اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

بین الملل  /  غرب آسیا

جاسوسی یک سیاستمدار و دیپلمات لبنانی برای سازمان اطلاعات سعودی

منابع لبنانی با افشای اسنادی خبر دادند که یک سیاستمدار و همچنین یکی از دیپلمات‌های این کشور درباره وضعیت لبنان و یمن برای عربستان سعودی گزارش‌های محرمانه ارسال می‌کردند.

جاسوسی یک سیاستمدار و دیپلمات لبنانی برای سازمان اطلاعات سعودی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه «الاخبار»، امروز (سه‌شنبه)، با انتشار اسنادی خبر داد که یک سیاستمدار و یک دیپلمات‌های لبنانی به عنوان مخبر و گزارش‌‌نویس برای نیروهای امنیتی عربستان سعودی کار اقدام به جاسوسی می‌کردند.

الاخبار در این خصوص گزارش داد که «وائل ابو فاعور» سیاستمدار و از نمایندگان لبنانی وابسته به «ولید جنبلاط» رئیس حزب سوسیالیست ترقی‌خواه در این کشور با «خالد الحمیدان» رئیس سازمان اطلاعات عربستان سعودی در ارتباط بوده است.

این روزنامه لبنانی با دست‌یابی به نامه‌هایی که او از جلسات «تمام سلام» و «سعد الحریری» دو تن از نخست‌وزیران سابق لبنان و همچنین جلسه‌های هیأت وزیران این کشور برای رئیس سازمان اطلاعات عربستان سعودی ارسال کرده، خبر داد که ابو فاعور از «هادی جابر» سفیر لبنان (از نزدیکان ولید جنبلاط) به منظور جاسوسی برای یک کشور عربی  استفاده کرده است؛ سفیری که بنا بر این گزارش، صنعاء را ترک کرده و اکنون از بیروت در حال فعالیت است.

الاخبار در ادامه فاش کرد که هادی جابر همزمان با حملات ائتلاف سعودی-آمریکایی به بخش‌های مختلفی از خاک یمن، درباره وضعیت یمن گزارش می‌نوشته و آن را به دوستش ابو فاعور ارائه می‌داده تا او نیز به نوبه خود آن را به رئیس سازمان اطلاعات عربستان سعودی تحویل دهد.

این روزنامه لبنانی متن کامل یکی از نامه‌های وائل فاعور به تاریخ ۱۵/۰۲/۲۰۱۷ برای خالد الحمیدان رئیس سازمان اطلاعات عربستان سعودی را فاش کرد که در ادامه مهم‌ترین بخش‌های آن آورده می‌شود.

نامه نخست تحت عنوان «راه‌حل سیاسی در حال فروپاشی و یک تنش  نظامی دیگر در راه» به نقل از هادی جابر برای رئیس سازمان اطلاعات عربستان سعودی ارسال شده است.

هادی جابر گزارش خود درباره آخرین تحولات یمن با عبارت «عصر بخیر وائل ای دوست» آغاز می‌کند و می‌نویسد: «در سایه تحولات میدانی که اخیرا به وقوع پیوسته، سناریوی حل‌وفصل نظامی بیش از پیش به حقیقت نزدیک شده و همزمان با پیشروی بسزای نیروهای وابسته به دولت مشروع (دولت مستعفی یمن) و مورد حمایت ائتلاف عربی برای پس گرفتن نوار ساحل غربی از دستان گروه الحوثی‌-صالح که دارای اهمیت به شدت راهبردی است (از باب المندب در استان تعز واقع در جنوب غرب یمن تا میدی واقع در شمال غربی یمن در نزدیکی مرز با عربستان سعودی)، احتمال ایجاد یک روزنه‌ برای [حل] مسالمت‌آمیز بحران یمن کمرنگ شده است».

در ادامه با اشاره به هدف قرار گرفتن یک ناوچه سعودی، آمده است: «پیش‌بینی می‌شود این اقدام باعث شود که کشتی‌ها در پایان کار به بندر عدن بروند چراکه گزارش برخی رسانه‌ها حاکی از آن است که یکی از شرکت‌های بین‌المللی فعال در زمینه حمل‌ونقل جهانی مسیر حرکت خود را از بندر الحدیده به سمت بندر عدن تغییر داده است».

در بخش دیگری از این نامه گزارش شده است که فرستاده سازمان ملل متحد با دیدار با «هشام شرف» وزیر امور خارجه دولت صنعاء خشم دولت مستعفی را برانگیخته است.

در این گزارش همچنین آمده است: «از جانب گروه الحوثی و صالح، صالح الصماد رئیس شورای عالی سیاسی نامه‌ای به "آنتونیو گوترش" دبیرکل سازمان ملل متحد ارسال کرده و در این پیام او خواسته که به مأموریت "ولد الشیخ" (فرستاده پیشین سازمان ملل) پایان دهد. او گفته است که مدیریت مذاکرات از سوی او با متمایل شدن و همدردی با گروه‌ متجاوزان همراه بوده و او زیر بار فشارهای مستمر عربستان سعودی رفته است که این مسئله در روند مأموریت او و ماهیت آن خلل وارد کرده است».

سفیر لبنان در ادامه با اشاره به جزئیات نامه صنعاء به دبیرکل سازمان ملل به نقل از این نامه اضافه می‌کند: «توانمندی‌های شخصی ولد الشیخ و کارایی حرفه‌ای او ضعیف است. او را به ناموفق بودن در مدیریت بحث‌ها و مذاکرات و عدم استفاده از فرصت‌ها و مشوش کردن روند مذاکراتی در دو سال گذشته متهم کرده است. او همچنین عنوان کرده است که ولد الشیخ برای بازگشایی فرودگاه صنعاء به روی بیماران، مجروحان و افرادی که خواهان درمان آن در خارج از یمن شده است، عملکردی مسئولانه نداشته است».

در ادامه این گزارش که به صورت نامه‌ای مکتوب برای رئیس سازمان اطلاعات عربستان سعودی ارسال شده، تغییر تحولات میدانی یمن همزمان با تغییر رئیس‌جمهور آمریکا و سرکار آمدن دولت «دونالد ترامپ» به طرف سعودی گزارش شده است.

روزنامه الاخبار در ادامه نامه‌ای دیگر از وائل فاعور که در تاریخ ۲۷/۰۹/۲۰۱۶ برای خالد الحمیدان رئیس سازمان اطلاعات عربستان سعودی ارسال شده، منتشر کرد.

در این نامه که به اوضاع داخلی لبنان پرداخته شده، آمده است: «روز گذشته، دیداری میان سعد [الحریری] و  فرنجیه صورت گرفت. این دیدار دوستانه بود و آن را به این شکل می‌توان خلاصه کرد: سعد پس گرفتن ابتکار خود را به فرنجیه اطلاع رسانی نکرد؛ اما توضیح داد که طرح نامزدی او برای ریاست به بن‌بست رسیده و همه، او یعنی سعد را مسئول خالی نگه‌داشتن [صندلی ریاست] می‌دانند و در نتیجه آنکه او به دنبال ایجاد یک روزنه است. سعد به فرنجیه اطلاع داد که بحث‌هایی درباره پذیرش نامزدی عون بر روی میز مطرح است؛ اما این تصمیم هنوز نهایی نشده و او در انتظار رایزنی‌ با همه [احزاب]‌ است».

در ادامه این نامه عنوان شده است: «سعد کاملا وضعیت بد مادی شرایط سختش را شرح داده است. سعد به‌رغم نتایج انتخاب رئیس‌جمهور بر تداوم روابط خوب خود با فرنجیه تأکید کرد. از سوی دیگر، دیداری نیز میان سعد و السنیوره صورت گرفت و السنیوره سعی کرد که به سعد توصیه کند در خطای همراهی عون نیفتد چراکه این برای او و برای کشور خطرناک است و...».

الاخبار در پایان یکی دیگر از نامه‌های وائل فاعور به خالد الحمیدان رئیس سازمان اطلاعات عربستان سعودی در ارتباط با استعفای «تمام سلام» نخست‌وزیر اسبق لبنان را منتشر کرد که به تاریخ ۲۶/۰۷/۲۰۱۵ برای سازمان اطلاعات سعودی ارسال شده است.

متن این نامه بدین شرح است:‌ «عصر بخیر برادر عزیز، امیدوارم که خوب و سلامت باشید. ما، روز سه‌شنبه، یعنی دو روز دیگر جلسه‌ای با هیأت وزیران درباره فیصله دادن به مکانیزم کار دولت داریم آن هم در شرایطی که اقدامات سازمان‌دهی‌شده‌ای از جانب عون و متحدان او برای جلوگیری کار هیأت وزیران صورت گرفته است و این مسئله تا آنجا پیش رفته که او از قطعی شدن هرگونه بند یا موضوعی پیش از تعیین "شامل روکز" به عنوان فرمانده جدید ارتش ممانعت به عمل می‌آورد».

در ادامه آمده است: «البته این مسئله بسیار اهانت‌آمیز، مخل سازوکارهای قانون اساسی، توافق طائف و اختیارات نخست‌وزیر است. نخست‌وزیر سلام، روز سه‌شنبه، دست به گزینه استعفا می‌برد و این مسئله به‌رغم توجیه‌هایی نظری که دارد، بسیار خطرناک است زیرا این استعفا چنانچه روی دهد، بحران قانون اساسی را تشدید خواهد کرد و یک گام دیگر در مسیر تخریب نهادهای [کشور] خواهد بود».

انتهای پیام/م

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول