اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

اقتصادی  /  اقتصاد کلان و بودجه

کسری بودجه 146 هزار میلیارد تومانی منابع به مصارف

دیوان محاسبات پیش‌بینی کرد با روند موجود بودجه سال جاری در نیمه نخست امسال 146 هزار میلیارد تومان کسری منابع عمومی نسبت به مصارف وجود دارد.

کسری بودجه 146 هزار میلیارد تومانی منابع به مصارف

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، دیوان محاسبات پیش‌بینی کرد با روند موجود، بودجه سال جاری در نیمه نخست امسال 146 هزار میلیارد تومان کسری منابع عمومی نسبت به مصارف وجود دارد.

در این گزارش با اشاره به پیش‌بینی کسری بودجه 6 ماه نخست سال 1400 بیان شد که با فرض استمرار روند چهار ماهه اول سال 1400 در تحقق منابع و مصارف عمومی دولت، نکاتی به شرح زیر ارائه می‌شود:

1 ) با توجه به تحقق 2،038،979 میلیارد ریال از منابع عمومی دولت در چهار ماهه اول سال، پیش بینی می‌شود تا پایان شهریور ماه مبلغ 3،058،469 میلیارد ریال وصول شود.

2 ) با توجه به اینکه تقریباً همه اعتبارات هزینه‌ای پرداخت شده در چهار ماهه اول سال اجتناب‌ناپذیر بوده بنابراین در صورت استمرار این روند تا پایان شهریور‌، پیش‌بینی میشود عملکرد اعتبارات هزینه‌ای بالغ بر 3،058،431 میلیارد ریال شود.

3 ) با توجه به تحقق 98 درصدی اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در چهار ماهه نخست سال جاری و در صورت استمرار این روند، پیش بینی می شود عملکرد این بخش در پایان شش ماهه اول به میزان 863،000 میلیارد ریال شود.

4 ) با فرض بازپرداخت اصل اوراق مالی اسلامی به طور یکنواخت در طول سال، دولت باید تا پایان شهریور حداقل 50 درصد از اصل اوراق مالی اسلامی سررسید شده در سال 1400 که دارای تضمین دولت است را بازپرداخت کند که برای تحقق آن مبلغ 476،359 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

5 ) با توجه به مصرف تنخواه گردان خزانه برای مصارف جاری و درخواست افزایش آن به میزان 1 % برای حوادث
پیش‌بینی نشده و از طرفی شرایط جاری کشور در مسایل مربوط به کرونا، خشکسالی و غیره حداقل به میزان 127،792 میلیارد ریال منابع برای جبران حوادث غیرمترقبه لازم است.

بنابراین پیش‌بینی می‌شود میزان کسری منابع عمومی دولت برای تأمین مصارف عمومی در شش ماهه اول سال جاری بالغ بر 1،467،113 میلیارد ریال باشد.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول