اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا

جامعه  /  شهری

فارس من| افتتاح و راه‌اندازی مترو پرند در دهه فجر امسال/ تحولات بزرگ در مترو پایتخت کلید خورد

مدتی پیش علیرضا زاکانی خبر از تغییر و تحولات اساسی در شهر تهران داد و حالا مدیرعامل شرکت مترو تهران می‌گوید در این راستا افتتاح و راه‌اندازی مترو پرند در دهه فجر امسال صورت می‌گیرد و تصویب واگذاری زمین به پیمانکار به سرانجام رسیده است.

فارس من| افتتاح و راه‌اندازی مترو پرند در دهه فجر امسال/ تحولات بزرگ در مترو پایتخت کلید خورد

خبرگزاری فارس، گروه شهری: فائزه نجارزادگان: پرند یکی از شهرهای اقماری اطراف تهران است  که طی سال های اخیر رشد جمعیت پرشتابی را تجربه کرده و پیش بینی می شود تا سال ۱۴۰۵ تعداد ساکنان آن به مرز ۷۰۰ هزار نفر برسد، شهر جدید پرند شهری در شهرستان رباط‌کریم از توابع استان تهران است. این شهر در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی تهران و در مسیر آزادراه تهران ـ ساوه و در مجاورت فرودگاه بین‌المللی امام خمینی واقع شده‌است. به همین دلیل مسوولان استان تهران  ۱۴ سال پیش تصمیم گرفتند تا هم برای کاهش حجم ورودی خودروهای شخصی به تهران و هم به منظور کاهش تصادفات در جاده تهران ـ ساوه خط متروی تهران را به پرند برسانند.

 مردم شهر پرند برای کار، تحصیل و سایر امور روزانه ، تردد بالایی به پایتخت دارند به صورتی که براساس آمارهای ترافیکی، روزانه ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر بین تهران و پرند تردد دارند که عمده این افراد از وسایل حمل و نقل شخصی برای طی این مسافت استفاده می کنند.

بررسی های اولیه احداث این خط مترو نشان می داد طول این خط ۵۰ کیلومتر خواهد بود که ۵ ایستگاه نیز برای آن پیش بینی و مقرر شد تا خط متروی پرند از خط یک مترو و از ایستگاه شاهد منشعب شود؛ اتفاقی که همه مسئولان در وهله اول از آن حمایت کردند؛ اما در عمل ۱۴ سال به طول انجامید و زمانی که به پیشرفت بیش از ۹۰ درصد عملیات ساختمانی رسید، در زمین این سازمان و آن سازمان پاسکاری شد.

به طور دقیق تر مطالعات و بخشی از عملیات اجرایی پروژه خط مترو تهران - پرند در سال 1384 توسط وزارت راه و شهرسازی آغاز و سال 1391 کل پروژه به شهرداری تهران واگذار شد.بخشی از پروژه حد فاصل ایستگاه شاهد تا شهر آفتاب به طول 4 کیلومتر در ابتدای سال 1395 و بخش دیگر از ایستگاه شهر آفتاب تا فرودگاه امام خمینی(ره) به طول 26 کیلومتر در مردادماه سال 1396 تکمیل و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

اما بخش نهایی این طرح که از ایستگاه فرودگاه امام خمینی(ره) تا ایستگاه پرند امتداد داشته و حدود 20 کیلومتر مسافت را شامل می‌شود، علی‌رغم پیشرفت 90 درصدی عملیات ساختمانی، به دلیل کمبود اعتبارات، تاکنون کامل نشده است.

راه اندازی متروی پرند، اسلامشهر و ورامین  

مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران مدتی پیش درباره مترو پرند گفت: به طور کلی در شهرداری تهران چندان پروژه عمده نیمه تمامی نداریم و عمده پروژه‎های نیمه‎ تمام فعلی مربوط به شهرداری نیستند، اما برخی پروژه‎ های مدیریت شهری قبلی شامل خطوط ۶ و ۷ مترو باقی مانده است که باید تکمیل و افتتاح شوند.

وی با اشاره به اینکه پرند شامل شهر تهران نمی‌شود، افزود: اما برای رساندن مترو به فرودگاه امام، شهر پرند را هم در مسیر مترو قرار دادیم، که هزینه آن را دولت باید تامین کند.  ما پیگیر این موضوع بوده ایم و کارها رو به پیشرفت است همچنین پردیس و ورامین و اسلامشهر هم در دستور کار هستند اما منابعشان باید تامین شود.

افتتاح کامل خط مترو تهران ـ پرند در دهه فجر امسال

گفته می‌شود بالاخره پس از کش و قوس های فراوان، صورتجلسه واگذاری بخشی از اراضی شهر جدید پرند به پیمانکاران ساخت و تجهیز ایستگاه مترو این شهر، به امضاء مشترک مدیران عامل شرکت مترو تهران و شرکت عمران شهر جدید پرند رسید تا فرآیند تامین منابع مالی کارهای باقی‌مانده این پروژه مهم عمرانی وارد مرحله جدیدی شود.

درباره این موضوع به سراغ مسعود درستی، مدیرعامل شرکت مترو تهران رفتیم. وی در این زمینه به خبرنگار فارس، گفت: ان شالله با اقداماتی که در دستور کار قرار گرفته همچنین تفاهم نامه و قراردادهای صورت گرفته خط مترو تهران ـ پرند در دهه فجر کامل در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد و تکمیل خواهد شد.

وی افزود: اخیرا صورتجلسه‌ای در این زمینه با استانداری قرار شده زمینی به این منظور به شرکت عمران شهر جدید پرند ارائه شود و به طور کلی این موضوع 750 میلیارد تومان بودجه مصوبه وزارت راه دارد و با کمک‌های دولت به حدود 1000 میلبارد تومان خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت مترو تهران خاطرنشان کرد: اقدامات و برنامه‌ها در مترو در حال انجام است و توقفی در کارها نبوده و ان شالله شاهد تحولات بزرگ در حوزه مترو تهران و حومه خواهیم بود.

تصویب واگذاری زمین به پیمانکار پروژه احداث خط مترو تهران- پرند

سید قوام الدین حسینی مجری خط مترو تهران- پرند نیز در این زمینه بیان داشت: در حالی که پیش از این قرار بود تا قبل از پایان سال ۱۴۰۰ مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان از سوی شرکت عمران شهر جدید پرند به پروژه خط مترو تهران- پرند تزریق شود اما در عمل این مهم محقق نشد و پس از حدود ۷۵ روز انتظار، مقرر شد بخشی از اراضی جنوب ایستگاه مترو شهر پرند با قیمت کارشناسی روز به پیمانکاران پروژه تحویل شود تا ما به ازای ارزش ریالی این زمین، دست اندرکاران امر نسبت به تامین منابع مالی طرح و پیشبرد عملیات اجرایی آن اقدام نمایند.

وی در مورد آخرین وضعیت اقدامات انجام شده در این پروژه گفت: گرچه شرط اصلی بهره برداری از فاز نخست خط مترو شهر جدید پرند در سال ۱۴۰۱ این بود که اواخر سال گذشته منابع مالی لازم به پروژه تزریق شود اما این امر متاسفانه در زمان مقرر محقق نشد. با این اوصاف برنامه زمان‌بندی اجرای طرح اصلاح و فشرده سازی شد و اگر در هفته های پیش رو بتوانیم محدودیت های مالی ادامه عملیات اجرایی را برطرف سازیم، باز هم امکان بهره‌برداری از این خط در سال جاری وجود خواهد داشت.

مجری خط مترو تهران ـ پرند در ادامه گفت: علیرغم تمام مشکلات موجود، اخیراً ماشین آلات مکانیزه روسازی مسیر این خط از قبیل زیرکوب، رگولاتور و شن کش جهت تثبیت و آماده سازی روسازی ریلی وارد کارگاه پروژه شده تا بستر لازم برای حرکت قطار در مسیر ۱۹ کیلومتری پروژه آماده شود.

قوام حسینی افزود: با تزریق منابع مالی به پروژه، می توان امیدوار بود تا تأمین تجهیزات ویژه پست‌های برق، کابل‌ها، سیگنالینگ و همچنین کارهای ساختمانی باقی‌مانده و نازک‌کاری ایستگاه مترو پرند، آسانسورها و پله برقی ها و نهایتاً ایمن سازی مسیر با فنس کشی و ایجاد دیوارهای حائل سرعت گرفته و این پروژه مهم و تاثیرگذار عمرانی تا قبل از پایان سال ۱۴۰۱ در اختیار نیم میلیون نفر مردم چشم انتظار شهر جدید پرند قرار گیرد.

تغییر و تحولات کلیدی در متروی پایتخت

۱۴ سال است که مسوولان استان تهران کلنگ خط متروی پرند را به زمین زده اند؛  حالا این خط به ایستگاه پایانی رسیده و تکلیف اعتبارات مورد نیاز پیمانکار جهت خرید تجهیزات تعیین شده و اعتبارات  در حال تحقق است. بیش از ۴۰۰هزار نفر از ساکنان پرند چشم امیدشان به سوی مسوولان مربوطه است تا هر چه سریع‌تر مترو پرند افتتاح شود.مدتی پیش علیرضا زاکانی خبر از تغییر و تحولات اساسی در شهرتهران داد و به نظر می‌رسد این تغییر و تحولات بزودی برای شهروندان بیشتر ملموس خواهد شد.

مخاطبان «فارس من»هم با ثبت سوژه ای با عنوان راه‌اندازی متروی پرند الزامی است در خواست افتتاح مترو پرند شده اند.به گفته آنها پرند با جمعیت بالای 400 هزار نفر که روزانه نیز این جمعیت در حال افزایش است نیاز مبرم به مترو جهت حمل و نقل عمومی به کلانشهر تهران را دارد و نبود مترو در این شهر مردم را دچار مشکلات فراوانی در حمل و نقل عمومی کرده است.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    بازار globe
    همراه اول