اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

فرهنگ  /  کتاب و ادبیات

«تفسیر سوره حمد» اثر امام خمینی(ره) باز هم منتشر شد

«تفسیر سوره حمد» تألیف امام خمینی (ره) از سوی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) دوباره وارد بازار کتاب شد.

«تفسیر سوره حمد» اثر امام خمینی(ره) باز هم منتشر شد

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، «تفسیر سوره حمد» تألیف امام خمینی (ره) از سوی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) دوباره وارد بازار کتاب شد.

بر اساس این گزارش، تفسیر قرآن، یکی از علومی است که همراه با علم قرائات، تجویدو تاریخ قرآن سابقه آن تا عصر پیغمبر(ص) کشیده می‌شود. از دیرباز تاکنون کوشش‌های گسترده و طاقت فرسایی پیرامون «تفسیر» انجام پذیرفته و می‌پذیرد و هریک از عالمان و اندیشمندان به فراخور توان خویش در این راه کوشیده و تفاسیر متعددی را به رشته تحریر در آورده‌اند.

در تفاسیر مختلف؛ مباحث ادبی، اختلاف قرائت،شأن نزول آیات، بیان آیات، شرح آیات الاحکام، بحث‌های اخلاقی، کلامی، عرفانی، حکمی اجتماعی، و سیاسی دیده می‌شود.

هریک از مفسّرین در اثر خود یک یا چند باب از مباحث فوق را آورده‌اند. آنها به تناسب درکی که از تفسیر داشته و بر اساس سوابق علمی و تخصص خود کوشش کرده‌اند، پرده از روی اسرار این کتاب الهی بردارند؛ چون در حقیقت تفسیر به معنای برداشتن پرده از آیات الهی است. حضرت امام می‌فرمایند: به طور کلی معنی تفسیر کتاب، آن است که شرح مقاصد آن کتاب را بنماید؛ و نظر مهم به آن، بیان منظور صاحب کتاب باشد. این کتاب شریف، که به شهادت خدای تعالی، کتاب هدایت و تعلیم است و نورطریق سلوک انسانیت است، باید مفسّر در هر قصّه از قصص آن، بلکه هر آیه از آیات :آن، جهت اهتداء به عالم غیب و حیث راهنمایی به طرق سعادت و سلوک طریق معرفت و انسانیت را به متعلّم بفهماند. مفسّر وقتی مقصد نزول را به ما فهماند، مفسّر است، نه سبب نزول به آنطور که در تفاسیر وارد است.

امام با این بینش و اندیشه کوشیده‌اند تا مقاصد قرآن را در آثار و سخنان خود بیان کنند و راهی برای تربیت نفوس فراهم آورند. به همین دلیل ایشان به تناسب از روش‌های مختلف تفسیر، سود جسته و در برخی از آن روش‌ها، گوی سبقت از دیگران ربوده‌اند. حضرت امام تلاش کرده‌اند تا با رفع حجاب از اسرار قرآن، مقاصد آن را برای جویندگان حقیقت روشن کنند.

روح قرآن و الهام از این صحیفه نورانی و مائده آسمانی در سراسر تألیفات و سخنان و اعمال ایشان بارز و آشکار است؛ امّا آثار خاص امام در پیرامون فهم قرآن را می توان به چند دسته تقسیم کرد: تفسیر کامل تعدادی از سوره های قرآن، تفسیر آیات الاحکام در آثار فقهی و اصولی، تفسیر برخی از آیات به طورپراکنده و به تناسب مباحث، تطبیق و استشهاد به آیات قرآن در موارد مختلف در زمینه های عرفانی و اخلاقی و سیاسی و اجتماعی.

موسسه تنظیم و نشرآثار حضرت امام خمینی(ره)، مصمّم است تمامی آثار تفسیری و قرآنی حضرت امام را به علاوه بر دیدگاه‌های ایشان راجع به قرآن، به صورت مجموعه‌های منظم و منسجمی منتشر سازد؛ و تفسیر سوره حمد اوّلین اثر از این مجموعه‌هاست که با چاپ پانزدهم در اختیار علاقمندان قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول