اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

اقتصادی  /  اقتصاد بین الملل

تولید فولاد ایران برای نخستین بار در دوره کرونا کاهشی شد/ حفظ جایگاه دهم علی رغم کاهش

تولید فولاد ایران برای نخستین بار در دوره کرونا در ماه سپتامبر با کاهش 51 درصدی مواجه شد و به 1.3 میلیون تن رسید، اما جایگاه خود به عنوان دهمین تولیدکننده بزرگ فولاد در جهان را از دست نداد.

تولید فولاد ایران برای نخستین بار در دوره کرونا کاهشی شد/ حفظ جایگاه دهم علی رغم کاهش

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد، تولید فولاد ایران در ماه سپتامبر 2021 (شهریور 1400) نسبت به مدت مشابه سال 2020 با کاهش 51.4 درصدی به 1.3 میلیون تن رسیده است.

همچنین بر اساس این گزارش، تولید فولاد ایران در 9  ماه نخست سال جاری میلادی به 19.3 میلیون تن رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال 2020 کاهش 8.6 درصدی را نشان می‌دهد.


تولید فولاد ایران

* ایران همچنان در میان 10 کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان

بر اساس این گزارش، ایران در فوریه 2021 (بهمن 1399)، در میان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد جهان در جایگاه دهم قرار گرفت که از آن ماه تاکنون و علی رغم این کاهش 51 درصدی همین جایگاه را حفظ کرده است.(جزئیات بیشتر)

چین با تولید 73.8 میلیون تن، هند با 9.5 میلیون تن و ژاپن با 8.1 میلیون تن در رتبه‌های نخست تا سوم تولید فولاد در جهان قرار دارند.

البته تولید چین نسبت به سپتامبر سال گذشته 21.2 درصد کاهش یافته است.

پس از این کشورها، آمریکا با تولید 7.3 میلیون تن، روسیه با 5.9 میلیون تن، کره جنوبی با 5.5 میلیون تن، آلمان با 3.3 میلیون تن، ترکیه با 3.3 میلیون تن، برزیل با 3.1 میلیون تن و ایران با 1.3میلیون تن، جایگاه‌های چهارم تا دهم را به خود اختصاص داده‌اند.

با شروع همه گیری ویروس کرونا در جهان از دسامبر سال 2019، صنایع، کارخانه‌ها و تقریبا تمامی کشورها در تعطیلی فرو رفتند و خسارات اقتصادی بی‌شماری در جهان به بار آورد، اما پس از گذشت بیش از یک سال از این وضعیت برخی از کشورها در حال بازیابی نسبی خود هستند.

البته ایران در تمامی این مدت به استثنای شهریور ماه روند افزایشی خوبی داشت؛ البته گفته می شود احتمال دارد این کاهش تولید به علت قطعی برق کارخانه های تولید فولاد در شرایط کمبود برق در کشور باشد.

* همچنان 59 درصد تولید فولاد منطقه در دست ایران

همچنین تولید فولاد در غرب آسیا تحت تاثیر کاهش بیش از 51 درصدی تولید فولاد ایران، در این ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 35.7 درصد کاهش یافته و به 2.2 میلیون تن رسیده است.

 و با توجه به تولید 1.3 میلیون تنی ایران در این ماه، 59 درصد تولید فولاد غرب آسیا در اختیار ایران است.

بر اساس این گزارش، تولیدی فولاد ژاپن نسبت به ماه سپتامبر سال گذشته میلادی 25.6 درصد افزایش یافته است و بیشترین افزایش در میان در 10 کشور نخست تولیدکننده فولاد در این ماه را به خود اختصاص داده است.

پس از آن تولید فولاد آمریکا و برزیل نسبت به ماه سپتامبر سال گذشته میلادی به ترتیب 22 و 15.3 درصد افزایش یافته و در جایگاه دوم و سوم افزایش تولید قرار گرفتند.

در این ماه، به جز ایران، کره جنوبی، روسیه و چین نسبت به مدت مشابه سال 2020 کاهش تولید داشتند.

از زمان شیوع کرونا در جهان، علی رغم اینکه در دوره‌ای رشد تولید سایر کشورها منفی شد، رشد تولید فولاد ایران مثبت باقی ماند.

ایران در فوریه 2021 (بهمن 1399) با ثبت رشد 11.5 درصدی تولید، بیشترین رشد را نسبت به فوریه 2020  در میان ده کشور نخست تولیدکننده فولاد به خود اختصاص داد.

همچنین در ماه فوریه 2020 (بهمن 1398) نیز بیشترین افزایش تولید را در میان ده کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان به خود اختصاص داده بود.

اما روند مثبت به ناگهان در ماه سپتامبر کاهشی شده است.

* کاهش تولید فولاد در جهان نسبت به سال گذشته

بر اساس این گزارش، تولید فولاد جهان در ماه سپتامبر 2021 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 8.9 درصد کاهش یافته است و به 144.4 میلیون تن رسیده است.


تولید فولاد جهان

تولید فولاد در کشورهای اتحادیه اروپا در ماه سپتامبر با افزایش 15.6 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به  12.7 میلیون تن رسیده است اما این رقم در ماه پیش از آن یعنی جولای 11.6 میلیون تن بود.

کشورهای آسیا و اقیانوسیه در ماه سپتامبر 2021 یعنی شهریور ماه امسال 101.9 میلیون تن فولاد تولید کردند که 14.6 درصد کمتر شده است.

تولید فولاد کشورهای آمریکای شمالی نیز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 19.2 درصد افزایش یافته و به 9.8 میلیون تن رسیده است.

همچنین تولید فولاد کشورهای مستقل مشترک‌المنافع در این بازه زمانی با یک درصد کاهش به 8.2 میلیون تن رسیده است.

کشورهای آمریکای جنوبی نیز با 17 درصد بیشتر تولید فولاد در ماه سپتامبر، 3.9 میلیون تن تولید داشته‌اند.

انتهای پیام/ب

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول