اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

اقتصادی  /  کشاورزی و امور دام

دولت سیب درجه یک را 6850 تومان خرید تصمینی می‌کند

مدیر عامل اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی و باغبانی ایران گفت: در صورتی که قیمت سیب درجه یک از 6850 تومان کمتر شود، دولت اقدام به خرید تضمینی می کند.

دولت سیب درجه یک را 6850 تومان خرید تصمینی می‌کند

 به گزارش خبرگزاری فارس، یداللهی مدیر عامل اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی و باغبانی ایران در برنامه شبکه خبر با بیان اینکه برای کشاورزان در استان های باغ خیز، مراکزی تعبیه شده که محصولات خود را در آنجا ارائه می دهند و این محصولات به راحتی در این انبارها تخلیه می شود، گفت: بیشترین ظرفیت انبار این محصولات را در کشور داریم و مشکلی در این انبارها و ذخیره محصولات نداریم.

وی ادامه داد: برخی از باغبان ها که مشاهده می شود سیب های خود را در کنار جاده تخلیه می کنند مربوط به بخش خصوصی است که گاهی اوقات به صورت غیر قانونی این مراکز را برپا می کنند و دسترسی کمتری داشتند کشاورزانی که محصول کمتری بین ۲۰۰تا۳۰۰ کیلو دارند و به صرفه نیست به این مراکز انتقال دهند سعی می کنند به این بخش ها انتقال دهند.

یداللهی توضیح داد: این مراکز بخش خصوصی شرایط مناسب و مطلوبی برای نگهداری محصول را ندارد و بسیاری از آنها هم به صورت غیر قانونی فعالیت می کنند.
مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی و باغبانی ایران، توضیح داد: مراکز ما کافی است اما به دلیل انکه بعد مسافتی زیادی دارد برای بسیاری از کشاورزان به صرفه نیست که ۳۰۰تا ۵۰۰ کیلو از محصول خود را از طریق خودرو و کامیون به این مراکز انتقال دهند، اما ما باید از طریق فرهنگ سازی به کشاورزان اعلام کنیم که این محصول را حتما به انبارهای دولتی انتقال دهند.

مدیر عامل اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی و باغبانی ایران با تاکید بر اینکه ذخیره سیب در کنار جاده ها ممنوع است و تخلف محسوب می شود، افزود: بیشترین ظرفیت انبار در سطح کشور را داریم و اگر کشاورزان محصولات خود را ارائه کنند، تحویل می گیریم. سیب هایی که کنار جاده ها دپو می شوند، اغلب مربوط به باغدارانی است که حجم محصولشان کم است و جمع آوری و انتقال آن به مراکز خرید تضمینی مقرون به صرفه نیست.

یداللهی توضیح داد: متاسفانه از قبل تمام کشاورزان مطلع هستند که سازمان تعاون روستایی خرید تضمینی سیب را انجام می دهد،  هر کیلو سیب صنعتی را ۱۴۶۸ تومان از کشاورزان خریداری می کنند.

وی بیان کرد: سیب صنعتی به درد مصرف کننده عام نمی خورد و این سیب تنها مخصوص کارخانجات صنعتی است.
مدیر عامل اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی و باغبانی ایران با بیان اینکه در حال حاضر سیب به قیمت 1460 تومان خریداری می شود که البته این رقم مربوط به سیب صنعتی است که به واحدهای فراوری تحویل داده می شود، افزود: امروز قیمت تمام شده سیب درجه یک برای کشاورز که در سردخانه می نشیند 9 هزار و 500 تا 10 هزار تومان است.

یداللهی تصریح کرد: در صورتی که قیمت سیب درجه یک از 6850 تومان کمتر شود، دولت اقدام به خرید تضمینی می کند.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول