اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا

فارس من

فردوسی‌پور، موجودات فرازمینی و کی‌پاپرها؛ با متفاوت‌ترین کمپین‌های «فارس من» آشنا شوید!

علاوه بر موضوعات روز، «فارس من» افتخار دارد میزبان پویش‌های متفاوت شما نیز باشد. این گزارش مرور برخی از تازه‌ترین آنهاست.

گروه فارس من خبرگزاری فارس؛ گذشته از موضوعات داغ، «فارس من» این روزها میزبان کمپین‌های متفاوت شما است. کمپین‌هایی که اگرچه بدلیل «مسأله روز نبودن» چندان دیده نمی‌شوند، اما مشتمل بر موضوعات قابل تأملی است. مثلاً مخالفت با پیش‌نویس «صیانت» از فضای مجازی، بازگشت فردوسی‌پور به تلویزیون، مخالفت با سهمیه ایثارگران در کنکور، حمایت از سگ‌گردانی، برگزاری کنسرت گروه BTS در ایران و کمپین‌هایی از این دست.

«فارس من» تب‌سنج اجتماع است؛ جامعه‌ای ۴ میلیون نفری که می‌تواند تصویر مناسبی از دغدغه‌ها و موضوعات روز جامعه ایرانی ارائه دهد. تک‌تک این مطالبات نمودار روشنی از دردها و مسأله‌های گروهی از ایرانی‌ها است. از این رو مرور همه پویش‌ها حتی آنها که چندان تِرند نشد، برای فهم بهتر مطالبات عمومی مردم ضروری است. این گزارش مرور رئوس برخی از تازه‌ترین آنها است.

 

اول| کمپین متفاوت کاربران؛ «صیانت» از فضای مجازی ممنوع!

حفاظت از حقوق کاربران در فضای مجازی موافقان زیادی داشت؛ عمدتاً خانواده‌ها. کسانی که از حضور بدون پشتیبانی عزیزان‌شان در شبکه‌های اجتماعی نگرانند. شبکه‌هایی که عملاً جولان‌گاه مناسبی برای کلاه‌برداران و جامعه‌ستیزان شده است. در همین «فارس من» نیز مطالبات فراوانی مبنی بر لزوم ساماندهی و نظارت تأسیس شد. مطالباتی که از مسؤلین ذی‌صلاح می‌خواست هرچه سریع‌تر تدبیر کنند.

طرح ناگهانی و کاملاً مبهم پیش‌نویس «صیانت» در مجلس شورا اما موجبات بروز مخالفت‌هایی شد. کاربرانی که تصور می‌کردند تمام این تدابیر برای «فیلترینگ» بیشتر و محدودیت آزادی‌های اجتماعی لحاظ شده است. پویش‌های متواتری هم برای همین تأسیس شد. «فارس من» این‌جا نیز میزبان آنها و انعکاس‌دهنده آرا و نظرات آنها بود. مثلاً این پویش که توانست امضای صدها کاربر دیگر را نیز بعنوان حمایت جمع‌آوری کند.

 

تک‌تک این امضاها، مطالبات همه شهروندان دغدغه‌مند البته روی چشمان ماست. برای همین پیگیری مطالبه این عزیزان نیز در دستور کار «فارس» قرار گرفت. همکاران من در گروه‌های مختلف خبرگزاری به‌سراغ بانیان طرح و نمایندگان مجلس رفتند. اهالی بهارستان اما صراحتاً می‌گفتند طرح موسوم به «صیانت» مطلقاً خیال فیلترینگ ندارد. به عکس آمده تا حقوق کاربران و بویژه فعالان اقتصادی را در شبکه‌های اجتماعی تضمین کند.

 

به این ترتیب کمپین «مخالفت با صیانت» اگرچه در میان مطالبات متواتر ثبت‌شده حسابی متفاوت بود، اما در دستور کار قرار گرفت. افتخار «فارس من» انعکاس آرای گروه‌های مختلف ایرانی‌ها است. برای اطلاعات بیشتر این گزارش را هم بخوانید.

 

دوم| یک پویش متفاوت دیگر؛ سهمیه فرزندان ایثارگر لغو شود!

حق سنگین آنها را به این سادگی‌ها نمی‌توان شماره کرد؛ همه آنها که مَردانه برای حراست از وجب‌ به وجب این جغرافیا ایستادند. آن هشت سال؛ همه سال‌هایی که می‌توانست در کنار همسر و فرزندانشان به خوبی و آرامش عبور کند. کمترین وظیفه احتمالاً رسیدگی به خانواده و فرزندان آنها است. خانواده‌های شاهد و ایثارگر. سهمیه ایثارگران در آزمون سراسری با همین اهداف طراحی شد. برای قدرشناسی؛ برای گرامی‌داشت آنها.

برخی از کاربران اما بهرحال میانه چندانی با این قانون نداشت. بویژه تکلمه‌ای که برای سهمیه ۵ درصدی ویژه فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد طراحی شده بود. ابراز عقیده حق آنها است. انعکاس صدای آنها نیز مهم‌ترین وظیفه ما. «فارس من» نیز اینجا با افتخار میزبان آنها بود. مثلاً این پویش که مشخصاً برای مخالفت با سهمیه ۵ درصدی جدید فرزندان خانواده‌های جانبازان زیر ۲۵ درصد تأسیس شده بود.

 

یا مثلاً امضاکنندگان این پویش که معتقدند حق و حقوق خانواده‌های معزز ایثارگر را باید از طرُق دیگری غیر از اعطای سهمیه کنکور ادا کرد. آنها نوشته‌اند: «لذا ما گروه امضاءکننده این نامه، مراتب انتقاد خود را نسبت به قانون سهمیه ایثارگران ۵ درصد و ۲۵ درصد و تبصره آن اعلام کرده و خواهان اصلاح قوانین این چنینی در کلیه آزمون‌های سراسری کشور عزیزمان هستیم.»

 

سوم| به‌وقت نوجوانی؛ گروه BTS در ایران کنسرت برگزار کند!

محصولات هنری کُره‌ حسابی پُرطرفدار است؛ میان جوان‌ترها بیشتر. از سریال‌های تلویزیونی گرفته تا سبک موسیقی خاصی که «کی‌پاپ» نامیده می‌شود. البته که اصالت شرقی در اغلب این آثار نمایان است. و البته‌تر این‌که از لحاظ اخلاقی قابل مقایسه با محصولات مغرب‌زمین نیست. با این همه در ایران منتقدانی هم دارد. کسانی که معتقدند نباید اجازه داد آثار کُره‌ای، فرهنگ و هنر ایران‌زمین را دچار حاشیه کند.

هواداران نسبتاً پرشمار موسیقی کُره‌ای اما بهرحال حرف دارند. شیفته باندهای مختلف کی‌پاپ شده‌اند. عمدتاً جوان‌ترها و بیشتر دختران. آرزو دارند برای یک‌بار هم که شده اجرای گروه موسیقی محبوبشان را از نزدیک در کشور خودشان از نزدیک تماشا کنند. برای ابراز این علاقه، برای دعوت از هنرمندان موردعلاقه‌شان به «فارس من» اعتماد کردند. کمپین آنها بیش از ۲۲هزار بار امضا شد. کمپینی که باعنوان «درخواست اجرای کنسرت بی‌تی‌اس در ایران» انتشار یافت.

 

سلیقه موسیقی آنها محترم است؛ اگرچه باید آرای کارشناسان و منتقدان صاحب‌صلاحیت را نیز شنید. «فارس من» با این وجود تمام‌قد در خدمت آنها است. میزبانی از اقشار مختلف جامعه ایرانی و انعکاس صدای گروه‌های متفاوت افتخار ما است.

 

چهارم| مطالبه متفاوت از صداوسیما؛ فردوسی‌پور را بازگردانید!

آقای مجری حسابی حاشیه‌باز بود؛ همان روزها که اجرای برنامه فوتبالی ۹۰ را برعُهده داشت. اعتنای چندانی هم به ترتیبات اداری و حرمت مدیران سازمان نداشت. همین رویکرد غیرحرفه‌ای، همین تحرکات عمدتاً احساسی، موجبات حذف او از آنتن زنده سیما را فراهم کرد. عادل فردوسی‌پور اما در میان مخاطبان حسابی محبوب بود. برای همین باگذشت سال‌ها هم‌چنان مطالبات زیادی برای برگرداندن او به کنداکتور وجود دارد.

مطالبات نسبتاً پرشماری برای همین در «فارس من» به ثبت رسید. مطالباتی که از مدیران سیما می‌خواست مسامحتاً بار دیگر شانس فردوسی‌پور برای اجرای برنامه زنده را امتحان کنند. مثلاً این پویش که همین چند روز پیش به ثبت رسید. امضاکنندگان کمپین بازگرداندن «هیجان» به بینندگان و بازگشت اعتماد به افکار عمومی را از مهم‌ترین دلایل این مطالبه عنوان می‌کنند.

 

پنجم| سازمان ارتباطات با موجودات فرازمینی تشکیل شود!

این هم از آن مطالبه‌ها است؛ حسابی متفاوت! مطالبه گروهی از کاربران برای تشکیل سازمانی در راستای «تحقیقات در زمینه موجودات فرازمینی»! در بخشی از این مطالبه آمده است: «چرا با پیشرفت تکنولوژی هنوز در ایران سازمانی در خصوص تحقیقات در زمینه موجودات فرازمینی وجود ندارد؟ کشور ما هم باید دارای سازمان تحقیقات فرازمینی‌ها شود. به فرموده مقام معظم رهبری ما نباید در هیچ زمینه‌ای عقب بمانیم و همیشه باید پیشرفت کنیم.»

مشکلات مردم یکی‌دو تا نیست؛ از گرفتاری‌های معیشتی گرفته تا خشکسالی و کمبود آب و برق. این‌که تا چه اندازه چنین مطالبه‌ای، تشکیل چنین سازمانی در اولویت است، محل مُداقه است. آن هم در شرایطی که برنامه‌های فضایی ایران نیز در سال‌های گذشته بدلیل مشکلات اقتصادی یا بی‌کفایتی مدیران اجرایی، عملاً تعطیل شده است. «فارس من» اما با افتخار میزبان ایده‌های متفاوت کاربران برای پیشرفت ایران اسلامی است.

 

ششم| مطالبه عجیب کاربران؛ برخورد با سگ‌گردانی متوقف شود!

سگ‌گردانی بویژه در معابر عمومی روی اعصاب مردم است. کسانی که برای تمدد اعصاب و فرار از گرفتاری‌های زندگی روزمره می‌خواهند چند ساعتی را همراه اهل و عیال سپری کنند. سر و صدای آزاردهنده و رفتار تهاجمی برخی از همین حیوانات دست‌آموز اما مزاحم آنها است. بگذریم از اینکه مایه وحشت برخی بچه‌ها هم هست. برای همین مطالبات فراوانی در «فارس من» در زمینه قانون‌مند کردن ماجرا تأسیس شد.

مطالباتی که از مسؤلان می‌خواست مانند همه‌جای دنیا فعالیت سگ‌گردانان ساماندهی شود. این مطالبه اما منتقدانی هم داشت. کسانی که معتقد بودند دست‌کم با سگ‌های دارای سرپرست نباید برخورد کرد. بلکه باید با وضع قوانین سفت‌وسخت، آنها را نیز درون اجتماع پذیرفت. ضوابطی که همزیستی مسالمت‌آمیز آنها کنار باقی شهروندان را تضمین کنند. برای اطلاعات بیشتر از این پیشنهادات اینجا مراجعه کنید.

 

افتخار «فارس من» میزبانی از طبقات مختلف ایرانی است. خدمت‌گزاری به شهروندان فعال و دغدغه‌مندی که به آینده ایران امیدوارند. مهم‌ترین رسالت ما انعکاس صدای شما است. حتی اگر بسیار متفاوت باشند!

 

گزارش از محمد آزادی

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول