اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی توانا

جامعه  /  حقوقی و قضایی

دادستان کل کشور: خدمت‌رسانی به مردم هزینه دارد و نظام باید آن را تامین کند

دادستان کل کشور گفت:خدمت‌رسانی به مردم هزینه دارد و نظام اعم از قوه قضائیه و دولت باید هزینه آن را تامین کند.

دادستان کل کشور: خدمت‌رسانی به مردم هزینه دارد و نظام باید آن را تامین کند

به گزارش خبرنگار حقوقی و قضایی خبرگزاری فارس، حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور صبح امروز با حضور در مجتمع شماره ۱۰ شورای حل اختلاف تهران در جریان عملکرد این مجتمع قرار گرفت.

رئیس شورای حل اختلاف کشور و همچنین رئیس شورای حل اختلاف استان تهران نیز دادستان کل کشور را در این بازدید همراهی کردند.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری در این بازدید در جریان نحوه رسیدگی به پرونده‌ها قرار گرفت و برای تسریع در رسیدگی‌ها مطالبی مطرح کرد.

دادستان کل کشور تاکید کرد: از چهار روش موجود در ارجاع پرونده‌ها به شورای حل اختلاف استفاده شود تا در رسیدگی به امور مردم تسریع صورت گیرد.

تکریم ارباب رجوع، تسریع در رسیدگی ها، تاکید بر صبح و سازش، جلوگیری از ورود پرونده به دادسرا از جمله توصیه‌های دادستان کل کشور به اعضای مجتمع شورای حل اختلاف شماره ۱۰ تهران بود.

وی با اشاره به اهداف تاسیس شوراهای حل اختلاف اظهار کرد: یکی از برکات انقلاب در حوزه رسیدگی به دعاوی مردم تشکیل شوراهای حل اختلاف بود؛ اساس این کار در برنامه سوم تصویب شد و رشد پیدا کرد و تجارب بسیار ارزشمندی امروز در شورای حل اختلاف وجود دارد.

منتظری با بیان اینکه شوراهای حل اختلاف بار دستگاه قضایی را کاهش داده اند گفت: بیش از چهار میلیون پرونده در سال مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و اگر بخواهیم تمامی این پرونده‌ها را بر قوه قضاییه و دادگاه‌ها و محاکم بگذاریم قطعاً بار سنگینی خواهد بود اما شوراهای حل اختلاف برای دستگاه قضایی موجب کاهش رسیدگی و آمار می‌شود.

دادستان کل کشور تصریح کرد: شوراهای حل اختلاف منجر به صلح و سازش می‌شوند و  برکات بسیار زیادی دارند بیش از پنجاه درصد دعاوی که در شوراهای حل اختلاف مطرح می شوند منجر به صلح و سازش خواهند شده این بسیار ارزشمند است .

وی با بیان اینکه عزیزان ما در شوراهای حل اختلاف هرچه تلاش کنند تا دعاوی اعم از کیفری حقوقی و خانوادگی را به صلح و سازش منتهی کنند اجر الهی خواهند داشت گفت: البته این موضوع مشکلاتی هم دارد شوراهای حل اختلاف رشد خوبی داشته اند و اما متناسب با رشد نتوانسته‌اند حداقل نیازهای اولیه خود را تامین کنند و وقتی به این شعب سر زده می‌شود می‌بینیم که افرادی به صورت افتخاری و با حداقل حقوق کار می‌کنند که این باعث شرمندگی است.

دادستان کل کشور ادامه داد: افراد شبانه روزی در شوراهای حل اختلاف کار می کنند اما حداکثر حقوق آنها سه میلیون تومان است که این باعث شرمندگی است و با کمک مجلس و دولت باید این موضوع ساماندهی شود.

وی با بیان اینکه بخشی از مشکلات در قانون وجود دارد گفت: هم اکنون قانون مربوطه در مجلس شورای اسلامی وجود دارد و امیدواریم سرنوشت آن نهایی شود تا هم تکلیف مردم مشخص شود هم دستگاه قضایی شورای حل اختلاف بدانند که چه کاری باید انجام دهند .

منتظری افزود: مدت زیادی است که این قانون در مجلس مطرح شده و رفت و آمد میان مجلس و شورای نگهبان هم اکنون وجود دارد و انتظار ما این است که مجلس اهتمام ویژه‌ای به این موضوع داشته باشد زیرا از یکسو تکلیف قوه قضاییه مشخص می‌شود ، از سوی دیگر شورای حل اختلاف می داند که چه کاری باید انجام دهد و از سوی دیگر مردم مشکلشان به راحتی برطرف می‌شود.

وی با اشاره به مشکلات شورای حل اختلاف گفت: بخشی از این مشکلات است ساختاری و بخشی مرتبط با امکانات و نیازهایی است که شورای حل اختلاف دارد قالب شعب ما در شوراهای حل اختلاف واجد حداقل امکانات هستند یعنی اتاق ها و سالن در اختیار مردم در حداقل امکانات است و نیازها را برطرف نمی‌کند.

دادستان کل کشور تصریح کرد: ما یا شورای حل اختلاف را می‌خواهیم یا نمی‌خواهیم و البته وجود آن در کشور بسیار حیاتی است و باید بستر بهبود کار از لحاظ بودجه و ساختاری فراهم شود زیرا خدمت‌رسانی به مردم هزینه دارد و نظام اعم از قوه قضائیه و دولت  باید هزینه آن را تامین کند.

در ادامه این مراسم حجت الاسلام هادی صادقی رئیس مرکز توسعه حل اختلاف در پاسخ به این سوال که چند درصد از پرونده های وارده به شوراهای حل اختلاف منجر به صلح و سازش می شوند گفت: در سال گذشته ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار پرونده به شوراها وارد شد و در بیش از ۳۲ درصد سازش صورت گرفته است و بر اساس هدف گذاری ما در سال ۱۴۰۰ امیدوار هستیم میزان سازش به ۵۰ درصد برسد.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول