اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

فرهنگ  /  حماسه و مقاومت

42 سال پیش هم زن‌ها به میدان آمدند/ حال و روز قصر شیرین 36 ساعت پس از ورود دشمن

مردم در جستجوی سلاح‌اند، فعالیت کوکتل سازی افزایش‌یافته و تلاش برای ساختن سنگر، بیش‌تر شده است؛ طوری که خواهران هم در این کار سنگین شرکت می‌کنند و در این امر حتی بر مردان پیشی می‌گیرند.

42 سال پیش هم زن‌ها به میدان آمدند/ حال و روز قصر شیرین 36 ساعت پس از ورود دشمن

به گزارش گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، در ششمین روز تهاجم عراق به ایران، پنجم مهرماه سال ۱۳۵۹ و در جبهه میانی، سپاه غرب اعلام کرد: پاسگاه‌های موسیان و سعیده در محاصره‌ هستند و سه روز است که تدارک نشده‌اند.همچنین ارتش عراق از مهران به‌ طرف ایلام در حال پیشروی است.سپاه پل‌های ارتباطی این ۲ شهر را منهدم کرده است.

جنگ شهری در قصر شیرین

با آنکه ۳۶ ساعت از ورود دشمن به قصر شیرین می‌گذرد، هنوز مقاومت و جنگ تن‌به‌تن در این شهر ادامه دارد. نیروهای خودی در سرپل ذهاب که وضع نسبتاً مناسبی دارند، در تلاش هستند تا با رساندن نیرو و امکانات به قصر شیرین، از تسلط کامل دشمن بر این شهر جلوگیری کنند.

جبهه جنوبی

اما در جبهه جنوب، علاوه بر بمباران نقاط مختلف اهواز، تلاش نیروهای عراقی برای نزدیک شدن به اهواز ادامه دارد. در ساعت ۱۵:۱۰، شهربانی جمهوری اسلامی، خبر از رسیدن نیروهای دشمن به ۳۰ کیلومتری اهواز می‌دهد و حدود ساعت ۱۵:۱۱، اتاق جنگ اهواز، حضور نیروهای عراقی را در کیلومتر ۵۰ جاده اهواز- خرمشهر تائید می‌کند.

به گزارش سپاه اهواز: نیروهای عراقی به‌ طرف سوسنگرد در حال پیشروی‌اند و سعی در تصرف پادگان حمیدیه دارند. تپه‌های الله‌اکبر به اشغال دشمن درآمده است.

در محور خرمشهر و آبادان، اجرای آتش توپخانه و بمباران توسط دشمن ادامه دارد. از شب گذشته تا صبح آتش شدیدی روی خرمشهر ریخته شد و نیروهای عراقی از صبح درصدد پیشروی به‌ سوی خرمشهر برآمدند که تا قبل از ظهر نیروهای خودی بر آن‌ها فائق آمدند و سه کامیون سلاح سبک، مهمات و یک کامیون غذا به غنیمت برادران رزمنده درآمد و چند تانک و نفربر دشمن منهدم شد.

در این روز در حالی‌ که اتاق جنگ در شهربانی خرمشهر مستقر است، شهربانی مورد تهاجم گلوله‌های خمپاره قرار می‌گیرد. بلافاصله اتاق جنگ از شهربانی به زندان منتقل‌ شده، کلیه سلاح‌ها و مهمات تقسیم و در شهر پراکنده می‌شود.

در حال حاضر به کلانتری ۱ خرمشهر که پشت نخل‌ها و جنب نیروی دریایی است، تیراندازی می‌شود که با کمک برادران سپاه پاسداران و افراد خودی مشغول مقاومت هستند.

از هجوم انبوه نیروهای زرهی و پیاده دشمن برای اشغال شهر، احساس خطر بیشتری می‌شود که در پی آن، علاوه بر حضور گسترده مردم در مدخل و راه‌های ورودی شهر، تلاش بی‌وقفه برای آمادگی بیش‌تر و سدکردن راه متجاوزان ادامه می‌یابد.

مردم در جستجوی سلاح‌اند، فعالیت کوکتل سازی افزایش‌یافته و تلاش برای ساختن سنگر، بیش‌تر شده است، طوری که خواهران هم در این کار سنگین شرکت می‌کنند و در این امر حتی بر مردان پیشی می‌گیرند.

دشمن در ادامه اجرای آتش سنگین، تلاش مجددی را برای ورود به خرمشهر شروع می‌کند، ولی موفق نمی‌شود و ناچار توقف می‌کند. این وضع تا پایان روز ششم؛ پنجم مهرماه سال ۱۳۵۹ ادامه می‌یابد و فشار فرماندهان دشمن برای تصرف خرمشهر به‌ جایی نمی‌رسد.

منابع:

مهدی انصاری، حسین یکتا، هجوم سراسری، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس.
خرمشهر در نبرد طولانی، جمعی از نویسندگان، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس.

پایان پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول