اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

اقتصادی  /  بیمه و بانک

عوامل ایجاد مطالبات معوق بانکی

یک کارشناس بانکی با برشمردن عوامل ایجاد مطالبات معوق بانکی،‌ رعایت بهداشت اعتباری و دریافت وثایق کافی در تسهیلات بانک را پیشنهاد کرد.

عوامل ایجاد مطالبات معوق بانکی

به گزارش خبرگزاری فارس،‌ یک کارشناس امور بانکی با اشاره به این که افزایش مطالبات معوق یکی از دغدغه‌های مدیران نظام بانکی است، گفت: رعایت بهداشت اعتباری و اخذ وثائق و تضامین کافی در هنگام اعطا وام از جلمه اقداماتی است که بانک‌ها می‌توانند برای جلوگیری از بروز این مشکل انجام دهند.

سید محمد علی دریاباری کارشناس امور بانکی در این زمینه اظهار داشت: مطالبات معوق بانکی آثار و تبعات منفی فراوانی بر عملکرد بانکها بر جای  می‌گذارد، به نوعی که منجر به قفل شدن  منابع بانکها ، افزایش هزینه‌های عملیاتی ، کاهش سود آوری و عدم امکان تخصیص به موقع و بهینه منابع به بخشهای مختلف اقتصادی می‌شود.

وی عوامل متعددی را منجر به ایجاد و انباشت مطالبات معوق بانک‌ها دانست و در این زمینه به موارد زیر اشاره کرد: عدم رعایت بهداشت اعتباری در زمان اعطای تسهیلات، عدم توجه و پیگیری به موقع مسئولان مربوط در شعب بانک ، اعطا تسهیلات تکلیفی توسط بانکها که دولت ضمانت آن را بر عهده می‌گیرد ، حوادث غیر مترقبه و ایجاد شرایط اقتصادی ناپایدار مثل کرونا که منجر به تعطیلی بسیاری از مراکز خدماتی شده است و همچنین عدم تسویه و پرداخت  به موقع صورت وضعیت پیمانکاران از طرف کارفرما که غالبا سازمانهای دولتی هستند.

دریاباری در خاتمه راهکارهایی برای پیشگیری از تجمیع مطالبات معوق بانکها پیشنهاد کرد:

- اخذ گزارشات و اطلاعات مشتری از طریق سامانه های مربوط به بانکها که متصل به سامانه بانک مرکزی است ، قبل از اعطای تسهیلات که توسط بانکها انجام می‌شود.

-  رعایت بهداشت اعتباری هنگام تشکیل پرونده اعتباری و اخذ مدارک مثبته از متقاضیان دریافت تسهیلات

- نظارت بر  نحوه مصرف تسهیلات اعطایی توسط واحد اعطا کننده

-اخذ وثائق و تضامین کافی در هنگام اعطا وام

انتهای پیام/ب

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول