اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا

علم و پیشرفت

سیاست‌ها و اصول حاکم بر فضای مجازی تدوین شد

رئیس پژوهشگاه فضای مجازی گفت: پیرو خواست رئیس مجلس از دبیر شورایعالی فضای مجازی، سیاست‌ها و اصول حاکم بر قانون‌گذاری فضای مجازی گردآوری و تدوین شد.

سیاست‌ها و اصول حاکم بر فضای مجازی تدوین شد

به گزارش خبرنگار سرویس علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، حسین مطلبی رئیس پژوهشگاه فضای مجازی مرکز ملی فضای مجازی، در نشست خبری در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره نامه رئیس مجلس به رئیس شورای عالی فضای مجازی در جریان بررسی طرح صیانت گفت: در این نامه اشاره‌ای به طرح صیانت نشده بود که البته موضع‌گیری در این زمینه برعهده سخنگوی مرکز است.

وی ادامه داد:‌ در این نامه از مرکز ملی فضای مجازی خواسته شده بود که برای تدوین سیاست‌ها و اصول حاکم بر فضای مجازی اقدام کند و ما هم در پژوهشگاه فضای مجازی، در تدوین این سیاست‌ها نقش فعال داشته‌ایم. نقش ما در این بخش، سیاسی نبوده است و ناظر به تایید یا رد کردن طرح صیانت نبود.

وی گفت: در تولید مبانی سیاست‌ها و اصول حاکم بر فضای مجازی فعال بودیم و کلیاتی از سیاست‌های مرکز ملی فضای مجازی را‌‌‌‌‌‌‌‌ گردآوری کردیم و نتیجه برای مرکز ارسال شده است. اما اینکه آیا در این باره نامه‌ای به مجلس ارائه شده است یا خیر اطلاع ندارم.

وی توضیح داد: برای مثال در زمینه پیام‌رسان‌ها یکسری اسناد بود، اما همه سیاست‌ها و اصول کلی در یکجا جمع نشده بود و ما این گردآوری را‌‌‌‌‌‌‌‌ انجام دادیم.

مهم ترین برنامه های پژوهشگاه برای سال جاری 

مطلبی با اعلام اقدامات سال گذشته و برنامه‌های آتی در سال جاری اظهار داشت: در مواجهه با اثرات فضای مجازی، دو رویکرد فعال و منفعل در کشور شکل گرفته است.

وی گفت: یک گروه که نگاه خوش‌بینانه به فضای مجازی دارند و نقش سیم‌کشی برای توسعه ارتباطات را‌‌‌‌‌‌‌‌ ایفا می‌کنند و گروه مقابل که نگاه بدبینانه دارند و در تلاش برای ایجاد محدودیت حداکثری هستند، اما فصل مشترک بین این دو نوع مواجهه ابزارمآبانه است.

مطلبی اضافه کرد: دو دوره فعالیت در پژوهشگاه داشتیم که در دوره اول، با فقر مباحث فضای مجازی روبرو بودیم و در دوره دوم به سمت پژوهش‌های ناظر بر رفع مسأله رفتیم.

وی با اشاره به برنامه‌های پژوهشگاه در افق 1405 گفت: پژوهشگاه بازوی علمی پژوهشی در موضوعات حکمرانی این فضا، حلقه واسط و قطب علمی پژوهشگاه فضای مجازی در افق 1405 دیده شده است.

وی با اشاره به اهدافی که پژوهشگاه در سال جاری دنبال می‌کند اضافه کرد: پشتیبانی علمی از شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی و ارائه پیشنهاد به دستگاه ها، رصد و آینده پژوهی، رصد اسناد شرکت‌های بزرگ و تقسیم کار در حوزه پژوهش فضای مجازی را در برنامه داریم.

رئیس پژوهشگاه فضای مجازی با اشاره به محورهای مهم فعالیت آتی پژوهشگاه اظهار داشت: فعالیت در حوزه‌های اقتصاد دیجیتال، فناوری‌های نوظهور، ایجاد رشته‌ها، ایجاد بین رشته‌ای ها و تدوین نظریه جمهوری اسلامی در فضای مجازی از مهم‌ترین محورهایی است که برای کار پیش رو داریم.

وی با ارائه گزارش عملکرد از مهم‌ترین اقداماتی که در این پژوهشگاه انجام شده است، گفت: تهیه گزارش‌های عصر فضای مجازی، گزارش‌های سریع، اسناد، کتاب و مقالات علمی تاکنون‌ انجام داده است. 

وی بر ادبیات سازی در حوزه حکمرانی فضای مجازی تاکید کرد و اظهار داشت: ۱۹ سند سیاستی، ۲۸ سند گزارش کارشناسی و حمایت از ۵ عنوان پایان نامه و ۱۵ تفاهم نامه علمی با مراکز پژوهشی از دستاوردهای این پژوهشگاه است. همچنین این پژوهشگاه با ۳۹ مرکز علمی پژوهشی و سیاستی در ارتباط است.

وی همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا در وظایف این پژوهشگاه ارائه نظر پیشنهادی برای چگونگی اجرای مصوبات شورای عالی فضای مجازی وجود دارد؟ گفت: از جمله پیشنهاد‌اتی که در این باره دادیم این بود که مصوبات شورا چطور اجرا شود. مصوبات شورای عالی فضای مجازی درحکم قانون است، اما اینکه چطور اجرا شود، مبهم است و در قالب نامه برای رئیس مرکز ملی فضای مجازی این پیشنهاد را‌‌‌‌‌‌‌‌ شرح داده‌ایم.

وی با تشریح وظایف کلی پژوهشگاه،‌ اظهارداشت: رصد و پایش وضعیت فضای مجازی، شناسایی خلاهای تخصصی کشور در حوزه فضای مجازی و تعیین اولویت های علمی و فناوری حوزه،  برنامه ریزی و زمینه سازی برای گسترش نوآوری‌های علمی و فناوری این عرصه و تربیت نیروهای علمی مورد نیاز ارتباط موثر با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و حمایت هدفمند از نخبگان و شرکتهای دانش بنیان در موضوعات فضای مجازی از وظایف کلی پژوهشگاه فضای مجازی مرکز ملی فضای مجازی است.

وی از جمله اقدامات مهمی که در سال جاری انجام خواهد شد را‌‌‌‌‌‌‌‌، تدوین سند شعار سال درحوزه دانش بنیان و تدوین سند عدالت دیجیتال برشمرد.

وی گفت: اقدامات دیگری از جمله ترجمه اسناد شورای عالی فضای مجازی از جمله سند شبکه ملی اطلاعات به زبان‌های انگلیسی و عربی در پژوهشگاه در جریان است.

سند حمایت از پژوهش‌های حوزه فضای مجازی تدوین می شود

به گفته وی؛ حمایت از پژوهشگران و شرکتهای دانش بنیان فعال این حوزه یکی از وظایف جزیی پژوهشگاه است و پژوهشگاه در این راستا طرح حمایت از پایان‌نامه‌های تحصیلی را‌‌‌‌‌‌‌‌ در دستورکار دارد.

وی ادامه داد: اگرچه تاکنون حمایت‌ها موردی بوده است، اما برای تدوین سند حمایت از پژوهش‌های حوزه فضای مجازی اقدام کرده‌ایم که آیین‌نامه این سند نیازمند تصویب در مرکز ملی فضای مجازی است و در صورت تصویب، دیگر نیاز نیست که تمام موارد را‌‌‌‌‌‌‌‌ به صورت تک تک بررسی کنیم.

مطلبی همچنین از امکان استفاده از ظرفیت سرباز نخبگان خبر داد و گفت: با امضای تفاهم نامه ای، امکان جدیدی فراهم شده که به این وسیله سربازان می توانند در حوزه پژوهش‌ های فضای مجازی فعالیت کنند و باید برای بهره مندی از این امکان با پژوهشگاه‌ هماهنگ شوند و در این صورت دوره سربازی را‌‌‌‌‌‌‌‌ با امکان نخبگانی طی خواهند کرد.

رئیس پژوهشگاه فضای مجازی همچنین با اشاره به امکانات این پژوهشگاه در زمینه گرنت اساتید گفت: در سال‌های اخیر تاکید شده که گرنت اساتید تنها ناظر بر موضوعات موردنیاز کشور باشد که یکی از مراکزی که می‌تواند این نیاز را‌‌‌‌‌‌‌‌ تایید کند، پژوهشگاه است و گرنت از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تخصیص داده می‌شود.

وی درباره بودجه پژوهشگاه برای امسال گفت: پیشنهاد پژوهشی امسال 16 میلیارد تومان بوده است اما پژوهشگاه ردیف بودجه جدا از مرکز ملی فضای مجازی ندارد و این بودجه ناظر برعناوین پژوهشی تخصیص داده می‌شود.

این نشست خبری در محل پژوهشگاه فضای مجازی مرکز ملی فضای مجازی برگزار شد.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌266

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    بازار globe
    همراه اول