اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا

اقتصادی  /  اقتصاد کلان و بودجه

تورم نقطه‌ای در اسفند 34.7 درصد و تورم سالانه 40.2 درصد

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران ، نرخ تورم نقطه به نقطه در طول سال ١٤٠٠ از عدد ٤٩,٥ درصد در ابتدای سال به عدد ٣٤.٧ درصد در اسفند ماه همین سال کاهش پیدا کرده است.

تورم نقطه‌ای در اسفند  34.7 درصد و تورم سالانه 40.2 درصد

به گزارش خبرگزاری فارس، گزارش سالانه شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور- سال ١٤٠٠ (١٠٠=١٣٩٥) از سوی مرکز آمار ایران منتشر شد.

براساس این گزارش، نرخ تورم نقطه به نقطه در طول سال ١٤٠٠ از عدد ٤٩,٥ درصد در ابتدای سال به عدد ٣٤.٧ درصد در اسفند ماه همین سال کاهش پیدا کرده است.

روند افزایشی نرخ تورم  در سال ١٤٠٠

در سال ١٤٠٠ شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی برای کل کشور، مناطق شهری و مناطق روستایی به ترتیب عدد ٣٥٤,١، ٣٥٠.٢ و ٣٧٦.٢ را نشان می‌دهد که نسبت به سال قبل (نرخ تورم) برای کل کشور ٤٠.٢ درصد، مناطق شهری ٣٩.٧ درصد و مناطق روستایی ٤٢.٨ درصد افزایش نشان می­دهد. نرخ تورم نسبت به سال گذشته برای کل کشور، مناطق شهری و مناطق روستایی به ترتیب  ٣.٨ ، ٣.٥ و ٥.١ واحد درصد افزایش یافته است.

نرخ تورم گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» در سال ١٤٠٠ برای کل کشور ٥١,٥ درصد، مناطق شهری ٥٢.١ درصد و مناطق روستایی ٤٩.٤ درصد بوده است. نرخ تورم «خوراکی­ها، آشامیدنی­ها و دخانیات» نسبت به سال گذشته برای کل کشور، مناطق شهری و مناطق روستایی به ترتیب ١٢.٥، ١٣.٤ و ٩.٥ واحد درصد افزایش یافته است.


تورم

نرخ تورم گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» در سال ١٤٠٠ برای کل کشور ٣٤,٦ درصد، مناطق شهری ٣٤.٢ درصد و  مناطق روستایی ٣٧.٢ درصد بوده است. نرخ تورم «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به سال گذشته برای کل کشور، مناطق شهری به ترتیب ٠.٦و ٠.٩ واحد درصد کاهش و در مناطق روستایی ١.٤ واحد درصد افزایش یافته است.

بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور در سال ١٤٠٠ مربوط به ماه­های شهریور (٣,٩ درصد)، مهر (٣.٧ درصد) و تیر (٣.٥ درصد) و کمترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به ماه­های اردیبهشت (٠.٧ درصد)، اسفند (١.٣ درصد) و آذر (١.٧ درصد) است.

متوسط نرخ تورم ماهانه در این سال برای شاخص کل و گروه­های عمده «خوراکی­ها، آشامیدنی­ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ٢,٥ درصد، ٢.٩ درصد و ٢.٣ درصد می­باشد.

بررسی سری زمانی تورم سالانه در سال ١٤٠٠ نشان می‌­دهد نرخ تورم تا شهریور ماه روند افزایشی داشته است و سپس تا پایان سال روند کاهشی به خود گرفته است، با این وجود نرخ تورم در اسفند ماه سال ١٤٠٠ بالاتر از فروردین ماه همین سال قرار گرفته است.

همچنین نرخ تورم نقطه به نقطه نیز در طول سال ١٤٠٠ از عدد ٤٩,٥ درصد در ابتدای سال به عدد ٣٤.٧ درصد در اسفند ماه همین سال کاهش پیدا کرده است.

نرخ تورم کل کشور بر اساس دهک‌­های هزینه‌­ای

نرخ تورم کل کشور در سال ١٤٠٠ برابر ٤٠,٢ درصد است که در دهک­های مختلف هزینه‌­ای در بازه ٤٢.٨ درصد برای دهک اول تا ٣٩.٢ درصد برای دهک نهم نوسان دارد. محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی­ها، آشامیدنی­ها و دخانیات» بین ٥١.٨ درصد برای دهک‌های اول و نهم تا ٥١.٤ درصد برای دهک‌های سوم،چهارم و ششم است. هم چنین اطلاع مذکور در مورد گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» بین ٣٣.٠ درصد برای دهک ششم تا ٣٦.٣ درصد برای دهک دهم است.

فاصله تورمی در بین دهک­‌های مختلف هزینه ­ای در سال ١٤٠٠ به ٣,٦ درصد رسید که نسبت به سال قبل (٨.٩ درصد) ٥.٣ واحد درصد کاهش نشان می­‌دهد.


تورم دهکها

شاخص قیمت مصرف کننده به تفکیک استان

در سال ١٤٠٠ بیشترین نرخ تورم خانوارهای کشور مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد با ٤٨,٢ درصد و کمترین نرخ تورم مربوط به استان همدان با ٣٦.٣ درصد می­‌باشد. شکاف نرخ تورم بین استان­های مختلف در سال ١٤٠٠ ، ١١.٩ درصد است که نسبت به سال قبل ٥.١ واحد درصد افزایش یافته است.

تغییرات متوسط قیمت اقلام خوراکی منتخب در مناطق شهری کشور

بیشترین افزایش متوسط قیمت اقلام خوراکی در سال ١٤٠٠ نسبت به سال ١٣٩٩ مربوط اقلام هلو، خربزه، هویج فرنگی، هندوانه، نخود، نوشابه گازدار، ماهی قزل آلا و سیب زمینی می باشد.

برای مشاهده جزئیات خبر به فایل پیوست + نرخ تورم نرخ تورم  + مراجعه کنید.

انتهای پیام/ب

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول