اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا

جامعه

اعلام نتیجه دادگاه وزیر سابق نفت؛ بزودی/ حکم احمدرضا جلالی اجرا خواهد شد

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به پرونده وزیر سابق نفت گفت: پرونده وی در دادگاه کیفری در حال رسیدگی است. او در دادگاه حاضر می‌شود و تصمیم دادگاه پس از قطعیت اعلام خواهد شد.

اعلام نتیجه دادگاه وزیر سابق نفت؛ بزودی/ حکم احمدرضا جلالی اجرا خواهد شد

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، اولین نشست خبری مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه با خبرنگاران آغاز شد. ستایشی ضمن تشکر از اعتماد حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای برای انتصابش به عنوان سخنگوی قوه قضائیه گفت: پیش از من هفت سخنگو به اطلاع رسانی می پرداختند، امیدوارم این مهم توسط من با دقت و شفافیت انجام بپذیرد. 

سخنگوی قوه قضائیه در اولین نشست هشتمین دوره سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به سالروز آزادسازی خرمشهر یاد شهدا را گرامیداشت و گفت: آزادسازی خرمشهر حادثه بی نظیر مقاومت و آزادی در جهان بود‌ که موجبات سرفرازی ملت ایران را فراهم آورده است‌. 

وی با اشاره به چهارم خردادماه افزود: این روز ویژه مردم دزفول به عنوان نماد مقاومت است، این شهر زیر بار ۱۷۶ موشک بود. همچنین پنجم خرداد ماه نیز متعلق به "حمایت از خانواده زندانیان" است. خانواده زندانی که از سرپرست خود محروم می شود، مجموعه قوه قضائیه سرپرست و حامی آن است تا از آسیب‌های اجتماعی در امان بمانند. 

ستایشی با اشاره به اقدامات موثر سازمان زندان ها و قوه قضائیه برای حمایت از خانواده های زندانیان گفت: ما غصه دار و عزادار شهید خدایی هستیم. بازهم شاهد ذات شرور دشمنان قسم خورده نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بودیم. 

تروریستان ترور شهید خدایی را به سزای عمل خود خواهیم رساند

سخنگوی قوه قضائیه اظهار کرد‌. ان شالله با قاطعیت و دقت با تروریستان ترور شهید خدایی را به سزای عمل خود خواهیم رساند. اما پیشگیری از این اتفاقات تلخ باید درنظر گرفته شود. حامیان این ترور بدانند که در پیشگاه خدا، امت اسلامی و جهانیان شرمنده هستند. 

وی با بیان اینکه چهار دهه جمهوری اسلامی ایران این ترور ها را شاهد بوده گفت: دشمنان بدانند ما از تحقق آرمان های خود عقب نشینی نخواهیم کرد.

ستایشی با اشاره به ریزش ساختمان در آبادان بیان کرد: آخرین وضعیت این ساختمان ۱۰ نفر از عزیزان و ساکنان شهرستان مقاوم آبادان در این حادثه فوت کردند و تعدادی هم مصدوم شدند. این حادثه تلخ را از طرف ریاست قوه قضائیه و خدمتگزاران این قوه تسلیت عرض میکنم. این قول را به مردم آبادان می‌دهیم که هر کسی دد این فرایند مرتکب تخلف و جرم شده است، با قاطعیت برخورد خواهد شد‌. 

سخنگوی قوه قضائیه با تاکید بر اینکه فرایند پیشگیرانه برای این قوه یک اصل است و با اشاره به روز رسانه گفت: در مجموعه اطلاع رسانی این ایام را در اهالی حوزه رسانه و روابط عمومی را تبریک عرض می کنم.

حکم احمدرضا جلالی اجرا خواهد شد 

وی با اشاره به حکم اعدام احمدرضا جلالی گفت: فرآیند رسیدگی به اتهامات آقای احمدرضا جلالی انجام شده است و موضوع مبادله او با حمید نوری مطرح نیست. در زمان مقرر حکم آقای جلالی اجرا خواهد شد.

وی افزود: وضعیت نگهداری و رعایت حقوق بشر نسبت به آقای احمدرضا جلالی رعایت شده، اما آیا این حقوق برای آقای نوری نیز رعایت شده است؟ 

سخنگوی قوه قضائیه اظهار کرد: موازین حقوق بشر نسبت به حمید نوری رعایت نشده است، پرونده ایشان تحت فشار منافقین و سیاسی است. زمانی که موازین حقوق بشر رعایت نشود، آن محاکمه باطل است. 

ستایشی با بیان اینکه حمید نوری از حق دسترسی به وکیل محروم است، گفت: حدود ۲۰ روز است که تماس حمید نوری با خانواده‌اش قطع شده است، آیا این حقوق بشر است؟ 

به زودی نتیجه دادگاه وزیر سابق نفت اعلام خواهد شد

ستایشی با اشاره وضعیت پرونده وزیر سابق نفت گفت: پرونده وی در دادگاه کیفری در حال رسیدگی است. او در دادگاه حاضر می شود و تصمیم دادگاه پس از قطعیت اعلام خواهد شد. 

وضعیت بیماران پروانه ای به گوش جهانیان خواهد رسید

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره سفر اخیر گزارشگر سازمان ملل گفت: پس از گذشت زمان طولانی این گزارشگران به ایران سفر کردند و نکات مربوط به حقوق بشر را بررسی کردند.

وی افزود: آن‌ها نکاتی در خصوص بهداشت و درمان به ویژه بیماران پروانه ای را احصا کرده و گزارش مفصلی در حقانیت جمهوری اسلامی تهیه کردند. 

بازداشت اسدالله اسدی خلاف قوانین بین المللی است

ستایشی درباره آخرین پیگیری از وضعیت اسدالله اسدی، دیپلمات کشورمان گفت: بازداشت ، تعقیب جزایی و صدور حکم آقای اسدی قانونی نبوده، ایشان دیپلمات جمهوری اسلامی بوده که ایشان را بازداشت کرده اند که خلاف قوانین بین المللی است. 

سخنگوی قوه قضائیه گفت: فرآیند دادرسی در آلمان و بلژیک نسبت به آقای اسدی را ناعادلانه می دانیم و ایشان همانند آقای نوری از ابتدایی ترین حقوق برخوردار نیست! از ظرفیت حقوقی و دیپلماتیک به صورت فعالانه برای آزادی اسدالله اسدی استفاده خواهیم کرد. از دولت بلژیک می‌خواهیم بدون فوت وقت آقای اسدالله اسدی را آزاد کنند. 

۲۳۲ انجمن حمایت از زندانیان در سطح کشور داریم

وی تصریح کرد: ۲۳۲ انجمن حمایت از زندانیان در سطح کشور داریم که حدود ۳۷۷ میلیارد در سال گذشته در حوزه حمایت از خانواده های مددجویان پشتیبانی صورت گرفت. بیش از ۴۷ هزار خانواده در سال گذشته تحت حمایت قرار گرفتند.

اقدامات سازمان تعزیرات حکومتی در حوزه نظارت بر بازار

ستایشی درباره اقدامات سازمان تعزیرات حکومتی در حوزه نظارت بر بازار گفت: از اول سال ۱۴۰۱ تا ۳۱ اردیبهشت، در شعب تعزیرات حکومتی ۶۳۶۵۱ مورد پرونده تشکیل شده است که با همکاری و تعامل دستگاه های نظارتی ۲۸۰۳ تن روغن، ۱۲۱۳ تن برنج،۵۷۲ تن آرد ،۱۳۳۳ تن شکر و ۶۵ تن ماکارونی کشف شده است. امیدواریم با تدابیر اتخاذ شده این اقلام سریع در چرخه توزیع قرار بگیرند.

سخنگوی قوه قضائیه در رابطه با برکناری متخلفان مربوط به حذف ارز ترجیحی و مشکلات اقتصادی گفت: صلاحیت رسیدگی به مسائل مربوط به احتکار و این موارد در اجرای قانون، به عهده سازمان تعزیرات است. بر اساس تأکیدات رئیس قوه قضائیه دستگاه قضائی تمام قد در جهت تحقق مردمی سازی یارانه‌ها و تنظیم و توزیع عادلانه یارانه‌ها حضور خواهد داشت.

 آخرین وضعیت پرونده حرکه النضال

وی در خصوص آخرین وضعیت پرونده حرکه النضال گفت: فردا جلسه بعدی دادگاه است و روند رسیدگی ادامه دارد.

ستایشی در رابطه با آخرین وضعیت پرونده قتل مونا حیدری زن خوزستانی که سال گذشته از سوی همسرش به قتل رسید گفت: اولیای دم این پرونده هنوز تقاضای قصاص نگردند.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر تخلفات قضات گفت: در مجموع ۴۲ سال خدمت خود آنچه دیدم و تجربه دارم، می‌توانم شهادت دهم مجموعه اقدامات قضائی مبین وارستگی، شرافت و آزادگی است و ما نیروهای متدین و آگاه و باتجربه داریم و اقداماتی که در مجموعه قضائی انجام می‌شود برآیند تلاش‌های همه همکاران قضائی است اما اگر کسی مرتکب خلاف شود همه زحمات مخدوش می‌شود و البته هرکس کوچک‌ترین تخلفی داشته باشد در مراجع قضائی و انتظامی با قاطعیت کامل برخورد قانونی می‌شود.

ستایشی در پاسخ به این سوال که در اغتشاشات اخیر یا کسی هم بازداشت شده است؟ گفت: اجرای هر طرحی مثل تحول اقتصادی نیاز به بحث زیر ساختی دارد؛ علیرغم تأکیدات مختلف این طرح به تعویق افتاد و اجرای آن ممکن است عصبانیت‌هایی را به همراه داشته باشد.

وی افزود: اما با حضور مردم در صحنه‌های مختلف، قطعاً جایی برای این هنجارشکنی‌ها وجود ندارد. اگر هم اغتشاشی بوده با حضور مردم به سرانجام مناسبی رسیده است و اقدامات هم مطابق با موازین قانونی بوده است‌. البته بهترین حرکت برای پیشگیری هم تحقق جهاد تبیین است‌.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    بازار globe
    همراه اول