اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی توانا

سیاسی  /  تشکل های دانشگاهی

دبیر سیاسی تحکیم وحدت: مردم نتیجه شتابزدگی برخی در تصویب برجام را دیدند

دبیر سیاسی اتحادیه دفتر تحکیم وحدت با بیان اینکه شرطی کردن مسائل مختلف و به انتظار حصول نتیجه مذاکرات نشستن اشتباه بزرگی است ، گفت: مردم ایران در دوره پیشین مذاکرات نتیجه شتابزدگی در تصویب و اجرای برجام را دیدند

دبیر سیاسی تحکیم وحدت: مردم نتیجه شتابزدگی برخی در تصویب برجام را دیدند

به گزارش خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، زهرا جوان دبیر سیاسی دفتر تحکیم وحدت طی سخنانی در پیش از خطبه های نماز جمعه امروز تهران گفت: نماز جمعه به عنوان پایگاه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و تعلیم و تربیت، سنگری است برای حل مسائل و مشکلات جامعه و تلاش جهادی برای خدمت رسانی به مردم. لکن آنچه در طی سال های اخیر در غالب نماز های جمعه به عنوان فریضه ای عبادی-سیاسی در کشور شاهد بوده ایم محدود شدن خطبه های ائمه جمعه به حدودى خاص بوده است. اهمیت آنچه امام جمعه در خطبه ها مى گوید، کمتر از اصل نماز جمعه نیست؛ زیرا آنچه به این تجمع پرشکوه، جهت و سازندگى و نقش مؤثر مى بخشد، محتواى خطبه است . درسایهء این محتواها است که نماز جمعه اقامه مى شود.

وی ادامه داد: کمرنگ شدن بعد سیاسی نماز جمعه موجب کاهش تاثیر اجتماعی آن در سرنوشت مردم و جهت دهی فکری و فرهنگ سازی، شده است. متاسفانه تریبون نماز جمعه در حالی تبدیل به تریبون حاکمیت شده است که انتظار می رود تریبون نماز جمعه تریبون مردمی باشد و از قِبَل آن مشکلات و مطالبات مردمی بیان شود. فی المثال نماز جمعه می تواند خود بستری برای شکل دادن به مشارکت سیاسی و نظارت اجتماعی باشد. بستری که به عنوان یک قالب بتوان مسئله اعتراضات را در ان پیگیری کرد و تبدیل به مجرایی درست جهت رسیدن به این مطالبات شود.

 این فعال دانشجویی تصریح کرد: از آنجا که منصب امامت جمعه؛ منصب تماس روحانیت با ملّت وروحانیت بامجلس و دولت است، نماز جمعه باید تریبون برحق و مشروع مطالبات مردمی قرار گیرد. نماز جمعه به عنوان ساختار واسطه میان مردم و حکومت باید بتواند جریانساز بوده و مامن اصلی شنیده شدن صدای مردم توسط مسئولین و حتی پاسخگویی مسئولان به مردم قرار گیرد.

وی گفت: امروز رسالت حقگویی ائمه جمعه بیش از پیش احساس می‌شود. در خطبهء نماز جمعه، مقدّرات مملکت، مسائل سیاسى، اجتماعی و اقتصادی که درمملکت جریان دارد باید طرح شده و تبیین گردد. خطبای جمعه باید با عباراتِ فصیح و روشن جهت تنویر افکار عمومی مسائل را بیان و در اظهار حق و ردّ باطل، طبق شرایط و مقتضیات، صراحت داشته باشد. نماز جمعه عبادت است، لکن عبادتى که مدغم در سیاست است. لذا عملکرد ائمه جمعه باید به گونه باشد که مردم، ائمهء جمعه را بازوى فکرى و سیاسى نظام اسلامى بدانند.  همچنین علاوه بر پرداخت به مسائل سیاسی و عقیدتی، بیان رویکرد های کلان اقتصادی و تبیین و روشنگری پیرامون تصمیمات اقتصادی از دیگر خلا های موجود در محتوای خطبه های نماز جمعه است.

وی ادامه داد: مردم امام جمعه ای را می خواهند که نماینده آنان و  انعکاس دهنده مطالبات و مشکلات شان باشد. نه امام جمعه که به عنوان نماینده حاکمیت در نماز جمعه به بیان احکام و اشاره ای کوتاه به برخی مسائل روز بپردازد. مردم امام جمعه ای همدل و همراه میخواهند که بتواند صدای رسا مردم در تریبون نماز جمعه بوده و مسئولین امر را وادار به پاسخگویی و پیگیری کند.

جوان افزود: اگر امروز از دست رفتن مرجعیت فکری ائمه جمعه را متذکر می شویم ناشی از همین فاصله گیری از نقش نماینده مردم بودن و پیشروی به سمت نماینده حاکمیت بودن است. تا زمانی که نماز جمعه تبدی. به تریبون مردمی نشود مرجعیت فکری نماز جمعه و ائمه جمعه در اذهان عمومی بازسازی نخواهد شد. رویکردی که انتظار می رفت در شورای سیاست گذاری ائمه جمعه در مدت اخیر پیگیری شود و تاملی جدی نسبت به مرجعیت فکری ائمه جمعه صورت گیرد متاسفانه مغفول ماند، و حتی در صورت تلاش برای این امر، نتیجه آن ملموس نبوده است.

وی گفت: اگر ائمه جمعه در سراسر کشور را به عنوان یک زنجیره و شبکه به هم پیوسته بدانیم که از توانایی تمدن سازی و نهادینه ساختن عالی‌ترین گفتمان‌ها در موضوعات ضروری و اصلی کشور برخوردار اند، احیای جایگاه نماز جمعه و جلوگیری از از دست رفتن مرجعیت فکری دینی با هویت سیاسی ائمه جمعه زنگ خطری است که بازنگری جدی جهت بازیابی این شارع مقدس باید مورد توجه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه قرار گیرد.

جوان درباره مذاکرات هم گفت: با توجه به تجارب گذشته، آنچه در ارتباط با مذاکره با آمریکا همواره باید مدنظر قرار گیرد بدبین بودن نسبت به طرف غربی است. لذا بر اساس غیرقابل اعتماد بودن آمریکا، اصرار بر اتمام مذاکرات و حصول هرچه سریع تر نتیجه، عقلا و منطقا جایز نیست. اینکه برخی آگاهانه یا جاهلانه بیان می دارند هر توافقی بهتر از توافق نکردن است دروغی است که صرفا موجب تحریف افکار عمومی و تحت فشار قرار گرفتن تیم مذاکره کننده می شود.

دبیر سیاسی اتحادیه دفتر تحکیم وحدت گفت: شرطی کردن مسائل مختلف و به انتظار حصول نتیجه مذاکرات نشستن اشتباهی بزرگی است که در دوره قبل  آسیب های جدی به همراه داشت.

جوان افزود: بنیان حکومت اسلامی بر اساس حضور، مشارکت و همبستگی مردم در رسیدن به اهداف حکومت می‌باشد. مشارکت شهروندان در تصمیم‏گیری‏های سیاسی یکی از اصول و مبانی مردم سالاری است. آنچه حکومت های مردم سالار را از دیگر انواع حکومت ها متمایز می سازد، مشارکت فعال مردم در سطوح گوناگون تصمیم گیری و سیاست گذاری است.

دبیر سیاسی اتحادیه دفتر تحکیم وحدت ادامه داد: اهمیت حضور مردم به اندازه‌ای است که بدون آراءِ مردم، بدون حضور و تحقّق خواست‌ مردم‌، خیمه‌ى نظام‌ اسلامى‌، سرِپا نمى شود و نمى ماند. یادمان نرود مردم صاحب اصلی مملکت و انقلاب هستند و مشارکت مردمی یک اصل انکار ناپذیر مملکت داری.
مسئولان باید به مشارکت به عنوان یک سرمایه اجتماعی بنگرند که می تواند نظام سیاسی را از بسیاری تهدیدات و آسیب ها حفظ نماید.

وی افزود: مشارکت سیاسی در واقع نتیجه اعتماد عوام و خواص مردم به نظام سیاسی است. لکن مع الاسف، برخی مسئولین طی این سال ها با بی توجهی به اعتماد مردم موجب ایجاد موجی از ناامیدی در جامعه شدند. و این امر خود سبب کاهش انگیزه ی مشارکت های مردم در عرضه های مختلف گردید به گونه ای که اوج آن را می تواند در مشارکت سیاسی مردم در انتخابات سال 1400 مشاهده کرد.

جوان اضافه کرد: یا جهت روشن تر شدن بحث میتوان طرح صیانت را از نظر گذراند. مسئله ای در فضای مجلس بیان و موجب برانگیختن مخالفت عمومی نسبت به آن شده و انتقادات و اعتراضات بسیاری نسبت به آن مطرح می گردد. به نظر می رسد در دید افکار عمومی انتظارات و نقد های مطرح شده نسبت به لایحه، اعتراضات درستی است و معدود جواب ها و اقناع هایی که از سوی مجلس اتفاق می افتد در نظر مردم به هیچ وجه منطقی نیست.

دبیر سیاسی اتحادیه دفتر تحکیم وحدت ادامه داد: این در حالی است که زمانی که چنین اتفاقی می افتد که از سوی مسئولین پاسخ قانع کننده ای داده نمی شود و حتی اگر پاسخی وجود ندارد در اتخاذ آن رویه تجدید نظر صورت نمی گیرد. بنابراین این رویه موجب شکل گیری چهره ای بی منطق از حاکمیت در اذهان عمومی می شود، چهره ای که برخورد او با مسائل برخوردی لجوجانه است و هیچ تلاشی جهت اصلاح امور نمی کند.

وی گفت: یا در موردی دیگر می توان به بی توجهی به خواست مردم در مسئله شفافیت و شعارگرایی در این زمینه اشاره کرد. یکی از مطالبات جدی مردم ایجاد شفافیت واقعی و نه صوری به خصوص در موارد فسادخیز چون شفافیت حقوق و قراردادها و میزان دارایی های مسئولین است که امید می رود تحقق آن از رویه شعارگرایی موجود خارج و به سمت شفافیت به معنای واقعی کلمه پیش رود.

جوان تاکید کرد: در مسائلی از این دست مع الاسف نقش آفرینی ائمه جمعه در صحنه خالی است و دیده نمی شود که ائمه جمعه در این مسائل و پاسخ گویی و مطالبه گری و صدای مردم بودن پیشتاز باشند این در حالی است که اگر قرار باشد اقناع سازی و آگاه سازی از سوی حاکمیت صورت نگیرد، بعد مردم سالاری نظام دینی که بخشی از مشروعیت نظام دینی برخاسته از آن است، مورد تحدید واقع می شود.

وی گفت: این هفته در نماز جمعه شاهد برداشته شدن حائل میان مردم و مسئولین بودیم. اگرچه این امر اقدامی مثبت لکن ناکافی است. آنچه امروز نیازمند آن هستیم مسئول مردمی است. مسئولی که تصمیم گیری برای مردم را نه بر اساس فکر و سلیقه خود که با مشارکت خود مردم پیش ببرد. به دیگر عبارت امروز نیازمند پیشروی به سوی ساختار های مردم سالار هستیم. بدین معنا که نهاد های مختلف اعم از دولت، شورای نگهبان، صداوسیما، قوه قضاییه و سایر ارگان ها باید تبدیل به ساختاری با تشکیلات و زیست مردمی گردد.

دبیر سیاسی اتحادیه دفتر تحکیم وحدت گفت: لذا آنچه اکنون به عنوان یک رکن اساسی در نظام سیاسی باید مورد توجه قرار گیرد تلاش دولت جدید جهت پیشروی به سوی ساختارهای مردم سالار و احیای امید مردم در مشارکت های سیاسی و اجتماعی است. و در صدر عواملی که دولت باید مورد رسیدگی قرار دهد مسائل معیشتی است.

وی ادامه داد: مذاکرات هسته ای در سال 94 با وجود تاکید بر غیر قابل اعتماد بودن آمریکا آغاز گردید اما به علت شتابزدگی در به نتیجه رساندن مذاکرات و مغفول ماندن اهداف اصلی مذاکره با عدم پایندی طرف مقابل به تعهدات و خارج شدن از برجام، مذاکرات بدون حاصل شدن نتیجه ای مطلوب پایان یافت. لذا با توجه به تجربیات دور پیشین مذاکرات، حال که دور جدید مذاکرات در وین در حال برگزاری است ذکر برخی نکات خالی از لطف نیست.

جوان تصریح کرد: باید توجه داشت که اصل مذاکره نه تنها مذموم نبوده که در صورت گام برداشتن صحیح در این مسیر می تواند مطلوب باشد. لکن مذاکرات باید در کنار سایر مسائل سیاسی و هم ارز با رویکرد ها و دیگر اقدامات دولت قرار گیرد. شرطی کردن مسائل مختلف و به انتظار حصول نتیجه مذاکرات نشستن اشتباهی بزرگی است که در دوره قبل  آسیب های جدی به همراه داشت.

وی ادامه داد: با توجه به تجارب گذشته، آنچه در ارتباط با مذاکره با آمریکا همواره باید مدنظر قرار گیرد بدبین بودن نسبت به طرف غربی است. لذا بر اساس غیرقابل اعتماد بودن آمریکا، اصرار بر اتمام مذاکرات و حصول هرچه سریع تر نتیجه، عقلا و منطقا جایز نیست.

جوان گفت: اینکه برخی آگاهانه یا جاهلانه بیان می دارند هر توافقی بهتر از توافق نکردن است دروغی است که صرفا موجب تحریف افکار عمومی و تحت فشار قرار گرفتن تیم مذاکره کننده می شود. مردم ایران در دوره پیشین مذاکرات نتیجه شتابزدگی در تصویب و اجرای برجام را دیدند.

وی ادامه داد: از این رو تنها توافقی می تواند موثر باشد که انجام تعهدات و لغو تحریم نه به صورت دفعی و یک جانبه بلکه به صورت گام به گام صورت پذیرد و با توجه به بدعهدی آمریکا در انجام تعهدات، امکان راستی ازمایی طرف مقابل بر اساس شیوه های مختلف در این دور مذاکرات باید به صورت جدی فراهم گردد.

دبیر سیاسی اتحادیه دفتر تحکیم وحدت گفت: در مذاکرات پیشین با وجود اجرا کامل تعهدات از سوی ایران، طرف غربی در حالی اقدام به خارج شدن از برجام کرد که به تعهدات خود عمل نکرده بود لذا نباید فراموش کرد که در این دور مذاکرات ایران طلبکار بوده و طرف مقابل باید در جهت پرداخت بدهی پیشین خود اقدام کند. بنابراین بر اساس اصل نفی سلطه پذیری ایران باید در صورتی تضمین کننده پای بندی به تعهدات خود باشد که این تضمین از آن سوی میز مذاکرات نیز داده شود.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول