اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده توانا فارس نوجوان

سیاست خارجی

خطیب‌زاده: حقوق بشر بازیچه دست آمریکا شده است

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان آمریکا را دولتی خواند که در جعبه ‌ابزار سیاست خارجی خود از حقوق بشر به‌ عنوان یکی از ابزارهای معمول در پیشبرد اهدافش بهره می‌برد که باعث به بازیچه گرفته شدن مفهوم‌ حقوق بشر شده است.

خطیب‌زاده: حقوق بشر بازیچه دست آمریکا شده است

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سعید خطیب‌زاده سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه در نشست تخصصی و تعاملی سازمان‌های مردم‌ نهاد دارای مقام مشورتی نزد اکوسوک که از سوی معاونت امور بین‌الملل قوه قضاییه و ستاد حقوق‌بشر برگزار شد، ضمن تبیین نقطه نظرات وزارت امور خارجه در خصوص زمینه های تعامل دوسویه و توانمندسازی هر چه بیشتر این سمن‌ها به ایراد سخنرانی پرداخت.

در نشست مذکور که صبح امروز (یکشنبه) برگزار شد، خطیب‌زاده با اشاره به تطور مفاهیم، رویه‌ها و محیط عمل کنشگران در نظام بین‌الملل، بر این نکته تأکید کرد که دولت‌ها - از روی انتخاب و یا جبر زمانه- اختیارات و مسؤولیت‌های برخی حوزه‌ها را به طور نسبی با کنشگران غیردولتی به اشتراک گذاشته‌اند و از این رو، سالهاست که دیگر نمی‌توان دولت را کنشگر واحد نظام بین‌الملل تصور کرد.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امورخارجه با اشاره به حوزه‌هایی که دولت‌ها سابقاً به صورت انحصاری عهده‌دار آن‌ها بودند و اینک آن حوزه‌ها را با سمن‌ها و کنشگران غیردولتی به اشتراک گذاشته‌اند، به مواردی نظیر مذاکرات منتج به معاهدات و یا تفاهمنامه‌ها، تماس‌ و تعامل با سازمان‌ها و یا کنشگران بین المللی و یا بین‌الدولی، میانجیگری و اقدامات مربوط به حفظ و توسعه‌ منافع ملی کشورهای متبوع خود اشاره کرد.

سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه در بخش دیگری از سخنرانی خود، موضوع حقوق ‌بشر را یکی از مهم‌ترین قربانیان روابط بین‌الملل عصر حاضر عنوان و بیان کرد که مقوله‌ حقوق بشر به دلیل رویکرد کانون‌های قدرت بین المللی به ابزاری سیاسی برای پیشبرد اهداف آن کانون ها مبدل شده است. 

خطیب زاده علاوه بر تاکید بر اختیارات سمن‌ها، آن‌ها را واجد مسؤولیت‌ها و وظایفی نیز خصوصاً در حوزه‌ صیانت و ارتقای ارزش‌های واقعی حقوق ‌بشر برشمرد و از سمن‌های فعال در این حوزه خواست به این حقیقت واقف باشند که صرفاً با موضوعی حقوقی جهانشمول سروکار ندارند، بلکه همچنین با مقوله‌ای مواجهند که جنبه‌های مختلف آن اعم از ملی و محلی و یا وجوه سیاسی، اجتماعی و فردی آن به مراتب نسبت به گذشته پررنگ‌تر شده است.

خطیب زاده ایالات‌ متحده را به‌عنوان دولتی برشمرد که در جعبه ‌ابزار سیاست خارجی خود از حقوق بشر به‌ عنوان یکی از ابزارهای معمول در پیشبرد اهدافش بهره می‌برد که نتیجه آن متاسفانه به بازیچه گرفته شدن مفهوم‌ متعالی حقوق بشر انجامیده است.

خطیب‌زاده در بخش پایانی سخنرانی خود بر این موضوع تاکید کرد که وزارت امور خارجه آمادگی دارد به سمن ها در راستای کسب مقام مشورتی در شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد (اکوسوک) و نیز حضور در مجامع بین‌المللی تا حد ممکن مساعدت کند.

در این نشست که بیش از ۸۰ سازمان مردم‌نهاد حضور داشتند علاوه بر رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امورخارجه، غریب‌آبادی معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق‌بشر و هم‌چنین عباسی معاون وزیر و رئیس سازمان امور اجتماعی وزارت کشور نیز سخنرانی کردند.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول