اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

بین الملل  /  آمریکا، اروپا

دستگیری سومین قانونگذار سیاه‌پوست آمریکایی حین تظاهرات

پلیس کنگره آمریکا یک قانونگذار سیاه‌پوست این کشور را حین حضور در تظاهرات دستگیر کرد تا او سومین قانونگذار سیاه‌پوستی باشد که طی یک ماه گذشته در تظاهرات دستگیر می‌شود.

دستگیری سومین قانونگذار سیاه‌پوست آمریکایی حین تظاهرات

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «شیلا جکسون»، عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا گفته پلیس کنگره روز پنجشنبه او را حین شرکت در تظاهراتی با موضوع حقوق رأی‌دهندگان دستگیر کرده است.

جکسون لی در بیانیه‌ای به وبگاه شبکه خبری سی.ان.ان گفته است: «بله، من مقابل ساختمان هارت (دفتر سنا) در واشنگتن در نافرمانی مدنی شرکت کردم و دستگیر شدم.»

او در حساب کاربری‌اش در توییتر هم با انتشار عکسی از خودش در حالی که دستگیر شده نوشته است: «من هرگز از مبارزه برای حقوق رأی‌‌دهی دست نخواهم کشید. وقت پیشبرد لایحه‌های حق رأی در مجلس سنا همین حالا است. دیگر بس است.»

سی‌ان‌ان نوشته جکسون لی همراه با گروهی از معترضان و سخنرانان دیگر مقابل ساختمان سنا تجمع کرده بودند که پلیس به آنها دستور داد این محل را ترک کنند. همراه با این نماینده کنگره، چند فعال دیگر هم دستگیر شده‌اند.

سی‌ان‌ان می‌گوید جکسون سومین قانونگذار سیاه‌پوست آمریکایی است که در ماه جاری میلادی حین شرکت در تظاهرات دستگیر شده است.

هفته گذشته «هانک جانسون»، نماینده دموکرات ایالت جورجیا توسط پلیس کنگره دستگیر شده بود. پلیس چند هفته قبل‌تر هم «جویس بیتی»، قانونگذار دموکرات ایالت «اوهایو» در مجلس نمایندگان آمریکا را دستگیر کرد.

جویس بیتی ۷۱ ساله ریاست فراکسیون سیاه‌پوستان کنگره آمریکا را به عهده دارد. او روز ۲۵ تیرماه دستگیر شد. پلیس کنگره علاوه بر او چند فعال دیگر را هم بازداشت کرد.

پلیس کنگره آمریکا ساعاتی بعد از این اتفاق گفت ۹ نفر را به دلیل «تظاهرات در منطقه ممنوعه در ساختمان کنگره» بازداشت کرده است.

 روزنامه دیلی‌میل روز ۲۵ تیرماه نوشته بود تظاهرات‌کنندگان این تجمع را برای اعتراض به تلاش‌های برخی قانونگذاران جمهوری‌خواه در کنگره با هدف دشوارتر کردن رأی دادن در انتخابات برگزار کرده بودند.

بیتی در بیانیه‌ای درباره دلایلش برای شرکت در این تظاهرات گفته بود: «۵۶ سال بعد از تصویب قانون حقوق رأی‌دهی، هنوز هم حق آمریکایی‌ها برای رأی‌ دادن مورد حمله قرار می‌گیرد، چرا که مجالس ایالتی شب و روز به دنبال آن هستند که قدرتمان را از ما سلب کنند.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «بنابراین، من به عنوان رئیس‌ فراکسیون سیاه‌پوستان و مهم‌تر از آن به عنوان یک زن‌ سیاه‌پوست به گروهی از افرادی خواهم پیوست که طالب عدالت و تغییرند و می‌خواهند رأی ما همانند رأی تمامی افراد دیگر به حساب آورده شود.»

جدال‌ها میان حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در خصوص قوانین مربوط به حق رأی دادن در انتخابات از زمان ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ» در آمریکا شدت گرفته است.

ترامپ، تلاش‌های قانونگذاران دموکرات از طریق اقداماتی مانند رأی‌گیری پستی یا تسهیل قوانین حق رأی برای گروه‌های اقلیت را نوعی تلاش برای کودتا علیه خودش دانسته و از چنین اقداماتی به عنوان «تلاش برای تقلب انتخاباتی» یاد می‌کرد.

برخی ایالت‌های جمهوری‌خواه در ماه‌های گذشته قوانینی را از طریق مجلس‌های ایالتی به تصویب رسانده‌اند که شرکت در انتخابات را دشوارتر می‌کند.

چند هفته پیش جو بایدن تلاش‌ها در مجالس ایالتی آمریکا برای تغییر قوانین رأی دادن را مورد انتقاد قرار داده و از آنها به عنوان «تهدیدی علیه دموکراسی» یاد کرده است. او گفت: «این خطرناک‌ترین تهدید در طول تاریخ علیه انتخابات سالم و آزاد به شمار می‌رود.»

سنت ظریف دستکاری در آرا در آمریکا

در آمریکا دستکاری‌های ظریف در قوانین رأی‌دهی یکی از راه‌های مبارزات انتخاباتی میان سیاستمداران به شمار می‌رود. یکی از این روش‌های چنین تلاش‌های غیردموکراتیکی، «جریمندرینگ» نام دارد که در زبان فارسی به «کژحوزه‌بندی» ترجمه شده در واقع برای اشاره به تقسیم‌بندی نادعادلانه حوزه‌های انتخاباتی یا دستکاری در این حوزه‌ها به کار می‌رود.

این واژه در واقع ترکیبی از نام «البریج جری»، فرماندار ایالت ماساچوست در اوایل قرن ۱۹ و لغت « salamander» به معنی «سمندر» است و اولین بار ۲۶ مارس ۱۸۱۲ در واکنش به اقدام او برای دستکاری مناطق انتخاباتی ماساچوست به کار رفت.

این کارتون سیاسی مارس ۱۹۸۲ در واکنش به اقدام فرماندار ماساچوست برای بازترسیم نقشه مربوط به حوزه‌ انتخاباتی «اسکس جنوبی» در انتخابات سنای ایالتی چاپ شد. هدف فرماندار تضعیف آرای حزب فدرالیست بود. 

«جری» که خودش عضو حزب «دموکرات-جمهوری‌خواه» بود حوزه‌های انتخاباتی را به گونه‌ای دستکاری کرده بود که رأی‌گیری‌ها به نفع حزب او و به ضرر حزب رقیب «فدرالیست» تمام شود.

شکل یکی از حوزه‌هایی (اسکس جنوبی) که «البریج جری» نقشه آن را مجدداً ترسیم کرده بود، شبیه سمندر شده بود که روزنامه «بوستون گزت» آن را دستمایه طنز قرار داد و واژه «جریمندر» (سمندر جری) را برای آن انتخاب کرد. 

از آن زمان به بعد «جریمندرینگ» به اصطلاحی تبدیل شده که توسّعاً به معنی هر گونه دستکاری در حوزه‌های انتخاباتی برای کمک به یک حزب به کار می‌رود. این پدیده که در آن به جای آنکه رأی‌دهندگان سیاستمداران را انتخاب کنند، سیاستمداران رأی‌دهندگان را انتخاب می‌کنند، یکی از مصادیق جلوگیری از تحقق دموکراسی در انتخابات آمریکا هم به شمار می‌رود.

هدف اصلی کژحوزه‌بندی، چنانکه احتمالاً مشخص است، بالا بردن حداکثری اثرات رأی‌دهندگان «حامی» و به حداقل رساندن اثرات آرای «مخالفان» از طریق دستکاری در حوزه‌بندی‌ها است.

در ۳۷ ایالت آمریکا تعیین مرزبندی‌های حوزه‌های انتخابی در اختیار سیاستمداران ایالت‌ها و مجلس‌های قانونگذاری همان ایالت‌ها قرار دارد و طبیعی است که حزب دارای اکثریت کرسی‌ها انگیزه داشته باشد حوزه‌ها را به نحوی مرزبندی کند که شانس پیروزی حزب خودش بالاتر رود.

در اکثر این ایالت‌ها، مرزهای حوزه‌های انتخابیه همانند طرح‌های عادی در نهادهای قانونگذار ایالتی به تصویب می‌رسند.

دو راهبرد متداول برای این دستکاری‌ها عبارتند از:

۱- «پراکنده کردن» رأی‌دهندگان مخالف در مناطق متعدد به منظور «رقیق کردن» تعداد آنها و جلوگیری از اجماع مخالفان در حوزه‌های مختلف؛ و
۲- «انباشتن» اکثریت مخالفان در یک حوزه به منظور کاستن از اثر رأی آنها در حوزه‌های دیگر.

 این نوع دستکاری‌ها که زمانی تلاشی تصادفی به شمار می‌رفتند، اکنون و با استفاده از مدل‌سازی‌های رایانه‌ای، به روشی دقیق و علمی تبدیل شده‌اند.

«کژحوزه‌بندی» تاکتیکی است که بیشتر، جمهوری‌خواه‌ها از آن استفاده می‌کنند. آنها در حال حاضر اکثریت کرسی‌های مجالس نمایندگان ایالتی را در ۳۲ ایالت از ۵۰ ایالت آمریکا در اختیار دارند. گذشته از آن، استفاده از این روش برای جمهوری‌خواهان ساده‌تر و دم‌دست‌تر به شمار می‌رود چون رأی‌دهندگان دموکرات معمولاً در قسمت‌های شهری تجمع دارند، در حالی که جمهوری‌خواهان معمولاً در ایالت‌های مختلف پراکنده‌اند. 

استفاده از این روش موجب شد در انتخابات مجمع ایالتی ویسکانسین در سال ۲۰۱۲، جمهوری‌خواهان با کسب تنها ۴۸.۶ درصد از آرای کل ایالت بتوانند ۶۰ کرسی از میان ۹۹ کرسی را به دست بیاورند.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول