اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا

جامعه  /  محیط زیست و گردشگری

ستاد ملی تالاب های کشور به زودی تشکیل می شود

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه سند واگذاری تالاب انزلی باطل و به حالت قبل بازگشت، گفت: به زودی ستاد ملی تالاب های کشور با حضور معاون اول رییس جمهور تشکیل می شود و وضعیت حق آبه ها مشخص می شود.

ستاد ملی تالاب های کشور به زودی تشکیل می شود

به گزارش  خبرگزاری فارس،  علی سلاجقه رییس سازمان حفاظت محیط زیست  روز دوشنبه در آیینی که به مناسبت روز دانشجو در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران مستقر در کرج برگزار شد، با اشاره به ضرورت مصرف مازوت در برخی مواقع سال، افزود:  هرچند  قطعی برق در فصل سرما ممکن است  مشکل‌ساز شود  خود مردم هم رضایت می‌دهند که درصدی از آلایندگی را برای مدتی موقت تحمل کنند، اما دستگاه‌ها نباید این نگاه را بهانه‌ای برای فرار از قانون و انجام ندادن تکالیف خود تلقی کنند.

یا سولفور زدایی و یا حذف سوخت مازوت
وی اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست و دولت سیزدهم در این زمینه از ابتدای استقرار با جدیت ورود کرده و حتما روند به این سمت و سو خواهد رفت که یا سولفورزدایی از مازوت به نحو مطلوب انجام شود یا در غیر این صورت مجوز مازوت‌سوزی صادر نشود.

سلاجقه گفت:  این نیروگاه ها نیز تا زمانیکه سولفورزدایی از سوخت مازوت نکنند پلمب خواهند بود مگر در مواقع اضطرار که شورای عالی امنیت ملی تصمیم بگیرد .

وی با اشاره به اینکه پسماند سوخت مازوت گچی است، بیان داشت: پالایشگاه شازند اراک سهم زیادی در تولید مواد پالایشی در کشور دارد که اکنون جزو پالایشگاه هایی است که سولفور زدایی خیلی خوبی انجام داده است.

وضع آلودگی هوای کرج از تهران جدی تر است

معاون رییس جمهوری  به وضعیت آلودگی هوا در کلانشهرها اشاره کرد و ادامه داد:  آلایندگی هوا دارای پیشینه  طولانی در جهان است که ریشه در  فعالیت های  صنعتی کشورهای پیشرفته دنیا  دارد و اکنون  از کشورهای در حال توسعه می خواهند هوا را پاک کنند.

وی با بیان اینکه شرایط آلودگی هوا در کلانشهر کرج نسبت به تهران وضعیت خیلی بدتری دارد، اضافه کرد: عامل ‌۸۰ درصد آلایندگی هوای تهران و ۹ کلانشهر کشور ناشی از منابع متحرک است و ۲۰ درصد سهم منابع ساکن مثل صنایع و نیروگاه ها است.

سلاجقه با اشاره به  این فرموده  مقام معظم رهبری که «مساله محیط زیست کشور مساله این دولت و آن دولت نیست بلکه وظیفه همگان است» گفت: شهر تهران ۴.۵ میلیون موتورسیکلت دارد که آلودگی هر کدام از آن ها به اندازه یک دستگاه پراید است.

برقی شدن موتورسیکلت ها
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، با بیان اینکه  امروزه تعدادی زیادی از مردم به واسطه  ۴.۵ میلیون موتورسیکلت در کشور ارتزاق می کنند، افزود: دولت برای رفع معضل آلودگی این موتورسیکلت ها به سمت برقی کردن آن ها می رود ضمن اینکه برنامه برقی کردن اتوبوس های حمل و نقل عمومی درون شهری تهران و دیگر کلانشهرها نیز برای استفاده کمتر از بنزین و گازوییل یکی از اولویت های دولت است.

وی یکی دیگر از علل آلودگی هوای کلانشهرها به خصوص در غرب تهران و کرج را ساخت و سازهای بیش از حد دانست و اظهار داشت: برای انجام این ساخت و سازها و برج سازی ها برای انتقال مصالح کامیون های زیادی تردد می کنند که پایش های انجام شده در محدوده این ترددها نشان از افزایش آلاینده ها دارد.

دیپلماسی داخلی محیط زیست کشور مشکل دارد 
رییس سازمان حفاظت محیط زیست به وضعیت دیپلماسی محیط زیست در داخل و خارج از کشور اشاره کرد و گفت: در دیپلماسی داخلی محیط زیست کشور مشکل دارد زیرا حوضه های آبخیز کشور چالش برانگیز شده است.

وی افزود: در دیپلماسی داخلی کشور به شرایطی رسیده ایم که اعلام کردیم آب نیست و این در حالی است که دولت مکلف است که منابع آب را برای کشاورزی، شرب و صنایع تامین کند.

وی اظهار داشت: در داخل کشور برای کوتاه مدت کارهای خوبی در استان ها انجام شد و باید گفت بحث های زودگذر درمانش انجام می شود به طوری که در اصفهان، یزد، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و خوزستان برنامه های خوبی به صورت زودگذر درحال اتفاق است.

سلاجقه به جایگاه محیط زیست در بعد بین المللی نیز اشاره کرد و گفت: سازمان حفاظت محیط زیست کشور بعد از وزارت خارجه دستگاهی است که بیشترین مراودات بین المللی را دارد.

وی بیان داشت: تا پیش از دولت سیزدهم محیط زیست کشور جایگاه مناسبی در دیپلماسی بین المللی نداشت به طوریکه به پرداخت بخشی از هزینه ها و  تعهدات عمل نکرده بود که موجب شده بود از بسیاری از کنوانسیون ها خارج شود.

سلاجقه به موضوع تحول در بحث ساختاری محیط زیست با استفاده از ظرفیت نخبگان در یک اتاق فکر اشاره کرد و افزود: تبعات بحث های تغییر اقلیم تغییر تنوع زیستی است که در حال اتفاق است و دولت را هوشیار می کنیم که این تغییر تنوع زیستی خوب نیست.

عضو هیات علمی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران اظهار داشت: کشورهای همسایه تغییر اقلیم دارند که ما هنوز جدی در آن قرار نگرفته ایم.

وی با تاکید بر اینکه دیپلماسی محیط زیست در این دولت جایگاه ویژه ای خواهد داشت، تصریح کرد: جایگاه محیط زیست بایستی با استفاده از ظرفیت هایی همچون تشکل های زیست محیطی ارتقا یافته و مطالبات داشته باشد.

سلاجقه گفت: در حدود یک هزار و ۲۱  تشکل مردم نهاد زیست محیطی  در کشور ثبت شده اند که بعضی از آن ها تخصصی نیستند.

ستاد ملی تالاب های کشور به زودی تشکیل می شود

معاون رییس جمهوری با اشاره به خشک شدن تعدادی از تالاب های کشور، افزود: دیگر اجازه نمی دهیم تالاب های کشور به سرنوشت دریاچه ارومیه گرفتار شوند.

وی بیان داشت: طبیعت کشور دیگر تحمل رویکرد سخت را ندارد و به باید به دنبال رویکرد نرم باشد که باید بسیج سازندگی استان ها وارد کار شوند.

وی گفت: تخصیص آب باید به محیط زیست واگذار شود وای فعلا این وضعیت وجود ندارد.

سلاجقه با اشاره به اینکه سند واگذاری تالاب انزلی باطل و به حالت قبل بازگشت، افزود: به زودی ستاد ملی تالاب های کشور با حضور معاون اول رییس جمهور تشکیل می شود و حق آبه ها مشخص می شود.

هر جا جوانان در میدان بودند کشور به اوج رسید

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به فرارسیدن روز دانشجو، گفت: روز دانشجو یادآور روزهای تدبیر، تفکر، جوانی و عقل و خصوصیاتی که مطالبه گری در اوج است و در عین حال آینده ای درخشان است.

وی افزود: روز دانشجو یادآور روزی است که شهدای دانشجو به دست مزدوران رژیم پهلوی در دانشگاه تهران به شهادت رسیدند و تبیین راه آینده را برای ما داشتند.

وی اظهار داشت: روحیه و اندیشه و مطالبات جوانی که در بستر عقل است مطالباتی رهگشا است و جوان و به خصوص دانشجو،  جویندگی و مطالبه گری کارش است و به دنبال آینده است.

سلاجقه گفت: هر جا جوانان در میدان بوده اند کشور به اوج و تعالی رسیده و هر جا نادیده گرفته شدند دچار مشکل شدیم.

وی افزود: سمت و سوی این دولت انقلابی انتظارات بالایی است و کارهای نشده فوق العاده پایین است و انتظارات جامعه و راه طولانی است.

وی تصریح کرد: اکنون مسوولیت در دولت سیزدهم فوق العاده سنگین است ولی تعهد می دهم به عنوان یک دانشجوی دانشگاه که مطمئن باشید آینده رو به وضعیتی مناسب و رو به جلو است.

وی فاز بعدی را بحث اشتغال عنوان کرد و گفت: این جوانان نخبه و اندیشمند باید در میدان کار قرار بگیرند و باید از ظرفیت جوانان در کشور استفاده شود زیرا مدیریت کشور بدون مدیریت جوانان معنی ندارد.

سلاجقه تاکید کرد: تحول در دولت و کشور با استفاده از نیروی جوانان اتفاق خاهد افتاد که شعار نیست ولی در عمل هم اتفاق خاصی تاکنون نیافتاده ولی به زودی ظرفیت های خوبی ایجاد می شود و رویکرد مناسبی است.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول