اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

سیاسی  /  امام و رهبری

ویژه فارس| روایتی از دقت نظر خاص رهبر انقلاب در رعایت حق الناس/ ماجرای یک عذرخواهی

در شرایطی که گسترش فضای مجازی خطر اشاعه سخنان نادرست و در نتیجه پایمال شدن حق‌ دیگران را درپی داشته است، روایتی از رهبر انقلاب درباره رعایت حق‌الناس که برای نخستین بار منتشر می‌شود، قابل تأمل است.

ویژه فارس| روایتی از دقت نظر خاص رهبر انقلاب در رعایت حق الناس/ ماجرای یک عذرخواهی

گروه سیاسی خبرگزاری فارس: گسترش فضای مجازی و در اختیار قرار گرفتن فرصت گفت‌وگوهای گروهی و اظهارنظر درباره مسائل و اشخاص گوناگون، همزمان که فضای تضارب آرا و پویایی جامعه را فراهم می‌کند، خطر اشاعه سخنان ناقص و نادرست و در نتیجه پایمال شدن حق‌ دیگران را درپی داشته است.

در چنین شرایطی، روایتی حاکی است که رهبر انقلاب نسبت به رعایت حق الناس در زندگی شخصی خود به شدت حساس بوده اند. ایشان حتی از عطاالله مهاجرانی بعد از نگارش سرمقاله مذاکره مستقیم در روزنامه اطلاعات نیز عذرخواهی کرده بودند.

رهبر انقلاب پس از طرح موضوع مذاکره با آمریکا از سوی مهاجرانی یک سخنرانی عمومی داشته اند که در پی آن فشارهای سنگینی به مهاجرانی وارد شد. رهبر انقلاب در نامه ای به مهاجرانی مرقوم فرموده بودند که اگر این صحبت من باعث شد به شما فشار بیاید، من از شما عذر می‌خواهم.

در همین زمینه مرور خاطره‌ رهبر انقلاب از حساسیت امام خمینی(ره) نسبت به اظهارنظر درباره اشخاص، خالی از لطف نیست؛

«ما یک شب در خدمت امام بودیم. من از ایشان پرسیدم نظر شما نسبت به فلان کس چیست - نمیخواهم اسم بیاورم؛ یکی از چهره‌های معروف دنیای اسلام در دوران نزدیک به ما، که همه نام او را شنیدند، همه میشناسند - امام یک تأملی کردند، گفتند: نمیشناسم. بعد هم یک جمله‌ی مذمت‌آمیزی راجع به آن شخص گفتند. این تمام شد. من فردای آن روز یا پس‌فردا - درست یادم نیست - صبح با امام کاری داشتم، رفتم خدمت ایشان. بمجردی که وارد اتاق شدم و نشستم، قبل از اینکه من کاری را که داشتم، مطرح کنم، ایشان گفتند که راجع به آن کسی که شما دیشب یا پریشب سؤال کردید، «همین، نمیشناسم». یعنی آن جمله‌ی مذمت‌آمیزی را که بعد از «نمیشناسم» گفته بودند، پاک کردند. ببینید، این خیلی مهم است. آن جمله‌ی مذمت‌آمیز نه فحش بود، نه دشنام بود، نه تهمت بود؛ خوشبختانه من هم بکلی از یادم رفته که آن جمله چه بود؛ یعنی یا تصرف معنوی ایشان بود، یا کم‌حافظگی من بود؛ نمیدانم چه بود، اما اینقدر یادم هست که یک جمله‌ی مذمت‌آمیزی بود. همین را ایشان آن شب گفتند، دو روز بعدش یا یک روز بعدش آن را پاک کردند؛ گفتند: نه، همان نمیشناسم. ببینید، اینها اسوه است...».

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول