اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

سیاسی  /  امنیتی و دفاعی

احیای ماموریت‌های جهاد سازندگی یکی از راه‌های رسیدگی به مناطق محروم است

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: احیای ماموریت‌های جهاد سازندگی یکی از راه‌کار‌های برون‌رفت از وضعیت نامطلوب فعلی در حوزه تامین مواد غذایی برای سفره عموم مردم و رسیدگی به مناطق محروم است.

احیای ماموریت‌های جهاد سازندگی یکی از راه‌های رسیدگی به مناطق محروم است

به گزارش خبرگزاری فارس، سردار سرلشکر پاسدار سید یحیی صفوی رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید حاج قاسم سلیمانی در مراسم بزرگداشت مرحوم مهدی ورشابی، از فرماندهان مهندسی رزمی جنگ جهاد سازندگی که با حضور پیشکسوتان جهاد و دفاع مقدس برگزار شد به سخنرانی پرداخت و با تبیین ضرورت امنیت غذایی و ارتباط آن با امنیت ملی و سایر مولفه‌های امنیت اظهار داشت: این یک حقیقت است که امنیت غذایی با امنیت ملی و استقلال سیاسی و اقتصادی بهم گره خورده است و اقتدار غذایی و اقتدار کشاورزی و تحول در کشاورزی ایران با رویکرد جهادی و مردمی باعث اقتدار ملی می‌شود و برای رسیدن به این هدف بایستی موانع برداشته شود، از جمله حمایت از کشاورزان و دامداران و حمایت دولت از سرمایه گذاری در بخش کشاورزی بایستی بطور جدی دنبال شود.

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید حاج قاسم سلیمانی با اشاره به ضرورت احیاء ماموریت‌های جهاد سازندگی گفت: احیاء ماموریت‌های جهاد سازندگی بشارتی است که رئیس جمهور محترم دولت سیزدهم، آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی در مهرماه امسال به مردم ایران دادند و این امر مهم را برای عملیاتی شدن به معاون اول محترم جناب آقای دکتر محمد مخبر دزفولی واگذار کردند که با تشکیل کارگروهی از پیشکسوتان جهاد سازندگی و محرومیت زدایی و گروه‌های جهادی دیگر، ساز و کار و ساختار احیاء ماموریت‌های جهاد سازندگی با محور مردم را به هیئت دولت پیشنهاد دهند. البته وزیر محترم جهاد کشاورزی، برادر عزیز و دانشمند دکتر سید جواد ساداتی نژاد که خود از بنیانگذاران و مسئولان جهاد سازندگی کاشان بوده اند نیز دو مرتبه در شهریور امسال و ۱۵ مهرماه در جمع روستائیان و عشایر با اشاره به دستور رئیس جمهور محترم و بر لزوم احیاء ماموریت‌های جهاد سازندگی عزم و اراده جدی دارند.

سرلشکر صفوی از احیاء جهاد سازندگی و نیاز‌های مردم در تحقق اقتدار و امنیت ملی بعنوان یکی از راه حل‌های عبور از وضعیت نامطلوب و رسیدن به شرایط مطلوب نام بردو گفت: احیاء ماموریت‌های جهاد سازندگی یکی از راه کار‌های برون رفت از وضعیت نا مطلوب فعلی حوزه تامین مواد غذایی برای سفره عموم مردم (و رسیدگی به مناطق محروم) و رسیدن به وضعیت مطلوب برای همه ایرانیان است.

وی افزود: امید است با توجه به افزایش درخواست‌های احیاء جهاد سازندگی و نیاز‌های مردم کشور برای تحقق اقتدار ملی و امنیت ملی در گام دوم انقلاب اسلامی و در دولت سیزدهم که دولتی مردمی و انقلابی است جهاد سازندگی و ماموریت‌های آن احیاء گردد تا از وضعیت نا مطلوب فعلی در حوزه معیشت مردم و مایحتاج سفره زندگی مردم علاوه بر آنکه به مرز خودکفایی برسیم، بتوانیم به صادرات محصولات و خدمات کشاورزی به ۱۵ کشور همسایه هم در آمد زایی برای کشاورزان و دام داران و سایر بخش‌های کشاورزی برسیم.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در ادامه به تشریح ابعاد و شخصیت مرحوم مهندس ورشابی از فرماندهان و بنیانگذاران مهندسی جنگ جهاد پرداخت و گفت: عروج شهادت گونه و ناگهانی مرحوم مهندس حاج مهدی ورشابی فرمانده دلاور و مخلص و خردمند جهاد سازندگی و سال‌های دفاع مقدس را به محضر حضرت بقیه الله اعظم ارواحنا له الفداء و مقام معظم رهبری و خانواده و فرزندان عزیزش و همرزمان عزیز ایشان در وزارت جهاد کشاورزی در جهاد سازندگی سابق در ارتش و سپاه تسلیت عرض می‌کنم.

وی افزود: حاج مهدی ورشابی جوانیش و زندگیش را در راه خدا و جهاد فی سبیل الله گذراند و پس از جنگ در خدمت به مناطق جنگ زده و محروم با دوستانش در جهاد سازندگی بود. خداوند هم در پاسخ به این ایثارگری و مجاهدت‌ها علاوه بر اجر و ثواب آخرت و محشور شدن با همرزمان شهیدش در این دنیا، یاد و فکر اورا در دل جوانان ایران و ملت‌های اسلامی ان شاء الله زنده نگه می‌دارد.

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید حاج قاسم سلیمانی ادامه داد: اگر می‌خواهیم مهندس حاج مهدی ورشابی را به نسل امروز معرفی کنیم چه کاری بهتر از اینکه او را در سه بعد اندیشه و تفکر، اخلاق و رفتار و عملکرد معرفی کنیم.

وی افزود: حاج مهدی ورشابی در اندیشه و تفکر یک انسان مطلوب الهی و یک انقلابی به تمام معنا بود، او شاگرد مکتب اسلام و اهل بیت بود، او در زندگی پر ماجرایش به همراه همسر فداکارش در سال‌های پررنج و سخت جنگ و پس از آن تحمل ۳۳ ساله عوارض جانبازی حاصل از مجروحیت‌های متعدد از نظر فکری و سیاسی در صراط مستقیم الهی ثابت قدم بود و از یک هندسه و منظومه عقیدتی به نام مکتب امام خمینی (ره) و امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) برخوردار بود.

سرلشکر صفوی در تشریح ابعاد اخلاقی و رفتاری این فرمانده مهندسی جنگ جهاد سازندگی گفت: در بعد اخلاقی و رفتاری او را انسانی اهل ذکر، اهل فکر و اهل عمل صالح و اهل ولایت در عین صبوری و کم حرفی و کم ادعایی و اخلاص شناختم، در هنگامه جنگ و در صحنه نبرد که جان‌ها به لب می‌آمد او را فرمانده‌ای شجاع و متوکل علی الله و با روحیه‌ای جهادی و شکست ناپذیر یافتم. او با بسیجیان و ارتشیان و پاسداران رفیق شفیق بود و با دشمنان خدا و بعثی ها‌ی کافر متجاوز شدید و غلیظ بود.

وی بعد عملکردی مرحوم ورشابی را اینگونه توصیف کرد: در بعد عملکرد از همان ما‌های اول جنگ به همراه شهید مهندس طرحچی، رضوی، ناجیان در ستاد پشتیبانی و مهندسی جنگ در جنوب و غرب کشور تا پایان هشت سال جنگ به اتفاق همسنگران بی سنگرش حماسه‌ها آفرید. او و دیگر فرماندهین مهندسی جنگ جهاد در طول هشت سال ۴۲ گردان مهندسی جنگ جهاد را در قرارگاه‌های خاتم الانبیاء، کربلا، نجف، حمزه و نوح سازماندهی و بکار گرفتند و با اطمینان بعنوان کسی که شاهد فدارکاری‌های بزرگ این عزیز و عزیزان دیگر شهید جهاد سازندگی و دیگر عزیزانی که هم اکنون زنده هستند همچون برادران شمایلی، گلی و... است می‌توانم بگویم ستاد پشتیبانی و مهندسی جنگ یکی از ارکان پیروزی آفرین عملیات‌های پر افتخار رزمندگان ارتش، سپاه از ابتدا تا انتهای جنگ بود. البته مهندسی سپاه، ارتش و قرارگاه صراط المستقیم وزارت سپاه و پشتیبانی مهندسی برخی از وزارتخانه‌ها هم در جنگ حضور موثر داشتند.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول