به گارش خبرگزاری فارس از شیراز، خوب به یاد دارم تابستان سال جاری فراخوان نخستین کنگره جهانی محمد (ص) پیامبر رحمت در آیینه ادب و هنر به دستم رسید و توجهام را جلب کرد، متن آفیش خبر که ارسال شد مشتاقانه اعلام آمادگی کردم، کنگرهای که از فراخوان گویای ارج نهادن به هنر و هنرمند بود به آیین پایانی خود رسیده بود.
آیین پایانی کنگرهای جهانی در کلان شهر شیراز و در جوار آرامگاه حافظ حرفها برای گفتن داشت، وارد سالن سبز شدم، گوشهای را برای شاهد بودن انتخاب کرده و نشستم، دبیر جشنواره توجه من را جلب کرد، خبری در راه است...
قرائتی از قرآن به پا خواست که عینیت بخش تجلی نام محمد رسولالله و قیامی صورت گرفت که در راستای سرود ملی جمهوری اسلامی ایران بود.
حامد تقوایی، عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز، موسس، ایده پرداز و دبیر کنگره گفت: خداوندگار را شاکر هستم که توفیق داد از شهر شیراز، شهر ادب و هنر، سومین حرم اهل بیت(ع) نوای جان بخش عشق به پیامبر، نبی اکرم(ص) برخواست و این عشق لباس هنر به تن کرد.
کنگره جهانی محمد پیامبر رحمت در آیینه ادب و هنر از ۲۱ اسفند سال گذشته (۱۳۹۹) در حرم شاهچراغ (ع) رونمایی گردید، در ۷ زبان و ۲۵ رشته ادبی و هنری که طیف گستردهای را شامل می شد.
وی در ادامه افزود: ۷ ماه مهلت ارسال آثار برای هنرمندان در نظر گرفته شد که پایان این مدت زمان ۲ آبان ماه ۱۴۰۰ مصادف با میلاد پیامبر اکرم بود.
در پایان ۵۰۰۰ اثر از ۴۰ کشور دریافت شد و تمامی استانهای کشورمان شرکت کرده و آثار خود را به دبیرخانه ارسال کردند.
تقوایی از داوری چنین گفت: سپس مراحل داوری آغاز شد و ۶۰ چهره سرشناس در رویداد داوری مشارکت داشتند و در نهایت ۴۳۰ اثر راه یافته به نمایشگاه و برگزیده چاپ کتاب که ۵۰ اثر برگزیده و حائز رتبه شدند و ۷۰ اثر شایسته تقدیر شناخته شدند که امروز صرفا در خدمت آثار برگزیده حائز رتبه هستیم، که بنا به محدودیتهای بیماری کرونا برای حفظ سلامتی هنرمندان میباشد.
دبیر این کنگره از ویژگیهای آن گفت: این کنگره جهانی از چند جنبه منحصر به فرد و ماندگار شد، یک آنکه چنین رویداد بزرگی از صفر آغاز گردید، مورد دوم گستردگی در طیف زبانهای متعدد و گستره رشتهها ادبی و هنری در کنار یکدیگر، مورد سوم تولید محتوا ممتد و برنامههای جنبی ممتد در یک سال گذشته توسط کنگره برگزار شد، چون ۷ پیش کنگره و نیز ۱۰۰ شاعر به شعر خوانی پرداختن که ۳ کنگره بینالملل به میزبانی الجزایر، عراق، مجموعه کشورهای فارسی زبان که شعر خوانی اشعار در راستای حضرت محمد و ۵ وورکشاپ و اجرای زنده آثار هنری در اماکن تاریخی شیراز که الگو ساز بود و گروههای مطرح در جهان تکرار کردند و ویژگی پایانی، حجم محتوای تولیدی در راستای پیامبر، که همگی به زبان ارائه شد.
تقوایی در خصوص آیین پایانی گفت: امروز کنگره آیین اختتامیه فراخوان را طی میکند نه خود را، که کنگره حرکتی جاری در بدن جامعه است، که چون قطعات پازل مثل شب شعر مصادف با بعثت در حرم شاهچراغ (ع)، موکب هنر نبوی در ایام هفته وحدت، جشنواره آوای حرا که گروههای سرود دعوت میشوند که امسال ۱۸ گروه سرود در ۱۸ نقطه در شهر شیراز به صورت زنده اجرا کردند و قطعه دیگر این پازل پویش نذر نگاری میباشد که خرید آثار راه یافته به صورت خریه منظور آزاد سازی زندانیان، بیماران خاص، کودکان کار و... که باعث گردید اسم پیامبر این اسوه حسنه را در اذهان ماندگار نگه داریم.
او در ادامه افزود: این حرکت یک حرکت خود جوش است که اجتماعی از اساتید دانشگاه تصمیم گرفتند این مسیر را پیش بروند و وابستگی خاصی به دستگاه خاصی ندارد و البته از حمایت دستگاههای چون، بسیج اساتید استان فارس، نماینده مقام معظم رهبری در استان فارس، سردار گوهری فرمانده سپاه فجر استان فارس، شهرداری شیراز، دانشگاه هنر- علوم پزشکی و بخصوص دانشگاه شیراز و نیز صدا و سیما استان فارس بهره مند بود.
لازم به ذکر است اگر تمامی دستگاهها با این قد و قامت حمایتگر بودند قطعا از جایگاه فعلی که فاخر نیز هست بالاتر میبودیم.
نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز نیز گفت: امروز در شهر فرهنگ و هنر و ادب در شیراز جنت تراز در حرم سوم اهل بیت عصمت و طهارت گرد هم آمادهایم پیرامون چراغ فروزان وجود مقدس خاتم الانبیا محمد (ص) به این امید که ادب و هنری که به بازار آمد و به برکت وجود مقدس پیامبر قیمت پیدا کند و جان بگیرد و جهانیان را بهرهمند کند، پیامبری که خدای متعال او را فرستاد که شاهد همه بشریت باشد، ۱۲۴۰۰۰ پیامبر شاهد بر امتهای خودشان هستند، این گل سرسبد سلسه نبوت و رسالت شاهد بر همه آنها میباشد.
در پایان، آرای هییت داوران بدین گونه اعلام گردید:
شعر زبان فارسی
رتبه سوم مشترک: مرتضی آخرتی و علیرضا رجبعلیزاده کاشانی
رتبه دوم مشترک: محمدرضا طهماسبی و ایوب پرندآور
در این بخش از سوی هیئت داوران ۴ اثر به عنوان شایسته تقدیر انتخاب گردید و اثری را شایسته دریافت رتبه اول ندانستند.
برگزیدگان شعر زبان عربی و انگلیسی از کشورهای عراق، الجزایر، مصر، مغرب، صربستان و هند در مراسم جداگانه که ۷ اسفند به صورت مجازی برگزار گردید معرفی شدند.
داستان کوتاه زبان فارسی
رتبه سوم مشترک: معصومه کریمی، امین حسنراد
رتبه دوم مشترک: مصطفی سلیمانی و حسین زحمتکش زنجانی
در این بخش از سوی هیئت داوران ۳ اثر به عنوان شایسته تقدیر انتخاب گردید و اثری را شایسته دریافت رتبه اول ندانستند.
برگزیدگان داستان زبان عربی و انگلیسی از کشورهای عراق، لبنان، الجزایر، کنیا در مراسم جداگانه که ۷ اسفند به صورت مجازی برگزار گردید معرفی شدند.
نمایشنامه نویسی، زبان فارسی
بخش خیابانی
رتبه سوم: علیرضا دهقانی
رتبه دوم: آرش رضایی
در این بخش از سوی هیئت داوران ۱ اثر به عنوان شایسته تقدیر انتخاب گردید و اثری را شایسته دریافت رتبه اول ندانستند.
بخش صحنهای
رتبه سوم: فرهاد ارشاد
رتبه دوم: مهدی تنگستانیزاده
در این بخش از سوی هیئت داوران ۳ اثر به عنوان شایسته تقدیر انتخاب گردید.
بخش خوشنویسی، خط نستعلیق
برگزیدگان بدون رتبه: حامد فقیهی، محمد جواد شکوهیفر، احمد صباحیکیا و مصطفی عابدینی
در این بخش از سوی هیئت داوران ۱۴ اثر به عنوان شایسته تقدیر انتخاب گردید.
بخش خوشنویسی، خط شکسته
برگزیدگان بدون رتبه: محمود رحیمیعهد، مجتبی رحمدار، امیر دانش مراغی و مهدی منصوری
در این بخش از سوی هیئت داوران ۹ اثر به عنوان شایسته تقدیر انتخاب گردید.
بخش خوشنویسی، خط نسخ
برگزیدگان بدون رتبه: سحر فرید، الهام میرطلایی و مجید سعیدکافی
در این بخش از سوی هیئت داوران ۳ اثر به عنوان شایسته تقدیر انتخاب گردید.
بخش خوشنویسی، خط ثلث
برگزیده بدون رتبه: مجید داستانی، علی سلطانی
در این بخش از سوی هیئت داوران ۳ اثر به عنوان شایسته تقدیر انتخاب گردید.
بخش نقاشی خط
رتبه سوم مشترک: مهران بهزادی، مسعود محبیفر و مریم استادیمقدم
رتبه دوم: هادی هنردوست
در این بخش از سوی هیئت داوران ۷ اثر به عنوان شایسته تقدیر انتخاب گردید و اثری را شایسته دریافت رتبه اول ندانستند.
بخش فیلم کوتاه
رتبه پنجم: فیلم پاندول به کارگردانی رحیم طوفان
رتبه چهارم: گناه به کارگردانی ابولفضل عزیزی
رتبه سوم: جبران میکنم به کارگردانی جمال احمدی
رتبه دوم: صراحی به کارگردانی سعید نجاتی
جایزه ویژه هیئت داوران: حلیمه به کارگردانی طاهره حسنزاده
جایزه بهترین فیلم: وادیار به کارگردانی مرجان خسرویبالدی
بخش نقاشی
سوم مشترک: صدیقه قائد امینی هارونی، عبدالرسول شریفی، محسن غلامی و اعظم قنبری
در این بخش از سوی هیئت داوران ۶ اثر به عنوان شایسته تقدیر انتخاب گردید و اثری را شایسته دریافت رتبه اول و رتبه دوم ندانستند.
بخش نگارگری
برگزیده گل و مرغ: فاطمه غزالی
برگزیده تذهیب: دنیا امامحسینی
در این بخش از سوی هیئت داوران ۵ اثر به عنوان شایسته تقدیر انتخاب گردید.
بخش عکس
عکاسان برگزیده: افشین آذریان، حامد نیرومند، محسن راستانی، جواد رضائی، روحالله دهقانی
در این بخش از سوی هیئت داوران ۵ نفر به عنوان آثار برگزیده انتخاب گردید و به دلیل نزدیکی آثار مجموع جوایز به صورت مساوی بسن ۵ نفر برگزیده تقسیم گردید. همچنین ۳ اثر به عنوان شایسته تقدیر انتخاب گردید
بخش حروف نگاری
رتبه سوم: حامد مغروری
رتبه دوم: محمدحسن سروری
رتبه اول: محمدصادق پوروهاب
در این بخش از سوی هیئت داوران ۶ اثر به عنوان شایسته تقدیر انتخاب گردید.
هنرهای دیجیتال
رتبه سوم: مهدیه قاسمی
رتبه دوم: برزان رستمی
در این بخش از سوی هیئت داوران ۶ اثر به عنوان شایسته تقدیر انتخاب گردید و اثری را شایسته دریافت رتبه اول ندانستند.
بخش پوستر
رتبه سوم مشترک: امین وطنی و پوریا سرابی
رتبه دوم: سید مهدی میراحمدی
در این بخش از سوی هیئت داوران ۷ اثر به عنوان شایسته تقدیر انتخاب گردید و اثری را شایسته دریافت رتبه اول ندانستند.
انتهای پیام/ن
انتهای پیام/ن