اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی توانا

سیاست خارجی

خطیب‌زاده: آذربایجان اجازه سوءاستفاده از سرزمینش را ندهد/ دست‌اندازی‌های بچه‌گانه در شمال غرب را تحمل نمی‌کنیم

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه جمهوری آذربایجان نباید اجازه دهد سرزمینش مورد سوءاستفاده طرف سوم علیه ایران قرار گیرد، بر خلع سلاح گروهک‌های تروریستی در منطقه کردستان عراق و برچیده شدن هر چه سریع‌تر پایگاه‌های آنها تأکید کرد.

خطیب‌زاده: آذربایجان اجازه سوءاستفاده از سرزمینش را ندهد/ دست‌اندازی‌های بچه‌گانه در شمال غرب را تحمل نمی‌کنیم

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در ابتدای این نشست خبری فرارسیدن رحلت پیامبر اکرم (ص) را تسلیت گفت و به تشریح دیدارها و رایزنی‌های وزیر امور خارجه ایران در مدت حضورش در نیویورک برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد پرداخت.

* سفر وزیر خارجه ارمنستان از پیش تنظیم شده بود

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی عنوان کرد: سفر وزیر خارجه ارمنستان از پیش تنظیم شده بود و در چارچوب مسائل دوجانبه و گسترش روابط فیمابین در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و ابعاد دیگر روابط است. 

وی خاطرنشان کرد: تهران روابط بسیار خوبی هم با جمهوری آذربایجان و هم ارمنستان دارد و روابط ما با هیچ کشوری در مقابل رابطه با کشور دیگری نیست و تمامی سیاست ما برای سیاست خارجی متوازن بر همین نگاه بنا شده که نگاه شمول گرا به روابط داشته باشیم. هر چه روابط در منطقه گسترده‌تر باشد صلح و ثبات  بیشتر است.

 

 

* همه باید تلاش کنیم افغانستان با صلح و ثبات داشته باشیم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره حادثه تروریستی اخیر در کابل پایتخت افغانستان نیز بیان کرد: تروریسم در هر شکل و رنگ و بروزی که نمود یابد نه تنها مردود است بلکه محکوم است.

خطیب‌زاده ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران موضع ثابتی را در خصوص عملیات‌های تروریستی داشته و بدون تبعیض و استثنا همه اقدامات را محکوم کرده است.

وی افزود: معتقدیم افغانستان خسته از جنگ، خشونت، افراطی گری و تروریسم است و همه باید تلاش کنیم افغانستان با صلح و ثبات داشته باشیم.

* حضور صهیونیست‌ها و داعشی‌ها در خاک جمهوری آذربایجان

این دیپلمات ارشد ایرانی درباره اخبار منتشر شده مبنی بر حضور صهیونیست‌ها و داعشی ها در خاک جمهوری آذربایجان اظهار داشت: از ابتدای جنگ تا امروز این گزارش‌های متعدد را داشتیم و تمامی این گزارش‌ها را به اطلاع دوستان در باکو رساندیم. البته در جلسات مختلف دوستان ما اعلام کردند که هیچ تهدیدی متوجه کشورهای دیگر نیست. این گزارش‌ها همچنان دست ما واصل می‌شود، ولی اجازه دهید از مسیر خودش با دوستان در آذربایجان در این خصوص صحبت کنیم.

 

 

* بازداشت دو تبعه کرد ایرانی توسط پلیس مرزی ترکیه

وی درباره بازداشت دو تبعه کرد ایرانی توسط پلیس مرزی ترکیه و تحویل به جبهه النصره در سوریه گفت: اجازه دهید این موضوع و موضوعات شبیه این در مجرای خود پیگیری شود. من آخرین جزییات را ندارم و اجازه دهید دریافت و بعدا خدمت شما می‌گویم.

* مقامات باکو باید دقت بیشتری درباره نحوه رفتار مرزبانانشان با اتباع ایرانی داشته باشند

سخنگوی وزارت خارجه درباره اختلافات ایجاد شده بین ایران و جمهوری آذربایجان و رفتار مرزبانان جمهوری آذربایجان با رانندگان ایرانی و بازداشت دو راننده ایرانی نیز اظهار داشت: روابط ایران و جمهوری آذربایجان همواره از روند رو به رشد و گسترش برخوردار بوده است. در دوران چند ماهه اخیر در جنگ و بعد از آن ایران همواره سیاست اصولی خود را پیگیری کرده و در عین حال که از هیچ کمکی به برادران خود در جمهوری آذربایجان دریغ نکرده است.

وی گفت: سطوح مختلف روابط و مراودات را با آذربایجان داشته و داریم و باید اجازه دهیم در همان مجراها گفت‌وگوها ادامه یابد. شاید نیاز به اظهارات رسانه‌ای تاسف برانگیز و کشاندن مباحث به فضاهای رسانه‌ای نباشد.

این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد: از ابتدا به دوستان خود در باکو گفتیم که ما تمامیت ارضی و حاکمیت ملی جمهوری آذربایجان را نه تنها محترم می‌شمریم، بلکه کمک کردیم که این تمامیت ارضی و حاکمیت ملی حفظ و صیانت شود. در عین حال رفتاری که با رانندگان ایرانی شده را دوستانه و در راستای حسن همجواری نمی‌دانیم. 

خطیب‌زاده افزود: جزییات گزارش‌هایی که درباره برخورد با رانندگان ایرانی به ما رسیده جای تامل دارد. معتقدیم مقامات باکو باید دقت بیشتری را درباره نحوه رفتار مرزبانانشان با اتباع ایرانی داشته باشند.

وی یادآور شد: البته در مورد روابط و آذربایجان ملاحظاتی وجود دارد که مهمترین آن اظهارات و اقدامات رژیم صهیونیستی از داخل خاک آذربایجان بر علیه ملت بزرگ ایران است.

 

 

 

*  ایران به خوبی بلد است که از امنیت و ثبات خودش حفاظت کند

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: به صورت دوستانه به همکاران خود در آذربایجان این موضوع را گفته‌ایم و آن‌ها هم در خفا و علن گفته‌اند که تذکرات لازم را داده و می‌دهند ولی آن‌چه روشن است این است که آذربایجان نباید اجازه دهد مرزهای خودش و سرزمینش مورد سوء استفاده کشور ثالثی علیه ملت بزرگ ایران قرار بگیرد. 

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران به خوبی بلد است که از امنیت و ثبات خودش حفاظت کند، ولی فکر می‌کنیم بهتر آن است که باکو به وظایف حاکمیتی خودش عمل کند. روابط دوجانبه هم در مسیر بسیار خوبی در حال پیگیری است و سفرهای آتی بین دو طرف هم نشان خواهد داد که همین طور خواهد بود.

* روابط ایران و آذربایجان و همچنین روابط ایران و همسایگان نیاز به میانجی نداشته 

سخنگوی وزارت خارجه درباره تنش اخیر بین ایران و جمهوری آذربایجان و اینکه‌ روس‌ها آیا در این زمینه میانجیگری کرده‌اند؟ گفت: روابط ایران و آذربایجان و همچنین روابط ایران و همسایگان نیاز به میانجی نداشته است. ایران خودش همواره سعی کرده به صورت کاملا حرفه‌ای و بیطرفانه میانجیروابطمان با کشورهای همسایه در آسیای مرکزی و قفقاز جنوبی با جدیت و دینامیسم خوبی در جریان است و پویایی‌ها خود را دارد. با مسکو گفت‌وگوهای راهبردی داریم و شامل تحولات در منطقه پیرامونی ما و روسیه همواره بوده است.

وی افزود: در خصوص برخی تحولات در حوزه خزر و برخی مانورهای نظامی موضع روسیه و ایران کاملا مشترک و شبیه هم بوده است.

* منطق آمریکا همچنان تغییر نکرده است

خطیب‌زاده درباره اظهارات امیرعبداللهیان درباره آزاد شدن ۱۰ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در خارج از کشور و این‌که آیا این یک پیش شرط است؟ اظهار داشت: ایشان آنچه بیان کرد در خصوص این است که منطق آمریکا همچنان تغییر نکرده است. دولت بایدن می‌خواهد میراث شکست خورده تحریم‌ها علیه برجام و ملت ایران را حفظ کند و در عین حال می‌خواهد از وین نتیجه‌ای را که مایل است و یا بازگشت به برجام را حاصل کند. این باید تغییر کند.

به گزارش فارس، سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: هم آمریکا باید نشان دهد در روش تغییر کرده و هم در اقدام. نمی‌شود تا به امروز تمامی تحریم‌های آمریکا باقی بماند و هیچ کدام از پول‌های ایران، نه هدیه کس دیگری در بانک‌های بین‌المللی و بانک‌های کشورهای دیگر، توقیف باشد و بعد آمریکا به عنوان طرف خواهان ادعاهایی را مطرح کند.

وی بیان کرد: آن‌چه آقای امیرعبداللهیان گفت این بود که آمریکا به روش‌ها و انحای گوناگون می‌توانست حسن نیت خود را نشان دهد از جمله اینکه پول‌هایی که متعلق به مردم ایران است و اعانه کسی نیست، بتواند به ایران برگردد.

خطیب‌زاده همچنین گفت: همه باید کمک کنند صلح و ثبات در منطقه در حد اعلا حفظ شود.

 

 

* بیش از این تحمل این دست اندازی‌های بچه‌گانه را در منطقه شمال غرب نداریم

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اقدامات نظامی ایران علیه برخی گروهک‌های تروریستی در منطقه کردستان عراق نیز بیان کرد: ایران در قبال برخی اقدامات گروهک‌های تروریستی ورشکسته‌ای که در اقلیم کردستان بر علیه ملت ایران و جمهوری اسلامی ایران عملیات می‌کردند، یک صبر راهبردی را همراه با درایت نیروهای نظامی و دستگاه‌ دیپلماسی داشتند که این در مسیر حل و فصل باشد.

وی افزود: پیام قاطعی که ایران به دوستان خود در دولت عراق و اقلیم کردستان ارسال کرده این است که این مسیر و اقدامات تروریستی دیگر نمی‌تواند ادامه یابد. به قول معروف کافی است.

این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد: نمی‌شود در مرزهای اقلیم کردستان عراق و در عراق، شاهد حضور پایگاه‌های نظامی توسط گروهک‌های تروریستی ضد ایران باشیم. نمی‌توانیم شاهد برقراری پایگاه‌های نظامی باشیم که در آنها گروهک‌های تروریستی برای حمله به ایران مورد تعلیم و تربیت نظامی قرار می‌گیرند.

به گفته سخنگوی دستگاه دیپلماسی این نه تنها با حسن همجواری مغایرت دارد بلکه مخالف اصول بین‌الملل است.

وی تصریح کرد: ایران بیش از این نمی‌تواند صبر کند، به دوستان در دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان گفته شده که این اقدامات به هیچ وجه از سوی ایران دیگر قابل تحمل نیست و اینها باید خلع سلاح شده و این پایگاه‌ها برچیده شوند. 

خطیب‌زاده بیان کرد: اگر این گروهک‌ها به عنوان پناهنده در خاک عراق هستند باید رفتار مدنی داشته باشند و این قرارگاه‌ها باید ذیل قرارگاه‌هایی که سازمان ملل به آنها نظارت می‌کند قرار بگیرند و اگر هم سوءاستفاده‌هایی صورت می‌گیرد اقلیم و دولت مرکزی عراق باید بلافاصله به وظایف قانونی خود عمل کرده و اینها را خلع سلاح کنند.

وی با اشاره به بند هفت قانون اساسی عراق مبنی بر این‌که مرز و سرزمین عراق نمی‌تواند پایگاه تروریستی و پایگاهی برای ضربه به کشورهای همسایه باشد، اظهار داشت: متاسفانه سال‌هاست در منطقه اقلیم این موضوع رعایت نشده است. البته دوستان ما در اقلیم و عراق به صورت عمومی و خصوصی گفتند که تلاش می‌کنند، ولی اینها کافی نیست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: این مطالبه جدی ماست و آن را تا آخر پیگیری جدی خواهیم کرد. این پایگاه‌ها باید برچیده شده و  این گروهک‌ها خلع سلاح شوند و بیش از این تحمل این دست اندازی‌های بچه‌گانه را در مرزهای خود در ناحیه شمال غرب نداریم.

* صبر راهبردی ایران درباره این گروهک‌های تروریستی ورشکسته تمام شده است

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤال دیگری در این خصوص بیان کرد: آن‌چه ایران انجام داده حملات اقلیم کردستان نیست حمله به پایگاه‌های تروریستی است که در خاک عراق بر علیه ایران چندین سال است عملیات می‌کنند. این با ادعای دوستی نمی‌خواند که پایگاهی در اختیار گروهک‌های تروریستی قرار داده شود و آموزش ببیند و از کولبرها پول بگیرند و به مرزبان ما حمله کنند. این قابل تحمل نیست و یک مطالبه بسیار جدی و دقیق است. صبر راهبردی ایران درباره این گروهک‌های تروریستی ورشکسته تمام شده است. اقلیم کردستان باید تصمیم بگیرد که می‌خواهد میزبان این گروهک‌ها باشد. اینها باید یا خلع سلاح بشوند یا دولت اقلیم و دولت مرکزی به عنوان متعهد اصلی آنها را خلع سلاح کند.

* گفت‌وگوها با عربستان در بهترین وضعیت خود در حال پیگیری است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره بحث بازگشایی سفارت عربستان در ایران و اعزام هیأتی به تهران و گفت‌وگوها بین تهران و ریاض گفت: گفت‌وگوها در بهترین وضعیت خود در حال پیگیری است و به صورت منظم و بدون انقطاع ارسال و دریافت پیام‌ها انجام شده است و چند دور گفت‌وگوها در بغداد برگزار شده و در مورد موضوعات منطقه‌ای و دوجانبه گفت‌وگوهای مفصلی انجام شده است. هیچ پیش شرطی از سوی دو طرف مطرح نیست و تلاش داریم که بتوانیم در یک چارچوب مرضی الطرفین به آغاز یک روابط پایدار برسیم.

وی اعزام هیأتی از عربستان به ایران را تأیید نکرد.

 

 

*  اجازه دهید گفت‌وگوهای سیاسی و دیپلماتیک در جنس و مجرای خود ادامه یابد

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤال دیگری درباره محور گفت‌وگوهای ایران و عربستان اظهار داشت: اجازه دهید گفت‌وگوهای سیاسی و دیپلماتیک در جنس و مجرای خود ادامه یابد. گفت‌وگوها در بغداد در حال انجام است و پرونده‌های مختلفی صحبت شده و تمرکز اصلی بر گفت‌وگوهای دوجانبه است ولی موضوعات مورد علاقه دو طرف در مباحث منطقه‌ای نیز مورد گفت‌وگو قرار گرفته است.

* همه پول‌های بلوکه شده ایران در خارج از کشور باید بدون قید و شرط بازگردانده شود

خطیب‌زاده درباره پول‌های بلوکه شده ایران در خارج از کشور که سؤال یکی از خبرنگاران بود نیز بیان کرد: آنچه امیرعبداللهیان گفت پیغام برای آمریکایی‌ها نبود. بلکه یک واقعیت بود که بیان کرد. ایشان برای مثال اشاره کرد که اگر قرار است دولت بایدن نشان دهد دولت متفاوتی است درباره تعامل با ایران و برجام راه‌هایی بود از جمله آزادی پول‌های بلوکه شده ایران.

وی بیان کرد: این‌که چه میزان پول در خارج بلوکه است باید از بانک مرکزی پرسید. کسی به ایران لطفی نمی‌کند این پول‌های مردم ایران است که با گردنکشی دولت آمریکا از یک سو در نقض حقوق بین‌الملل و بی عملی طرف‌های دیگر در خارج از کشور باقی مانده است. برای سنت سنت این پول زحمت کشیده شده و همه این پول‌ها باید بدون قید و شرط بازگردانده و آزاد شود.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: تلاش‌هایی در این خصوص صورت گرفته است چه در حوزه عراق و چه کشورهای دیگر و امیدواریم حداکثر بازگشت این منابع را در ماه‌های آینده داشته باشیم.

* امیرعبداللهیان به وضوح رویکرد جدید دولت را بیان کرد

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤال دیگری خاطرنشان کرد: امیرعبداللهیان به وضوح رویکرد جدید دولت و وزارت خارجه را در دولت جدید بیان کرد و علاوه بر تمرکز بر دیپلماسی اقتصادی خارجی که در تمامی ملاقات‌ها در نیویورک و تهران، اولویت‌هایی در گسترش همکاری‌ها با برخی حوزه‌های جغرافیایی وجو دارد.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: مهمترین نکته‌ای که شاید در سیاست خارجی دولت پیگیری می‌شود، توازن در سیاست خارجی است. این توازن در سیاست خارجی به معنای توازن صرفا در حوزه‌های سیاست خارجی نیست، بلکه در اهداف سیاست خارجی است. اگر اهداف روابط خارجی برخی اقتصادی، فرهنگی و امنیتی است، توازن مناسبی که متناسب با اهداف و ماموریت‌های وزارت خارجه و دولت باشد، در حال تعریف شدن بوده است. یک توازنی بین اهداف سیاست خارجی در حوزه دیپلماسی اقتصادی، دیپلماسی عمومی و در حوزه دیپلماسی‌های فرهنگی و متناسب با هر حوزه‌ای انجام خواهد شد.

وی گفت: توازن نگاه جغرافیایی و نگاه به همسایگان حتما هست و اولویت‌های آسیایی حتما هست ولی یک بعد جدی و مهم که مغفول مانده توازن در اهداف و ماموریت‌های سیاست خارجی است که روابط خارجی در هیچ کدام از این ابعاد مغفول نماند.

 

 

* امروز آیا دولت بایدن تفاوتی با ترامپ داشته است؟

خبرنگاری از خطیب‌زاده پرسید آیا دولت رئیسی پلان B دارد؟ که وی گفت: حداقل دولت جمهوری اسلامی ایران و نهادهای بالادستی در ایران معروف هستند به این‌که نگاه راهبردی به مسائل دارند. تقریبا هیچ دولت و حاکمیت سیاسی معتبر در دنیا نیست که پلان‌ B و C و D نداشته باشد. اتفاقا پلان B و C ماست که یک مقداری آنها را به فکر فرو برده ولی اجازه دهید همه متمرکز شویم برای پلان A.

وی بیان کرد: همه باید توجه کنیم که بدیل برای برجام بدیل جذابی برای هیچ کسی در فضای بین‌المللی نیست. سال‌ها گفت‌وگو شده که به متنی رسیده شود و این متن به اعتبار شورای امنیت به یک سند بین‌المللی تبدیل شده و این سند از منظر حقوق بین‌الملل جاری و ساری است.

خطیب‌زادهد ادامه داد: طرفی وجود دارد به نام آمریکا که نه تنها ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ است بلکه ناقض بند بند برجام است و نه تنها ناقض برجام است بلکه تمامی طرف‌هایی که می‌خواستند به برجام پایبند باشند را تنبیه کرده است. نه تنها آنها را تنبیه کرده بلکه کشوری مثل جمهوری اسلامی ایران را که به اعتبار ۱۵ گزارش آژانس با شفافیت تمام برجام را اجرا کرده هدف ظالمانه‌ترین تحریم‌های خود که به قول خودشان فشار حداکثری بود قرار داده است.

سخنگوی وزارت خارجه اظهار داشت: اوایلی که پاندمی کرونا شروع شد تصور این‌که این پاندمی به اروپا و آمریکا می‌رسد، برایشان سخت بود. بعد از چین این پاندمی وارد ایران شد و هیچکس آن روزها را فراموش نمی‌کند که اشخاصی مثل پامپئو و اندیشکده‌هایی که آنها را حمایت می‌کردند مثل اندیشکده ساختگی دفاع از دموکراسی چه حرف‌هایی را می‌زدند. می‌گفتند کاری که ما با فشار حداکثری نکردیم پاندمی برای ما خواهد کرد.

این دیپلمات ارشد ایرانی خاطرنشان کرد: دنیا فراموش نمی‌کند که مجرم و ظالم کیست. همین مردم در دورترین نقاط هزینه این ظلم آشکار را دادند. شما به گفته‌ها توجه نکنید به اقدامات توجه کنید. آیا امروز آیا دولت بایدن تفاوتی با ترامپ داشته است؟ آیا اقداماتی که به ملت خود وعده داد عملی کرد. آقای بایدن وقتی کمپین انتخاباتی کرد کمپین انتخاباتی این بود که من به همه تعهدات بین‌المللی در روز اول برمی‌گردم. الان روز چندم است؟

 

 

وی ادامه داد: این حرف‌ها برای رسانه و فشار شاید مناسب باشد. اما نه ما فراموش می‌کنیم و نه اهداف و ماموریت‌‌های خود را کنار می‌گذاریم. احیای مجدد برجام در چارچوب منافع مردم است. اگر تمام تحریم‌ها موثر برداشته شود، قطعا ایران همه اقداماتی که در کاهش تعهداتش ذیل برجام داشته، متوقف می‌کند. آنها اقدامات جبرانی بودند و همه برگشت پذیر بودند و ما می‌توانیم به روز صفر برگردیم.

* سفر امیرعبداللهیان در پایان هفته به لبنان

خطیب‌زاده به سفر امیرعبداللهیان به لبنان در پایان هفته اشاره کرد و گفت: زمان قطعی آن را اعلام خواهم کرد. این سفر دو ایستگاه توقف دارد وقتی کارهای آن نهایی شد به اطلاع شما و خبرنگاران خواهم رساند.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: تشکیل دولت در لبنان خواسته دیرینه ما بود و برای تبریک تشکیل دولت به مقامات و مردم لبنان و البته رایزنی برای روابط دوجانبه این سفر انجام خواهد شد.

* سفر علی باقری به دوحه

وی درباره سفر علی باقری معاون سیاسی وزیر خارجه به دوحه گفت: این سفر در ادامه سفرهای معاون سیاسی وزارت خارجه به منطقه است. چارچوب‌های منظم رایزنی‌های سیاسی در سطح معاونان سیاسی وزارت خارجه ایران با همتایان در منطقه داریم.

خطیب‌زاده یادآور شد: البته این یک پیام کاملا روشن هم دارد که اولویت ایران منطقه و روابط با همسایگان است و آقای باقری در اولین سفر خارجی خود به منطقه رفته است و این پیام خود را برای اهل نظر دارد.

* دو فرآیندی که دولت جدید درباره مذاکرات وین آغاز کرد

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به الجزیره عربی درباره زمان مذاکرات وین نیز اظهار داشت: آن‌چه به عنوان بزودی گفته شده یعنی به محض این‌که فرآیند مرور گفت‌وگوهای انجام شده در وین به پایان برسد. دولت جدید دو فرآیند و پروسه مرور را آغاز کرد یکی در خصوص اصل مذاکرات وین بود که آقای رئیسی و وزیر خارجه اعلام کردند که قطعا گفت‌وگوها در وین از سر گرفته خواهد شد و یک فرآیند بررسی دیگر آغاز شد و بی وقفه و در سطوح کارشناسی و همچنین در سطوح تصمیم گیران ادامه یافت که تمام نشده و به محض تمام شدن یک ساعت وقت را تلف نخواهیم کرد.

خطیب‌زاده یادآور شد: البته بعید می‌دانم به ۹۰ روزی برسد که دولت بایدن به وین آمد. فکر نمی‌کنم به اندازه ۹۰ روز باشد.

*  تیم اجرایی هسته‌ای تغییر کرده 

وی در پاسخ به این سؤال که از کجا گفت‌وگوهای وین آغاز خواهد شد؟ اظهار داشت: تیم اجرایی هسته‌ای تغییر کرده و مذاکره کنندگان با توجه به برخی تغییرات نگاه‌هایی را خواهند داشت که در اولین جلسه در وین گفت‌وگو خواهد شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: ما از فضای عمومی نه پیام می‌گیریم و نه می‌فرستیم. آن‌چه آقای امیرعبداللهیان گفت براساس یک منطق بود و این‌که هر چه می‌گوییم براساس عمل است. ایشان برای مثال گفت پول‌های ایران و اعانه کسی نیست و این‌ پول‌ها می‌توانست برگردد. 

* از سیاسی کردن اینگونه سفرها باید پرهیز کرد

خطیب‌زاده درباره سفر وزیر خارجه ارمنستان به تهران نیز گفت: از سیاسی کردن اینگونه سفرها باید پرهیز کرد و تمامی اقدامات ما به عنوان کشوری که لنگرگاه ثبات منطقه است و خودش را ضامن ثبات و صلح منطقه می‌داند، انجام می‌دهیم. اگر تذکری به برخی کشورها می‌دهیم برای اینکه مبنای سوء استفاده‌ای نشود که بعدا خود این کشورها متضرر شوند.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول