اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

بین الملل  /  آمریکا، اروپا

نظام سلامت آمریکا در مقایسه با ۱۱ کشور ثروتمند در رده آخر قرار گرفت

در پژوهشی که برای مقایسه نظام بهداشت و درمان ۱۱ کشور ثروتمند دنیا انجام شده آمریکا در رده آخر قرار گرفت.

نظام سلامت آمریکا در مقایسه با ۱۱ کشور ثروتمند در رده آخر قرار گرفت

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پژوهشگران می‌گویند نظام بهداشتی آمریکا در یک بررسی مقایسه‌ای که میان ۱۱ کشور پردرآمد انجام شده در رده آخر قرار گرفته است.

این نتیجه در تحقیقی که «صندوق رفاه عمومی» در آمریکا آن را انجام داده به دست آمده است. صندوق رفاه عمومی، یک بنیاد خصوصی است که هدفش را ارتقاء شاخص‌های نظام سلامت و درمان آمریکا معرفی کرده است.

روزنامه واشنگتن‌پست نوشته در پژوهش انجام شده توسط این موسسه، نظام بهداشت و درمان ایالات متحده آمریکا بدترین وضعیت را در مقایسه با ۱۱ کشور ثروتمند دارد و این در حالی است که ایالات متحده آمریکا به نسبت این کشورها بیشترین نسبت تولید ناخالص داخلی خود را به بهداشت و سلامت اختصاص داده است.

در این پژوهش، نظام بهداشت و درمان کشورهای استرالیا، کانادا، فرانسه، آلمان، هلند، نیوزلند، نروژ، سوئد، سوئیس، انگلیس و آمریکا مورد مقایسه قرار گرفته‌اند.

این تحقیق، بر اساس داده‌های به دست آمده از عملکرد در ۷۱ مقیاس انجام شده است. مقیاس‌های مورد بررسی در ۵ مقوله کلی دسته‌بندی شده‌اند: دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی، کارآیی، برابری در دسترسی به نظام درمان، هزینه‌ها و بازده‌ها.

«اریک اشنایدر»، نویسنده اصلی این پژوهش به واشنگتن‌پست گفته است: «ما سیستمی راه‌اندازی کرده‌ایم که پول هنگفتی روی نظام سلامت صرف می‌کنیم اما با موانع مالی عمده‌ای مواجه هستیم که باعث می‌شوند مردم از دریافت خدمات درمانی منصرف شوند.»

اشنایدر گفته در این تحقیق، هیچ کشوری در همه زمینه‌ها در صدر قرار نگرفته. او می‌گوید برای هر کشور نکاتی هست که باید از کشورهای دیگر یاد بگیرد، اما در کل هلند، استرالیا و نروژ بهترین عملکرد را در میان کشورها داشتند.

نتایج این پژوهش نشان می‌دهد کشورهایی که با فاصله زیادی نسبت به آمریکا در صدر قرار دارند در زمینه‌هایی مانند فراهم کردن پوشش‌های همگانی بهداشت، برطرف کردن موانع مربوط به هزینه‌های تأمین سلامت، سرمایه‌گذاری در زمینه نظام مراقبت‌های درمانی اولیه، کاهش نابرابری‌ها، به حداقل رساندن مشکلات اداری و سرمایه‌گذاری در زمینه خدمات اجتماعی برای کودکان عملکرد مناسبی دارند.

اشنایدر گفته به ویژه سرمایه‌گذاری در زمینه خدمات اجتماعی برای کودکان از اهمیت وافری برای کاستن از باری که جمعیت‌های مسن‌تر به نظام سلامت آمریکا تحمیل می‌کنند دارند. او گفت: «این نوع حمایت‌های پایه‌ای در میان جمعیت جوان‌تر کشور بار ناشی از بیماری‌های مزمن روی نظام سلامت را که در آمریکا نرخ بالاتری دارد کاهش می‌دهد.»

او تأکید کرد به عنوان مثال، هلند یک نظام منظم برای ارائه خدمات درمانی شبانه‌روزی در تمام روزهای هفته‌ است که موجب می‌شود بیماری‌های جزئی به بیماری‌های خطرناک‌تر و مهم‌تر تبدیل نشوند.

پژوهشگران گفته‌اند روی هم رفته آمریکا در پایین‌ترین رده در میان این کشورها قرار گرفته و عملکردی «بسیار پایین‌تر» نسبت به متوسط عملکرد سایر کشورها داشته است.

«استفان موریسون»، مدیر مرکز سیاست‌های بهداشتی در اندیشکده «مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی» به واشنگتن‌پست گفته کشورهایی که در رده‌های بالاتر و بهتر نسبت به آمریکا قرار گرفته‌اند جمعیت‌های همگن‌تری نسبت به آمریکا دارند و نسبت به آمریکا جمعیت کمتری هم دارند. ضمن آنکه در این کشورها، بر سر جایگاه سلامت و بهداشت در جامعه، اجماع عمومی بیشتری وجود دارد.

روزنامه واشنگتن‌پست نوشته در ۷ گزارش مقایسه‌ای که صندوق رفاه عمومی از سال ۲۰۰۴ منتشر کرده آمریکا همواره در جایگاه آخر قرار گرفته است.

این روزنامه نوشته داده‌‌های مربوط به پژوهش مذکور قبل از شیوع ویروس کرونا یا در ماه‌های اولیه شیوع آن گرد‌اوری شده‌اند بنابراین در این پژوهش، اثر ویروس کرونا روی عملکرد نظام‌های سلامت کشورها منعکس نشده است. با وجود این، پژوهش مذکور، دورنمای روشنی از وضعیت نظام بهداشت و درمان کشورها در آستانه شیوع کرونا ارائه می‌دهد.

اشنایدر درباره آمریکا گفت: «بر اساس نابرابری‌ها و وضعیت ضعیف‌تری که ما در زمینه مراقبت‌های اولیه داشتیم، می‌شد پیش‌بینی کرد که آمریکا با وضعیت دشواری برای مبارزه با این بیماری همه‌گیر قرار خواهد گرفت.»

وضعیت فعلی کرونا

آمریکا روز چهارشنبه، به دلیل جولان سویه دلتای کرونا بالاترین میزان ابتلای روزانه به این ویروس در شش ماه گذشته را با بیش از ۱۰۰ هزار مورد ثبت کرد.

داده‌های رویترز تا روز چهارشنبه نشان می‌دهد ایالات متحده میانگین بیش از ۹۴ هزار و ۸۱۹ مورد روزانه را در یک دوره هفت روزه، که افزایش پنج برابری در کمتر از یک ماه را نشان می‌دهد، گزارش کرده است. میانگین هفت روزه دقیق‌ترین تصویر را از سرعت افزایش موارد گزارش می‌دهد، زیرا برخی از ایالت‌ها در آمریکا فقط یک یا دو بار در هفته موارد ابتلا را گزارش می‌دهند.

دکتر «آنتونی فائوچی» متخصص بیماری‌های عفونی ایالات متحده در روز چهارشنبه گفت در هفته‌های آینده، موارد ابتلا به دلیل نوع بسیار مسری دلتا می‌تواند دو برابر و به ۲۰۰ هزار نفر در روز برسد.

وی در یک مصاحبه افزود: اگر یکی دیگر (جهشی دیگر) از راه برسد که دارای قابلیت انتقالِ به همان اندازه بالا باشد، واقعاً ممکن است دچار مشکل شویم. افرادی که واکسن نمی‌زنند به اشتباه فکر می‌کنند این فقط مربوط به آنها است، اما اینطور نیست. این مسئله درباره همه افراد است. 

بر اساس اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری در آمریکا، نوع دلتا که برای اولین بار در هند شناسایی شد، ۸۳ درصد موارد ابتلای جدید گزارش شده در ایالات متحده را تشکیل می‌دهد.

به گفته تیم واکنش کاخ سفید، افراد واکسینه نشده نزدیک به ۹۷ درصد موارد شدید بیماری را تشکیل می‌دهند. بر اساس تجزیه و تحلیل رویترز، مرگ‌ومیر طی هفته گذشته ۳۳ درصد افزایش یافته و به طور متوسط ​​روزانه ۳۷۷ مورد فوتی ثبت شده است.

وضعیت بد آمریکا و انگلیس در پژوهش جدید

نتایج تحقیق صندوق رفاه عمومی نشان می‌دهد آمریکا بعد از انگلیس بیشترین نرخ مرگ و میر به دلیل ابتلا به بیماری کووید-۱۹ را داشته است.

روزنامه واشنگتن‌پست نوشته، برای کسانی که استطاعت مالی دارند، ایالات متحده در سطح جهان به داشتن نظام سلامت درمانی باکیفیت شناخته شده است. این روزنامه همچنین نوشته منابع و توانمندی‌های ایالات متحده در زمینه پژوهش‌های درمانی این کشور را به یکی از بازیگران کلیدی در زمینه ساخت واکسن کرونا تبدیل کرده است.

واشنگتن‌پست نوشته است: «واکسن کرونا در سطح گسترده و به صورت رایگان برای آمریکایی‌ها در دسترس است، اما غیر از این مورد، بسیاری از آمریکایی‌ها از نظام سلامت نفعی نمی‌برند.»

واشنگتن‌پست نوشته در نیمه دوم سال ۲۰۱۹، اندکی قبل از شیوع ویروس کرونا ۳۵.۷ نفر از مردم از تمامی گروه‌های سنی - که معادل ۱۱ درصد کل جمعیت آمریکا است- فاقد بیمه‌های درمانی بودند.

اشنایدر گفته است بسیاری از آمریکایی‌هایی که بیمه درمانی دارند هم از پوشش‌های کافی بیمه‌ای برخوردار نیستند.

پیش از این اکثریت آمریکایی‌ها در یک نظرسنجی گفتند اعتقاد دارند هنوز بدترین دوره همه‌گیری کرونا در پیش است. در نظرسنجی «هریس» که روز دوشنبه منتشر شد، ۵۴ درصد پاسخ‌دهندگان گفتند بدترین شرایط هنوز فرا نرسیده و در مقابل، ۴۶ درصد معتقد بودند بدترین بحران همه‌گیری را پشت سر گذاشته‌اند. 

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC) ماه گذشته از دستورالعمل ماسک خود عقب‌نشینی و توصیه کرد که حتی آمریکایی‌هایی که به طور کامل واکسینه شده‌اند باید از ماسک در برخی از محیط‌های داخلی در مناطق با خطرات قابل توجه یا زیاد انتقال استفاده کنند.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول