اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا

علم و پیشرفت  /  دانشگاه

یافته‌های جدید محققان دانشگاه تهران درباره گستره و محل دقیق اثر میدان‌های مغناطیسی در بدن

محققان مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران ضمن بررسی تأثیر میدان‌های مغناطیسی بر همه سلول‌های بدن، به محل دقیق اثر این میدان‌ها در درون سلول پی بردند.

یافته‌های جدید محققان دانشگاه تهران درباره گستره و محل دقیق اثر میدان‌های مغناطیسی در بدن

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، سید پیمان شریعت‌پناهی عضو هیأت علمی گروه بیوشیمی مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک (IBB) گفت: با توجه به پیشرفت وسایل ارتباط جمعی مانند تلفن همراه و همچنین گسترش خطوط برق در سراسر دنیا، انسان‌ها در حال حاضر در معرض میدان مغناطیسیِ حاصل از این تجهیزات هستند. با توجه به شدت کمِ این میدان‌ها، در دهه‌های گذشته تصور می‌شد که این میدان‌ها بر موجودات زنده تأثیری ندارند. اولین اثرات مربوط به میدان‌های مغناطیسیِ ضعیف در مسالۀ مهاجرت پرندگان با استفاده از میدان مغناطیسی زمین مشاهده و این موضوع به یکی از مصادیق علمیِ نوین به نام زیست‌شناسیِ کوانتومی بدل شد.

عضو هیأت علمی گروه بیوشیمی مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران درباره نتیجه تحقیقات جدید در حوزه تأثیر میدان‌های مغناطیسی بر بدن انسان، اظهار کرد: پژوهش جدید محققان مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران نشان داد که این میدان‌های مغناطیسی، هرچند ناچیز، بر روی همۀ سلول‌ها، کوچک‌ترین جز بدن انسان، می‌تواند اثرگذار باشد.
شریعت‌پناهی افزود: در این مطالعه، محل اثر این میدان‌ها در درون سلول نیز مشخص شد. این میدان‌های مغناطیسی بر روی مکانی از سلول اثر می‌گذارد که کارخانۀ تولید انرژی سلوی (میتوکندری) است.
وی توضیح داد: با کشف این مکانیسمِ اثرگذاری، نشان داده شد که میدان‌های مغناطیسی، هرچند با شدت بسیار کم، نه تنها بر پرندگان مهاجر، بلکه می‌توانند بر روی تمام جانداران و از جمله انسان اثر بگذارند. این موضوع می‌تواند مصداقی جدید در علم زیست‌شناسیِ کوانتومی باشد که در آن پدیده‌های زیستی نه تنها توسط فیزیکِ کلاسیک بلکه به وسیلۀ قوانین غیرمنتظرۀ کوانتومی توضیح داده می‌شوند.
عضو هیأت علمی گروه بیوشیمی مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک (IBB) تاکید کرد: این موضوع ضمن هشدار سلامت در استفاده از ابزارهای الکتریکی مدرن، می‌تواند نویددهندۀ استفاده از این میدان‌ها در درمان بیماری‌های مختلف باشد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، نتایج تحقیقات حاصل شده درباره درباره گستره و محل دقیق اثر میدان‌های مغناطیسی در بدن، نتیجه سه پایان‌نامه کارشناسی ارشد و یک رساله دکتری دانشجویان مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران است.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    بازار globe
    همراه اول