اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

اجتماعی  /  بهداشت عمومی و تغذیه

80 درصد آسیب‌های بینایی قابل پیشگیری است

رئیس انجمن علمی اپتومتری ایران گفت:هشتاد درصد آسیب‌های بینایی که منجر به نابینایی می شود قابل پیشگیری هستند.

80 درصد آسیب‌های بینایی قابل پیشگیری است

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، علی میرزاجانی استاد گروه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی ایران و رئیس انجمن علمی اپتومتری کشور ضمن تاکید برجایگاه اپتومتریست ها در برنامه های پیشگیری از نابینایی و کم بینایی گفت :امروز 22 مهر ماه 1400 مصادف با دومین پنج شنبه اکتبر (14 اکتبر) است که توسط سازمان بهداشت جهانی  (WHO) و نظام جهانی اپتومتری (WCO) به عنوان روز جهانی بینایی نام گذاری شده است.

وی گفت: روز جهانی بینایی یک روز آگاه سازی و آگاهی بخشی نسبت به اهمیت بینایی به عنوان یک موهبت الهی و چگونگی محافظت از آن است. همه تلاش در این روز از طرفی جهت آگاه ساختن دست اندرکاران دولتی و متخصصین مرتبط با امر بینایی یعنی اپتومتریست ها و چشم پزشکان در خصوص مسئولیتی که در این امر خطیر دارند از یک سو و از سوی دیگر آگاهی بخشی به تک تک افراد جامعه است که از بینایی خود، این نعمت خداوندی محافظت نمایند،به بینایی خود احترام بگذارند و طبق شعار امسال روز جهانی بینایی، به بینایی خود عشق بورزند.

میرزاجانی اعلام کرد : روز جهانی بینایی امسال با شعار "چشمانتان را دوست بدارید" به نوعی به اهمیت و غیر قابل جایگزینی این موهبت الهی و لزوم محافظت از برترین راه ارتباطی انسانها با جهان اطرافشان تاکید دارد. 

وی ادامه داد : هشتاد درصد اطلاعات محیط از طریق چشمها و دیدن فراهم می گردد و همچنین هشتاد درصد یادگیری ما از طریق بینایی شکل می گیرد و جالب اینجاست که هشتاد درصد آسیب های بینایی که منجر به نابینایی می گردند نیز قابل پیشگیری هستند.

رئیس انجمن علمی اپتومتری ایران گفت : تیم فعال روز جهانی بینایی،  چهار مقوله جلوگیری از آسیب های بینایی با تغذیه و شیوه صحیح زندگی، محافظت در برابر تشعشعات و عوامل خطر بینایی، برنامه ریزی برای معاینات دوره ای و اولویت بخشی به سلامت بینایی در برنامه کلی سلامت را جهت حفظ سلامت بینایی بیان می نمایند.   

وی خاطر نشان کرد : آسیبهای بینایی از جمله انواع ماکولوپاتی ها گاهی دید مرکزی را دچار اشکال می نمایند و زمانی میدان بینایی یا به عبارتی بینایی محیطی را در اثر برخی بیماریها از جمله مراحل اولیه بیماری آب سیاه دست خوش تغییر قرار می دهند.

میرزاجانی افزود: بنابر این هرگز رضایت فردی شخص از بینایی خود نمی تواند ملاک درستی برای اطمینان از سلامت بینایی باشد با توجه به اینکه اغلب بیماری ها بتدریج و به آهستگی پیشرفت می کنند و فرد متوجه تغییرات نمی شود و تنها معاینات دوره ای و سنجش تخصصی بینایی می تواند تضمینی برای سلامت بینایی باشد.

استاد گروه اپتومتری  دانشگاه علوم پزشکی ایران عنوان کرد : اپتومتریست های ایران به عنوان پیشگامان عرصه سلامت بینایی در تمام سطوح شبکه بهداشت و در همه مراکز دولتی، خصوصی، غربالگری های بینایی در مناطق محروم و فعالیت های خود جوش مردمی جانانه و با عشق تلاش می کنند تا با پیشگیری از نابینایی، بینایی را به مردم شریف ایران هدیه نمایند.

وی در پایان یاداور شد : در زمینه پیشگیری از نابینایی کمیته پیشگیری از نابینایی انجمن علمی اپتومتری ایران مجری طرح های غربالگری بسیاری در مناطق محروم، سیل زده و زلزله زده کشور بوده است و در این زمینه به کمک خیرین داوطلب، مجری ارائه خدمات معاینه چشم، تجویز و تهیه عینک بطور رایگان برای محرومین در گروه هدف بوده است.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول