اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

دفاتر منطقه ای  /  آسیای مرکزی و روسیه

افتتاح دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل برای آسیای مرکزی

برنامه دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد برای آسیای مرکزی در سال‌های 2022 و 2025 میلادی در شهر «تاشکند» امضا و راه اندازی شد.

افتتاح دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل برای آسیای مرکزی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، برنامه دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد برای آسیای مرکزی در سال‌های 2022 و 2025 میلادی در شهر «تاشکند» امضا و راه اندازی شد.

«عبدالعزیز کامل‌اف» وزیر امور خارجه ازبکستان در مراسم امضا و راه اندازی برنامه دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد برای آسیای مرکزی در سال‌های 2022 و 2025 میلادی که در شهر «تاشکند» برپا شد، حضور پیدا کرد.

در این مراسم همچنین «گادا ویلی» معاون دبیر کل سازمان ملل متحد، رئیس دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، «آکان رحمت الدین» معاون وزیر امور خارجه قزاقستان، «عزیزبیک مدعمراف» معاون وزیر امور خارجه قرقیزستان، «مظفر حسین‌زاده» معاون وزیر امور خارجه تاجیکستان و «وفا خواجه‌یف» معاون وزیر امور خارجه ترکمنستان نیز شرکت کردند.

وزیر امور خارجه ازبکستان در سخنرانی خود به ابعاد اصلی همکاری‌های متقابل با دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد و موثر بودن فاز قبلی برنامه دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در زمینه کمک به کشورهای منطقه در دسترسی به نتایج در مبارزه با مواد مخدر، جرایم سازمان یافته، فساد و تروریسم اشاره و همچنین بر ضرورت برنامه امضا شده در مقابله با تهدیدات فراملی تاکید کرد.   

کامل‌اف گفت: در شرایط جهانی شدن و دگرگونی مناقشات بین المللی همکاری‌های موثر منطقه‌ای در مبارزه با تهدیدات فراملی بدون تردید یکی از وظایف اولویت‌دار دستور کار کشورهای ماست.

وزیر امور خارجه ازبکستان ادامه داد: جرائم سازمان یافته ضمن تشدید خشونت، بی ثباتی و تضعیف کشورها به ثبات، صلح و امنیت لطمه می‌زند اما سنگینی اصلی آن بر عهده گروه آسیب پذیر مردم است.  

به گفته وی، فاز قبلی برنامه دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد برای آسیای مرکزی در زمینه کمک به کشورهای منطقه در دسترسی به نتایج در مبارزه با مواد مخدر، جرائم سازمان یافته، فساد و تروریسم کارآیی خود را نشان داد.   

کامل‌اف خاطرنشان کرد: در برنامه دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد برای آسیای مرکزی در افزایش کارآیی همکاری‌های متقابل ما در مبارزه با مشکلات تهدیدات فراملی از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی بیان کرد: در ازبکستان در مبارزه با تهدیدات فراملی اقدامات همه جانبه انجام می‌گیرد. استراتژی ملی و برنامه‌های اقدامات جامع اجرا می‌شود و پایه‌های حقوقی آن در حال تکمیل است.  

وزیر امور خارجه ازبکستان با اشاره به کسب تجربه در زمینه مقابله با قاچاق مواد مخدر در سال گذشته میلادی گفت: طرح‌های ملی و منطقه‌ای به ارزش کلی حدود 15 میلیون دلار از جمله ایجاد گروه‌های سیار بین سازمانی و دفاتر همکاری‌های متقابل مرزی و همچنین افتتاح 3 گذرگاه کنترل بندری اجرا شده که توسط آنان بیش از 100 مورد قاچاق به ارزش کلی 14 میلیون و 600 هزار دلار شناسایی و جلوگیری شد.

وی ادامه داد: شیوع جهانی کروناویروس که توسعه اقتصادی در تمام جهان را وخیم تر کرد، در شاخص‌های قاچاق انسان تاثیر منفی داشت. ما برای مقابله در این زمینه توجه ویژه‌ای داشتیم.

کامل اف گفت: ما در زمینه مقابله با فساد از جمله اجرایی مفاد مقاوله نامه ضد فساد سازمان ملل متحد را به عنوان یکی از مهم ترین ابعاد همکاری‌ها با دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد می‌پذیریم. با هدف افزایش کارآیی سیستم مقابله با فساد برنامه دولتی در مقابله با فساد برای سال‌های 2019 و 2020 میلادی به تصویب رسیده است.

وی افزود: مشارکت ملی و بین المللی در زمینه جلوگیری از افراط گرایی و تروریسم یکی از مهم ترین ابعاد سیاست دولتی است. سازمان‌های بین المللی افراط گرایی و تروریستی ضمن تحریک جوانان به خشونت، از دست دادن هویت ملی، ارزش‌های اخلاقی و خانوادگی، دیدگاه‌های رادیکال را در بین جامعه پخش می‌کنند. همه این موارد شرایط را برای جذب شهروندان به صفوف سازمان های افراطی و تروریستی فراهم می‌کند.  

وزیر امور خارجه ازبکستان اظهار داشت: در سال‌های 2019 و 2021 میلادی در چارچوب برنامه «مهر» ما از افغانستان، سوریه و عراق بیش از 520 نفر زن و کودک را به ازبکستان بازگرداندیم. رئیس جمهور ازبکستان استراتژی ملی در مقابله با افراط گرایی و تروریسم برای سال‌های 2021 و 2026 میلادی تصویب کرده است.

کامل‌اف تاکید کرد: ازبکستان سهم دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد را در تامین امنیت و توسعه پایدار در آسیای مرکزی بسیار ارزشمند می‌داند. ازبکستان برای گسترش و تعمیق همکاری‌های موثر با نمایندگی منطقه‌ای دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در شهر «تاشکند» برای محکم ساختن موانع بر سر تهدیدات فراملی پایبند است.

«وفا خواجه یف» معاون وزیر خارجه ترکمنستان در سخنان خود تاکید کرد: راه اندازی این دفتر منطقه‌ای امکان پویایی در مبارزه با فساد، قاچاق انسان، قاچاق مواد مخدر و جرایم سازمان یافته را فراهم می‌کند و پتانسیل عملکرد سازمان‌های مجریه در کشورهای آسیای مرکزی را ارتقا می‌بخشد.

رئیس هیات ترکمنستان با تاکید بر استراتژیک بودن همکاری ترکمنستان با سازمان ملل متحد و آژانس‌های تخصصی آن، خاطرنشان کرد: طرف ترکمنستانی توجه ویژه‌ای به مسائل امنیتی دارد و همکاری با دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد را از وظایف خود می‌داند.

در حال حاضر، ترکمنستان اجرای استراتژی جهانی مبارزه با تروریسم سازمان ملل بر اساس مفاد بیانیه «عشق آباد» مصوب در سال 2011 میلادی و برنامه اقدام مشترک برای مقابله با تروریسم در آسیای مرکزی را ادامه می‌دهد.

ترکمنستان با عضویت در کمیسیون مواد مخدر برای سال‌های 2020-2023، قصد دارد به تلاش‌های خود در رسیدگی به موضوعات دستور کار چندجانبه برای مبارزه با این مشکل ادامه دهد.

در همین راستا پیشنهاد برگزاری پنجاه و پنجمین جلسه کمیسیون فرعی قاچاق غیرقانونی مواد مخدر و مسائل مرتبط با آن در خاورمیانه و ترکمنستان ارائه شد.

خواجه یف افزود: افتتاح دفتر منطقه‌ای سازمان ملل برای کشورهای آسیای مرکزی برای سال‌های 2022-2025، تاکید جدی منطقه برای مقابله با مواد مخدر و جرائم سازمان یافته است.

انتهای پیام/ح

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول