اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

علم و پیشرفت  /  علم و فن آوری ایران

نرم‌افزار کمک‌تشخیصی بیماران حوزه روان ساخته شد

نرم‌افزار کمک‌تشخیصی برای بیماران حوزه روان که با فرآیندهای پیشرفته، به ابعاد کمتر پرداخته‌شده درمان سنتی این بیماری‌ها ورود می‌کند.

نرم‌افزار کمک‌تشخیصی بیماران حوزه روان ساخته شد

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ایـن دستاورد شـامل برنامـه‌ای جامـع در حـوزه تشـخیص و درمـان بیماری‌هـای مرتبـط بـا روان اسـت کـه براسـاس ارزیابـی تصویربـرداری از سیسـتم مغـز و اعصـاب بـه کمـک تصاویـر ام‌آر‌آی، پروتـکل درمانـی دقیــق و متناســب بــا هــر فــرد ارائــه داده و بــه‌عنــوان ابــزار کمــک تشــخیصی عمل می‌کند.

کارایی در 6 حوزه بیماری

این نرم‌افزار در 6 حوزه بیماری‌ شامل افسردگی شدید، اضطراب حاد، اختلال دوقطبی، بیش‌فعالی، وسواس و اسکیزوفرنی به ارائه تشخیص می‌پردازد.

طبق گفته محمدرضا ناظم‌زاده عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مجموعـه داده‌ای از بیمـاران مختلـف مبتـلا بـه اختـلالات ایــن حــوزه جمــع‌آوری می‌شــود کــه ایــن داده‌هــا شــامل تصاویــر ســاختاری، عملکــردی، ارتباطــات ســاختاری و عملکــردی اســت.

پیشنهاد پروتکل درمانی مناسب

ایــن تصاویــر بــه کمــک ام‌آر‌آی ثبــت شــده و پــس از ارزیابــی، نواحــی آسـیب‌دیده در هـر بیمـار تعییـن می‌شـود. سـپس براسـاس ویژگی‌هـای فـردی هـر بیمـار ماننـد نـوع بیمـاری، ناحیـه آسـیب‌دیـده در مغـز و حتـی شـکل سـر، پروتـکل درمانـی مناسـب بـرای او پیشـنهاد شــده و تحــت درمــان قــرار می‌گیــرد.

مکمل شیوه‌های درمان‌های سنتی

اهمیت این نرم‌افزار زمانی بیشتر می‌شود که بدانیم در حوزه سلامت روان، تمامی شیوه‌ها، سنتی و تشخیص‌ها بر اساس مصاحبه حضوری و ویزیت توسط روانشناس صورت می‌گیرد درحالی‌که با این شیوه، ام‌آر‌آی، تصاویر و اطلاعات دقیق‌تری به پزشک داده و زمینه‎ های درمان بیماری که با کیفیت بالا و پروتکل‌های پیشرفته همراه است، روند علمی‌تر و سریع‌تری پیدا می‌کند.

از کاربردهــا و قابلیت‌هــای این نرم‌افزار می‌توان به خدمات تشخیصی، تشخیص افتراقی بین بیماری‌ها و ارائه درمان موثرتر اشاره کرد.

در زمره معدود کشورهای دارای این فناوری

شکل توسعه‌یافته این نرم‌افزار به این ترتیب است که از هر حوزه، از 5 بیمار، تصویربرداری قبل و بعد از درمان صورت می‌گیرد تا علاوه بر مشاهده اثرات درمان، آن را با مدل‌هایی که مختص بیماران ایرانی این حوزه است تطبیق داده شود که این امکان در ماه‌های ابتدایی سال آینده به نسخه کنونی این نرم‌افزار اضافه می‌شود.

با افزده شدن این امکان، ایران در زمره معدود کشورهایی قرار می‌گیرد که از این فناوری برخوردار است.

به‌کارگیـری هوش مصنوعـی در تشـخیص و درمـان بیماری‌هـای حـوزه روان، از مصادیـق فناوری‌هـای همگرا اسـت. نرم‌افزار سایکورادیولوژی با حمایت‌های مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا به مرحله تولید رسیده و هم‌اکنون فرآیند توسعه آن در حال انجام است.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    بازار globe
    اخبار کسب و کار
    همراه اول