اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا

سیاسی

حسینی: تیم مذاکره‌کننده ما با قدرت از منافع ملی دفاع می‌کند

معاون پارلمانی رئیس جمهور با بیان اینکه ایران در مذاکرات هسته‌ای طرح، ایده و برنامه دارد، تصریح کرد: تیم مذاکره کننده ایران مجهز و با اختیارات کامل پای میز مذاکره رفته و از موضع قدرت از منافع ما دفاع می کند.

حسینی: تیم مذاکره‌کننده ما با قدرت از منافع ملی دفاع می‌کند

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور که به کرمان سفر کرده، در همایش دانشجویان نخبه این استان که به مناسبت ۱۶ آذر  و روز دانشجو برگزار شد، شرکت کرد.

حسینی در این همایش با بیان اینکه ایران در مذاکرات هسته ای طرح، ایده و برنامه دارد و برنامه ها نیز تا این لحظه نتیجه ‌داشته‌اند، تصریح کرد: تیم های طرف دیگر مذاکره اختیارات لازم را ندارند اما تیم ایران مجهز و با اختیارات کامل پای میز مذاکره رفته و از موضع قدرت از منافع خودمان حمایت می کنیم.

وی ادامه داد: کشور با قدرت در این زمینه کار می کند، اعضای تیم از ایران از تخصص ها و نهادهای مختلف سیاسی و اقتصادی حضور دارند و برای انجام مذاکرات به وین رفته اند افرادی متخصص هستند؛ تا همه جوانب امور دیده شود.

حسینی اظهارداشت: همانطور که رهبر معظم انقلاب درباره نگاه به شرق فرمودند، قدرت اقتصادی اکنون به سمت چین و هند حرکت می کند، ما در روابط خود مستقل هستیم  و اگر همه چیز را به توافق گره نزده ایم، با اقتصاد ملی و درون زا و ارتباط با سایر اقتصاد های مستقل می توانیم منافع خودمان را به دست بیاوریم.

معاون پارلمانی رییس جمهوری گفت: کارها در حال انجام است، بخش های اقتصادی را نمی‌خواهیم شرطی کنیم، در سازمان شانگهای عضو دائم شدیم و فعالیت هایی برای ترانزیت گاز ترکمنستان و آذربایجان انجام شده که اقدام های بزرگی است؛ خارجی ها می بینند درون کشور انسجام لازم را داریم پس به ما اعتماد بیشتری دارند.

وی با بیان اینکه اگر آمریکا تحریم ها را بردارد به تعهدات برجامی بر می گردیم، تصریح کرد: عده‌ای می گفتند اگر با آمریکا صلح‌ و سازش کنیم همه مشکلاتمان حل می شود، اما هشت سال ما را سرکار گذاشتند، هیچ سرمایه گذاری در ایران نکردند، هیچ گرهی را باز نکردند مگر اینکه هر چند وقت چند نفر را به تحریم‌ها اضافه کردند.

حسینی افزود: در سر میز مذاکره می آمدند پیش نویسی را که از قبل نوشته بودند، اصل متن را خودشان آماده می کردند و آقایان با تغییرات جزئی امضا می کردند و کمپینی درون کشور راه انداخته بودند که کسی جرات نقد آن توافق را نداشته باشد.

معاون پارلمانی رییس جمهوری گفت: زمان دیکته ‌کردن آمریکا به ملت ما گذشته و اکنون ایران شرایط را برای مذاکره  ارائه می کند زیرا آنان از برجام خارج شدند و ما به این توافق متعهد بودیم.

حسینی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به کودتای سال ۳۲ افزود:  مردم ما هیچگاه توسری خور نبودند و دست به دست هم دادند و نفت را ملی کردند و درآمدهای سرشار انگلیس قطع شد. دولت ملی تصور می کرد با کمک آمریکا می تواند انگلیس را کنار بزند اما با کودتا آن را کنار زدند، پایه حکومت شاه با کودتا و قدرت‌های خارجی بود.

معاون پارلمانی رییس جمهور گفت: نیکسون که در آن زمان معاون اول رئیس جمهوری آمریکا بود می‌خواست به ایران بیاید که اعتراضات دانشجویان آغاز شد و خون سه دانشجوی مظلوم بیگناه ریخته شد؛ خون بر شمشیر هم می تواند برتری یابد، این دانشجویان فقط می خواستند اعتراض کنند امادر دانشگاه سرکوب شدند.

وی ابراز داشت: کودتا بحثی سیاسی نبود و جنبه های فرهنگی هم داشت، در این‌زمینه مقام معظم رهبری فرمودند جوانان تاریخ را بدانند که چه گذشته و دانشجویان که می خواهند دیگران را به حرکت درآورند، در جهاد تبیینی ابتدا باید شبهات را رفع و سپس دیگران را متقاعد ‌کنند.

حسینی ادامه داد: جریان آمریکایی از سال ۳۲ علیه ما بود و یکجا در تاریخ ایران نشان دهید که اینها حسن نیت داشته باشند؛ ساخت ساواک و ارتش ژاندارمی که به فرمانشان بود از این موارد است.

وی عنوان کرد: کسانی که سنگ آمریکا را به سینه می زنند در ۶۸ سال گذشته نشان بدهند (در این زمینه به نفع ایران از سوی آمریکا) چه اتفاقاتی افتاده، آمریکا در تمامی حوزه های ایران، دخالت می کرده است.

حسینی افزود: وجود چند هزار مستشار خارجی، پیش از انقلاب درون کشور یعنی حاکمان ما آقا بالاسر می خواستند.

وی اضافه کرد: زبان فارسی ما ۸۰۰ سال زبان شبه جزیره هند بوده اما پس از آن، استعمار آن را با قطع ارتباطات ۲ کشور تغییر داد؛ ایرانیان انسان هایی نبوده اند که در جامعه حذف شوند؛ هرجا رفته اند، آنجا منشا اثر بودند.

وی  گفت: ما با غرب دنبال جنگ نیستیم و اهل گفتمان هستیم اما ساده لوح‌ هم‌ نیستیم.

حسینی افزود: در دولت سیزدهم به نظرات همه اهمیت داده می شود و از آنان کمک می‌گیریم؛ نیروهای جوان و نخبه استان ها نیز به کار گرفته می‌شوند.

معاون رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در اقتصاد کشور هماهنگی و انسجام وجود دارد، نحوه کشت و آبیاری ما اشکال دارد استفاده از آب های ژرف در سیستان و بلوچستان جواب داده و شورای عالی آب نیز تشکیل شده است.

وی افزود: منابع ارزی و فروش نفت بهبود یافته، تخت های بیمارستانی روزی همه پر بودند و اکنون تجهیزات لازم اختصاص یافته؛ می گفتند باید چراغ سبز به غرب برای واردات واکسن نشان دهیم در حالی که اینگونه نبود.

* در حوزه‌های مختلف کارهای موفقی در حال انجام است

سیدمحمد حسینی در ادامه سفر خود در نشست شورای فرهنگ عمومی استان کرمان هم شرکت کرد.

وی در این نشست با بیان اینکه به معاهده شانگهای پیوسته ایم و در حوزه های مختلف کارهای موفقی در حال انجام و حوزه فرهنگ هم فعال است، به تلاش ها برای آماده سازی سند تحول در دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: دولت سند تحول را آماده کرده و باید مورد پذیرش و اقبال نخبگان، استادان دانشگاه، روحانیون و فعالان اثرگذار حوزه های مختلف قرار گیرد، همچنین نیاز به تلاش شورای فرهنگ عمومی در این زمینه وجود دارد.

حسینی در ادامه با اشاره به تدوین و ابلاغ نقشه ملی پیشگیری و مقابله با فساد اقتصادی و اداری در کشور اظهارداشت: این سند جنبه های مختلف از جمله شفاف سازی، مدیریت تعارض منافع و متناسب سازی ساختار دولت و شایسته گزینی دارد که باید در سطوح مختلف مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه این دولت تعطیلی ندارد و وقفه ای در کار آن نیست، تصریح کرد: از همان روز اعلام نتایج انتخابات فعالیت دولت آغاز شد که کارنامه نزدیک به ۱۰۰ روز همه وزارتخانه ها بزودی ارائه می شود تا مردم ببینند گام های بلندی برداشته شده است.

معاون پارلمانی رییس جمهوری گفت: تحرک، پویایی و برنامه محوری در راس فعالیت های دولت سیزدهم موجب تلاش همه می شود.

وی افزود: چشم جهانیان و کشورهای جبهه مقاومت به ایران است و اگر در حوزه های نظامی و علمی پیشرفته باشیم آنها هم مباهات می‌کنند.

معاون پارلمانی رییس جمهوری اضافه کرد: فصلی جدید در فعالیت های فرهنگی کشور آغاز شده، امروز مساله اقتصاد، بهداشت و سلامت مهم است اما به معنای نادیده گرفتن حوزه فرهنگی نیست.

وی با بیان اینکه تغییراتی در شورای فرهنگی و تحولاتی در آن رخ داده است افزود: شورای فرهنگ عمومی گسترده ترین شورای انقلاب فرهنگی است و امیدواریم جلسات منظم آن تشکیل شود.

حسینی خاطرنشان کرد: ما این روزها به فرهنگ اقتصاد، بهره وری و صرفه جویی نیاز داریم و بایستی رسانه ها و نهادهای مختلف در این بخش بیش از گذشته کار کنند.

وی همچنین با اشاره به نقش استان کرمان افزود: استان کرمان پیشگام در انقلاب و دفاع مقدس بوده و روحیه همکاری و مساعدت نیز در همه عرصه ها داشته است.

حسینی عنوان‌ کرد: بحث های قرآنی را باید در جامعه ترویج دهیم که مورد تاکید مقام معظم رهبری است که امیدواریم در این دوره عنایت بیشتری به آن شود.

معاون پارلمانی رییس جمهوری با تاکید بر ضرورت تدوین پیوست فرهنگی در امور گفت: به طور مثال ساخت چهار میلیون مسکن و کارهای بزرگ اقتصادی نیاز به پیوست فرهنگی نیز دارد.

وی یادآور شد: نسل جوان‌ امروز به فضای مجازی روی آورده، اگر روی فرهنگ و ارتقای سواد رسانه ای کار نکنیم ممکن است جوانان به سمت خودباختگی فرهنگی بروند.

حسینی افزود: دشمن انواع شگردها را به کار می برد تا مردم با نظام و انقلاب فاصله بگیرند و باید این دانش را به مردم بیاموزیم که نیاز به هم افزایی و تقسیم کار در نهادها و دستگاه های مختلف دارد.

وی ادامه‌داد: جریان سازی فرهنگی با هم افزایی محقق می شود که مورد تاکید مقام معظم رهبری است و این فرآیند باید در استان ها به‌صورت جدی دنبال شود.

معاون رییس جمهوری گفت:در برخی استان ها برش مهندسی فرهنگی را رونمایی می کنند و سهم وزارتخانه های مختلف در سند تحول مشخص شده است.

وی تصریح کرد: با فعالیت فرهنگی گسترده می توانیم پاسخگوی نیاز مردم و تاثیرگذار در سطح‌ جهانی باشیم؛ کشورهای بسیاری به فرهنگ ما علاقه مندند که نباید این حوزه کشور دست کم گرفته شود.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول