اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

فرهنگ  /  کتاب و ادبیات

«به وقت بیداری» و «تاملاتی در ادب پایداری» به زودی در پیشخوان کتابفروشی‌ها

دو کتاب با موضوع دفاع مقدس و ادبیات پایداری از رضا اسماعیلی در هفته دفاع مقدس منتشر می‌شود.

«به وقت بیداری» و «تاملاتی در ادب پایداری» به زودی در پیشخوان کتابفروشی‌ها

رضا اسماعیلی از شاعران کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس از انتشار دو کتاب جدید خویش با موضوع دفاع مقدس و ادبیات پایداری در هفته دفاع مقدس خبر داد.

اسماعیلی ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره حماسه آفرینان دوران دفاع مقدس و شهیدان جنگ تحمیلی گفت: موضوع «دفاع مقدس» و پاسداشت ارزش‌های بر آمده از بطن و متن این حماسه ماندگار از دغدغه‌های بسیار جدی من از سال‌های گذشته تا به امروز بوده است. از همین رو سعی کرده‌ام از هر فرصتی برای به تصویر کشیدن حماسه آفرینی‌های فرزندان این مرز و بوم در سال‌های دفاع مقدس استفاده کنم و بخش کوچکی از تاریخ پر افتخار انقلاب اسلامی را بر بوم شعر به تصویر بکشم.

این شاعر اضافه کرد: امسال نیز به دعوت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فرصتی فراهم شد که بتوانم به بازنویسی و گردآوری مجموعه اشعار و مقالات خود با موضوع دفاع مقدس و بیداری اسلامی بپردازم و آنها را برای چاپ در هفته دفاع مقدس آماده کنم.

وی در ادامه به بیان جزییات بیشتری در باره دو کتاب در دست چاپ خویش پرداخت و افزود: کتاب اول من با عنوان «تاملاتی در ادب پایداری» یک اثر پژوهشی است. این کتاب در بردارنده ۲۰ مقاله پژوهشی در حوزه ادبیات دفاع مقدس، پایداری و بیداری است. سعی کرده‌ام در قالب مقالات فراهم آمده در این کتاب نمایی از ادبیات پایداری و مقاومت را به تصویر بکشم. زیرا بر این باورم که تأمل و تحقیق در حوزه شعر و ادبیات پایداری و تبیین ابعاد گوناگون دفاع مقدس ملت ایران با بهره‌گیری از زبان گویای هنر (به‌خصوص ادبیات) یکی از ضرورت‌های انکارناپذیری است که متأسفانه تا به امروز آن‌گونه که درخور این ر‌ُخداد عظیم تاریخی است، مورد توجه جد‌ی هنرمندان و اصحاب قلم قرار نگرفته است.‏

به گفته این عضو انجمن قلم، آثاری که توسط شاعران و نویسندگان پایداری (چه در زمان وقوع حادثه جنگ و چه بعد از آن) خلق شده است، حجم کمی نیست، ولی در این که این آثار تا چه حد توانسته در ابهام‌زدایی از این واقعه، رفع شبهات، روایت و ثبت حماسه‌‌ها، و به تصویرکشیدن و ماندگاری این ر‌ُخداد شگفت تاریخی موفق باشد، جای بحث و تأمل فراوان دارد!

اسماعیلی اضافه کرد: کتاب «تاملاتی در ادب پایداری»، متشکل از ۲۰ مقاله پژوهشی با موضوع شعر و ادب پایداری است. در قالب این مقالات سعی کرده‌ام مقوله شعر دفاع مقدس و پایداری را از زوایای گوناگون مورد بررسی و ارزیابی قرار دهم. البته بدیهی است که در قالب یک کتاب نمی‌توان به همه ابعاد این ژانر ادبی پرداخت و این کتاب تنها می‌تواند در ح‍ُکم پیش ‌درآمدی برای انجام تحقیقات گسترده‌تر و جد‌ّی‌تر در این حوزه باشد.‏

اسماعیلی در مورد کتاب دوم خود تصریح کرد: کتاب دوم یک مجموعه شعر با عنوان «به وقت بیداری» است. این مجموعه شعر در بردارنده ۵۲ غزل، ۱۸ رباعی، ۵ چارپاره و ۱۴ سپیدسروده با موضوع دفاع مقدس و بیداری اسلامی است. از سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس که زمینه چاپ این دو کتاب را فراهم کردند، تشکر می‌کنم. 

اسماعیلی در پایان در مورد ضرورت پرداختن به شعر و ادبیات دفاع مقدس افزود: اهتمام جد‌ی در پرداختن به شعر و ادبیات پایداری، ارائه تعریفی دقیق و قابل استناد، تبیین مؤلفه‌های آن، و کالبد‌شکافی و آسیب‌شناسی این‌گونه ادبی، یکی از ضرورت‌هایی است که بی‌ اعتنایی به آن می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری برای نسل امروز و فردای انقلاب به همراه داشته باشد.

وی تاکید کرد: اگر امروز ما با بهره‌گیری از ابزار هنری و زبان گویای هنر (به‌خصوص شعر و داستان) در صدد به تصویرکشیدن حماسه‌های جنگ و ثبت لحظه‌های ماندگار دفاع مقدس نباشیم، بدون شک بخش عمده‌ای از هوی‍ت مل‍ی و تاریخی خویش را به دست فراموشی سپرده‌ایم. از همین رو بر اصحاب قلم فرض است که از این پس با دغدغه‌ای جد‌ی‌تر به این مهم اهتمام ورزند تا حقانی‍ت دفاع هشت سالی ملت ایران در ذهن نسل پرسشگر آینده مورد تردید و انکار قرار نگیرد. 

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول