اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی توانا

سیاسی  /  تشکل های دانشگاهی

روحیه مردمی بودن آیت‌الله رئیسی در میان سایر مدیران تسری یابد/ لزوم روی کارآمدن مدیران جوان و انقلابی در دولت

۵۱۱ دفتر بسیج دانشجویی کشور در نامه‌ای تاکید کردند: حضور رئیس جمهور در مراکز بهداشتی و درمانی و توزیع دارو و شنیدن سخنان و مشکلات مردم امری ارزشمند و فراموش شده ای بود و صد البته این روحیه باید در میان سایر مدیران نیز تسری یابد.

روحیه مردمی بودن آیت‌الله رئیسی در میان سایر مدیران تسری یابد/ لزوم روی کارآمدن مدیران جوان و انقلابی در دولت

به گزارش خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، ۵۱۱ دفتر بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور در نامه ای به آیت الله رئیسی رئیس جمهور نوشتند: با توجه به اینکه اولین دولت شکل گرفته در گام دوم انقلاب اسلامی دولت سیزدهم می باشد از همین روی انتظار می رود عنصر نیروی انسانی جوان، مؤمن و انقلابی در تک تک سلول های دولت جایگزین گردد که اگر چنین شود می توان بر شدت مشکلات فایق آمد و با بن بست شکنی حیاتی طیبه را برای مردم رقم زد.

متن این نامه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

خدایا تو می دانی که جنگ و درگیری ما برای به دست آوردن قدرت و حکومت و دنیا و ثروت نبود، بلکه می خواستیم نشانه های حق و دین تو را به جایگاه خویش بازگردانیم، و در سرزمین های تو اصلاح را ظاهر کنیم، تا بندگان ستمدیده ات در امن و امان زندگی کنند، و قوانین و مقررات فراموش شده تو بار دیگر اجرا گردد.

(امام علی علیه السلام/نهج البلاغه/خطبه 131)

جناب آقای دکتر سید ابراهیم رئیسی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم؛

در ابتدا ایام عزاداری اهل بیت عصمت و طهارت سلام الله علیهم السلام را تسلیت عرض می نماییم. حدود دو ماه از انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران سپری شد و مردم ایران با وجود مشکلات اقتصادی از سویی و فشارها و هجمه های تبلیغاتی رسانه­های معاند و تحریم انتخابات از جانب آنان به پای صندوق های رای آمدند و اکثریت مردم رای به انتخاب جنابعالی دادند.

رای مردم، رای به شعار عدالت و مبارزه با فساد و برون رفت از فشار و نابسامانی اقتصادی موجود و جبران عقب گردهای رخ داده بود. هم اکنون نیز که وزرای پیشنهادی دولت جهت اخذ رای اعتماد به مجلس معرفی شده اند لازم دانستیم اهم انتظارات خویش را در این برهه و قبل از استقرار کابینه خدمتتان معروض داریم.

از جمله شعارهای انتخاباتی رئیس جمهور محترم تأکید بر مفهوم "دولت مردمی" بود. در سخنان مراسم تنفیذ حکم، رهبر معظم انقلاب دام عزه الشریف نیز بر این مساله انگشت گمارده و کلید اصلی را حضور مردم در صحنه حل مشکلات برشمردند. به راستی شاه کلید حل مشکلات در تمامی عرصه ها اعم از اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و یا حتی موضوع سلامت و کرونا خود مردم هستند.

آنچه در اینجا مهم می نماید و از انتظارات و مطالبات جدی جامعه دانشجویی است، نرم افزار حضور جمهور مردم در حل مسائل کشور است. سازوکار انتخابات یکی از نرم افزارهای مرسوم و متداول حضور مردم در صحنه های سیاسی است که تا بحال نیز مردم ایران اسلامی سربلند از آن بیرون آمده اند لیکن آنچه نیازمند بازنگری و اندیشه مجدد می باشد این است که چگونه یک دولت مردمی شکل خواهد گرفت؟ نرم افزار و سازوکار نقش ­آفرینی مردم در دولت مردمی چگونه خواهد بود؟ رضایت و عدم رضایت مردم نسبت به پیشرفت ها و برنامه های دولت چگونه خواهد بود و مدل مطلوب در این زمینه در نگاه شما چگونه سامان یافته است؟

اگر بخواهیم در عرصه حکمرانی تحول جدی ایجاد نماییم بازتعریف نقش و نحوه نقش ­آفرینی مردم می تواند مصدر این امر قرار گیرد. در ابتدای شروع دولت سیزدهم سامانه معرفی مدیران از سوی جنابعالی رونمایی شد اگرچه این سامانه در حال حاضر بسته شده است لیکن می تواند نمونه ای از این مشارکت مردمی و نخبگانی در انتخاب افراد زبده انقلابی باشد و انشالله رئیس جمهور محترم در اولین فرصت، نسبت خروجی این سامانه و افراد معرفی شده و تاثیر آن در انتخاب نفرات پیشنهادی به مجلس را تشریح نمایند.

از مهمترین عناصر شکل گیری چهره بیرونی دولت مدیران و منتصبین دولت است. تصویر عموم در خصوص چهره دولت از تصویری است که در مواجهه با مدیران بالادستی، میانی و خردی شکل می ­گیرد که به صورت مویرگی اجرای سیاست های دولت را در درون و برون مرزهای کشور بر عهده دارند. با توجه به اینکه اولین دولت شکل گرفته در گام دوم انقلاب اسلامی دولت سیزدهم می باشد از همین روی انتظار می رود عنصر نیروی انسانی جوان، مؤمن و انقلابی در تک تک سلول های دولت جایگزین گردد که اگر چنین شود می توان بر شدت مشکلات فایق آمد و با بن بست شکنی حیاتی طیبه را برای مردم رقم زد.

آنچه در این میان مهم است تاکید و پیگیری شخص رئیس جمهور در ایجاد و استمرار گفتمان دولت جوان انقلابی و دوم تمهید شرایط و سازوکارهای قانونی در این زمینه است.

در حال حاضر بدنه دولت مستخدمین قابل توجهی دارد که به آمد و رفت دولت ها عادت نموده اند. تحول آفرینی دولت جز با شروع تحول در بدنه خود شروع نخواهد شد و این امر نیز با جایگزینی و جایگذاری مدیران میانی انقلابی محقق خواهد شد. از جمله موانع و یا تنبهات این مسیر حضور اشخاص و جریان های فرصت طلب و سهم خواه است.

در ایام انتخابات و در بحبوحه فعالیت­های انتخاباتی این نکته به خوبی دیده می شد که برخی افراد معلوم الحال چطور شرایط را برای منافع خویش مساعد دیده اند و انتظار پست و امتیاز دارند.

نباید در انتصابات وابستگی و سفارش­های گروه­ها و افراد خاص حاکم در ساختارهای سیاسی ملاک عمل قرار گرفته و می بایست انتخاب و انتصاب افراد بر مبنای کارآمدی، تقوا و روحیه تحول خواهی و انقلابی گری صورت پذیرد.

مردم انتظار دارند تا پس از چندی آثار و نتایج وعده مبارزه با فساد و تحقق عدالت که مکررا توسط جنابعالی تکرار شده است را حس نمایند. این خود می ­تواند زمینه ساز مناسبی برای بازسازی اعتماد صدمه دیده مردم نسبت به دولت باشد.

سرمایه اجتماعی که به واسطه بی تفاوتی دولتمردان قبلی در زمینه فساد و بی عدالتی آسیب دیده است مرهمی جز عمل و همت جهادی مسئولان در این زمینه ندارد. آقای رئیسی در این زمینه پیشنهاد می شود در بازه های منظم زمانی به مانند بازه فصلی یا حتی بازه صد روز دولت قبل، درباره مبارزه بی امان دولت با فساد و تحقق عدالت و برنامه های دولت گزارش دهید و افکار عمومی مردم را علاوه بر در جریان گذاشتن رخدادها و تلاش های دولت با خویش همراه سازید.

ارائه گزارش­ های شفاف به مردم بذر امید را در دل­ها رویانده و می تواند تحکیم بخش دولت مردمی شما نیز باشد. در کنار این گزارش­ دهی می­ بایست محمل مناسبی برای شنیدن سخنان و مطالبات مردم فراهم گردد. مردم باید احساس نمایند که می توانند با خادم ملت بی واسطه ارتباط داشته باشند و گوش شنوایی برای شنیدن مشکلات و نارسایی های دیوان سالاری اداری در کشور وجود دارد.

حضور رئیس جمهور محترم در مراکز بهداشتی و درمانی و توزیع دارو و شنیدن سخنان و مشکلات مردم امری ارزشمند و فراموش شده ای بود و صد البته این روحیه باید در میان سایر مدیران نیز تسری یابد.
با توجه به شرایط کنونی کشور مسئله سلامت و مبارزه با ویروس کرونا و مسئله اقتصاد دارای ضریب فوق­العاده توجه و اقدام می­باشند. عرصه حکمرانی و دولتداری مواجه با پدیده­ها و مسائل ریز و درشتی است شمار آنان در هر روز به تزاید می­گراید. اگر زمان کوتاه خدمت شناخت و احصا درستی از مسائل در ساحات و عرصه­های مختلف رخ ندهد و اولویت بندی حقیقی صورت نگیرد، حرکت دولت حرکتی زیگ زاگی و بدون نتیجه مشخصی خواهد بود. حال که دولت محترم سیزدهم در آستانه برنامه هفتم توسعه قرار دارد، فرصت بسیار مناسبی است که با مسئله­ شناسی دقیق شاهد برنامه ای تحول گرا باشیم که بتوان هم نقشه راه دولت قرار گرفته و هم بر اساس آن ارزیابی برنامه­های دولت صورت پذیرد.

در کنار موضوعات اقتصادی و سلامت موضوعات فرهنگی، تعلیم و تربیت و سبک زندگی مردم نباید مورد غفلت قرار گیرد. در عین حال علاوه بر توجه به مسائل کلان و ملی، مسائل منطقه ای و استانی نیز می­بایست مورد توجه قرار گیرد. متاسفانه در برنامه ریزی های موجود اولا شناخت درست و متوازنی نسبت به مسائل هر استان و یا منطقه وجود ندارد و دوم اینکه برنامه مدون و دارای زمان بندی مشخص وجود ندارد و یا اگر وجود دارد ضمانت اجرای مناسبی برای تحقق آن تمهید نشده است. انشالله در این دولت استانداران و مقامات محلی اهتمام جدی نسبت به حل مسائل استان داشته باشند تا دیگر شاهد موضوعاتی چون مسأله آب خوزستان یا سیستان مظلوم نباشیم.

در پایان تشکل های دانشجویی امیدوارند برخلاف دولت قبل و علی رغم تاکیدات رهبر معظم انقلاب ارکان دولت از رئیس جمهور محترم تا وزیران و مدیران ارشد در بازه­ های زمانی در مجامع دانشجویی و دانشگاهی حضور یافته و نظرات انتقادی و پیشنهادی را شنوا باشند و علاوه بر این با ایجاد بسترهای اندیشه ورزی حضور تشکل­های دانشجویی را واجد سازوکار مشخص ارتباطی نمایند.

انشالله در روز دانشجوی امسال نیز شاهد اولین جلسه دانشجویی با هشتمین رئیس جمهور ایران اسلامی باشیم.

از خداوند متعال توفیقات دولت سیزذهم و تحقق ارزش­های اساسی انقلاب را مسألت داریم.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول