اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

مجله فارس پلاس  /  روایت روز

خط غرب| تهدید جهانی پهپادهای ایران!/ تهران تا سال 2033 مسلح به بمب اتم خواهد شد

تعدادی از کارشناسان اندیشکده شورای آتلانتیک (The Atlantic Council) پیش بینی کرده‌اند طی ۱۰ سال آینده برای اولین بار بعد از جنگ دوم جهانی شاهد استفاده از تسلیحات اتمی خواهیم بود!

خط غرب| تهدید جهانی پهپادهای ایران!/ تهران تا سال 2033 مسلح به بمب اتم خواهد شد

فارس پلاس؛ گزارش ویژه -  «خط غرب» ویژه نامه‌ رصد نهادهای مطالعاتی بلوک غرب و اندیشکده‌های صهیونیستی با کلیدواژه ایران است. ادعاهای مطروحه صرفا جهت اطلاع مخاطبان مکتوب شده و لزوماً مورد تایید خبرگزاری فارس نیست.

*ایران طی ۱۰ سال آینده مسلّح به بمب اتمی خواهد شد

اندیشکده شورای آتلانتیک (The Atlantic Council) آمریکا گزارش جامعی تحت عنوان «به سال ۲۰۳۳ خوش آمدید» منتشر کرده است. در این گزارش، نظریه و پیش بینی ۱۶۷ متخصص در مورد موضوعات ژئوپلیتیک، تغییرات اقلیمی، اقتصاد جهانی، جنبش‌های اجتماعی و سیاسی به اشتراک گذاشته شده است. 

در بخشی از این گزارش آمده است، جهان به سمتی حرکت می‌کند که کشورهای بیشتری مسلح به تسلیحات اتمی خواهند شد و همکاری کمتری برای عدم اشاعه آن انجام خواهند داد.

فقط یک نفر از هر هشت متخصص مذکور معتقد بودند که هیچ کشوری به فهرست دولت‌های دارای سلاح اتمی اضافه نخواهد شد. در مقابل، سه-چهارم این متخصصان از کشوری مشخص نام می‌بردند که انتظار دارند در بازه زمانی ۱۰ سال آینده تبدیل به یک دولت دارای تسلیحات اتمی گردد.

در حال حاضر ۹ دولت روسیه، آمریکا، چین، فرانسه، انگلیس،‌ پاکستان، هندوستان، رژیم صهیونیستی و کره شمالی تنها دارندگان زرادخانه اتمی در جهان هستند.

آماری بالغ بر ۶۸ درصد کارشناسان اندیشکده شورای آتلانتیک (The Atlantic Council) مدعی شدند که ایران تا سال ۲۰۳۳ مسلح به سلاح اتمی خواهد شد. امّا ایران تنها نخواهد بود.  ۳۲ درصد معتقدند عربستان نیز به سمت بمب اتمی و جنگ افزار هسته‌ای خواهد رفت. کره جنوبی (۱۹ درصد)، ژاپن (۱۴ درصد)، سایر کشورها (۷ درصد) در رده‌ها بعدی این پیش بینی قرار دارند.

از جمله دلایل این کارشناسان افزایش رقابت منطقه‌ای عنوان شده که رقابت ایران - عربستان در غرب آسیا و رقابت ژاپن و کره جنوبی با چین در شرق آسیا از منظر این کارشناسان جدی‌تر تلقی شده است. آماری بالغ بر ۳۱ درصد از ۱۶۷ متخصص مذکور معتقدند که طی ۱۰ سال آینده برای اولین بار بعد از جنگ جهانی دوم شاهد استفاده از تسلیحات اتمی خواهیم بود.[1]

 اندیشکده شورای آتلانتیک (The Atlantic Council) در گزارشی دیگر تحت عنوان «فرصت‌ها و تهدیدات سال ۲۰۲۳» فهرستی از موضوعات جهانی را رده بندی و تبدیل ایران به قدرت مسلّح اتمی را به عنوان دومین خطر سال ۲۰۲۳ معرفی کرده بود. در این گزارش آمده است که ایران در سال ۲۰۲۳ به احتمال زیاد، اصطلاحاً از نقطه بدون بازگشت هسته‌ای عبور می‌کند و عملاً به یک دولت مسلّح اتمی تبدیل می‌شود.[2]

 

*توافق هسته ای ۲۰۱۵ احیا نخواهد شد

اندیشکده شورای روابط خارجی (The Council on Foreign Relations) آمریکا نیز مشابه اندیشکده شورای آتلانتیک گزارشی تحت عنوان «سال ۲۰۲۳ چه اتفاقی در جهان رخ خواهد داد؟» منتشر کرد.

در این گزارش به ۱۰ موضوع «جنگ اوکراین»، «بحران تایوان»، «ظهور ژاپن به عنوان یک بازیگر ژئوپلیتیک»، «کره شمالی»،  «مناقشات احتمالی در روابط آمریکا و اتحادیه اروپا»، «روند اقتصاد جهان»، «تغییرات اقلیمی»، «منازعه رژیم صهیونیستی - فلسطین»، «هندوستان» و درنهایت «ایران» اشاره است. 

این اندیشکده دو نکته را در موضوع ایران آورده است: اول؛ توافق هسته ای ۲۰۱۵ احیا نخواهد شد. بهانه این موضوع کمک نظامی ایران به روسیه(!) و عدم تمایل آمریکا جهت ایجاد تسهیلات اقتصادی برای تهران اعلام شد.  دوم؛ پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران ادامه خواهد داشت. [3]

آمریکا طی یکسال اخیر با شروع دور هفتم مذاکرات وین از آذر ۱۴۰۰ تاکنون موضوعاتی نظیر خونخواهی از سردار شهید و حضور نام سپاه در فهرست موسوم به FTO را بهانه عدم توافق قرار داده؛ موضوع جنگ اوکراین بهانه فعلی آن برای عدم توافق است.

«سعدالله زارعی» کارشناس امور امنیتی و منطقه‌ای در گفتگو با فارس پلاس درباره پشت پرده توقف مذاکرات وین گفت: حدود دو هفته قبل از آغاز اغتشاشاتی که در شهریور شروع شد یک دفعه آمریکایی‌ها مذاکرات را متوقف کردند. رابرت مالی (مسئول میز ایران در دولت آمریکا) در پاسخ به آقای جوزف بورل که می‌گوید چرا متوقف کردید، می‌گوید دو هفته صبر کنید ایران امتیازاتی خواهد داد که تعجب خواهید کرد و اتفاقاتی در ایران می‌افتد که خودشان می‌آیند دنبال ما و امتیازات ویژه‌ای خواهند داد!!

به نظر می‌رسد آمریکا نقشه دوم (Plan B) برای جایگزینی برجام ندارد یا حداقل آماده نکرده است.  

 

* تهدید جهانی پهپادهای ایران!

اندیشکده صهیونیستی آلما (Alma) تحلیلی تحت عنوان «تفکری بدیع برای چالش‌های راهبردی در سال ۲۰۲۳ نیاز است» به قلم سرهنگ «ساریت زهاوی» کارشناس چالش‌های امنیتی تل آویو در مرز شمالی قلمرو رژیم صهیونیستی منتشر کرد. زهاوی در بخش مرتبط با ایران مدعی شد: 

  • «جنگ اوکراین» نقطه تغییر اصلی در عرصه راهبردی در سال ۲۰۲۲ بود. حرف‌های زیادی دراین باره می‌توان نوشت، اما یک جنبه مهم آن عرضه پهپادهای ایرانی به روسیه است.
  • روسیه حداقل از صدها مورد از آن برای از کار انداختن شبکه برق شهرهای بزرگ اوکراین نظیر کیف استفاده کرد.
  • ویدئویی در ماه آگوست گذشته (مرداد) از یک پایگاه نظامی در ایران منتشر شد که نشان می‌داد نیروهای روسی و بلاروسی در حال آموزش برای عملیات با پهپادهای ایرانی هستند. 
  • اکنون جهان توانایی این پهپادها را برای اصابت دقیق به اهدافی صدها کیلومتر دورتر درک کرده است. تنها حزب الله [لبنان] حدود ۲۰۰۰ [پهپاد] دارد.

افسر اطلاعاتی سابق ارتش رژیم به بهانه مخاصمه تهران - تل آویو تلاش می‌کند موضوع پهپادهای ایران را تهدید جهانی معرفی کند. او در ادامه نوشت: «این موضوع [حضور پهپادهای ایرانی در اوکراین] نشان می‌دهد که ایران فقط برای اسرائیل تهدید نیست. [ پهپادهای ایرانی] اروپا را تهدید می‌کند! به دلیل اینکه پهپادهای ایرانی به ونزوئلا نیز عرضه شده است، [همسایگی] جنوبِ آمریکا را نیز تهدید می‌کند.»

این سرهنگ اسرائیلی دو مسیر تسویه حساب روسیه با ایران بر سر پهپادها را مدعی شد: اول؛ امتیار به ایران در سوریه! دوم؛ کمک روسیه به برنامه هسته‌ای ایران نظیر ساخت کلاهک اتمی!


[1]:https://www.atlanticcouncil.org/content-series/atlantic-council-strategy-paper-series/welcome-to-2033/

[2]:https://www.atlanticcouncil.org/content-series/atlantic-council-strategy-paper-series/risks-opportunities-2023/

[3]:https://www.cfr.org/article/what-world-will-happen-2023

[4]:https://israel-alma.org/2023/01/12/analysis-fresh-thinking-required-for-strategic-challenges-in-2023/

پایان پیام/./ ت 61

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول