اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا

اقتصادی  /  بورس

متن و حاشیه بورس در هفته سوم مهر/ رشد 290 درصدی خروج پول از بازار سرمایه

بازار سرمایه در هفته سوم مهر‌ رکوردهای منفی دیگری را به ثبت رساند تا روند خروج از پول از بورس رشدی 290 درصدی را طی یک هفته تجربه کند.

متن و حاشیه بورس در هفته سوم مهر/ رشد 290 درصدی خروج پول از بازار سرمایه

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازار سرمایه در روزهایی که اصلا حال و روز خوبی ندارد، شاهد خروج پول سهامداران حقیقی نیز هست، از دیگر سو، بورس در روزهای گذشته در تلاطم تغییر مدیریت نیز قرار داشته است.

همه مسائل در هفته سوم مهر‌ دست به دست هم داده است تا همه شاخص های بورس نزولی شوند، از شاخص کل گرفته تا شاخص کل هموزن؛ این شاخص ها یکی پس ازدیگری در حال از دست دادن حمایت‌های خود هستند.

در صورتی که این روند ادامه داشته باشد، می توان گفت بازار سرمایه باز هم وارد یک فاز اصلاحی زمانی شده است که زمان برگشت آن نامعلوم خواهد بود.

البته باید دید، بورس به تغییر ریاست این سازمان چه واکنشی نشان می دهد، روز چهارشنبه‌ هفته جاری دهقان دهنوی جای خود را به مجید عشقی داد تا دولت سیزدهم با این تغییر نشان دهد می خواهد بازار سرمایه را به اهالی آن واگذار کند.

شاخص کل همچنان نزولی!

شاخص کل بورس پایتخت در 4 روز کاری هفته اخیر نزول کرد و تنها در روز دوشنبه اندکی رشد کرد، در اولین روز هفته شاخص کل بیش از 22 هزار واحد نزول کرد و روز یکشنبه 10 هزار واحد ریزش داشت

 

 

روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته جاری نیز شاخص به ترتیب 38 هزار و 21 هزار واحد سقوط کرد، بدین ترتیب شاخص بورس در پایان هفته نسبت به آخرین روز کاری هفته قبل 90 هزار واحد پائین‌تر ایستاد تا یک پله سقوط کرده باشد.

 

 

شاخص کل بورس در این هفته با نزول 6.1 درصدی که داشت، رکورد کاهش را در تابستان و پائیز سال جاری شکست، شاخص کل هم اکنون در کانال یک میلیون و 397 هزار واحدی قرار دارد.

پیشی گرفتن شاخص کل هموزن در سقوط!

در هفته گذشته شاخص کل هموزن نیز نزول کرد و در پایان هفته نسبت به هفته پیشین 34 هزار و 509 واحد پائین تر ایستاد و به رقم 392 هزار و 781 واحد رسید.

 

 

شاخص کل هموزن در هفته سوم مهرماه در 4 روز منفی بوده است و تنها در روز دوشنبه کمی رشد را تجربه کرده است. بازدهی منفی 8 درصدی شاخص کل هموزن در مقایسه با به رشد 1.5 درصدی هفته پیش از آن نشان می دهد بورس در هفته گذشته ریزش زیادی داشته است.

کاهش ارزش معاملات و ارزش معاملات خرد

در آخرین روز کاری هفته گذشته کمترین رقم ارزش معاملات کل ثبت شد که ارزشی معادل 10 هزار و 377 میلیارد تومان بود، بالاترین رقم هفته نیز در روز دوشنبه به رقم 37 هزار و 490 میلیارد تومان رسید، میانگین ارزش معاملات کل هفته 18 هزار و 238 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 26 هزار و 561 میلیاردی هفته پیش از آن ، افت 31 درصدی را تجربه کرده است.

در هفته سوم مهرماه، میانگین ارزش معاملات خرد بورس 4 هزار و 892 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 6 هزار و 612 میلیاردی هفته دوم مهرماه، افت 26 درصدی داشته است. پایین‌ ترین رقم ارزش معاملات خرد به روز دو‌شنبه برمی‌ گردد که 4 هزار و 354 میلیارد تومان بود و بالاترین رقم هفته در روز سه‌ شنبه ثبت شد که 5 هزار و 460 میلیارد تومان بود.

رشد صف‌های فروش و کاهش صف های خرید

میانگین ارزش صف‌ های فروش در هفته اخیر 302 میلیارد تومان بود که از میانگین هفته‌ پیشین 206 میلیارد تومان بیشتر بود که  رشد 214 درصدی ارزش صف های فروش را نشان می دهد، بالاترین رقم هفته 289 میلیارد تومان بود که در روز ‌چهارشنبه ثبت شد و پایین ‌ترین رقم به روز ‌‌‌‌یکشنبه برمی‌ گردد که 71 میلیارد تومان بود.

میانگین ارزش صف‌ های خرید در هفته سوم مهرماه 148 میلیارد تومان بود که از میانگین هفته گذشته 262 میلیارد تومان کمتر بود. در هفته گذشته، میانگین ارزش صف ‌های خرید 67 درصد کاهش یافته است، بالاترین رقم هفته 496 میلیارد تومان بود که در روز چهارشنبه ثبت شد و پایین ‌ترین رقم به روز دوشنبه برمی ‌گردد که 106 میلیارد تومان بود.

خروج پول از بورس سرعت گرفت

بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت نیز شاهد خروج پول از بورس بوده است، در این هفته در مجموع نزدیک به 3700 میلیارد تومان پول از بازار سرمایه خارج شد که در مقایسه با رقم 950 میلیارد تومانی هفته گذشته رشد 290 درصدی را تجربه کرده است.

 

بیشترین میزان خروج پول در هفته سوم مهرماه به روز سه شنبه با رقم 1204 میلیارد تومان برمی گردد و کمترین میزان خروج پول سهامداران حقیقی نیز برای روز دوشنبه به میزان 322 میلیارد تومان بوده است.

بازار سرمایه حالا منتظر رئیس جدید سازمان بورس است تا برنامه خود برای بورس را عملی کند. در صورتی که رئیس جدید این سازمان برنامه مدونی در خصوص تغییر روندهای حاکم بر بورس داشته باشد، می توان امیدوار بود بورس به روزهای عادی و متعادل بازگردد.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول