اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده توانا فارس نوجوان

یادداشت

«آبان» به روایت زنده رود...

ده روز است کشاورزان اصفهان در بستر خشک زاینده رود تجمع اعتراضی برپا کردند. تجمعی نجیبانه که هر صبح با سرود ملی و نوای قرآن آغاز می شود.

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، محسن مهدیان در روزنامه همشهری نوشت:

آبان ۱۴۰۰: 

ده روز است کشاورزان اصفهان در بستر خشک زاینده رود تجمع اعتراضی برپا کردند. تجمعی نجیبانه که هر صبح با سرود ملی و نوای قرآن آغاز می شود. میداندار تجمعات، کشاورزان باسابقه و ریش سفید هستند. مطالبه ای برحق که انباشت یک دهه بی تدبیری و تغییرات جوی است. عده ای از اهالی اصفهان با در دست داشتن پلاکاردهایی، حق شرعی و قانونی کشاورزان را سر دست گرفتند و فریاد می کنند. برخی نیز پدران و مادران شهدا هستند که با عکس فرزند بر قاب سینه شان شکار عکاسان می شوند.  

ضدانقلاب تا امروز از این بلوغ اعتراضی طرفی نبسته است. از ابتدای آبان تلاش کردند با تروریست های هکری و بعد هم برگزاری دادگاه نمایشی از آبان ۹۸ یک تاریخ تلخ و سیاه در ذهن مردم بسازند اما زنده رود آب پاکی را بر این خدعه هاست. 

این مردم همان مردم آبان ۹۸ هستند. 

آبان ۱۳۹۸: 

دولت قیمت بنزین را به روش شوک آلود وناگهانی افزایش داد. طبیعی بود که مردم از این تصمیم یک شبه، عصبانی شوند. اولین اعتراض برای وکیل آباد مشهد است. هزاران نفر در خیابان جمع شدند. مردم نگران و عصبانی از این تصمیم بودند. شعارها بعد از مدت کوتاهی تند و طعنه دار می شود. با این حال ناجا میان معترضین حضور دارد تا از این تجمع صیانت کند. 

اما رفتار ناجا در آبان ۹۸ دقیقا از چه نقطه ای تغییر کرد؟ 

پاسخ ساده است. ناجا از نقطه ای وارد شد که اعتراض مردمی را تبدیل به صحنه خونریزی و ترور کردند.  اولین کشته آبان زمانی است که تروریست ها به قصد انفجار به انبار نفت سیرجان نزدیک شدند.  

حداقل ۱۵ هزار میلیارد تومان حجم خسارت های مستقیم و غیرمستقیم در آن ایام است که تروریست ها به حق الناس و بیت المال وارد کردند. فقط فروشگاه رفاه اعلام کرد ۷۰۰ میلیارد تومان خسارت دیده است. ناجا در دربند تهران ۴ خمپاره انداز کشف کرد. ۵۹ پمپ بنزین ۲۵۶ بانک و ۲۳پایگاه بسیج و بیش از ۷۰۰ خودروی مردمی را آتش زدند.

از این آبان تا آن آبان...

حقیقت اعتراضات آبان ۹۸ را باید با روایت آبان ۱۴۰۰ زنده رود خواند. اعتراض بنزینی آنروز نیز از جنس همین اعتراض امروز آب است؛ با این فرق که جنود مکار و غدار تروریستی، اعتراضات آبان ۹۸ را به یک جنگ خیابانی تبدیل کرد و اجازه نداد صدای اعتراض مردم به تصمیم شوک آلود و نامدبرانه دولت شنیده شود. 

جوان ترها شاید یادشان نباشد اما این صحنه ها عجیب نیست. اوایل انقلاب عده ای علیه حجاب در این کشور راه پیمایی کردند و علیه اسلام شعار می دادند. کیهان آنروز نوشت سپاه پاسداران جمهوری اسلامی با مراقبت از این راه پیمایی اجازه نداد تا مخالفان متعرض معترضین شوند.

مردم حق دارند اعتراض کنند و مشروعیت این حق برآمده از هویت جمهوری اسلامی است. فرق اعتراض مردم و اغتشاش اوباش روشن است؛ هیچ کشوری سر امنیت مردمش شوخی و قمار نمی کند. اینجا که جنگ خیابانی بود و دهها شهید امنیت دادیم. اما گاردین و یواس ای تو دی و واشنگتن پست و رادیو ملی آمریکا و شخص رئیس ستاد مشترک نیروی مسلح آمریکا اعلام کردند تجمعات سال گذشته آمریکا کاملا مسالمت آمیز است و باز هم در یک هفته ۱۰نفر آدم کشتند.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    بازار globe
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول