اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا

سیاسی  /  مجلس

وزارت خارجه سفیر انگلیس را بابت سخنان وزیر خارجه این کشور احضار کرده است

نائب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به جلسه کمیسیون با وزیر خارجه گفت: بعد از اظهارات وزیر خارجه انگلیس درباره مذاکرات لغو تحریم، بلافاصله سفیر این کشور به وزارت امور خارجه احضار شده است.

وزارت خارجه سفیر انگلیس را بابت سخنان وزیر خارجه این کشور احضار کرده است

ابراهیم عزیزی نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه دستگاه دیپلماسی کشور به شکل مستمر و با صداقت درباره مسایل مرتبط با مذاکرات در حال اطلاع رسانی به مردم است، اظهار داشت: مجموعه دستگاه دیپلماسی با صداقت تمام و بر مبنای اندیشه‌هایی که بر تیم مذاکره کننده حاکم است، درباره محتوای مذاکرات وین دریغی از شفافیت و اطلاع رسانی ندارد.

نماینده مردم شیراز در مجلس با اشاره به اظهارات وزیر امورخارجه انگلیس مبنی بر اینکه « ایران مسئول به بن بست کشیدن احتمالی مذاکرات در وین بوده و در این صورت همه گزینه ها روزی میز است»، از واکنش مناسب وزارت امورخارجه به این اظهار نظر خبر داد و گفت: جلسه ای در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با وزیر امور خارجه و خطیب زاده سخگوی وزارتخانه داشتیم که مشخص شد بلافاصله بعد از اظهارات سخیف مقامات انگلیسی، سفیر این کشور به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض رسمی جمهوری اسلامی به سفیر این کشور ابلاغ و تاکید شده است از تکرار چنین اظهاراتی خودداری کنند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه روند مذاکرات بر اساس 3 اصل عزت، حکمت و مصلحت با قوت در حال انجام است، گفت: راهبرد سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر این 3 اصل استوار بوده است. در دکترین سیاست خارجی کشورموضوع حکمت در هر تصمیم و رفتار سیاسی  باید در نظر گرفته شود.

عزیزی ادامه داد: ممکن است در پاره ای از موارد، برای منافع ملی مصلحت هایی مورد توجه قرار گیر که مذاکرات ایران در وین نیز از این چارچوب تبعیت می کند.

نماینده مردم شیراز در مجلس، به آخرین وضعیت مذاکرات میان ایران و 1+4 اشاره کرد و گفت: مسیر مذاکرات با 1+4 بر اساس خط مشی‌های ابلاغی به تیم مذاکره کننده در حال پیشروی است. ممکن است مذاکرات هنگامی که در سطوح کارشناسی انجام می شود دارای یک بعد و هنگامی که در سطح وزرا طرح می شود دارای ابعاد بیشتر و وسیع تری شود. بنابراین روند مذاکرات را رو به پیشرفت ارزیابی می کنم.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امروز جمهوری اسلامی اصولی را مطرح کرده است که اصل اول آن لغو تحریم‌ها است. ما معتقدیم هر مذاکره ای که اساس آن بر لغو تحریم نباشد قابل قبول نیست.

وی توضیح داد: راستی آزمایی به عنوان اصل دوم در مذاکرات وین  مورد توجه ایران قرار دارد. تجربه گذشته نشان می‌دهد نمی‌شود به وعده‌هایی که اروپایی ها به شکل مستقیم یا به واسطه از آمریکایی ها  به ایران می دهند درست  باشد و به آن اعتماد کنیم. ما تاکید داریم که توافقات باید در مرحله عمل نیز دیده شود و طرف مقابل به تعهداتی که داده است، عمل کنند.

عزیزی با بیان اینکه تضمین اجرای تعهدات اصل سوم و مهمی در مذاکرات وین است، تصریح کرد: اروپایی ها از سیاست آمریکا  تبعیت می کنند و رسما اختیاری از خود ندارند که بخواهند تعهد یا تضمینی برای عمل به وعده های خود به ایران بدهند. ما نمی‌توانیم به وعده ها و گفتارهایی اروپایی ها خصوصا در موضوع تحریم ها بسنده کنیم و باید اطمینان پیدا کنیم که اروپا در مقام عمل به توافق توجه و آن را اجرا می کند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به جنگ روانی و رسانه‌ای که برای القای تمایل ایران برای رسیدن به توافق از سوی برخی گروه‌ها و جریان ها ایجاد شده است، با رد این القائات و فضاسازی ها گفت: این القا که مذاکرات به بن بست رسیده یا  مذاکره بدون آمریکا نتیجه ندارد بخشی از بازی رسانه ای برای منحرف کردن افکار عمومی از واققعیت های موجود صحنه مذاکرات در وین است و مبنای سیاسی دارد.

عزیزی تاکید کرد: در مسیر مذاکرات لازم است ایران  به اطمینان کامل برسد و باید مطمئن شویم که آیا آمریکایی ها با اروپایی ها همراهی می کنند یا مانند گذشته عمل می کنند. در اینجا مذاکره هوشمندانه و منبعث از منافع ملی اقتضا می کند با هوشیاری دراین حوزه عمل کنیم.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با نقل قولی از وزیر امور خارجه، تاکید کرد: از زبان وزیر امور خارجه می گویم که هیچ مذاکره مستقیم و رودرویی تا این لحظه انجام نشده است اما، بر اساس همان چارچوبی که بیان کردم و بر اساس 3 اصل عزت، حکمت و مصلحت و براساس تاکید بر لغو همه تحریم ها و بعد از راستی آزمایی و کسب تضمین ها اگر لازم باشد که ورودی برای مذاکره با آمریکا داشته باشند تیم مذاکره کننده این اختیار را دارد تا اقدام لازم را انجام دهد.

به گزارش فارس، لیز تراس وزیر خارجه بریتانیا اخیرا در مجلس عوام بریتانیا مدعی شده که «اگر توافق هسته ای فرو بریزد، همه گزینه‌ها روی میز است!» و همچنین تاکید کرده که «مذاکره اتمی با ایران در حال نزدیک شدن به بن‌بست خطرناکی است».

وزیر خارجه بریتانیا همچنین گفته است که « به همکاری نزدیک با متحدان خود ادامه می‌دهیم، اما مذاکرات در حال رسیدن به بن بست خطرناکی است و ایران باید انتخاب کند که آیا می‌خواهد به یک توافق برسد یا مسئول فروپاشی توافق هسته‌ای برجام باشد و اگر برجام فرو بریزد، همه گزینه‌ها روی میز است»

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول