اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا

سیاست خارجی

خطیب‌زاده: آمریکا پاسخ‌های مورد انتظار را نداده است/ گزارش آژانس منصفانه نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان این‌که ایران در مسیر رفت و برگشت پیام‌ها با آمریکا ابتکارات خود را ارائه کرده است، گفت: متاسفانه آمریکا پاسخ‌های مورد انتظار را نداده است.

خطیب‌زاده: آمریکا پاسخ‌های مورد انتظار را نداده است/ گزارش آژانس منصفانه نیست

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (سه‌شنبه) دهم خرداد ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در ابتدا حادثه دلخراشی که در آبادان رخ داد را به مردم ایران و مردم صبور آبادان و همه خانواده‌های داغدار تسلیت گفت و افزود: داغدار این حادثه در تمام ایران هستیم.

خطیب‌زاده رحلت حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی را به مردم ایران تسلیت گفت و افزود: نامی که انقلاب ایران و جمهوری اسلامی ایران بدون آن در جهان شناخته نمی‌شود. 

* میزبانی شایسته سلطان عمان از آیت‌الله رئیسی

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی درباره پیام تحرکات دیپلماتیک نیز افزود: سیاست خارجی دولت در حوزه همسایگی با تمرکز خاصی در چند ماه گذشته پیگیری شده و ثمرات و میوه‌های این تحرکات در سطوح مختلف در سفر سران و روسای کشورها دیده و چیده می‌شود. در سفر بسیار مهم آقای دکتر رئیسی به عمان حوزه‌ای از همکاری‌ها ورق خورد که سال‌ها معطل مانده بود. ۱۲ سند در سفر و یک سند که قبلا آماده شده بود مجموعا ۱۳ سند در این سفر امضا شد. در حوزه حمل و نقل و ترانزیت، همکاری‌های انرژی و نفت و مراودات تجاری و البته مسائل سرمایه‌گذاری توافقات بسیار خوبی شد.

وی ادامه داد: در حوزه مراودات اقتصادی بسیاری از موضوعات و پروژه‌ها و ابتکاراتی که معطل مانده بود به اسناد لازم الاجرایی تبدیل شد و امیدواریم با اجرای آنها به سمت ارتقای روابط گام برداریم. سلطان عمان میزبانی شایسته‌ای از رئیس جمهور کشورمان داشت. 

سخنگوی وزارت امور خارجه به سفر امامعلی رحمان نیز اظهار داشت: دیروز در پی برنامه ریزی‌های فشرده ماه‌های گذشته، سفر رئیس جمهور تاجیکستان را داشتیم و سفر و ملاقات‌های عالی بود و ملاقات عالی با مقام معظم رهبری و رئیس جمهور انجام شد و ۱۷ سند در حوزه‌های مختلف بین دو کشور امضا شد. اسناد حوزه‌های سیاسی و فرهنگی و اقتصادی و تجاری داشت ولذا کانون توجهی که سیاست خارجی دولت بر منطقه قرار داده، عملا در همین سفرها به منصه ظهور رسیده و اراده جمهوری اسلامی ایران بر ادامه این مسیر است.

وی اعلام کرد که برنامه‌ریزی‌های دیگری در حوزه همسایگی در پیش است و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه طی روزهای آتی چند دور سفر خواهد داشت که زمینه را برای سفرهای دیگر سران آماده کند. 

* آمریکا پاسخ‌های مورد انتظار را نداده

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره اظهارات «رابرت مالی» نماینده آمریکا در امور ایران مبنی بر این‌که شانس رسیدن به توافق در حد پایین است و اظهارات مقامات فرانسه در این خصوص و اتفاقات اخیر از جمله ترور شهید صیاد خدایی و این‌که آیا این‌ها به معنای به بن بست رسیدن توافق است؟ نیز گفت: اظهاراتی که برخی مقامات آمریکایی با طراحی و یا در پاسخ به پویایی‌های داخلی خود مطرح می‌کنند، ملاک ما برای اظهارنظر نیست. اصولا در حوزه مذاکرات وین کنش ما کاملا روشن است و واکنشی به اظهاراتی که با مصارف داخلی احتمالا بیان می‌شود، نداریم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان کرد: آن‌چه برای ما مهم است پیام‌هایی است که از مجاری مرسوم بین ما و آمریکا در حال انتقال و رفت و برگشت است و ایران در آن مسیر ابتکارات خود را ارائه کرده است. رفت و برگشت‌هایی بوده البته متاسفانه آمریکا تاکنون پاسخ‌های لازم و مورد انتظار را نداده است. اگر آمریکا از این تذبذب در رفتار و گفتارش فاصله بگیرد و تصمیم سیاسی را بگیرد و اعلام کند، قطعا می‌توان گفت که نه تنها بن بستی نیست، بلکه می‌شود درصد باقیمانده اندک ولی مهمی که از توافق مانده را نهایی کرد.

خطیب‌زاده خاطرنشان کرد: الان مکث در گفت‌وگوها به دلیل بی پاسخ گذاشتن ابتکاراتی است که ایران و اروپا به آمریکا دادند و باید منتظر باشیم ببینم که چه زمانی آمریکا می‌خواهد تصمیم خودش را اعلام کند.

*  گزارش آژانس منصفانه نیست

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه درباره گزارش دیروز مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بیان کرد: این گزارش دو قسمت داشت. متاسفانه این گزارش بازتاب دهنده واقعیت گفت‌وگوهای ایران و آژانس نیست. بعد از توافقی که بین ایران و آژانس در تهران انجام شد که چگونه گفت‌وگوها را جلو ببرند و چگونه آژانس پاسخ‌ها را دریافت کند، ایران به صورت مکتوب پاسخ‌هایی را به آژانس داد و چند دور مفصل نشست حضوری برگزار شد که پاسخ‌های فنی و ارائه مستندات از سوی ایران صورت بگیرد. متاسفانه آنچه امروز در این گزارش و در بخشی از جمع بندی آن دیده می‌شود چیز جدیدی نیست و این همانی است که گروسی در پارلمان اروپا پیش از دور سوم گفت‌وگوهای ایران و آژانس به صورت شتاب زده اعلام کرد.

وی ادامه داد: به نظر می‌آید این گزارش از همان موقع و حتی قبل از نشست سوم ایران و آژانس جمع بندی شده بود و همان زمان اعتراض شد و آژانس پاسخ‌هایی را داد که اشتباهی صورت گرفته است. ولی به نظر می‌رسد شتاب زدگی در این جمع بندی وجود دارد. متاسفانه گزارش منصفانه و متوازن نیست. بیم این می‌رود که فشارهای سیاسی که رژیم اشغالگر قدس و برخی کنشگران می‌آورند، باعث شده مسیر گزارش معمول آژانس از فضای فنی به فضای سیاسی منتقل شود و انتظار داریم این مسیر اصلاح شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان یادآور شد: البته در حوزه گزارش‌های خبری که درباره پیشرفت‌های هسته‌ای صلح آمیز ایران داده شده طبیعی است ایران در چارچوب مصوبه مجلس و نیازهای صلح آمیز خود اقداماتی را صورت داده و همه زیر نظر پادمان بوده و چیز جدیدی هم نیست.

* زمان دور ششم مذاکرات با سعودی مشخص نشده

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره مذاکرات ایران و عربستان و اظهارات امیرعبداللهیان برای انجام گفتگوها در سطح وزارت خارجه یا وزرای خارجه در کشور ثالث نیز اظهار داشت: پنج دور گفت‌وگوها بین ایران و عربستان برگزار شده و زمان دور ششم گفت‌وگوها با سعودی تعیین نشده و باید ببینیم توافقات انجام شده در چه سمت و سویی حرکت می‌کند. در حوزه حج، توافقات عملی شده و جلو رفته و امیدواریم حجاج ایرانی حج آرامی را داشته باشند.

وی ادامه داد: وزارت خارجه همراه با سازمان حج و به همراه نهادهای ذیربط تمام تلاش‌های خود را علیرغم ضیق وقت کرده که با همکاری خوبی که تا الان از سوی بخش‌های مختلف عربستان مرتبط با حج دیدیم و با وجود ضیق وقت و دیر به این کاروان حضور در حج پیوستیم، حج آرام و مطبوعی را برای حجاج خود فراهم کنیم. باید صبر کنیم ببینیم در حوزه‌های دیگر توافق چگونه پیش می‌رویم و بعد درباره آن صحبت می‌کنیم.

*  آژانس دقت کند مسیری که به سختی آمدیم به راحتی تخریب نکند

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه درباره احتمال صدور قطعنامه در شورای حکام آژانس گفت: آژانس باید حداکثر دقت را می‌کرد که از مسیر فنی و آنچه در اساسنامه آمده خارج نشود. متاسفانه عناصری مثل رژیم جعلی اشغالگر قدس همواره تلاش کردند هرگاه ابتکاری بوده و نزدیک به یک تحول شدیم، شاهد رفتارها و مداخلات آنها و سوءاستفاده و جاسوسی از آژانس و خرابکاری و دست بردن در اسناد بودیم.

وی در توصیه‌ای به آژانس افزود: آژانس دقت کند مسیری که به سختی آمدیم به راحتی تخریب نکند.

*  در موضوع FTO برجسته سازی از سوی رژیم صهیونیستی و برخی رسانه‌های آمریکایی صورت گرفت

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی درباره مطالب منتشر شده مبنی بر اینکه جو بایدن تصمیم خود را درباره حفظ نام سپاه در FTO گرفته و سپاه را در این فهرست نگه می دارد، اظهار داشت: آنچه در رسانه‌های آمریکایی و غربی، بعضا با طراحی گفته‌ می‌شود، تاکتیکی است که خیلی غریب نیست. برجسته‌سازی موضوع در فضا و زمان و مکان خاص برای رسیدن به و القای مفهوم خاصی چیز جدیدی نیست و در حوزه رسانه همه تقریبا با این برجسته‌سازی‌های نمادین و تصنعی آشنا هستند.

وی افزود: اساسا آنچه بین ایران و ایالات متحده در حال مذاکره است، موضوعاتی است که با چرخه انتفاع اقتصادی ایران و باز کردن تمام اجزای فشار حداکثری ایالات متحده مرتبط است

 این دیپلمات ارشد کشورمان بیان کرد: در موضوع FTO برجسته سازی از سوی رژیم صهیونیستی و برخی رسانه‌های آمریکایی صورت گرفت و از آن زمان پاسخ ما روشن بوده که فروکاستن آن به این موضوع، موضع ایران نیست. برای ما آنچه نهایت این توافق باید به دست بیاورد، انتفاع قطعی مردم ایران است.

خطیب‌زاده ادامه داد: آنچه برای ما در نهایت این توافق باید به دست بیاید، انتفاع قظعی مردم ایران است.  اگر در این انتفاع قطعی مردم ایران، برخی موضوعات گنجانده شود یا نشود، فقط و فقط در میز مذاکرات و فقط و فقط در تصویر نهایی که از آن توافق در ذهن خودمان داریم و حداقل‌ها و حداکثر‌هایی که در آن توافق تعریف کردیم و روشن هم خطوط قرمزمان را برای طرف مقابل مشخص کردیم، روشن می‌شود. طرف مقابل هم می‌دانند و به همین دلیل است که این رفت و برگشت‌ها انجام می‌شود.

وی افزود: همانگونه که آقای امیرعبداللهیان هم در داوس گفتند این موضع موضع دقیق ما است و موضعی است که پشت تریبون رسما اعلان می‌کنیم: موضوعاتی که بین ما و ایالات متحده آمریکا باقی مانده، در خصوص تضمین‌ها، در خصوص افراد و در خصوص چرخه انتفاع قطعی اقتصادی ایران باید تماما حل شود.  اینکه کدام بند با چه حالتی ادامه پیدا کند، باید در میز مذاکره به آن پرداخت.

* چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی

سخنگوی وزارت خارجه درباره توقیف نفتکش‌های یونانی در خلیج فارس و هشدار یونان به نفتکش‌های این کشور گفت: چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی. این‌که در آب‌های سرزمینی ایران یا آب‌های دیگر که باید عبور بی ضرر باشد، تخلفاتی صورت بگیرد و برخی کشتی‌ها به بنادر میزبان هدایت شوند، امر جدیدی نیست و بارها به اتفاق افتاده است و البته جزییات فنی را هنوز نگرفته‌ایم و قطعا رسیدگی می‌شود.

خطیب‌زاده ادامه داد: به دولت یونان توصیه می‌کنم به جای این هیاهوها از مسیر قانونی و قضایی اقدام کرده و وکیل بگیرد و ما قطعا به عنوان وزارت خارجه کمک می‌کنیم که بتواند مسیر قضایی را پیگیری کند.

وی گفت که خدمه دو نفتکش یونانی همه در وضعیت خوبی هستند و افزود: تلفن‌ها و ارتباط خود را با خانواده دارند و هیچ نگرانی درباره آنها نیست.

خطیب‌زاده درباره توقیف نفتکش حامل نفت ایران در آب‌های یونان هم اظهار داشت: آن وقتی که کشتی ما به صورت غیرقانونی ضبط شد و بعد یونان به دستور طرف ثالثی اقدام به ضبط محموله نفت کرد، تلاش کردیم تمامی مجاری دیپلماتیک را به صورت فشرده فعال کنیم و وزیر خارجه ایران با همتای یونانی تلفنی صحبت کرد و تلاش شد این موضوع حل شود. ولی دولت یونان نشان داد دستور طرف ثالث برای آن مهمتر بود. باید توجه کنند که آمریکا و هیچ طرف ثالثی خیرخواه روابط ایران و یونان نیست. روابط ما همواره محترمانه بوده و باید در همین بستر نیز ادامه یابد.

* سفر امامعلی رحمان به تهران

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر امامعلی رحمان به تهران و بحث افغانستان گفت: در بسیاری از موضوعات با همسایگان اشتراک نظر داریم، مهمتر اینکه آینده افغانستان باید به دست مردم افغانستان رقم بخورد و آینده خود را به شمول همه بخش‌ها و گروه‌‌های افغانستان شکل بدهند و دولت فراگیر در این کشور تشکیل شود. قطعا افغانستان و جغرافیای این کشور نمی‌تواند تهدیدی برای افغانستان باشد و امیدواریم هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان به مسؤولیت خود واقف باشد. سفر رحمان ابعاد منطقه‌ای و بین‌المللی داشت.

* موضع ایران در قبال یمن

خبرنگاری درباره آتش بس در یمن سؤال کرد که خطیب‌زاده بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران به صورت ویژه تلاش می‌کند که شاهد ادامه آتش بس در یمن و رفع محاصره باشیم. امیرعبداللهیان با مقامات مختلف و همچنین علی اصغر خاجی با مقامات مختلف مرتبط صحبت کردند و گفت‌وگوی امیرعبداللهیان با گوترش و جوزپ بورل بخش عمده‌اش معطوف به یمن بود. کشورهای ائتلاف نمی‌توانند این مسیر را بیش از این بر یمن تحمیل کنند.

وی ادامه داد: وضعیت مردم یمن به تراژدی تلخ تبدیل شده و همه باید تلاش کنند شاهد ادامه این آتش بس، رفع محاصره و گفت‌وگوهای یمنی - یمنی و تشکیل دولت فراگیر در داخل یمن باشیم. جمهوری اسلامی ایران هم در گفت‌وگوها با طرف‌های دیگر در منطقه و کشورهای موثر در موضوع یمن، همواره بخش ثابت این گفت‌وگوها یمن بوده است و تلاش شده صدای انصارالله حذف و محو نشود و ان‌شاءالله گفت‌وگوها هم به جای خوبی برسد.

* ایران از حقوق اتباع خود با تمام قوت و شدت دفاع می‌کند

خبرنگاری پرسید که آیا احتمال دارد ایران محموله‌های نفت یونان را مصادره کند که خطیب‌زاده اظهار داشت: این‌که همه پاسخ‌های حقوقی و در چارچوب سازمان دریانوردی چگونه پیگیری می‌شود، مرسوم است. ایران از حقوق اتباع خود با تمام قوت و شدت دفاع می‌کند.

*  آمادگی خود را برای تسهیل گفت‌وگوها اعلام کردیم 

خبرنگاری پرسید آیا در صورت موافقت دو طرف، متنی برای توافق بین اوکراین و روسیه دارید؟ که وی گفت: جمهوری اسلامی ایران چند دور با وزرای خارجه روسیه و اوکراین صحبت کرده است و قبل از سفر امیرعبداللهیان به مسکو، وزیر خارجه اوکراین پیامی را داد که تحویل لاوروف شد. ما آمادگی خود را برای تسهیل گفت‌وگوها اعلام کردیم و مسکو نظراتی دارد مبنی بر این‌که اوکراین آمادگی مذاکرات را ندارد و اوکراین هم نظراتی دارد که شاید روسیه گفت‌وگوها را در حوزه پایان جنگ ادامه ندهد.

وی افزود: تلاش کردیم بدون این‌که داوری کنیم با توجه به روابط خوبمان با دو کشور در آینده تسهیل گری کنیم و هر زمان دو طرف از این مرحله اتهام زنی عبور کنند ما آمادگی داریم در تهران مبنای میانجیگری را بگذاریم.

* اتباع افغانستانی در ایران

وی درباره بازگشت اتباع افغانستانی به کشورشان نیز اظهار داشت: متاسفانه روند آمدن قانونی و غیرقانونی افغانستانی‌ها به ایران متوقف نشده و در مرز وضعیت خوبی نیست و برخی بیماری‌ها منتقل شده است. چندی پیش از اردوگاه‌ها از جمله سفیدسنگ بازدید کردم و بسیاری از مهاجران افغانستانی در شرایط نامناسبی به ایران آمدند و توان زندگی خود را نداشتند. به طرف افغانستان گفتیم به مسؤولیت خود عمل کنند که اتباع افغانستان در این کشور با آرامش زندگی کنند و تمام تلاش خود را می‌کنیم که این وضعیت حاکم شود.

* آمریکا بزرگ‌ترین برهم زننده تجارت آزاد

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره  اظهارات آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در محکومیت توقیف نفتکش‌های یونانی گفت: آمریکا فرار به جلو می‌کند و آقای بلینکن فکر می‌کند مردم دنیا و ایران متوجه سرکشی‌های دولت آمریکا نیستند. آمریکا بزرگ‌ترین برهم زننده تجارت آزاد و قواعد معمول اقتصادی در دنیا در حوزه‌ بانکی، سرمایه گذاری، تجارت و مراودات است. آمریکا با سلاح سازی از دلار آن را به ابزاری تبدیل کرده که در تمامی شئون اقتصاد بین‌الملل دخالت کند. بلینکن باید بداند وقت و فصل این گذشته که کشورش به تنهایی بر دنیا، قوانین داخلی خود را بار کنند. کشورها کنشگر هستند و از منافع خود دفاع می‌کنند.

خطیب‌زاده ادامه داد: آنچه آمریکا امروز انجام می‌دهد برهم زننده روابط در دنیاست. تحریم‌هایی که بر علیه برخی کشورها اعمال و از ضعف برخی دولت‌ها استفاده و آنها را وادار می‌کند در عمل نیابتی از آمریکا برخی اقدامات ضدقانونی را انجام دهند طبیعتا باید بداند پاسخ از سوی کشورهای مستقل گرفته می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی اظهار داشت: یک واقعیت است که ما در یک رویارویی نظام سلطه به سرگردگی آمریکا هستیم. آنها به دنبال این بودند جمهوری اسلامی ایران فروبپاشد و پنهان هم نکردند. بولتون چه گفت ولی دیدید که رفتند و ایران سربلند ماند. آنها از جنگ‌های دیگر ناامید شده و به جنگ اقتصادی و جنگ اجتماعی علیه ایران روی آوردند و در حوزه ناامید کردن و تحریم اقدام کردند که در دو حوزه ناکام ماندند. پاسخ ایران در دو حوزه روشن بود و تاب آوری اقتصادی و اقتصاد درون زا و خنثی سازی تحریم‌ها با هر سختی انجام شده است.

وی بیان کرد: ما کشوری هستیم کمه در تمامی مؤلفه‌های اقتصادی در منطقه و چشم انداز پیش رو وضعیت خوبی را داریم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: تمرکز ما باید بر فرصت باشد. امروز ایران، بسیار آینده درخشانی را به همه ما نشان می‌دهد. احتیاج به وحدت، همدلی و تجمیع نیروها داریم که محور توسعه در منطقه باشیم.

* ریزگردها

وی در پاسخ به سؤالی درباره ریزگردها اظهار داشت: ما یکی از بانیان ابتکار مقابله با ریزگردها در سازمان محیط زیست زیر نظر سازمان ملل بانی بوده‌ایم و این موضوع نیازمند همکاری همه است.

* عامل ترور شهید صیاد خدایی پاسخ خود را به صورت دردناک خواهد گرفت

خطیب‌زاده در پاسخ به پرسشی درباره حضور گزارشگر سازمان ملل در ایران و انتظار ایران از گزارش منصفانه در این باره و ترور شهید صیاد خدایی هم گفت: خانم دوهان جمع بندی گزارش خود را بیان کرد و یافته‌هایش را به صورت آزادانه به دست آورد. ما می‌دانیم چه کسی ترور شهید صیاد خدایی را صورت داده است و این‌که چه طرف ثالثی است و از مسیرهایی که باید پیام‌هایش را گرفته و حتما پاسخ خود را صورت دردناک گرفته است.

* خواستار آزادی فوری اسدالله اسدی هستیم

وی درباره سفر علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه به نروژ هم اظهار داشت: سفر دوجانبه به نروژ است و موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین مباحث دوجانبه و موضوعات مرتبط با مذاکرات وین یکی از موضوعات است.

خطیب‌زاده درباره وضعیت اسدالله اسدی نیز گفت: امیرعبداللهیان در سفر کوتاه به داووس بحث دیپلمات‌های ایرانی را مطرح کرد و خواستار آزادی فوری اسدالله اسدی هستیم و کل فرآیند غیرقانونی بوده و بدعت بسیار خطرناکی را آلمان و بلژیک گذاشتند و باید این را بلافاصله اصلاح کنند و این‌ کشورها در موقعیتی نیستند که درباره هیچ موضوعی صحبت کنند و در مباحث حقوق بشری رفتارهای غیرقابل قبولی را از خود نشان دادند.

* روسیه دوست ماست و رابطه صمیمی با اوکراین داریم

وی درباره میانجیگری بین روسیه و اوکراین هم گفت: روسیه دوست ماست و رابطه صمیمی و دوستانه با اوکراین داریم و سعی کردیم روابط را به گونه‌ای حفظ کنیم که نقش موثر خود را داشته باشیم ولی باید مفاد و چگونگی گفت وگوها توسط هر دو طرف تعیین شود. نظراتی داشتیم و نظرات خود را اعلام کردیم و حتی به سازمان ملل نیز گفته شده و باید در چارچوب ریشه شناسی و توجه به واقعیات جلو برود. مردم متضرر هستند و باید این وضعیت تمام شود.

* لندن پایگاه اخبار جعلی درباره ایران

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی خاطرنشان کرد: آن‌چه در برخی رسانه‌های فارسی زبان در خارج صورت می‌گیرد، نشتن می‌دهد که لندن پایگاه اخبار جعلی درباره ایران شده است. وقتی قرار بود واکسن بزنیم چند رسانه فارسی زبان در لندن چند کمپین ضد واقعیت ایجاد کردند که واکسن نزنید و این واکسن‌ها خراب است. این‌ها را کسی فراموش نمی‌کند. این‌ها مثال اعلای رسانه‌های خودفروشی هستند که بر ضد ملت ایران به زبان فارسی برنامه پخش می‌کنند. در همه نشست‌هایی که با اینها داریم سرافکندگی آنها را شاهدیم. هیچ وقت یادم نخواهد رفت فشار روانی که بر مردم وارد کنند که واکسن نزنند.

*  فلسطین یکی از آرمان‌های قطعی مردم پاکستان

وی درباره دیدار هیأت پاکستانی با مقامات صهیونیستی اظهار داشت: این گزارش را ندیدم ولی موضوع فلسطین در پاکستان جزو موضوعات کلیدی است و فلسطین یکی از آرمان‌های قطعی مردم پاکستان است و دولت و مردم پاکستان مسیر درست را می‌شناسند.

* کانادا نشان داد برای این بازی و بازی‌های دیگری میزبان خوبی نیست

سخنگوی وزارت خارجه درباره اقدام فدراسیون فوتبال کانادا در لغو بازی تیم‌های ایران و کانادا اظهار داشت: کانادا نشان داد نه تنها برای این بازی، بلکه برای هیچ بازی‌ دیگری میزبان خوبی نیست و اقدام کانادا شایسته بازنگری است.

وی با بیان این‌که گوش فلک را ادعاهای چندفرهنگی و جدا بودن سیاست از ورزش توسط دولت کانادا و فدراسیون فوتبال این کشور کر کرده بود، عنوان کرد: الان هم شاهد چنین اظهاراتی هستیم. ولی این نقطه‌ای بود که به همه نشان دهد تا چه حد این کشورها کاملا تمامی امورشان سیاست زده است نه سیاسی، ای کاش سیاسی بود و تا چه حدی نخست وزیر یک کشور در موضوع یک بازی ورزشی این چنین اظهارنظر می‌‌کند. مسؤولیت تمام اتفاقات آتی با طرف کانادایی است، چون این شناخت در وزارت خارجه وجود داشت و ما از ابتدا از تصمیم فدراسیون فوتبال خبر نداشتیم و دخالتی در این زمینه نداشتیم. وقتی متوجه شدیم خیلی بعید نمی‌دانستیم این کشورهای سیاست زده چنین برخوردی را صورت دهند. یک بار دیگر نشان داد که این‌ها تا چه حد سیاست زده هستند.

* همکاری درستی از سوی عراق انجام نشده

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره بی اطلاعی خانواده‌های کرد از سرنوشت فرزندانشان که در اختیار گروه‌های شبه نظامی در اقلیم کردستان هستند نیز بیان کرد: همکاری درستی از سوی عراقی انجام نشده و دولت عراق مسؤولیت دارد و ایران از تمام توان خود استفاده می‌کند برای تعیین سرنوشت این افراد. وضعیت گم شدگان ما باید به سرعت مشخص شود.

* در رختخواب‌های خود نگران می‌شوند

وی در پاسخ به سؤالی درباره هشدار رژیم صهیونیستی برای سفر به ترکیه و احتمال می‌دهند انتقام ایران در واکنش به ترور شهید صیاد خدایی در ترکیه رخ دهد؟ نیز گفت: آنها در رختخواب‌های خود نگران می‌شوند.

* آمریکا باید تصمیم بگیرد 

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سؤال که تا چه زمانی باید منتظر پاسخ آمریکا باشیم؟ عنوان کرد: رژیم صهیونیستی همواره تلاش دارند آتش بحران در خاورمیانه روشن نگهداشته شود و اینکه منطقه خاورمیانه را کانون بحران نگهدارد که موضوع فلسطین را در درجه دوم نگهدارد و به اهدافش برسد. پرونده مذاکرات وین برای بازگشت مطمئن همه طرف‌ها به تعهداتشان ذیل برجام. آمریکا باید تصمیم بگیرد در میز برجام حاضر باشد یا خارج از آن بماند.

خطیب‌زاده درباره رایزنی وزرای خارجه آمریکا و عربستان و تاثیرگذاری آمریکا بر مذاکرات ایران و عربستان خاطرنشان کرد: چیز جدیدی نیست و این‌که آمریکا همواره تلاش کرده هرگاه بحث عادی سازی روابط در منطقه است تلاش کند.

* سکوت آزار دهنده برخی کشورهای اسلامی و مجامع بین‌المللی

وی درباره هتک حرمت رژیم صهیونیستی به مسجدالاقصی هم بیان کرد: آن‌چه در سرزمین‌های اشغالی شاهد آن بودیم، هر بار به یک بهانه‌ای رژیم اشغالگر قدس تجاوزگری‌ها و تعدی خود را نسبت به مردم فلسطین را انجام داده و چیز جدیدی نیست، ولی متاسفانه سکوت برخی کشورهای اسلامی و مجامع بین‌المللی آزار دهنده شده است. همه باید توجه کنند که این رژیم بر این موضوع حساب کرده که این تعدی‌ها را برای جهان اسلام عادی کند و همه باید دست به دست بدهند و این رژیم را نسبت به تعدی‌های خودش پاسخگو کنند.

* پنجره فرصت تا ابد باز نمی‌ماند

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی اظهار داشت: آمریکا در حالی که پیام می‌فرستد و می‌خواهد به دنیا نشان دهد که می‌خواهد به برجام برگردد و یک بار دولت متعهد در حقوق بین الملل باشد همه اجزای فشار حداکثری شکست خورده بر علیه مردم ایران را ادامه می‌دهد. ما با یک طرفی روبرو نیستیم که تصمیم و صدا و رفتار واحد داشته باشد و این کار مذاکرات وین را سخت، پیچیده و کند کرده است.

وی گفت: این‌که پنجره فرصت تا ابد باز باشد هم ما می‌دانیم هم آمریکا و هم اروپا می‌دانند که این پنجره فرصت تا ابد باز نخواهد ماند.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    بازار globe
    همراه اول