اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا

اقتصادی  /  اقتصاد کلان و بودجه

فارس من| پیگیر ترمیم حقوق پایدار کارمندان گمرک هستیم

سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی گمرک گفت: پیگیر ترمیم حقوق پایدار کارمندان گمرک و ایجاد عدالت در پرداخت‌ها هستیم.

فارس من| پیگیر ترمیم حقوق پایدار کارمندان گمرک هستیم

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، تعدادی از مخاطبان سامانه «فارس من» با ثبت پویشی با عنوان «حقوق دریافتی پایین کارمندان گمرک»، خواستار پیگیری این مسئله از مسئولان مربوطه و پاسخگویی آنها شدند.

خبرنگار فارس درباره بررسی این موضوع به سراغ محسن جلواتی، سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی گمرک جمهوری اسلامی ایران رفت.

وی در این باره اظهار داشت: قول می‌دهیم موضوع حقوق کارکنان را پیگیری کنیم، رئیس کل گمرک، شورای معاونان و معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی که متولی این کار است، دنبال ترمیم حقوق کارمندان گمرک هستند و از ابتدا که در این سمت قرار گرفتم، اعلام کردم باید پرداختی‌ها در گمرک پیوست عدالت داشته باشد.

وی این را هم گفت: محل کار تعدادی از کارمندان در منطقه خیلی دوردست و یا بد آب و هوا مانند جزیره ابوموسی یا در استان سیستان و بلوچستان، مرز ایران و افغانستان یا پاکستان، یا در کوه‌های کردستان قرار دارد و گاهی فاصله گمرک تا نزدیک‌ترین آبادی 300 تا 400 کیلومتر است و همکاران ما مجبورند هر روز این مسیر را طی کنند، بنابراین این افراد باید در اولویت ترمیم حقوق قرار گیرند.

جلواتی ضمن تشکر از کارمندان گمرک مرزی افزود: از همین‌ تریبون خداقوتی خدمت آنها عرض می‌کنم، همکاران ما در گمرک تعطیلی ندارند و مرتب در شیفت‌های کاری حضور دارند. در عین حال گاهی دریافتی آنها نسبت به کارمندان سازمان‌های همجوار نظیر سازمان بنادر و دریانوردی یا مناطق آزاد بسیار کمتر است.

وی ادامه داد: من تأیید می‌کنم که وضعیت حقوق کارکنان گمرک خوب نیست و از بسیاری از دستگاه‌های همجوار که در آنها ردیف‌های خاصی ایجاد شده است، اختلاف معناداری دارند.

سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی گمرک اظهار داشت: ممکن است در برخی از مزایا و مسائل رفاهی به کارمندان توجه شود، اما وقتی بخواهیم اضافه بر حقوق سازمانی بپردازیم، باید به دیوان محاسبات پاسخ دهیم. واقعاً برخی از همکاران گمرک حداقل حقوق به اندازه 4.7 میلیون تومان در سال گذشته دریافت می‌کردند، در این یکی دو ماه امسال هم فعلاً حقوق علی‌الحساب پرداخت کرده‌ایم، کسانی که حداقل حقوق دریافت می‌کنند، امکان پیشنهادهای غیر قانونی برای آنها وجود دارد، پس بنابراین حتماً باید حقوق کارمندان گمرک ترمیم شود.

جلواتی بیان داشت: اولاً نیروی جدید طی 10 تا 15 سال گذشته به گمرک جذب نشدند و تعدادی از نیروها تعدیل شده یا بازنشسته شدند و هر نفر در گمرک یک و نیم تا دو برابر کار می‌کنند و باید دولت اجازه دهد، نیروی جدید انتخاب کنیم تا نیروهای موجود فرسوده نشوند.

وی افزود: ظرف سه سال آینده هم 750 نفر از نیروهای گمرک بازنشسته می‌شوند و از مجموعه خارج می‌شوند و باید با فوریت فکری شود که گمرک به عنوان مرزبان اقتصاد کشور که یک سوم بودجه عمومی دولت را تأمین می‌کند، با معضل نیروی انسانی مواجه نشود.

سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی گمرک گفت: باید در پایه حقوق کارمندان گمرک در ظرفیت قانونی کشور تجدیدنظر شود. در این زمینه لازم است سازمان برنامه و بودجه و سازمان استخدامی کشور به ترمیم حقوق کارمندان گمرک کمک کنند.

وی افزود: کارمندان گمرک مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری و نظام هماهنگ پرداخت‌ها هستند و باید راهکار قانونی از سوی سازمان برنامه و بودجه و امور استخدامی کشور پیدا کنند که حقوق این افراد را ترمیم کنیم.

سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی گمرک در مورد اینکه آیا کارمندان گمرک سهمی از مالیات ارزش افزوده و یا عوارض واردات خودرو دریافت می‌کنند یا نه؟ گفت: تمام درآمد گمرک مستقیماً به خزانه کشور واریز می‌شود و در پرداخت‌ها تابع قانون خدمات کشوری هستیم. البته یک سهم قانونی داریم که 2 درصد از کل درآمد گمرک است که سرفصل مخارج آن هم مشخص است و نمی‌توان آن را به حقوق کارمندان اختصاص داد. از طرفی درآمد مالیات ارزش افزوده ناشی از واردات است که آن هم سرفصل مخارج دارد و نمی‌توان در قالب حقوق اختصاص داد. البته برخی از مسائل رفاهی برای کارمندان می‌توان در نظر گرفت.

وی افزود: می‌خواهیم ردیف‌‌های حقوقی مستمر را ترمیم کنیم، در حال حاضر کارشناسان در زمینه ساختارها و تشکیل روش‌ها و بودجه کار می‌کنند و این مطالبه کارمندان گمرک مطالبه به حقی است و ما هم طبق قانون از مراجع مربوطه درخواست می‌کنیم حقوق کارمندان گمرک با توجه به حساسیت و سختی کار آنها، ترمیم کنند.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    بازار globe
    همراه اول