اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

سیاسی  /  تشکل های دانشگاهی

بسیج استادی ماجرای آتش‌­سوزی­ تالاب میانکاله و خشکی رودخانه چالوس را بررسی می‌کند

معاون سازمان بسیج اساتید کشور از ورود بسیج استادی برای بررسی موضوع آتش‌­سوزی­ مکرر تالاب میانکاله بهشهر و بحث خشکی رودخانه چالوس خبر داد.

بسیج استادی ماجرای آتش‌­سوزی­ تالاب میانکاله و خشکی رودخانه چالوس  را بررسی می‌کند

وحید آرایی معاون پژوهش و فناوری سازمان بسیج اساتید دانشگاه­ ها، مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، گفت: طبق اعلام مراجع ذیربط استان مازندران، بدون احتساب آتش سوزی های سنوات گذشته، از ابتدای سال جاری تاکنون که چندین مورد آتش سوزی در تالاب بین­ المللی میانکاله بهشهر اتفاق افتاد، در مجموع بیش از 125 هکتار از عرصه‌های طبیعی آن طعمه حریق شده است.  
 
آرایی با اشاره به اینکه تالاب میانکاله دارای موقعیت خاص جغرافیایی و تنوع زیستی و بیولوژیک است، گفت: این تالاب منبع غذایی مهمی برای صدها گونه پرنده­ های مهاجر و بومی و نیز زیستگاه مناسبی برای گونه های متنوع گیاهی می باشد که خشکی تالاب و آتش سوزی های پی در پی آن، خسارات جبران ناپذیری بر اکوسیستم منطقه وارد کرده است.  
 
مسئول اندیشگاه سیاست پژوهی و راهبردنگاری سازمان بسیج اساتید کشور با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری مسأله محیط زیست و حفظ و صیانت از منابع طبیعی را یک مسأله حیاتی و وظیفه ای حاکمیتی می داند، گفت: نهضت استادی بسیج استان مازندران مأموریت یافت با بهره ­گیری از توان سیاست پژوهی شبکه اندیشگاهی و بویژه استادان مرتبط با حوزه زیست محیطی و با همکارهای نهادهای ذیربط استان نسبت به شناخت و احصای عوامل طبیعی و غیرطبیعی این معضل از جمله عوامل احتمالی نهادی، مدیریتی و انسانی اقدام نماید. 
 
عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی با بیان اینکه تالاب بین­ المللی میانکاله یک مسأله مهم و دارای اولویت بوده و تدوین سند جامع آمایش سرزمینی برای صیانت از آن حائز اهمیت است، ادامه داد: پس از مسأله شناسی و مسأله یابی تالاب میانکاله، بسته سیاستی مربوط باید برای برون رفت فوری و رفع مشکل در اختیار مراجع و سیاستگذاران ذیربط قرار گیرد. 
 
معاون پژوهش و فناوری سازمان بسیج اساتید کشور در پایان با هشدار به اینکه رودخانه چالوس نیز که بعنوان یکی از رودخانه های خروشان کشور بوده در آستانه خشکی قرار گرفته است، تأکید کرد: خشک شدن این رودخانه تبعات منفی بر اکوسیستم منطقه دارد و لازم است نسبت به این مسأله مهم نیز مسأله شناسی تحلیلی و سیاست پژوهی صورت گیرد. 

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول