اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

فرهنگ  /  کتاب و ادبیات

صالحی: مهم‌ترین عامل بالا رفتن سرانه کتابخوانی توجه به تقاضا است

وزیر ارشاد گفت: اگر کتابخوانی ما مورد رضایت نیست به خاطر کم‌کاری در حوزه تقاضا است، بنابراین باید ایجاد تحول در بخش‌های مختلف اعم از روستاها، شهرهایی غیر از کلان شهرها و جامعه کودک و نوجوان را در امر کتابخوانی مورد توجه قرار داد.

صالحی: مهم‌ترین عامل بالا رفتن سرانه کتابخوانی توجه به تقاضا است

به گزارش خبرگزاری فارس، مراسم اختتامیه پنجمین دوره‎ جام باشگاه‎‌های کتابخوانی کودک و نوجوان با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌‏های عمومی کشور و محسن جوادی، معاون امور فرهنگی روز سه‎ شنبه(۱۲ مردادماه) در سالن جلسات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

بر اساس این گزارش، سیدعباس صالحی وزیر ارشاد در این مراسم با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های ما در امر کتاب‌خوانی ایجاد فضای مطالعه برای مردم بوده است، اظهار داشت: در دوره هشت ساله حضور بنده در معاونت فرهنگی و مقام وزارت از ابتدا تمرکزمان در امر کتاب‌خوانی بر روی تقاضا بوده است، در واقع در این بخش متوجه شدیم که کشش تقاضا برای کتاب باید بالا برود، اگر حوزه کتاب یک چرخه از ایده تا نشر را سپری می‌کند در نهایت به مرحله پایانی یعنی تقاضا می‌رسد، بنابراین باید مساله تمرکز بر روی تقاضا را بالا برد و برای این کار کانون‌هایی مورد توجه قرار گرفت.

وی ادامه داد: ا‌ولین کانون مدنظر روستاها بودند که با ۲۵میلیون جمعیت در حال زندگی می‌توانستند بخش قابل توجهی از جامعه کتاب‌خوانی را رقم بزنند، اولین اتفاق در این‌ مسیر برگزاری جشنواره روستاهای دوستدار کتاب بود، در مرحله بعدی به باشگاه‌های کتاب‌خوانی که ابتدا تنها شهرها در آن حضور داشتند روی آوردیم و روستاها نیز بخشی از این باشگاه‌ها شدند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب نیز به عنوان یک فرصت جدید مدنظر قرار گرفت، این نمایشگاه امکان بهره‌مندی روستاها را هم فراهم کرد، به این ترتیب یک بسته کامل روستایی را در امر کتابخوانی مدنظر قرار دادیم.

 صالحی یادآور شد: کانون دوم در امر تقاضا برای کتاب‌خوانی توجه به شهرهایی غیر از کلان شهرها بود، در برخی از ‌شهرهای کوچک‌تر سرانه مطالعه خوب نبود، در این بخش پایتخت کتاب ایران را داشتیم که ابتدا ۶۴شهر و در حال حاضر ۱۷۱ شهر را در امر کتاب‌خوانی فرا گرفته است، در این بخش برای شهرهای کوچک نیز فرصت دیده شدن فراهم شد، به نحوی که در دوره گذشته شاهد هستیم سه شهر نیشابور، کاشان و بوشهر در غیر کلان شهرها برگزیده شدند.

وی افزود: وقتی شهرهای کوچک‌تر نیز در این رقابت‌ها می‌خواهند شرکت کنند تمام تلاش‌ خود را در  سطوح مختلف انجام‌ می‌دهند، در واقع جریان پایتخت کتاب ایران ‌توانست یک فضای رقابتی بین شهرهای درجه دو ‌یا سه را با کلان شهرها ایجاد کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: در این میان باشگاه‌های کتابخوانی و‌ طرح‌های فصلی کتاب نیز به تقاضای کتاب‌خوانی کمک‌ کرده است، در طرح فصلی حال حاضر ۹۷۴کتاب‌فروشی در کل کشور مشغول به فعالیت هستند که ۸۱۲ کتاب‌فروشی آن در استان‌ها هستند، همچنین از میزان فروش کتاب‌ها نیز یک سوم‌ سهم شهرستان‌ها بوده است. پس توجه به شهرهایی غیر از کلان شهرها یکی دیگر از راهبردهای ما بود.

وی خاطرنشان کرد: کانون سوم ما کتاب‌فروشی‌ها بودند، کتاب‌فروشی‌ها خط اتصال بین تولیدکننده و مصرف‌کننده هستند، قبل از سال ۹۰ کتاب‌فروشی‌ها رو ‌به افول بود، در این بخش هم حوزه‌های حمایتی همچون معافیت‌ها را برای کتاب‌فروشی‌ها در نظر گرفتیم. در طرح‌های فصلی نیز کتابفروشی‌ها را درگیر کردیم که شرایط بهتری پیدا کنند و فرصتی برای بقای آنها ایجاد شود. از طرفی دیگر در جریان ساخت‌وساز کتاب‌فروشی‌ها و‌حمایت‌های مالی نیز سعی کردیم شرایط کتاب‌فروشی‌ها را قدری سامان بدهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه حو‌زه کودک و نوجوان کانون بعدی تقاضای کتاب‌خوانی بود، تصریح کرد: اگر بخواهیم عطش کتاب‌خوانی تا همیشه در انسان بماند باید این اتفاق را از کودکی و نوجوانی آغاز کنیم. بنابراین باید این فضا را تقویت کرد، کارهایی در این بخش انجام شده است، در نهاد کتابخانه‌ها شاهد ارائه فضایی برای بخش کودک و نوجوان و سایر رقابت‌ها برای این قشر هستیم، در معاونت امور فرهنگی نیز جام باشگاه‌های کتابخوا‌نی کو‌دک و نوجوان را داریم که خوشبختانه در حال حاضر از ۲۵۰۰ باشگاه به ۲۷هزار باشگاه رسیده‌ایم که ۴۵۰ هزار نفر در آن درگیر کتابخوانی هستند و این نشان می‌دهد که تا چه اندازه کودکان و نوجوانان ما علاقه به این حوزه دارند.

صالحی در پایان گفت: به نظر می‌آید اقدامات ذکر شده یک سیاست‌گذاری و راهبرد بوده است، اما اگر کتابخوانی ما مورد رضایت نیست به خاطر کم‌کاری در حوزه تقاضا است، بنابراین باید ایجاد تحول در بخش‌های مختلف اعم از روستاها، شهرهایی غیر از کلان شهرها و جامعه کودک و نوجوان را در امر کتابخوانی مورد توجه قرار داد و به آنها کمک کرد.

بر اساس این گزارش،در ادامه برگزیدگان این پنجمین دوره جام باشگاه‌‏های کتابخوانی در بخش‌های نامه به نویسنده، فیلم کوتاه، باشگاه منتخب، معرفی نویسنده منتخب اعضای باشگاه‌ها، مدارس، کتابخانه‌های فعال، باشگاه‌های روستایی، مهد کودک‌ها و کتابفروشی‌های فعال به شرح زیر انتخاب و معرفی شدند.

در بخش باشگاه‌های کتابخوانی، باشگاه کتابخوانی سردار دل‌‎ها از محمدآباد (بوشهر)، باشگاه کتابخوانی عشق و اندیشه از نیشابور (خراسان رضوی) و  باشگاه کتابخوانی کفشدوزک از تربت جام (خراسان جنوبی) باشگاه‏‌های برگزیده کتابخوانی شناخته شدند. همچنین باشگاه‌‎های باهم بخوانیم از گنبد کاووس (گلستان)، بادگیر از ابرکوه (یزد)، مشق دانایی از مروست(یزد)، کوک از بندعباس(هرمزگان)، نوگلان کتاب‎یار از منوجان (جنوب کرمان)، انارستان کتاب از شهرضا(اصفهان)، خوره‏ها از فردیس (کرج)، پروانه‌‏های سفید از رفسنجان (کرمان) و کافه کتاب شاهد از آمل (مازندران) باشگاه‎های برگزیده معرفی شدند.

در بخش نامه به نویسندگان نیز محمدصادق میرشکار از کلاله(گلستان)، محمدصالح صائمی از سمنان(سمنان) و ژیلا خسروی از زبرخان (خراسان) به عنوان برگزیدگان این بخش شناخته شدند.

در بخش فیلم  فاطمه دارابی از بوشهر، زهرا زراعت پیشه از بهبهان(خوزستان) و محمدعرشیا آقایی از نظرآباد (البرز) به عنوان نفرات برگزیده انتخاب شدند.

در بخش تسهیل‌گران برگزیده لیلا رستمی از گورک سادات تنگستان (بوشهر) و امیرادیب فومنی شاد از فومن (گیلان) به عنوان تسهیل‌گران برگزیده معرفی شدند.

مدارس هوای تازه از دیر تنگ خوش (بوشهر) و مدرسه قائم (عج) از شهرستان نور (مازندران) نیز به عنوان مدارس فعال پنجمین دوره جام باشگاه‌‎های کتابخوانی معرفی شدند.

سرکار خانم افسانه شعبان‏‌نژاد و محمدرضا شمس نویسندگان منتخب اعضای باشگاه‌‎ها شناخته شدند.

در بخش کتابفروشی‌‎های فعال نیز خانه کتاب از اردکان (یزد)، نشر فرهنگ از سنندج (کردستان) و کتابسرای دانشجو از رامهرمز (خوزستان) کتاب‌فروشی‎های فعال این دوره معرفی شدند.

کتابخانه‏ مرکزی همدان (همدان)، کتابخانه مرکزی تبریز(آذربایجان شرقی) و کتابخانه عمومی آیت ‎الله دستغیب از شاهین شهر و میمه (اصفهان) نیز کتابخانه‌‏های فعال این دوره معرفی شدند.

در بخش باشگاه‌‏های مهدکودک فعال نیز باشگاه‎‌های باران۳-۱ از کنگاور کرمانشاه و تتی از نور (مازندران) به عنوان باشگاه‏‌های فعال شناخته شدند.

حسین کشاورزان از اسلامشهر (تهران)، علیرضا سیدآبادی از زبرخان(خراسان رضوی)، فروغ هاشمی از اوز (فارس) و سیدحسن لوح موسوی از نجف‎آباد (اصفهان) به عنوان مدیران فعال ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی شدند.

فهرست تمامی برگزیدگان و شایستگان تقدیر در سایت شبکه ترویج کتابخوانی به آدرس http://bookpromotion.ir/ قرار دارد.

 انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول