاهد کمتر میزان رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی بودیم.

وی با عنوان این مطلب که تعطیلی‌های قبلی خیلی مؤثر بود، افزود: این تعطیلی حداقل فایده نداشته، اگر نگوییم اثر مضر داشته است.

رعایت 44 درصدی پروتکل های بهداشتی در کشور

حریرچی با اشاره به میزان رعایت پروتکل‌ها به طور میانگین در کشور ۴۴ درصد است، گفت: میزان رعایت پروتکل‌ها در تهران، البرز و سه استان مجاور اصلی رفت و آمد یعنی قم، مازندران و گیلان، زیر ۴۰ درصد و ۲۹ الی ۳۹ درصد است.

رستورانها مشغول هستند!

معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: اگر در سطح شهر تهران تردد داشته باشید، ظهر و شب رستوران‌های معروف را می‌بینید که مملو از مشتری هستند.

تجمع بیش از 2 نفر مساوی با  افزایش مرگ است!

وی در ارتباط با برگزاری مراسم‌هایی پر ازدحام که منجر به افزایش روند ابتلاء به کرونا در کشور می‌شود، گفت: هر گونه تجمع بیش از ۲ نفر حالا می‌خواهد خانوادگی باشد، اداری باشد، ملی باشد، مذهبی باشد، پارتی باشد و…، موجب افزایش مرگ و میر می‌شود؛ در کشوری که بیماری در حال اوج گیری است.

تشدید محدودیتها در ماه محرم

حریرچی با عنوان این مطلب که مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا طبق اجازه مقام معظم رهبری مثل مصوبه شورای عالی امنیت ملی است، افزود: محدودیت‌های ماه محرم مثل سال گذشته خواهد بود و تشدید خواهد شد.

رکورد شکنی کرونا در تهران

نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران گفت: شدت ابتلا در تهران بسیار بالا است و در شانزده ماه گذشته چنین تجربه‌ای نداشته‌ایم. ادامه روند نگران کننده است، چون ارزیابی دقیقی نداریم که این افزایش تا کجا ادامه خواهد داشت، ولی آنچه مسلم است تعداد بی‌سابقه مراجعان و مبتلایان است.

60 درصد تختها در اختیار کرونایی‌ها

وی افزود:مراجعات به بیش از ۲۰ هزار در روز رسیده است و این آمار فقط مختص مراکز درمانی به جز مطلب‌ها است. بسیاری از هم میهمان به خدمات پزشکی سرپایی و بستری نیاز دارند. اگرچه تمهیدات بسیار خوبی برای افزایش خدمات سرپایی درنظر گرفته شده، اما فشار زیادی بر روی کادر درمان است و حدود ۶۰ درصد از تخت‌های بستری در اختیار بیماران کرونایی است و ما هنوز به آرامشی نرسیده‌ایم تا بتوانیم وضعیت را پیش بینی کنیم. وضعیت بیماری در تهران بسیار بحرانی است.

25 درصد بیماران کرونایی بستری می‌شوند

توکلی بیان داشت: طبق آمار از هر ۲۰ هزار نفر مراجعه کننده ۱۵۰۰ نفر بستری می‌شوند و از تعداد کل مراجعه‌کنندگان حدود ۲۵۰۰ نفر به صورت موقت بستری و ترخیص می‌شوند یعنی ۲۵ درصد افرادی که به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند به نوعی از بستری نیاز دارند.

معاون درمان ستاد کرونای استان تهران خاطرنشان کرد: تمامی جراحی‌های غیر ضروری در بیمارستان‌ها لغو شده و بیمارانی که درمان آن‌ها می‌تواند با تاخیر انجام شود در بیمارستان‌ها پذیرش نمی‌شوند و عموم امکانات معطوف بیماران کرونایی است.

روند صعودی بیماران کرونایی در استان تهران

توکلی با تاکید بر اینکه فعلا سویه غالب کرونا در تهران سویه دلتا، است اظهار داشت: هر روز به تعداد بیماران افزوده می‌شود و رکورد تعداد بیماران شکسته می‌شود. ما هنوز وارد پیک موج پنجم نشده‌ایم. هنوز نمی‌دانیم این روند تا چه زمانی صعودی خواهد بود. نتایج تعطیلی تهران تا ۱۰ روز دیگر مشخص خواهد شد.

دارو و تجیزات پزشکی موجود است

وی با تاکید بر اینکه برخی کمبود‌های موقت دارو و تجهیزات جود دارد، اما ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت برطرف می‌شود، گفت: خوشبختانه مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

معاون درمان ستاد کرونای استان با اشاره به اینکه وقتی بحران مزمن می‌شود میزان حساسیت‌ها کم شده و منجر به رفتار‌های پرخطر و بی تفاوتی و ساده انگاری می‌شود گفت: ساده انگاری در کشور بزرگترین خسارت برای سیستم مدیریت کرونا است.

دقت کنیم! اکنون صدای ناقوس خطر کرونا بلند تر به صدا در آمده و بی توجهی و ساده انگاری این مرموز ترین بیماری جهان، عواقب بسیار زیان‌آور و جبران ناپذیری خواهد داشت؛ تنها راه مقابله با این ویروس مهلک رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و اصول بهداشتی سه ضلعی، شستشوی دستها، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک است.

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول